Kolik mám zaplatit když nebudu pracovat 3 týdny?

lussy
22. čer 2009

Ahoj 🙂
8.8.2009 mi končí 2letá mateřská...nastupuji do práce ale až 1.9.2009 (na vlastní žádost), nevíte někdo, zda si musím v té době platit zdravotní pojištění? A v jaké výši mi přijde rodičovská - počítá se poměrem dní v měsíci nebo přijde celá výše i jen za započtený měsíc? Snad jsem to napsala srozumitelně...děkuji za všechny postřehy 🙂

editah222
22. čer 2009

Lussy - mateřská ti přijde jen za těch 8 dní.
Co se týče placení zdravotního pojištění tak ti asi lépe poradí Vojtíšek 🙂 Já si myslím, že si ho platit nemusíš, protože za matky do 3 let věku dítěte ho platí stát. Ale ruku do ohně bych za to nedala.

vojtisek2007
22. čer 2009

lussy - co napsala Editah je pravda, může klidně za to dát ruku do ohně 😀 - matky pečující o děti do 3let za ty platí zdra.pojištění stát...jenom si dej pozor,jestli ten kousek od 9.8. do 31.8. máš od zaměstnavatele nepl.volno, abys mohla být doma - může tě propustit - už nebudeš na rodičáku a nebudeš nijak chráněná....

lussy
autor
22. čer 2009

holky díky moc 🙂 musím to na pojišťovnu hlásit? jinak díky za upozornění, se zaměstnavatelem jsme dohodnutí 🙂

vojtisek2007
23. čer 2009

na pojištovnu nic hlásit nemusíš, máš to tam nahlášené od zaměstnavatele, a až začneš chodit do práce, začneš zase odvádět z platu pojištění

romana29
2. čer 2010

potřebovala bych poradit
24.6. bych měla nastoupit do práce
27.6. mi může doktorka nejdříve napsat mateřskou na druhé dítě (možná ji teda přemluvím, už jsem ji nakousla, že by mi hodně pomohla...). Jde vlastně o dva pracovní dny.
Vím, že při odchodu na první mateřskou jsem měla ještě nejméně týden dovolené k dobru, ta ale asi nebude po třech letech aktivní a možná k použití, že?
Pokud nastoupím do práce, musím někde ohlásit (např. na sociálku), že mi rodičák skončil (oni to tam snad nějak mají nastavené, aby věděli, nebo se mýlím?).
Jde mi o to, že mám na vedlejšák ŽL a tak by pro mě samozřejmě bylo nejlepší a nejrychlejší plynule přejít z jednoho do druhého a né to trhat dvěma dny v práci....

j.a.n.i
2. čer 2010

@romana29 upřímně řečeno, nechápu kde je problém v tom nastoupit na 2 dny do práce, tedy krom toho, že je to pakárna, ale souvislost s ŽL mi nějak uniká, to nic neovlivní, nebo o co přesně ti jde?

janis79
4. čer 2010

Tady lussy jste psali, že dostane rodičák jen za těch 8 dní, ale jak jsem před nedávnem psala já jak to je, nevím kdo mi odepisoval jesli vojtíšek nebo jani, mi končí rodičák 1.7. tak mi bylo odepsáno, že dostanu v srpnu rodičák za celý měsíc, Tak jak to vlastně holky je?????

j.a.n.i
4. čer 2010

@janis79 mateřská se platí přesně po dnech, rodičák vždy celý (tedy krom případu souběhu s mateřskou v jednom měsíci), takže správná odpověď pro lussy je, že jí rodičák přijde celý... ale vzniká to právě záměnou označení, člověk přečte dotaz na vyplácení mateřské, odpoví, že se přepočítává po dnech... a nedojde mu, že je to blbě položená otázka a že má vlastně odpovídat na rodičák

medvidek
9. čer 2010

Ahoj, dneska jsme zažili krásné překvapení. Manžel kontroluje účet na internetu a říká, představ si, přišel Ti rodičovský příspěvěk v plné výši a tak na to koukáme jako z jara. Jde totiž o to, že mi skončila rodičovská dovolená, měla jsem dvouletou a dcera je narozená 01.06.2008, vůbec jsme s žádnými korunkami nepočítali. Takže je to super 🙂 .

andykov
12. čer 2010

Potřebovala bych poradit. Kristýnka se narodila 10.4., v práci jsem nahlásila mateřskou na 3roky, tzn. mám nastoupit 11.4.2012, ale nakonec jsem si zvolila rodičák na 2 roky, ale zaměstnavateli jsem to nehlásila, je potřeba mu to ještě nějak sdělovat, když vlastně mi rodičák skončí o rok dřív, ale v práci mám schváleno až v tom roce 2012? A bude potřeba nějak se domluvit na pojištění?

j.a.n.i
13. čer 2010

@andykov nemusíš hlásit nikde nic 🙂 délka RP nemá s délkou RD nic společného, ten třetí rok budeš prostě doma zadarmo a pojištění za tebe dál platí stát z titulu RD. Maximálně, pokud bys chtěla do práce dříve než v tom roce 2012, tak by ses musela se zaměstnavatelem dohodnout, protože dříve tě vzít nemusí, ale může, když se dohodnete.

diddi
14. čer 2010

22.5.mali moje dvojicky 3 roky,poslednu davku -190eur dostanem k 15.6....som od 22.5. do 15.6. poistena este statom,alebo som sa mala nahlasit k datumu nar.deti?.....a este jedna otazka: ak nemam prijem,som nezamestnana,ale nemam narok na nezamestnanecke,kedze som bola vs student a otehotnela som v 5.roc...ako to bude s nemoc.poistenim?...budem si ho platit ja,aj ked nemam prijem a nemam narok na hmotnu nudzu.

maznacik007
14. čer 2010

diddi ... chod na soc. poistovnu prihlas sa ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov / kvoli dochodkovemu ine ti platit nebudu/ potom chod do tvojej zdravotnej poistovne.. a tam je to detto... /inak by sa to malo robit do 8 dni odo dna dovrsenia 3 rokov deti ale to neriesia.. ked je to takto par dni... aspon u nas teda/

nemusis si platit nic... ak sa takto nahlasis.. a nemusis byt na UP... mat nemocenske poistenie nie je nevyhnutne... ale nebudes mat narok na PN, OCR a pod..

gapa
14. čer 2010

diddi,
príhláška na SP sa ozaj dáva po narodení dieťaťa. Ak si si ju nepodala, tak si nebola dôch.poistená štátom. Ak sa nadalej o deti staráš ty osobne a celodenne, t.j. nechodia do škôlky, jaslí, ... a nie si zamestnaná, tak môžeš byť dôch.poistená aj teraz, ale samozrejme len ak si podáš prihlášku na SP podla bydliska a s potrebnými prílohami (napr. RL dieťaťa). Takto môžeš byť poistná štátom najdlhšie do 6rokov detí, ak nebudeš dôch. poistná ako zamestnanec a o deti sa nebude starať niekto iný počas dna.

gapa
14. čer 2010

didi,
je jedno, že si bola predtým študent, do evidencie uchádzačov ťa zaevidujú, aj ked nárok na podporu mať nebudeš. Zdrav.poistená štátom môžeš byť do nástupu detí do škôlky bud:
1. ako uchádzač o zamestnanie (ak sa zaregistruješ na UP)
2. ako osoba celodenne osobne sa starajúca o dieťa do 6rokov (ak dieťa bude chodiť do škôlky na max. 4hod. denne)
t.j. na tvojom mieste sa zaregistrujem na UP až budú obe deti chodiť do škôlky na viac ako 4hod. Služdby UP môžeš využívať aj tak, a hladať si prácu môžeš aj sama. Jedine ako by si chcela čerpať dotáciu z UP alebo ísť na nejaký kurz, tak by som šla na UP asi skôr.

Zájdi na zdrav.poistnovu a spýtaj sa presnejšie dokedy splniš podmienky starostlivosti o dieťa, t.j. nemusíš sa evidovať na UP, ak si nechceš sama platiť ZP. A zober si aj papier o ukončení poberania rodič.príspevoku, asi ho budeš potrebovať.

diddi
14. čer 2010

@gapa dakujem Ti velmi pekne!

evily
15. čer 2010

Holky, prosím, jak se vyplácí rodičovský příspěvek? Za daný měsíc nebo zpětně? Když mi přijdou peníze v červnu, je to za červen nebo květen? Díky moc

vojtisek2007
15. čer 2010

v červnu za květen, vyplácí se zpětně, takže až budeš rodičák končit třeba 10.6., tak ti ještě v červenci přijde za červen rodičák.

evily
15. čer 2010

vojtisek: díky, moc, už jsem si to na sociálce ověřovala 🙂 🙂 🙂

leninnek
15. čer 2010

Holky prosím má se mi snižovat rodičák od toho 21.měsíce malé což měla v květnu rodičák chodí zpětně a mě by zajímalo jestli mi teda ted v červnu ještě příjde plná výše nebo už jen těch 3800 kč nevíte?jestli se ještě počítá ten daný 21.měsíc nebo ten už ne 😕

j.a.n.i
15. čer 2010

@leninnek v červnu by ještě mělo přijít těch 7600,-

sylvar
21. čer 2010

Prosím prosím, v květnu jsem nastoupila zpět do práce, mám dotaz, mám nárok na stravenky za ten květen?pač na pásce je nemám

j.a.n.i
21. čer 2010

@sylvar za květen bys nárok na stravenky měla, ale třeba u nás se účtují snad 2 měsíce zpětně, takže u nás by se ti květnové stravenky objevili na pásce za červenec...

sylvar
29. čer 2010

jani, já nastoupila do práce v půlce října 2006, od půlky ledna 2007 na rizikovém, teď jsme nastoupila 20.května a stravenky nikde...a dostáváme je o měsíc později, k 25.jako výplatu za předeělý měsíc 🙂

drapink
26. črc 2010

Ahoj, chtěla bych se zeptat někoho kdo má zkušenost nebo tomu rozumí. volala jsem na všechny možné instituce a mám v tom chaos. 9.8.2010 bude mít malý 3 roky. měla bych teda nastoupit do práce 10.8. že? ale mám problém, že mi malého vezmou do školky až od září, takže bych potřebovala nastoupit až 1. září - se zaměstnavatelem bych se domluvila, to není problém, ale co sociální zdravotní pojištění? Nevíte, prosím, někdo? díky moc

j.a.n.i
26. črc 2010

@drapink To není problém, stačí se nahlásit na pojišťovnu jako osoba pečující o dítě do 4 let a zdravotní za tebe za tu část měsíce zaplatí stát. A sociální se platit nemusí.

kajjinka
1. bře 2011

Ahoj holky, mam dotaz z podobneho soudku - malemu budou 13.3. 2011 2 roky, 14.3. 2011 nastupuji do prace a on do jesli, chtela jsem se zeptat, vzpominam si, ze se rodicak vyplaci za cely posledni mesic tzn. v plne vysi, ale jak je to s 5ti dennimi jeslemi? Muzu dat v prubehu tech 14 dni v breznu dite 5x do jesli??? Mozna je to debilni dotaz, ale radsi se ujistuju...diky 🙂 ted chodi 1-2x tydne, ale ten posledni tyden pred nastupem jsem se chtela dohodnout,aby sel alespon 3x, aby uz byl lepe pripraven, ze pujde pak na cely tyden...

aja123
1. bře 2011

Ahoj mám také dotaz, něco jsem si pročetla tady, ale pro jistotu, zda to chápu správně. Dcera má 3.5.2011 3 roky a mě končí RD a měla bych 4.5. nastoupit do zaměstnání. Mám dva dotazy. Byl by v něčem problém, kdybych nastoupila už 2.5.? A měla bych dostat v červnu rodičovský příspěvek za květen v plné výši 7600,- nebo už jen nějakou poměrnou část? Děkuji.

katterina
2. bře 2011

Ahojky HOLČINY, prosím nějakou chytrou hlavičku o upřesnění: Měla jsem dvouletý RP, končil 2.2.2011, 3.2.2011 jsem s druhým synem nastoupila na paragraf (ošetření člena rodiny), na to mi navázala řádná dovolená (stará). Přesto dostanu celých 11.400,- za měsíc únor ? DÍÍÍÍKY.

vojtisek2007
2. bře 2011

@katterina ano, měla bys dostat celý rodičák....