Podnikání po RD-pojištění, kam a kdy se mám jít hlásit?

veraakubik
12. čer 2014

Nevíte prosím-zítra mi končí mateřská,ale podnikám,takže je jasné, že nepůjdu na pracák..Musím si ale začít platit zdravotní a sociální-kam a kdy se mám jít hlásit?!

zaludova
12. čer 2014

No asi bych zkusila zavolat na VZP a sociálku a oni ti určitě hned řeknou co a jak 🙂 a budeš to mít z první ruky a né domněnky;)

veraakubik
autor
12. čer 2014

Prave jsem myslela jestli uz někdo nemá zkušenost..VZP?Tim myslis moji zdravotni pojišťovnu?Mam vojenskou..

barborka09
12. čer 2014

@veraakubik Já když jsem končila mateřskou tak jsem si osobně zašla jak na sociálku tak na zdravotní pojišťovnu. Nahlásila jsem že jsem ukončila mateřskou a opět budu podnikat (během mateřské jsem měla živnosťák zastavený). Obě instituce mě daly instrukce ohledně placení záloh na pojištění a bylo to.

blanka.k
12. čer 2014

@veraakubik musíš na pojišťovnu, tam nahlásíš konec pobírání RP + nahlásíš se k placení záloh, ty musíš zdravotní poj.zaplatit už za červen (tj. do 8.7.), to stejné na sociálce, taky jen vyplníš, že ukončuješ pobírání RP, tam za tebe bude ještě červen platit stát, takže tam zálohy až za červenec (ty jsou splatné 1.-20.8.). Ještě jsem byla na finančáku a živnosťáku,ale tam po mě nic nechtěli, že jim je to jedno, že jdu z vedlejšáku na hl.poměr.
Škoda,že už má malej 3roky, ideální je to rozložit na 4 a ještě o rok se vyhnout placení min.odvodů. 😉
A ještě po mě chtěli na zdravotní poj. potvrzení u ukončení pobírání RP (to mi došlo asi 3 týdny po skončení pobírání RP)

j.a.n.i
12. čer 2014

@veraakubik No, mateřská ti 100% nekončí 🙂, takže jde o to co a kdy ti vlastně končí... pokud máš na mysli rodičák, tak ten ti nekončí zítra, ale ke konci měsíce. A tedy od příštího budeš mít podnikání z pohledu OSSZ jako hlavní, takže nahlásit a platit zálohy. Z pohledu zdravotního záleží, je možné neplatit plné zálohy, pokud celodenně pečuješ o dítko do 7 let.

faminka
12. čer 2014

@j.a.n.i ahojky, vim, ze se v tom vyznas, muzu se te zeptat na opacny pripad... mam termin porodu 12.9., jsem osvc, ale k poslednimu cervnu si pozastavuju cinnost ( ucim AJ, a pres prazniny nemam zadne kurzy), takze na socialku hodim ten papir o ukonceni, ale co zdravotni? Kdy si mam zazadat o rodicak? (Materskou nedostanu)... a o rodicak si zadam na pracaku? Dekuji moc.

j.a.n.i
12. čer 2014

@faminka A ty neplatíš nemocenské?

faminka
13. čer 2014

@j.a.n.i nene, jen soc a zdrav prave...

j.a.n.i
13. čer 2014

@faminka Škoda, kdyby ses zeptala o kousek dřív, tak se vyplatilo ho 3 měsíce platit a pak se dá jít 6 týdnů před porodem na neschopenku v souvislosti s porodem a být na ní do konce šestinedělí... a opravňuje k volbě rodičáku, ale to už teď stihnout nelze.
Takže ke konci měsíce ukonči činnost a zaregistruj se na UP, ať si nemusíš platit zdravotní sama. A pokud si podnikala víc jak rok, tak budeš mít i podporu 🙂
O rodičák pak žádáš po porodu, zase na UP, ale je to jiný odbor než ten co řeší podporu a mnohde sídlí i jinde.

faminka
13. čer 2014

@j.a.n.i aha, diky moc! No tak s tou nemocenskou je to skoda, to me nenapadlo, ze bych na neco mela narok... ale tak co uz... a ja mam narok na podporu? Jako osvc delam uz pet let, ale loni jsem si na prazdniny letni taky prerusovala cinnost, nevadi to? A o rodicak zazadam az po porodu, jo? Ok, super... s tou volbou rodicaku - nekde jsi mi psala, ze pokud ma manzel vic nez 16 tis, tak si muzu zvolit i tu dvouletou variantu....a to ma... takze to pujde? To bude chtit asi vyplnit nejaky formular, ze? Diky moc.

gaborka185
13. čer 2014

@faminka mám taky rodičák psaný na manžela a vybrala jsem si 2 letou variantu.... v porodnici dostaneš papír na mateřskou, s datem porodu. Pak dojde třeba manžel na sociálku, vyplní všechny potřebné papíry, doloží příjem a bude to...

j.a.n.i
13. čer 2014

@faminka Pokud je zaměstnanec, tak jo, problém by byl, jestli je taky OSVČ a neplatí nemocenské... A jinak, proč bys neměla nárok na podporu, když platíš sociální 😉 sice bude mrňavá, ale lepší než nic.

faminka
13. čer 2014

@gaborka185 takze rodicak se resi az PO porodu, ne pred? Ok, dekuji 🙂

@j.a.n.i jojo, manzel je zamestnany 11 let u jedne firmy... tak dekuju za radu, tak ja se o ni na tom UP prihlasim 🙂

j.a.n.i
13. čer 2014

@faminka Jojo, po porodu neb potřebuješ RL dítka a ten papír o manželových příjmech se vyplňuje k datu porodu, což předem nikdy nevíš.

faminka
13. čer 2014

@j.a.n.i super, diky moc, mam jasno 🙂

veraakubik
autor
13. čer 2014

Tak holky,ve stredu jsem byla na socialce a tam byla mladounka a na rovinu mi rekla,ze nevi kam me poslat a kolegyne-zrejme vice zkusena bude az v pondělí,takze jsem dneska byla na finančním urade a tak me poslala pryc,ze tam je to nezajima,ze tam mam prijit za rok az s damena..Ale rekla mi,ze si mam zavolat na zdravotni pojišťovnu a zeptat se co a jak-koukla jsem na net a vyplnila jsem si formular o zmene,pak jsem na strankach sociálky nasla další papir na zmenu tak ten jsem si taky vytiskla a vyplnila a mam se do 8 na obouch mistech se hlasit..Ale pripadalo mi jako by me posilaly od certa k dablu..
j.a.n.i a to mam rict na zdravotni pojistovne,ze tedy mam dite (celkem 3,ale 2 ještě není 7) a oni mi daji nejakou ulevu?!Jinak se omlouvam-pro me matrska,nebo rodicak-spis jsem to myslela,jako ze materska dovolena.. 😉

j.a.n.i
13. čer 2014

@veraakubik No, ale ty právě na žádné dovolené nejsi - to je pojem pouze pro ty zaměstnané.
Další, úderem 3 narozenin dítěte končí právě pouze ta dovolená těm zaměstnaným, tobě nic. Rodičák je vždy na celé měsíce, takže pokud máš dostat ještě ten za červen, tak hlavní činnost to máš až od července.
No, pokud alespoň to jedno nechodí na víc, jak 4 hodiny denně do školky, tak ano.
Jinak sociálka je zavádějící... nikdy člověk nevím co je tím myšleno, v tvém případě OSSZ a tam je potřeba se domluvit na zálohách a nahlásit, že od 1.7. to bude hlavní činnost.

faminka
15. čer 2014

@j.a.n.i jeste se te prosim zeptam - abych se zaregistrovala na ten UP, musim si zivnost uplne zrusit nebo staci pozastavit? ( viz dva prsipevky vyse). Dekuji!

j.a.n.i
15. čer 2014

@faminka Stačí pozastavit.

faminka
16. čer 2014

@j.a.n.i Perfektni, dekuji, uz snad nebudu otravovat :o)