Rodičovská z ČR ale pobyt na SR. Ako je to so VZP?

slavkavacka
13. zář 2012

Neviem ako to mám vyriešiť.Už 10 rokov žijem v čechách,mám tu trvalý pobyt ale bývam v podnájme.Čakám miminko.Kôli peniazom som sa rozhodla že budem materskú čerpať tu v čechách ale aj rodičovský chcem čerpať z čiech.Ale počas čerpania rodičovského by som sa radšej vrátila na slovensko.Tu v čechách mi zamestnanie stále trvá.Keď som sa spytovala na slovensku či mám nárok na čerpanie rodičovskej z čiech tak mi bolo povedané že pokiaľ mi tam trvá zamestnanie tak áno.Ale ja neviem ako to je so zdravotnou poisťovňou.Ide mi hlavne o dieťa.Určité kontroly absolvujeme v čechách ale asi od 7 mesiaca by som už chcela byť na slovensku.Neviem či to nejako kontroluju či majú deti všetky očkovania a všetky kontroly za sebou.Nechcem mať problémi a prísť o peniaze.Ako to funguje?A kôli kontrolám sa mi nechce cestovať,je to dlhá cesta a drahá.Na zdravotnej poisťovni mi povedala že podľa nej sa mám pripoistiť v cestovnej sesterskej poisťovni a tak budem mať všetky zdravotné výkony hradené.Ale neviem či to nie je drahšie ako to cestovanie za doktorkou.Poradte prosím.

charaka
6. pro 2012

Ahoj, aj mna by toto velmi zaujimalo. Pracujem
v CR, momentalne som PN, lebo praca je pre moje
tehotenstvo nevyhovujuca. Chcela by som sa vratit
domov na Slovensko, najradsej uz teraz ale vobec
netusim ako je to so zdravotnou poistovnou, ci budem
mat narok na rodicovsky prispevok v Cechach, ak by
som rodila na Slovensku. Vsetko je take zlozite...
Ako si vyriesila svoju situaciu?

slavkavacka
autor
17. led 2013

@charaka Ahoj.Zatiaľ nijako.Malému som vybavila trvalý na slovensku tak tu mu vybavujem prechodný a potom skúsim ísť na zdravotnú poisťovňu či nám nedajú žltú kartičku aby mu platila poistovna aj tu v čechách a aj na slovensku.Ale plánujem aj druhé mimi a to by som bola tvoj prípad chcela by som už rodiť na slovensku tak napíš ako ti to dopadlo či máš narok na rodičovský príspevok.Dík.