Nezaměstnaná a chci otěhotnět. Jak dostat podporu?

klaraliberec
25. říj 2009

Dobrý den, moc Vás prosím někoho o radu. Od února jsem nezaměstnaná. Práci nemůžu sehnat, a přítel mi navrhl, aby jsme se pokusily o miminko. Je mi jasný, že kdybych otěhotněla, tak až do porodu nedostanu od nikoho ani korunu(pracák ani sociálka). Zajímá mě, jak by to bylo, kdybych teď našla nějakou práci, byla v ní třeba jen 3 měsíce, otěhotněla bych a odešla rovnou na rizikáč. Zajímá mě, z čeho by se mi vypočítávala mateřská nebo rodičovský přísvěvek nebo jak se tomu říká do porodu. Za jakou dobu zpětně se to počítá? Musím najít nějakou práci a pak otěhotnět. Moc prosím o radu. Klára

helenky
26. říj 2009

ahoj, určitě je lepší otěhotnět, když jsi zaměstnaná, protože jako nezaměstnaná nemáš nárok na mateřskou a automaticky nastupuješ dnem porodu na rodičovskou dovolenou, čerpání příspěvku ve čtyřleté verzi. Nastoupíš-li do práce, stačí přečkat zkušebku a máš to. Ono stejně může chvíli trvat, než se vám to povede. No a budeš mít mateřskou a vybereš si délku rodičáku. mateřská se počítá z hrubého příjmu - v tvém případě příjmu v novém zaměstnání.

kaktusik007
27. říj 2009

ahoj klari, skus si najst zakon o socialnom poisteni, v nom to bude vsetko uvedene.... zaujima ta rozhodne obdobie - ale ako napisala helenka, na 99% sa to bude pocitat z prijmu tvojho noveho zamestanania, a je jedno ci budes zamestnana dva dni alebo dva mesiace... ak teda pojdes na pnku....

u nas je akurat este podmienka byt poistena 270 dni v poslednych 2 rokoch.... ak si najdes stranku socialnej poistovne u vas (alebo podobnej institucie, co ma toto na starosti) tak na ich strankach podmienky naroku objavis....

http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davk...

takze... 270 dni mate aj vy, a s rozhodujucim obdobim bude potom podla mna detto ako mame my... ak ta ma kto papierovo zamestnat, vyhrala si na plnej ciare a kludne ostan tehotna, teda... ak babatko obaja chcete 😉 - ak chces blizsie info, napis mi do ip, tiez som teraz na urade prace - takze som to vsetko co ta zaujima riesila 😀 a ono tie zakony su si este stale hodne podobne.... 😵

klaraliberec
autor
2. lis 2009

Moc díky za odpověď. Ještě mě zajímá, když si najdu práci, budu tam třeba 3 měsíce, budu mít po zkušebce otěhotním a chtěla bych odejít na rizikáč, jelikož to mám všelijaké po zdravotní stránce z čeho by se mi počítala nemocenská, rok zpětně, nebo to od nového zaměstnavatele?

helenky
3. lis 2009

klaro, jak už jsme psala, počítalo by se ti to z hrubého platu u nového zaměstnavatele, dny nemocenské ti výši mateřské neovlivní

klaraliberec
autor
3. lis 2009

Díky Helenko, takže mi chceš říct, že kdybych odešla na rizikáč, třeba po 3 měsících v práci tak budu brát nemocenskou stejně jako třeba ty co 4 roky pracujou? a kolik procent z hrubého platu je nemocenská? děkuju ti

xsuzzi
3. lis 2009

holky já jsem taky nezaměstnaná od ledna a tudíž vim,že,když otěhu,tak nemám nárok bez zaměstnavatele na PPM=volbu roků,tak sem myslela,že musim na rok do práce,aby mě vznikl nárok na PPM,ale vy tu píšete,že stačí nastoupit na 3 měsíce k tomu,abych pak odešla třeba na nemocenskou a mám nárok na PPm znovu??? 😨 😨 😨 jestli jo,tak juchůůůůůů 😵 😵 😵

kaktusik007
3. lis 2009

xsuzzi - je tam akurat podmienka poistenia 270 dni za posledne dva roky.... takze ak si pracovala, a mas tieto dni, a vyjde ti to, tak ano... aj keby si u noveho zamestnavatela odrobila co len dva dni, tak mas narok....

xsuzzi
3. lis 2009

no právě,tak,když budu 3 roky na rodičáku,pak pujdu do práce,tak jsem pojištěná 270 dnů nebyla a musim si odpracovat minimálně ty 3 měsíce a pak otěhu a když bych šla na nemocenskou,tak mi nárok na tu PPM už vznikne ju?Jestli to chápu dobře🙂

ale,když sem nikde během 2 let nepracovaala,pač sem byla na rodičáku doma,tak nemůžu přece nastoupit někam např. na 2 dny ale musim min. na ty 3 měsíce ne?

helenky
4. lis 2009

xsuzzi, pokud nastoupíš do nové práce, měla bys s nástupem na nemocenskou vydržet alespoň do skončení zkušební doby, během níž s tebou zaměstanavatel může rozvázat snadno smlouvu, takže dva dny nestačí, pak už se tě jen tak nezbaví ;) neměla bys nastupovat do práce už těhotná, to by jsi nesplnila zase těch 270 dní nem.poj.před nástupem na mateřskou.
klaro, pokud splníš podmínku 270 dní účasti na nemocenském pojištění během dvou let před nástupem na mateřskou- může to být i od více zaměstnavatelů, ale ne ze souběžných zaměstnání, stačí, když přečkáš u nového zkušebku, aby tě nevyhodil, a pak můžeš nastoupit na rizikovku, pokud ti ji tedy doktor napíše.

xsuzzi
4. lis 2009

helenky děkuju moc😵 takže to chápu správně,že opravdu stačí vydržet jen zkušebku,když nám bude přáno aa otěhotníme brzy,tak můžu jít rovnou na nemocenskou a už jen po 3 měsících plus doba co budu doma na nemocenské stačí k tomu,abych měla nárok na PPM 😵 😵 😵 že nemusim na celej jeden rok do práce,aby mi ten nárok vznikl...to je skvělý 😵

venuss
6. lis 2009

ahoj holky a neslyšeli jste o tom, že když by přítel šel na jeden den na mateřskou a pak hned na rodičák a převedl péči na mě? jde to? někde jsem to tady četla,ale nemužu to teď nikde najít.

andelka
6. lis 2009

venuss. jo, jde to. My to tak uděláme, pokud to příští rok ještě půjde. Jsem na ÚP a na 4 roky nechci.
Bylo to asi v jiném tématu, buď těhotenství a pracák nebo Jsem nezaměstnanaá a asi těhotná a myslím, že tu bylo i přímo téma na převod rodičáku.