Jak vyřešit zdravotní poj. mezi rodičovskými příspěvky?

andulka86
21. bře 2013

Dobrý den. Zajímalo by mně zda nevíte prosím jak si mám ošetřit povinné zdravotní pojištění mezi rodičovskými dovolenými. V dubnu mi přijde poslední rodičovský příspěvek, tzn. za březen a termín porodu druhého dítěte mám 2.7. Nikdy jsem nebyla zaměstnaná a během rodičovské dovolené jsem řádně dostudovala vysokou školu. Mám se přihlásit na tři měsíce na úřad práce ? Zaplatí za mně stát zdravotní pojištění nebo musím jen jako samoplátce ? S PPM stejně jako u prvního dítěte asi počítat nemám, že. Děkuju moc

betysek
21. bře 2013

Buď se můžeš přihlásit na úřad práce, nebo můžeš nahlásit zdravotní pojišťovně, že budeš pečovat o dítě do 7 let a zdravotní pojištění za tebe bude platit stát. Jen nesmíš dát malou do školky na víc než 4 hod denně, ale to asi nedáváš....Netuším, jestli by jsi dostávala nějakou podporu v nezaměstnanosti, pokud by jsi se přihlásila na úřad práce...Myslím, že na PPM nárok nemáš a ode dne porodu budeš mít nárok na rodičovský příspěvek...

betysek
21. bře 2013

@andulka86 Buď se můžeš přihlásit na úřad práce, nebo můžeš nahlásit zdravotní pojišťovně, že budeš pečovat o dítě do 7 let a zdravotní pojištění za tebe bude platit stát. Jen nesmíš dát malou do školky na víc než 4 hod denně, ale to asi nedáváš....Netuším, jestli by jsi dostávala nějakou podporu v nezaměstnanosti, pokud by jsi se přihlásila na úřad práce...Myslím, že na PPM nárok nemáš a ode dne porodu budeš mít nárok na rodičovský příspěvek...

andulka86
autor
23. bře 2013

@betysek moc dekuju, nedošlo mi, že vlastně můžu být nějaký čas pro pojišťovnu jako "žena v domácnosti", když mám doma malé dítě, školou nepovinné

hakanka
23. bře 2013

@andulka86, pojištění za tebe uhradí stát, pokud se na pojiš´tovně nahlásíš jako osoba pečující o dítě do 7 let. pokud jsi vš ukončila nedávno a nastoupila bys někam do práce (i na pár dní, třeba ke známým), mohla by jsi získat i nárok na PPM
viz: Do doby účasti na nemocenském pojištění pro nárok na PPM se započítává doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno. (změna v rámci soc. reformy 2011).
http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davk...

andulka86
autor
24. bře 2013

@hakanka děkuju moc, tak že by i ta mateřská ?
to by bylo, já tím, že jsem u dcery nepřerušila studium tak jsem jí neměla tak teď by to bylo příjemné

andulka86
autor
24. bře 2013

@hakanka můžu se ještě zeptat prosím, když od své Mudr. dostanu papíry ohledně PPM, které zaměstnané maminky nosí ke svému zaměstnavateli tak já bych je nesla potvrdit do školy ? děkuju

hakanka
24. bře 2013

@andulka86 ono právě musíš nastoupit do práce a něco odpracovat. V tomto případě se ti doba studia započítá, jako kdybys pracovala. Vím, že se práce shání těžko, ale nemáš někoho známého, kdo by tě na pár dní zaměstnal? Přeci jen by to pro tebe byl velký finanční rozdíl.

andulka86
autor
24. bře 2013

aha už to chápu děkuju, kdybych se nechala "zaměstnat" tak plus Vš aha aha, popřemýšlím, mockrát děkuju za radu, opravdu

samanka_alice
15. kvě 2013

Toto jsem také řešila, díky za informace