Studium ve 33 letech, kdo zaplatí soc. a zdr. pojištění?

berruna
22. lis 2012

chci začít ve 33.letech studovat, kdo za mě bude platit soc. a zdr. pojištění? nevíte náhodou?

ffiinnkkaa
22. lis 2012

No zdravotní pojištění vy..sociální pojištění platit nemusíte, ale nebudou se vám ty roky počítat do důchodu.

ffiinnkkaa
22. lis 2012
ashlee
22. lis 2012

@berruna ty si musiš platit zdravotní.kamardka studuje a už ji je 27let a musi platit i školny,socialni a zdravotní si platí.je na satni škole.

svoba
22. lis 2012

Zdravotní sama, sociální se nemusí a pozor na školné!

blahova_andrea
22. lis 2012

bohužel od 27let si musíš platit všechno úplně sama

berruna
autor
22. lis 2012

@svoba školné? jdu studovat soukr. školu a mám 2 děti, tak není náhodou povinnost od státu platit matce pečující o dítě do nevim kolika let platit soc a zdravotní? 😕 😕

momis
22. lis 2012

já myslím, že zdravotní může platit stát, pokud uvedete, že pečujete o dítě mladší 7 let, sociální se nemusí, ale nezapočte se to do důchodu.

ema1984
22. lis 2012

Já teda nechápu, proč by to měla být povinnost státu, když se někdo rozhodne studovat? Je to přece Vaše volba. Stát hradí soc. a zdrav. pouze studentům do 26 let.

Našla jsem tohle: Zvláštní případy, kdy plátcem pojistného je pouze stát

L – Osoby celodenně, osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do 7 let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku.

Podmínka se považuje za splněnou jen tehdy, pokud: jde o osobní, řádnou a celodenní péči, tj. dítě není svěřeno do péče jiné osobě, třeba i z rodiny, nebo dítě není umístěno v zařízení s týdenním či celoročním pobytem, nebo dítě předškolního věku není umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která převyšuje čtyři hodiny denně, nebo dítě plnící povinnou školní docházku není umístěno ve školním zařízení, či jiném obdobném zařízení po dobu přesahující návštěvu školy. Do této kategorie se může zařadit u jednoho dítěte vždy pouze jedna osoba, a to otec, matka, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů. Do této kategorie se naopak nemůže zařadit osoba, která má příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti.

berruna
autor
22. lis 2012

@ema1984 tak jasně, že není státní povinnost platit ženský, která se rozhodne jít na starý kolena studovat sociální, ale já to myslela spíš tak ,jestli není povinnost platit v případě že budu pečovat o dítě do 7let 😉
ale to nebudu, jeden bude ve škole,druhý ve školce, takže mám beztak smolika 😝

svoba
22. lis 2012

@berruna no, nebo tedy zápisné. školné je u starších 26. ale to platí pro státní, samozřejmě. s tím placením viz výše 🙂

lenka5731
22. lis 2012

@berruna podle mě by šlo, abys byla žena v domácnosti pečující o 2 děti do 15 let... ale mladší ale by ve školce mohl být jen na dopoledne a starší by nemohl chodit do družiny

berruna
autor
22. lis 2012

a když mi končí pracovní smlouva v květnu a já tedy nastoupím na pracák, tak jak dlouho by za mě mohl pracák platit soc a zdravotní? jen těch 1/2roku? a co kdybych to na pracáku pak nahlásila jako rekvalifikační kurz?

amabilis
23. lis 2012

@berruna Rekvaliční kurz trvající několik let? Pokud to není něco, kam nebudeš chodit denodenně, pak skutečně jde udělat to, jak tu někdo psal, že budeš celodenně pečovat o dvě děti do 15let. Pokud máš dítě, kterému nejsou ještě čtyři roky, pak to lze taky udělat, že budeš celodenně pečovat jen o dítě do čtyř let, přičemž smí být denně ve školce maximálně 4 hodiny (ale to by sis mohla zařídit individuál a vše si prostě vyřešit během této doby - konzultace, testy, zkoušky...). A vom případě by ti až do jeho čtyř let stát platil zdravotní pojištění, sociální sice ne, ale započítávalo by se ti to do odpracovaných let do důchodu. Od čtyř let výše už se to do důchodu nepočítá, nicméně zdravotní ti stát platí (ale platí ta původní podmínka, že dítě chodí do školky maximálně na čtyři hodiny). A jak tu někdo psal, na jedno dítě to je do sedmi let a na dvě až do patnácti, ale tam už je omezení i tou družinou. Takže mi přijde dostačující si to zařídit jen na to jedno dítě. A zařizuje se to tak, že jen zajdeš na pobočku svojí zdravotní pojištění, nahlásíš změnu a podepíšeš čestné prohlášení, že celodenně pečuješ o dítě do ... let. Nikde jinde za těchto podmínek nic hlásit nemusíš (pokud bys měla zaměstnání, tak bys to samozřejmě musela s nima řešit).

amabilis
23. lis 2012

@berruna Jinak co se týče pracáku, tak ono to zas tak moc jednoduché není. Je tam tolik podmínek, že bych do toho nešla, pokud bych neměla skutečný zájem pracovat. Ale detaily nevím, to musí napsat zas někdo, kdo s tím má zkušenosti, třeba to jde nějak "očůrat" 😀

katka_brno
23. lis 2012

@berruna ty, nikdo za tebe nic platit už nebude, stát platí pouze do 26let

katka_brno
23. lis 2012

@berruna jsem to dočetla - na pracáku nesmíš být, pokud soustavně studuješ a tedy nelze pracovat....a proč nemůžeš studovat dálkově?

berruna
autor
23. lis 2012

@katka_brno tato škola nabizi jen prezenční studium a indivindi tam taky nelze praktikovat,tak to jsem v pasti ☹

berruna
autor
23. lis 2012

@amabilis do těch 4 let by nam to pomohlo jen na rok,ta skola je na 3 a Teres nastoupí do školky v zari..a David do 1 třídy ZŠ

katka_brno
23. lis 2012

@berruna do 4 let věku dítěte můžeš být doma bez peněz a stát ti musí platit sc a zdravotní, prostě si protáhneš rodičák o rok, dítě můžeš mít ve školce na jak dlouho chceš podle toho nového zákona pokud se nepletu, zkus si to najít 😉

amabilis
23. lis 2012

No, ale zakladatelce by se přestup na nový rodičák nevyplatil. Stoprocentně už má překročenou částku 220 000 😉 Tkže musí prostě pracovat s těmi možnostmi, co má. To, co jsem tu psala já, s rodičákem nesouvisí.

amabilis
23. lis 2012

@berruna Aspoň ale do těch čtyř let. Mezitím se třeba zas změní nějaký zákona uvidíš. Jde o to, že pokud půjdeš na pracák, tak co se týče peněz, tak to nebude nic moc (dost rychle ta částka, co ti dají, procenticky klesá) a hlavně bys pak musela ještě řešit potenciální zaměstnání. Takže dle mého každý rok dobrý. Jak je to v takovém případě s přivýdělkem, netuším, ale prostě si zavolej na zdravotní pojišťovnu a na ty podmínky se zeptej. Protože i když se ti od čtyř let nebude doba počítat do odpracované, tak stejně se ti bude plati aspoň zdravotní pojištění. Když jsem kdysi studoval já, tak to dělalo něco přes tisícovku měsíčně. Sociální platit nemusíš, není to povinné.

berruna
autor
23. lis 2012

@katka_brno ono je to krapet komplikovanější, já potřebuji dostat ty odstupáky, aby si z toho mohla zaplatit tu školu, takže výpověď dostanu v květnu, budu muset asi nastoupit na pracák a od září bych začla studovat s tim že z pracáku bych se tedy musela odhlásit a sociální si neplatila, jen to zdravotní 😝
pokud na pojišťovně nahlásím že pečuju o 2 děti do 15let, tak to beztak nezkloubím tak, aby oba byli ve školce či škole jen 4 hodiny denně....
no to je na pytel tteda 😔

berruna
autor
23. lis 2012

@amabilis podle mě pokud dostanu odstupáky, tak mi beztak pracák nic nedá 😔 ale o to mi ani nejde, spíš mi šlo o to soc a zdr 😎

berruna
autor
23. lis 2012

@amabilis tu předposlední větu nechápu: Protože i když se ti od čtyř let nebude doba počítat do odpracované, tak stejně se ti bude plati aspoň zdravotní pojištění

z čeho se mi bude platit zdravotní pojištění? 😕

amabilis
23. lis 2012

@berruna Já se do tebe dovedu vcítit. Úplně se vidím před těmi skoro deseti lety. Akorát já tenkrát ještě neměla děti. Musel jsem kvůli škole dát i výpoveď. Udělala jsem to jako ty. Prostě jsem byla student - nestudent. Ale nebyla jsem na soukromé škole. Dokonce mi tam několikrát přiznali i tzv. účelové stipendium, což dělalo 11tisíc (částku určili sami). Tenkrát to pro mě byly neskutečné peníze. Všechny prázdniny a volna jsem chodila na brigády (v oboru), abych kromě praxe získala peníze na další studium. Nakonec jsem to zvládla. Držím ti palce. Pokud to zvládnete finančně, tak věř, že to bude dobré a půjde to. A máš pravdu, asi bude jednodušší se nenechat omezovat kvůli tisícovce měsíčně. Ale fakt tě moc chápu, já tenkrát byla zoufalá a nemohla pochopit, proč jsou ta omezení. Kažodpádně mám pocit, že v dnešní době už jsou studentské výhody až do 30-ti let. nevím teda přesně, ale bylo to v plánu, že se posunul věk, kdy lidi studují.

amabilis
23. lis 2012

@berruna Koukám, že se asi nechápeme 🙂 Zkusím ti sem hodit odkaz, kde to vysvětlují:

http://portal.mpsv.cz/sz/obecne/prav_predpisy/v...

amabilis
23. lis 2012

Jinak přečti si to celé, v nadpisu je napsáno do čtyř let věku, ale to je ten případ, kdy se započítámá ta doba i do důchodu, ale zdravotní pojištění se ti bude platit i u dítěte do sedmi let nebo u dvou dětí do věku 15-ti let, kdy ale nesmí být ve školce víc než čtyři hodiny denně, pokud chodí do školy, tak tam samozřejmě chodí podle rozvrhu, ale nesmí chodit do družiny.

amabilis
23. lis 2012

Já to teď zrovna taky řeším (jen bez toho studia), protože mi nedávno skončil rodičák 🙂 Měla jsem ho jen na dva roky a teď jsem doma zadarmo. Chtěla jsem mít volné ruce a tohle byl jediný možný způsob.

berruna
autor
23. lis 2012

@amabilis no ona i ta tisícovka měsíčně je dost, za 3 roky to bude 36tísíc, já bez práce, bez rodičáku, no bude to ještě zajímavý 😝 do toho ta škola je soukromá a ta ty 3 roky vypláznu necelých 100tisíc, takže to je peněz a pěnez...
na nějakou brigošku budu muset taky nastoupit, bo to jináč nezmákneme 😔 😝

berruna
autor
23. lis 2012

@amabilis díky za ten odkaz - ono to popravdě asi taky nepůjde moc s tou školou zkloubit, abych je tam oba dávala jen na omezenou dobu,...někdy jsi tam jen na cvičení, či nějakou povinnou přednášku, ale spíš trávíš čas na praxi, která obnáší 12nácky 😝