Otehotnela som v ČR. Ako riešiť poistenie?

adrianka1712
5. dub 2013

Ahojte. Potrebujem poradit. Som slovenka a zijem v CR, prisla som tu kvoli praci. Zamestnavatel platil za mna vsetky odvody, teda aj poistenie, ale nedavno som bola prepustena a tym padom za mna nikto neplati zdravotne poistenie. Som v 5. mesiaci tehotenstva a poistenie samozrejme potrebujem kvoli prehliadkam, atd. Ale sama si platit poistenie nemozem, a ako cudzinka mam len moznost platit si komercne poistenie, co je cca 100 tisic. To samozrejme neprichadza do uvahy. mozem byt poistena len ako zamestnanec alebo student a ani jedno z toho niesom. A nemozem chodit kvoli vysetreniam na Slovensko, ani financne by sa mi to nedalo. Nebola niektora z vas v podobnej situacii? Dakujem za akukolvek radu.

lucyvivien
7. dub 2013

Nenapísala si ako dlho si bola zamestnaná,pokial 2 roky a viac, bude za teba platit zdrav. poistenie urád práce, pokial menej ako 2 roky, tak možnost ako sa pojistit, je založit si živnost a tam si platiš zdravotné a socialne sama . dalšia možnost je najst gynekologičku sukromnu , ktorej budeš prehliadky a pod. hradit sama na mieste ,alebo najst štátnu gynekologičku, ktorej tiež budeš hradit ošetrenia, ale všetky výdaje si možeš dat potom preplatit na SK 🙂