Můj nový průkaz pojištěnce byl poslán na špatnou adresu

bigbaboo
29. kvě 2014

ahoj, vím, že to sem asi moc nepatří, ale chtěla bych znát váš názor.... řeším poměrně kuriozní případ, proto bych se chtěla poradit jak postupovat dále. Kvůli změně příjmení jsem navštívila pobočku VZP a zažádala o vystavení nového průkazu pojištěnce. Paní byla velmi milá, vyhověla hned s tím, že mi nový průkaz přijde domů do 14ti dní. Je to již měsíc a nic se nestalo, proto jsem kontaktovala call centrum VZP, kde jsem se optala, kde vznikl problém. Načež pán mi řekl, že byl zadán na kontaktní adresu *******. Což ve mě lehce zatrnulo, protože se zmiňovanou adresou nemám a nikdy jsem neměla cokoli společného a že zásilka byla převzatá... pán samozřejmě nezapomněl dodat, že to je chyba pošty. Přitakala sem mu, protože jsem si říkala, že když něco posílám doporučeně, že pošta musí ověřovat totožnost a nejspíš v tomto pochybyla, nicméně pán mi řekl, že se to posílá obálkou do kaslíku. V tom případě to nechápu, jak mohou vědět, že zásilka byla převzatá a také jak můžou takovýhle doklad posílat obyčejnou poštou... Nicméně kartička pojištěnce se dostala do rukou mnou naprosto neznámých lidí (shodou okolností s Ukrajinskou příslušností), což by mne tolik neznepokojovalo, kdyby na ní nebylo mé rodné číslo. Jelikož dělám u státní složky, tak vím, co vše lze dohledat podle rodného čísla... a další věc je ta, že se bojím, aby si někdo na mne nevzal půjčku u nebankovní instituce. Vím, že v bance chtějí minimálně OP, ale u nebankovních institucí se bojím,ž e nic takového chtít nebudou a rodné číslo by jim stačit mohlo... nevím, zdali se toho dá nebo nedá nějak zneužít, když v ruce nemají nic jiného, každopádně pocit nic moc... toto pochybení mne velmi rozhořčuje a zajímalo by mne, jak se tohle může stát a zdali to řešit s pojišťovnou nějak víc než jim to pouze oznámit a nechat věc plavat... díky za názory....

hanivasi
29. kvě 2014

mě to taky posílali poštou, naštěstí to došlo do mých rukou. Ale taky jsem se divila, že tam nemusím, jen jsem jim psala mail, že mám nové jméno - ani občanku jsem ještě neměla, a prostě mi jen tak změnili jméno, na základě mailu. Ale to je věc jiná.
Co se týče toho RČ, tak to tě chápu, že se bojíš. Možná bych se šla zeptat na policii, tak jak když jdeš nahlásit ztrátu dokladů, aby je nemohl nikdo zneužít (ikdyž se to děje i po tom....). Zeptala bych se jich, co v takovém případě dělat, když se dostaly tvé doklady do cizích rukou, aniž by to byla ztráta či krádež.
A pojišťovna ti poslala tedy novou kartu nebo to berou jako vyřízené?

to ti teda povím, to je fakt kuriozita, kterou ti nezávidím.

ilonne
29. kvě 2014

@bigbaboo Fyzická osoba si podle rodného čísla nic nedohledá, nemá přístup do žádných registrů, a pouze s průkazem zdravotní pojišťovny nic nezmůže, ani nebankovní instituce na toto žádnou půjčku neposkytnou, jedině snad nějaký lichvář a tomu by zřejmě stačilo i méně než ta kartička. Napsala bych na pojišťovnu oficiální stížnost se žádostí o vydání nového průkazu a víc bych se tím nezabývala.

bigbaboo
autor
29. kvě 2014

@hanivasi na policii jsem se optat byla, ale vzhledem k tomu, že ti mi tvrdili, že po mě všude chtějí společně s kartičkou i občanku ( například i když jdu k doktorovi nebo když jdu do lékárny ), tak jim moc nevěřím. ... 🙂

bigbaboo
autor
29. kvě 2014

@ilonne je pravda, že když nemáš známé, tak podle RČ nedohledáš nic.... na druhou stranu když známé máš, tak ani nepotřebuješ to RČ... 🙂 a máš pravdu, že lichváři stačí míň než kartička ... jediné, co by se stát mohlo je, že nějaká paní bude chodit k doktorům si nechávat psát recepty a na mě pak přijdou s tím, že doma vyrábím drogy... Každopádně stížnost jsem napsala emailem, ještě se neozvali, chci ještě zajít osobně na pobočku, popřípadě poslat poštou někam výš., chtěla bych aspoň aby za tohle byl někdo potrestaný, protože to neni moc dobrý pocit.

kass86
29. kvě 2014

@bigbaboo Jen pozor, aby si na tebe někdo nezřídil nějaké služby. Někdy stačí jen jméno a rodné číslo. Já bych to raději nahlásila, kdyby po tobě v budoucnu někdo vymáhal dlužnou částku. Rodné číslo se vážně cizím lidem do rukou dostat nemělo. Za mě je to průšvih pojišťovny, ne pošty. Kde tu adresu vůbec vzali?

bigbaboo
autor
29. kvě 2014

@kass86 zkusim ještě Policii ve vedlejším městě, co mi na to řeknou. Taky bych raději měla v ruce protokol o tom, že jsem něco takového nahlásila, kdyby do budoucna něco, tak abych měla v ruce nějaký canc... A kde tu adresu vzali? tak to naprosto netuším, protože tu vesnici znám max kvůli tomu, že je kousek od mého města... ale nikdy jsem na téhle adrese fyzicky nebyla.

soleilll
29. kvě 2014

Radím změnu pojišťovny - mně průkaz vystavili na počkání. 🙂

bigbaboo
autor
29. kvě 2014

@soleilll silně nad tím přemýšlím a asi to tak dopadne.. nicméně to mi v řešení toho, zdali se dá zneužít rodné číslo a pokud ano, jak tomu předejít, momentálně moc nepomůže... :(

soleilll
29. kvě 2014

@bigbaboo Jasně, promiň, to až vyřešíš aktuální problém. Snad se zadaří brzo. Pošta i pojišťovna nejspíš mají své ombudsmany, tak se zkus ještě obrátit na ně. Ale co vím, tak pošta neuzná 99,9% reklamací, ať jde o cokoli.

bigbaboo
autor
29. kvě 2014

@soleilll já si právě nemyslim, že za to může pošta, ale někdo z toho VZP, že tam blbě nacvakal... to už je mi teď taky docela jedno, spíš prostě jen nevim, jestli si nějak oficiálnějš stěžovat nebo to prostě nechat plavat... na druhou stranu plátci DPH visí na stránkách ministerstva financí s rodným číslem taky, takže by problém být neměl, ale furt nikdo nemá v ruce jejich kartičku pojištovny, na kterou si může nechat napsat x receptů.. a pak budu popotahovaná za výrobu drog...

hanivasi
29. kvě 2014

@bigbaboo no už to vidím jak u doktora po mě někdo chce občanku 😀 haha teda. Fakt vtipálci. NO je to na houby tady u nás. Ten systém je jaksi nedodělanej.

bigbaboo
autor
29. kvě 2014

@hanivasi prááávě... většinou ten doktor nechce ani tu kartičku... spíš jsem zdeformovaná i z práce, kde podle rodnýho čísla můžu zjistit dost věcí prostě... tak i kdyby toho nezneužili nějak brutálně, tak furt si o mě toho můžou dost zjistit... ale přijde mi,že hledám zbytečně černé scénáře a vůbec to tak nedopadne... třeba to jsou opravdu slušní lidé.. ale zas si řikám,že kdyby byli tak slušní, tak by tu kartičku buď poslali zpět do pojišťovny nebo jí dali na policii, ať mi jí dovezou... a jde mi i prostě o to, ať se tam v pojišťovně někdo chytne za hlavu a řekne, že to prostě zvoral a způsobil mi v osmém měsíci těhotenství docela dost lítání kvůli tomu....

ilonne
30. kvě 2014

@bigbaboo Já jsem policistka, správně by nikoho pouze na průkaz pojištěnce neměl ošetřit ani doktor. Musíš doložit OP. Na pojišťovnu to nahlásit stačí. Policie s tímto nic neudělá. A buď v klidu ani přes známé si o tobě nikdo nic nezjistí, snad jen v amerických filmech 🙂

ilonne
30. kvě 2014

@hanivasi Tak po mě chtějí občanku vždycky, když přijedu na pohotovost nebo k novému dr., kde ještě nejsem registrovaná a neznají mě.

laurital
30. kvě 2014

Mam sice jinou pojistovnu, ale prukaz mi vystavili na pockani, overili kontaktni adresu a nedavno jsem resila ztratu pres call centrum, ale opet overovali adresu, takze si myslim, ze slo o chybu urednika, ktery to s tebou resil.Tudiz si muzes stezovat na jeho postup.Ja bych donesla stiznost jen na podatelnu a nechala si pro jistotu pot vrdit prevzeti.To si myslim, ze by melo event. stacit jako doklad pro pripadne zneuziti.
Na pohotovosti nebo pri registraci u lekare vzdy chteji i OP, tady bych se nebala.

bigbaboo
autor
30. kvě 2014

@ilonne já jsem z podobného sboru a vim, že když máš rodný číslo, tak si hned vyjedu adresu a když mám rodný číslo a adresu, tak si vyjedu klidně i výpis volání 🙂 já osobně k tomu přístup nemám, ale kolegové ano, záleží prostě na tom, kde pracuješ... ale máš pravdu, to už je hodně katastrofickej scénář... 🙂 po mě tedy nikdy nikdo občanku nechtěl, ani na potovosti, ani můj obvoďák u kterého jsem teď byla podruhé v životě, takže mě určo nezná a rozhodně ani ne v lékárně... víš co, jde mi prostě i o ten princip, ať si někdo, kdo to zkazil, podrbe trošku hlavu, protože tohle by se dít dle mého nemělo....

ilonne
30. kvě 2014

@bigbaboo
@hanivasi nehlede na to, ze kazdy statutarni organ ci zivnostnik ma verejne priatpne rodne cislo v prislusnych systemech na netu napr. Obchodni rejstrik. A mam takovy dojem, ze i ve verejne pristupne casti katastru nemovitosti ma vlastnik kazde nemovitosti k sobe uvedene udaje. Takze r.c. je sice osobni udaj, ale rozhodne neni nijak utajeny.

ilonne
30. kvě 2014

@bigbaboo jiste take vis,ze pokud se nekdo neco takoveho pokusi zjistit, nelze to udelat anonymne a hrozi za zo vyhazov a prip. i trestni stihani. Nejvic si budou drbat hlavu, kdyz si budes stezovat primo v pojistovne. Policie s timhle opravdu nic delat nebude. Pravdepodobne se stejne jednalo o administrativni chybu.

bigbaboo
autor
30. kvě 2014

@ilonne jj, s tim souhlasim, jak jsem tady už psala.. plátci daní jsou uvedení na stránkách ministerstva financí i s rodnými čísly a bankovními účty, takže jsem klidnější.. nicméně furt tady visí to, že mají tu kartičku v ruce a můžou si na mě nechat napsat přes nějakého doktora recepty... a druhá věc, kdyby to posílali ve finále doporučeně a třeba jen ten pán na pojišťovně to nevěděl, tak jak je možný, že pošta předá doporučený balíček jiné osobě...? no nic, jdu na tu pobočku, nechám si vyjet mojí kartu, zeptám se, jak se to mohlo stát, stížnost a žádost o novou jsem napsala, tak budu chtít vědět jejich postoj. tim bych to ukončila asi...

ilonne
30. kvě 2014

@bigbaboo Vypis volani si jen tak nevyjedes, koukni se na par. 88a trestniho radu.

bigbaboo
autor
30. kvě 2014

@ilonne souhlas se vším, cos teď napsala 🙂

ilonne
30. kvě 2014

@bigbaboo Presne otravovala bych je v pojistovne a udelala bych tam bugr.

pellullinka
30. kvě 2014

a oni ti na te pobocce pojistovny nedali podepsat zmenu jmena? A taky by na tom papiru mela byt adresa kam chces karticku zaslat ne?
jinak me taky prekvapilo,ze pojistovny zasilaji takovyhle doklad normalne do schranky,to se muze v panelaku lehce ztratit ikdyz je to zaslano na spravnou adresu.

pellullinka
30. kvě 2014

@laurital po me tedy lekar ani na pohotovsti nikdy nechtel OP,vzdy jen karticku pojistovny

bigbaboo
autor
30. kvě 2014

@pellullinka mám pouze doklad, který nahrazuje na tu dobu co nemám kartičku, právě tu kartičku a žádná adresa tam zmíněná není. a přesně to samé překvapuje i mne...

pellullinka
30. kvě 2014

@bigbaboo takze ti nedali podepsat zadny papir? To me prekvapuje. Takhle bys je mohla napadnout,ze si ani zadnou zmenu nehlasila

laurital
30. kvě 2014

@pellullinka Lekar po tobe pri registraci nechce OP?Pri kazde navsteve ho nekontroluje, to staci karticka, ale pri registraci ano a o tom pisu.
Na pohotovosti te bez OP neosetri, matka je lekarka a sestra na pohotovosti vzdy vyzaduje karticku i OP.

laurital
30. kvě 2014

@bigbaboo Aby mu lekar predepsal na tvuj prukaz pojistence recept, musel by se dotycny zaregistrovat a k tomu prave potrebuje OP.
Ona i ta stiznost je dvojsecna, ty mas povinnost zmenu hlasit, oni zase adresu pri zasilani overit.Skoda, ze jsi i o novou karticku nezadala pres call centrum, tam mas hovor monitorovany a bylo by jednoduche ho vytahnout a overit, tak se to pri stiznostech v cc bezne dela, bohuzel na pobocce to bude tve slovo proti jejich.

bigbaboo
autor
30. kvě 2014

@laurital já se přiznám, že když jsem byla asi dvakrát na ambulanci a jednou na kožní, že po mě vážně žádnou občanku nikdo nechtěl... pouze kartičku zdravotní pojišťovny... jinak v pojišťovně jsem byla, oni tu starou kartičku zablokovali, vystavili nový papír o tom, že jsem zažádala o novou kartičku, ale co mě mrzí nejvíc, že ani jednou, co to s nimi řeším jsem neslyšela slovo omlouváme se nebo mrzí nás to nebo cokoli takového...

lenicka07
30. kvě 2014

@bigbaboo Na tvém místě bych se nenervovala.... s rodným číslem nikdo nic nezmůže (alespoň tak jsme se to učili ve škole a na různých školeních) a kartička pojištěnce není žádný doklad, kterým by se prokazovala totožnost, takže půjčku nikomu na základě toho nedají. A ještě poznámka k RČ - spousta lidí vlastní nemovitosti a v katastru jsou ty rodná čísla normálně přístupná (nevím jestli v poslední době nebyla nějaká nová úprava) ale spoustu let to tak fungovalo a nikomu to zas tak extra nevadilo... Prostě bych jen pojišťovnu o všem informovala doporučeným dopisem o tom co se stalo(kdyby náhodou 🙂 ať máš v ruce něco... ale moc mě nenapadá, jak by se ta kartička nechala zneužít k tvé újmě