Začne se mi tvořit mlíko hned při porodu?

smima
30. říj 2012

Holky, máte některá špatnou zkušenost s tím, že jste po porodu nemohly kojit dítě, protože se vám netvořilo mlíko? Já mám týden do plánovaného porodu císařským řezem a prsa se mi během těhotenství skoro vůbec nezvětšila a při zmáčknutí z nich vyteče jen malinkatá kapička mleziva. Pokud to tak bude dál, po císařském řezu nebudu mít co dát miminku pít. Nebo se mlezivo a mlíko začne tvořit hned při porodu, když se dítě potom hned přikládá k prsu? 😕

llluckaaa
30. říj 2012

Ahoj, já myslím, že si nemusíš dělat starosti, jsou to naprosté vyjímky, kterým se mléko neudělá. Já z toho měla taky strach, tak jsem do porodnice táhla homeopatika na rozkojení (ricinus communis 5 CH) a dvojfázovou odsávačku Medela Harmony, která taky pomáhá rozkojení. Už druhý den po porodu jsem měla prsa jak melouny, a to mám normálně tak jedničky 😀 Po porodu a přisátí mimča se ti spustí hormonální blázinec, který laktaci nastartuje 😉

maciik
30. říj 2012

Ahoj, mně se taky prsa nezvětšila, ke konci vyteklo pár kapek mleziva a nekojila jsem takřka vůbec.. Ale bude tady x názorů a u každé mamky to bude jinak 😉 Hlavně žádné nervy předem 😉

citun
30. říj 2012

@smima Určitě bych se nebála.Já jsem po předčasném porodu a císaři začala kojit až 9 den po porodu.Kojím do dneška a teď bych spíš potřebovala skončit. 😀 Naše generace vyrostla na lahvi a taky se nám nic nedělo,takže kdyby náhodou mlíčko nebylo,nehrotila bych to! 🙂 Přeji hodně štěstí a krásné a zdravé miminko. 🙂 🙂 🙂

karrison
30. říj 2012

ja tak rodila planovanym cisarem a kojila jsem 11mesicu...behem tehotenstvi se mi prsa nezvetsila vubec a mlezivo se mi zacalo tvorit az po porodu..takze hlavne budte v klidu a nestresujte se predem jako ja 😉 bude kojit uplne v pohode !!!

natalie77
30. říj 2012

@smima Také se mi prsa nezvětšila, rodila jsem předčasně akutní sekcí. Kojit jsem začala asi až 5. den. Rehabilitační sestra mi poradila granulovaný čaj od Hippu pro kojící matky. Manžel přivezl konvici, já ho pila a druhý den jsem začala mít pocit, že mi prasknou prsa, třetí den jsme mléka měla až až. Takže bych se nestresovala dopředu.
Jak píše @citun, pokud se to nepodaří, tak se svět nehroutí...
Přeji hodně štěstí a pak dej vědět, určitě budeš mít mléka na rozdávání, uvidíš 😉 .

joyce2
30. říj 2012

Já jsem si starosti nedělala a pak jsem teda koukala, že z kraje mlíka bylo málo. - Rodila jsem císařem, děti byly týden na jiným oddělení než já - kojit jsem chodila jen přes den. Pokud můžu dát rady z vl. zkušenosti, tak kojit, kojit, kojit a když nejde z nějakého důvodu kojit, tak odsávat. - Byla jsem nešťastná, že není mlíko (některé sestřičky říkaly, že nebude, a že budeme na umělým), a kamarádka mi poradila co dvě hoďky kojit nebo odsávat a aspoň dvakrát odsát i v noci. Ta homeopatika fungují - Ricinus communis, mě se osvědčil i Agnus Castus 5 ch - ale pozor - zhruba po deseti týdnech se mají na deset dní vysadit. Pak fungují kojící čaje s jestřabinou (3 krát denně) - mám různý druhy, tak že jsem se jich za 4 měsíce nepřepila. Pak jde jíst vojtěšku - Alfa - koupí se v pixličce za sto něco. A poslední na co jsem přišla a co jde pít i v těhu je Gravimilk - mlíčko, kt. se koupí v lékárně - je to poměrně dráhá záležitost, stojí to kolem stovky a tolik mlíček se z toho zas neudělá (zhruba 10), ale prej to hodně pomáhá při laktační krizi. - Já moc nemůžu posoudit, začla jsem to pít až teď a už asi není kam to množství mlíka zvyšovat - asi jsem na svým stropu. - Ale můžeš to pít už teď. Kdybys v porodnici pak náhodou opravdu moc mlíčka neměla, ale nějaké se ti dělalo, tak nezoufej. .- Já jsem v porodnici měla malinko. A doma jsem se pomocí toho všeho a toho, že jsem mohla v klidu kojit krásně rozkojila. - Mám dvojčata, tak že přikrmuju pořád i umělým mlékem, ale nakojíme třeba i víc než 300 ml dohromady při jednom kojení. (A to v porodnici vypili po týdnu dohronady třeba jenom 30 ml.) Tak že pokud se ti nějaké mléko bude dělat, zvýšení množství je jenom otázka trpělivého kojení a odsávání, asp, u mě to tak bylo, a že jsem v porodnici teda byla hodně nešťastná.
Neboj se, určitě to půjde. - Spousta holek s množstvím mléka žádné problémy nemá a to i když rodily císařem.
Kdybys měla při kojení jakékoli problémy, doporučuju nebát se a zavolat nějaké laktační poradkyni. - Po týdnu doma jsem to udělala a dozvěděla jsem se spousty info, kt. mi v porodnici nikdo nedal... Plus praktická pomoc s těma dvojčatama, jak je kojit atd... Vřele to doporučuju.

lucie255
30. říj 2012

Mlíčko se začne tvořit po porodu. Hned jak to bude možné přikládat k oběma prsům. V porodnici jsem kojila co půl hoďky a asi díky tomu nemám problém v kojení. Před porodem jsem taky nic nevymáčkla.

andelka
30. říj 2012

Dopředu se rozhodně nestresuj, to je nejhorší co můžeš udělat. Maximálně si dopředu zjisti kontakt na laktační poradkyni, někdy to v porodnicích dělají všelijak, tak pro jistotu, vyplatí se to. Mně se prsa zvětšily v těhu tak o půlčíslo, víc ne. Teklo z nich teda tak měsíc před porodem, to jako jo..ale mleziva víc se tvořilo až po porodu. A mlíčko až po příchodu domů. Malej se narodil v pondělí brzo ráno a mlíčko bylo a prsa se mi nalila až ve čtvrtek večer. U druhého mimča teda dřív. Ale zvětšení prsou a vytékání mleziva před porodem nic moc neříkají o pozdějším kojení. 😉
Obecně se doporučuje kojit zpočátku z obou prsou, mít miminko co nejčastěji u sebe, i kůže na kůži, přikládat ho často, aby se laktace rozjela. dostatečně jíst a pít, odpočívat, a nestresovat se.

mafeska
30. říj 2012

@smima
já špatnou zkušenost mám, mléko se mi nedostavilo ani za 14 dní po porodu, prsa se mi během těhotenství hodně zvětšily až jsem z toho byla neštastná, mlezivo před termínem vytékalo. Byla jsem zaskočená že jsem neměla mléko, s kojením jsem počítala, ale přírodě prostě neporučíš a malá je na UM už od narození.
Hlavně se tím nestresuj, já sama jsem z toho byla na nervy a trápila jsem tím jak sebe tak i malou.
Holt někdo má a někdo nemá, každé tělo je jiné.
Přeji hodně štěstí.

smima
autor
30. říj 2012

Díky holky za příspěvky. Ale jak si to mám představit prakticky? Porodím a dítě si budu přikládat s prsům. Pokud se stane, že nic nepoteče, hned mu nasadí umělou stravu, aby nebylo hladové a neplakalo? Já se nestresuju, jen mě to zajímá, ať jsem připravená. Přece když se narodí, bude chtít papat 😨 Je pravda, že mám už jedno dítě, ale už 17-ti leté, které jsem viděla až týden po porodu, jelikož byl syn převezen v kritickém stavu do jiné nemocnice. Pak jsem po týdnu byla už s ním, mlíko jsem měla, ale už se nechtěl přisát, jelikož byl zvyklý na dudlík z flašky.... Začala jsem si vařit Meltu, taky jsem slyšela, že podporuje tvorbu mlíka.

llluckaaa
30. říj 2012

@smima Ono dost záleží na tom, v jaké porodnici budeš rodit. Pokud bude baby-friedly, tak by dítě nemělo dostat dudlík, měla by tam docházet laktační poradkyně a dítě by neměly přikrmovat z flašky. Dítě po porodu vydrží 24 hodin bez mléka, ale ty ho určitě často přikládej - i to málo, co olízá z bradavek je pro něj hodně důležité. A jak ho budeš mít přisátého, bude se ti stimulovat tvorba mléka (aby neplakalo, tak mu strčíš do pusy bradavku 😉 ). Ze začátku ti ho budou nosit, tak jim klidně řekni, že chceš co nejčastěji. A na to přikrmování se zeptej dětských sester a pokud možno případně trvej na tom, že nechceš přikrmování z flašky (můžou to dělat i stříkačkou a nebo to můžeš dělat i ty sama). Kdybys měla tu odsávačku, mohla by sis to stimulovat s tím a mimčo by se případně mohlo přikrmit odsátým mlékem.
Ale opravdu se tím teď netrap 😉 Když se nebude dařit v porodnici, můžete to pak v klidu dohnat doma a když dojde na UM, tak se svět opravdu nezboří.

smima
autor
30. říj 2012

@llluckaaa děkuji za rady. Budu doufat, že vše bude tak, jak má být. Budu rodit ve Fakultní nemocnici v Ostravě, tak tam určitě budou odborníci na všechno. Děkuji a pěkný večer

mamkamarketa
30. říj 2012

@llluckaaa tak ja jsem naprosta vyjimka.
Moje mama nemela mliko ani u me nebo u brachy. Trochu jsem to cekala, po porodu jsem to rikala PA a vysmala se mi,ze to je kravina. No a ja mliko nemela. Ani kapku, neustale jsem musela prikladat az mi z prsu tekla krev.

llluckaaa
30. říj 2012

@mamkamarketa Mně to jako kravina nepřijde 😉 Ale moc často se to naštěstí nestává. A nezjišťovala jsi, čím to je? Nízká hladina nějakých hormonů? Mmchd, já taky nejsem ideální kojná a nijak zvlášť dobře mi to nešlo, ale po obou císařích se mi mléko objevilo.

mamkamarketa
30. říj 2012

@llluckaaa to nevim. Mama mliko nemela. Ja sama mam hodne velka prsa. Syn sal krasne, nebylo co, mlezivo jsem mela.
Opravdu netusim a priznam se,ze jsem po pricine moc nepatrala

adelkav
30. říj 2012

@smima držím palce, aby bylo vše ok. Já kojení neplánovala, prsa mi v těhotenství nenarostla vůbec. Mleziva jsem měla málo. Po porodu jsem prcka přikládala po třech hodinách, ale nechtěl sát, usínal u prsa. Hodně mi v tom pomohly sestřičky, snažila jsem se kojit a ještě přidávaly sondičku s mateřinkou (mm od jiných matek). Ta sondička je hadička, nasazená na injekční stříkačce a konec hadičky mu dají při kojení do pusy a on má větší motivaci sát, jak mu tam teče to mlíko🙂 Byla jsem z toho docela vystreslá, chtěla jsem mu dát nějaký nutrilon a nekojit, ale asi třetí den přišla sestřička, která byla děsně fajn a zbavila mě všeho toho stresu, byla jsem najednou v pohodě a při další sprše se mi spustilo mlíko. Takže u mě to asi bylo i o nervech. Nakonec se prcek rozkojil tak, že já nevím jak ho to odnaučit🙂))

verbalinka
31. říj 2012

@smima mne prsa behem tehu nevyrostla ani u jednoho tehu a prvni jsem kojila bez problemu rok a druhe jeste kojim. Hlavne se nestresuj! Kojeni je prirozene a pujde v pohode! Chtej prilozeni hned po porodu a nechavej si od manzela, rodicu nosit dite co nejcasteji k sobe na jip (pokud tam budes). Sestry nosi jen co 3h, tak aby ses mohla tulit a prilozit casteji. Drzim palce 😉

jija
31. říj 2012

@smima já myslím, že to má asi každý jinak, já jsem po císaři a nekojím, paní co ležela vedle mě byla taky po císaři a musela i odstříkávat kolik toho měla.
jinak v porodnici vůbec nechtěli dávat příkrmy, ty dali až 4. den, kdy malý neustále ubýval na váze a bylo to s mým svolení, teda já spíš prosila ať mu něco dají ať přibere a můžeme domů, doma jsem ještě týden zkoušela kojit, ale malý měl po mém mlíku akorát hlad, teď má nutrilon a je to spokojené a usměvavé miminko 🙂

vlnka81
31. říj 2012

@smima moja skusenost - tiez sa mi prsia nezvacsili, mozno malinko. cele tehu som mala silne nevolnosti takze som bola na enormne nizkej vahe. sla som cisarom a...mala som hned kolostrum, na 3. den sa kolostrum zmenilo na mliecko. mne sa maly prisal do 20 minut po porode, rodila som len polovicnou anesteziou takze som bola plne pri vedomi. myslim ze svoje urobilo prave to ze sa mohol maly prisat - ak budes mat takuto moznost urcite ju vyuzi.
mne sa po 3. dnoch zapalilo jedno prso, boli to velke bolesti ale nevzdala som to, odsavala som aspon odsavackou a potom sme maleho krmili striekackou lebo mal velky hlad 😀
nastuduj si co najviac o kojeni, pripadne sa spoj aj s nejakou poradkynou pre kojenie (pozri mamila.sk) aby ti dala rady ako na to ak by to slo tazsie. ale urcite to nevzdavaj ani ak to bude tazke...je to nadherne a este aj velmi prakticke 🙂

veruska007
31. říj 2012

@smima Neboj, to s tím nesouvisí. U prvního jsem měla kolostrum snad od 4. měsíce, prsa se mi zvětšila snad dvojnásobně a od začátku jsem musela dokrmovat. U druhýho se mi prsa ještě zmenšila, kolostrum žádné... a malýs e narodil po poledni a druhý den ráno na vizitě už dr. hlásil, že malý přibírá a mlíčka bylo plno 😉. Ani jsem mu nevěřila, prsa se mi za celý rok nenalívala... a kojila jsem bez problémů.

eficenka
31. říj 2012

@smima
mě taky neteklo mléko, ani nic po zmáčknutí... a po porodu během 2 dní sem se krásně rozkojila a 3tí den už šlo mlíčko smao... malá stejnak první den nic nechtěla, druhý den lehce sosala a třetí den se to konečně rozjelo...

andelka
31. říj 2012

@smima pokud dají UM brzy tak akorát rozběhnutí laktace pokazí. Takže přikládat přikládat, důležitý je kontakt pusinky s bradavkou. Flašku by mu ani dát neměli, u nás se dokrm dával stříkačkou, a jen když dítko hodně váhově spadlo.

smima
autor
11. lis 2012

Ahoj holky, tak mám týden po porodu a mléko se mi vytvořilo zhruba asi pátý den po porodu. Takže mé obavy byly naprosto zbytečné a jsem ráda, že můžu naši Barunku kojit. 🙂

mafeska
21. lis 2012

@andelka
neměli ale bohužel někde ji dají, Alenka měla v pusince láhev druhý den po porodu (dělala to ale jen 1 sestra), ostatní mi dávali stříkačku

andelka
21. lis 2012

@mafeska to je škoda teda 😒

smima
autor
1. pro 2012

Ahoj holky, moje obavy s kojením nadále trvají. Mléko sice mám, ale asi ne v takovém množství, jaké by Barunka potřebovala, musím ji po kojení dokrmovat-bohužel mé mlíko ji nestačí. Už měsíc s tím bojuji, snažím se stále o plné kojení, ale zatím bez úspěchu. Z okolí se na mě valí spousty rad, každá je jiná, nevím, čeho se držet. Tak zkouším, co se dá.... ☹ ještě se obrátím na laktační poradnu, pokud mě ani tam nepomůžou, tak už fakt nevím 😕

smima
autor
30. pro 2012

Jsem tady znovu....Konečně týden plně kojím - bez příkrmu. Nakonec se mi to přece jenom podařilo. Malá spí 2 - 5 hodin, takže ji mlíčko stačí. Takže holky, neztrácejte naději, pokud se Vám to nedaří ze začátku tak, jako mě. 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru