Osoba pečující o dítě do 7 let

leny18
29. črc 2017

Ahoj v říjnu mi končí čtyřletá rodičovská dovolená ale chci být s malou ještě rok doma.chtela bych se nahlásit na pojišťovnu jako osoba pečující o dítě do 7 let. Zajímá mě jak dlouho do předu to musím udělat nebo zda stačí až mi skončí rd?a zda za mě tedy stát bude platit zdravotní i sociální?

cheetah_
29. črc 2017

@leny18 Nejlépe napsat chvíli před skončením RD rovnou svojí pojišťovně. Někomu to stačí mailem, jiná pojišťovna raději doporučený dopis s čestným prohlášením. Zdravotní pojištění za tebe platit bude stát, sociální za tebe už teď nikdo neplatí (jen se ti počítá náhradní doba do důchodu - do 4 let věku dítěte se ti započítá čas, jako bys měla odpracováno z těch 35 let, které potřebuješ na nárok na důchod.) Nezapomeň, že ale dítě nesmíš posílat do školky na víc než 4 hodiny denně, později smí chodit normálně do školy na celou dobu vyučování, ale ne do družiny.

leny18
autor
29. črc 2017

@cheetah_ děkuji za odpověď..a sociální si musím platit sama?

aguaverde
29. črc 2017

@leny18 nemusíš, sociální není povinné

xpila
29. črc 2017

@leny18 RD ti těžko končí, RD je max. do 3 let. Takže pokud ti končí RP a nejsi zaměstnaná, tak se můžeš nahlásit na zdravotní pojišťovnu a zdravotní za tebe bude platit stát. Sociální za tebe nikdo neplatí, to není povinné...

sola11
29. črc 2017

RP lze čerpat do 4 let. Záleží, jak si kdo stanovi dobu. do 3 let jen zaměstnavatel drží misto.
https://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsk...

leny18
autor
29. črc 2017

Aha.diky za odpovědi

leny18
autor
29. črc 2017

A ještě se zeptám jestli nevíte zda mám nárok na podporu v nezaměstnanosti když bych se nahlásila na UP?když jsem předtím nepracovala ale byla OSVČ

xpila
29. črc 2017

@leny18 Ano, máš. Bude to ta minimální, která se počítá z národního průměru.

leny18
autor
29. črc 2017

@xpila i když jsem.nikdy předtím nepracoval a?podnikala jsem.a jak dlouho se to pobírá?

yerry
29. črc 2017

@leny18 ano ta rodičovská je jako náhradní doba zaměstnání, ale to se počítá z nějakých směšných prumeru a není to nic moc. Kolem 3 tis. A jen 6 měs.

leny18
autor
29. črc 2017

@yerry díky za odpověď

kaja2016
30. črc 2017

@cheetah_ A nevis nahodou, kdyz skoncil PP v dobe rodicaku, take se ta doba zapocitava do duchodu? Muj pripad.

cheetah_
30. črc 2017

@kaja2016 Do důchodu se počítají překrývající se doby jen 1x (v každém okamžiku se díváš, jestli se teď doba započítává, nebo ne, ale nezáleží na tom, "kolikrát"), takže si započítej PP a potom dobu do 4 let dítěte, pokud se o něj budeš celodenně starat, příp. dobu, než zase začneš pracovat, pokud to bude dřív než ve 4 letech dítěte.

kaja2016
30. črc 2017

@cheetah_ Aha, dekuji, takze jestli tomu rozumim dobre, pokud by me trval PP a byla jsem na rodicaku, tak by se zapocitavala doba do duchodu ve 100procentech. Kdyz me PP skoncil pred rodicakem, tak budu zapocitavat 80procent. Az nastoupim o zamestnani( i kdyz bych pobirala i dale rodicak), bude to opet 100procent? Chapu to dobre?

cheetah_
30. črc 2017

@kaja2016 Péče o dítě do 4 let se započítává 100%.

blahova_andrea
30. črc 2017

@sola11 RP sice lze čerpat do 4 let, ale není žena při tom na RD. ta končí max. třetími narozeninami dítěte. potom jí zaměstnavatel může a nemusí vyhovět s neplaceným volnem nebo se dohodnou na ukočení PP a pak tedy řeší zda na pracák, na pojišťovnu či do jiné práce

jolysek
30. črc 2017

@leny18 podpora 4060 kč a postupně se snižuje. Na dobu 5 měsíců

sola11
30. črc 2017

@blahova_andrea Děkuji za upřesnění. Myslela jsem totiž, že do 4 let nemusím tedy UP resit

vilibalda
30. črc 2017

@sola11 Pokud se pobírá RP do 4 let (a žena nemá zaměstnavatele), tak opravdu není potřeba nic řešit 😉

jolysek
30. črc 2017

@sola11 do října nemusíš řešit nic, po dobu pobírání rodičovské máš pojištění hrazené od státu. Je pak výhodnější jít na těch 5 měs na pracáķ, abys nebyla doma úplně zadarmo a až po vyčerpání podpory se přihlásit na pojišťovnu

blahova_andrea
30. črc 2017

@sola11 no nemusí. úp v podstatě nemusíme řešit nikdo nikdy 😉 to není povinnost se tam hlásit. z daného hlediska, kdy jde o zdravotní pojištění, tak je možností více. nejdříve ho máme hrazené z titulu matky na RD, pokud nemáme RD, ale pobíráme RP, tak ho máme hrazené díky pobírání RP. pokud už nepobíráme RP, tak je potřeba si platit sami zdravotní pojištění, nahlásit se na pojišťovnu jako matka pečující o dítě nebo se nahlásit na úp s tím, že ale tedy hledáme i práci. ne vždy to tak ale je, že? 😉 😅

anniesfibis
30. črc 2017

mohu se zeptat jeste na to sivialni? jak to myslite, ze neni povinne? A proc mi tedy z vyplaty odchazi desetitisice na socialni?

sisstin
30. črc 2017

@anniesfibis socialni se odvadi pouze z pracovniho pomeru, pokud jsi doma, zadne neodvadis. Stat ho plati matce pouze do 4 let ditete.

sisstin
30. črc 2017

@anniesfibis redpektive neplati ho ani do 4 let, ale pocita se to fo odpracovane doby...

sisstin
30. črc 2017

@anniesfibis socialni si platit nelze, pokud nepracujes...

ililina
30. črc 2017

@sisstin, @anniesfibis sociální si lze platit individuálně, jsem osoba pečující o dvě děti do 15 let a sociální si platím, lze zaplatit i rok zpětně

anniesfibis
30. črc 2017

@ililina a proc ho platis?

ililina
30. črc 2017

@anniesfibis kvůli důchodu, pokud ho budu mít a jestli se ho dožiju

blahova_andrea
30. črc 2017

@anniesfibis sociální je strháváno ze mzdy, to ano. ale pokud nepracuješ, tak není povinné jako třeba to zdravotní. každopádně platit si ho sama můžeš, pokud spoléháš na důchod 😉

anniesfibis
30. črc 2017

@blahova_andrea a od kdy se zapocitava doba 35 let k duchodu? i vs se pocita?