Tehotná Slovenka žijúca v Čechách, nemôžem sa tu poistiť

adrianka1712
10. čer 2013

Ahojte, najde sa niekto, kto je v podobnej alebo rovnakej situacii ako ja? som nezamestnana tehotna slovenka zijuca v CR a mam velke problemy s doktormi, poistovnami a vseobecne. nemozem sa v cr ani poistit a tym padom ma nechcu doktori osetrit, aj ked podla mojej slovenskej poistovne mam hradene vsetky tehotenske poradne a pod. stretol sa s tym niekto? Dakujem.

bajana
10. čer 2013

ako prislusnicka ineho statu si nemozes dobrovolne platit zdravotne poistenie v CR... ak si splnila zakonnu lehotu zamestnania, mohla by si dostat podporu, pocas ktorej mas hradene aj zdr.poistenie: "Nárok má občan s bydlištěm na území ČR, který v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání získal alespoň 12 měsíců důchodového pojištění. Potřebnou dobu pojištění je možné získat i prostřednictvím takzvaných náhradních dob, což je třeba doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, péče o dítě do čtyř let, doba výkonu veřejné služby či dlouhodobé dobrovolnické služby."
inak myslim, ze zdr. poistenie je "zdarma" len v akutnych pripadoch a ani to asi nie je zdarma, ale musis si to zaplatit v hotovosti a spatne nechat preplatit v slov.poistovni....a na zaklade coho si vlastne poistena na SR?
inak napadlo ma, ze by si mohla obist system tak, ze si otvoris akukolvek zivnost a ako zivnostnicka si budes plalit zalohy cca 3500,- Kc mesacne...ale oplati sa to?
snad ti tu niekto poradi lepsie

kattyd
11. čer 2013

Nejdriv musis zaplatit u cz doktora a pak ti to na slovensku pojistovna proplati. Mela jsem to kdysi davno stejne, jeste jako studentka.

amalko
3. črc 2013

No tak kočky omyl pokuď pani nebo slečna nepracovala tady v ČR nemá nárok na nic jenom ji mužu akútne ošetrit jako každého kdo vlastní eur.kartu pojistence. Nechci byt chytrá ale Adrianka když žijete tady v ČR musíte mít povolení s cidzinecké policii né? Já jsem taky slovenka která tady v ČR žije už delší dobu ,a mám všechny papíry v pořádku aby mě nevyhostili.Za 1 pani když vstúpila na území ČR jeji povinnosť bilo se jít nahlásit na cidzineckú policii co zrejme pani neudelala protože tam by ji na základe eur.prukazu vystavili dočastné rod.číslo pro pojištovnu a pani by neměla takový problém jaký píše. Pokuď Adrianka budete mít jaké kolik otázky klidne mi písnite do správy rada vám pomužu .Nebudu to všechno tady psat ale jiste budete mít více otázek.Pokuď nebudete mít českú pojištovnu rodit tady v ČR nemužete protože si celý porod budete muset platiť sama a tá suma je hodne vysoka .Takže pokuď nějaká otázka klidne se ptejte

amalko
3. črc 2013

Další věc pani píše že je nezamestnaná.Otázka na kterém úrady práce je pani evidovaná na Slovenskom nebo na Českom pracáku .Kdo za ni platí sociálne zdravotné pojišteni? Položila si pani otázku kdo ji bude vyplácet rodičák ? Pane Bože takové otázky si pani musí klást podle mě jsou to otázky které by mě osobne hodne trápili . A určite je toho více

evaviki
3. črc 2013

@amalko precitaj si zakon.. 🙂 Slovak nepotrebuje si vybavovat povolenie k pobytu, takisto ju nemozu vyhostit.. Clen EU tu moze a nemusi mat TP, podla zakona je to vysada a nie povinnost..

amalko
3. črc 2013

@evaviki pokuď pani chce mít na území ČR riadnu lekársku starostlivosť musí mít české pojištení a to ji česká strana dá jenom v případe že pani tady delala a má povolení k pobytu a nemusíte mě poučovat sama jsem tým prošla.A víte si představit že někdo se nastehuje do jiného štátu a bude chcet aby se o ně jiný štát staral ? Pojištovne tady v ČR nikomu nedají zdravotní pojištení jenom tak )))))))

evaviki
3. črc 2013

@amalko ano, narok na poistenie ma v pripade, ze tu pracuje.. ale NEMUSI tu mat prechodny pobyt (povolenie k pobytu dostavaju iba cudzinci z krajin mimo EU, cudzinci z EU maju iba prechodny/trvaly pobyt).. robila som tu, bola na neschopenke ako tehotna, porodila a to vsetko bez prechodneho pobytu.. ten som si vybavovala, ked mal syn 2 roky, aj to len preto, ze som ho potrebovala kvoli hypoteke.. Asi ste si tym presla pred xy rokmi, teraz uz je to ine..

amalko
3. črc 2013

No pani snaď napíše něco konkretního protože podle toho jak si to tady sama napsala je nezaměstnaná žije tady ale je tady velký otáznik kdo ji bude platit rodičák ČR určite né ))))))))A SVK jenom v tom případe když pani doloží papíre s gyndy že celých 9 měsícu navštevovala dr. Jo a paani se nemuže divit tomu když ji tady dr odmítne jako občana v eu ošetrit.Je to s jedného duvodu slovenské pojistovne totiž odmítaji hradit náklady._Já měla něco podobné nakonec jsem slovenskú pojistovnu úplne zrušila a česká poistovna mě vzala k sobé a odtedy mám klid jsem pojištena tady v ČR a moje deti taky. Duvod proč jsem slovensku pojištovnu zrušila bil ten že slepice co sedela v kanclu nevedela vypsat formulár E106 který česka pojištovna potrebovala.Asi tak

laskonkamimka
18. říj 2015

ahojte je to blbost je som tu pred troma rokmy rodila v cr a zaplatila som si ako aj lekara kazd navsteva ma stala 1000kc a sam porod ma stal 8500kc jo a ked sa pani domluvi s nemocnicou tak to davaju aj na splatkovy kalendar a tak isto berem tu aj matersku uz 4roky tak je to blbost ceska poistovna dava ale musis zaplatit celu sumu a ta zalezi ako dlho chces byt poistena pozerala som to na nete aj som bola v VZP to iste mi povedala aj ta pani co tam dela

laskonkamimka
12. led 2016

@amalko a ako ste sa tu poistily ja tiez nemam na sk poistovnu a stale mam tu problem sa poistit tak potom ako to je mozte poradit dakujem

blahova_andrea
12. led 2016

@laskonkamimka mateřskou 4 roky tu jistě nepobíráš, to neexistuje 😉 myslíš asi rodičovský příspěvek

amalko
12. led 2016

@laskonkamimka pokud máš fb tak si me pridej .Dekuji

laskonkamimka
13. led 2016

@amalko mam fb ale ako si ta mam tam najst diki

laskonkamimka
13. led 2016

@blahova_andrea ale poberam rodicovsky ktory mam na 4roky normalne

arya123
15. únor 2016

Ahojte, aj ja by som sa chcela pridat do diskusie. Nie som sice tehotna este, ale riesim prave tento problem, kedze mimco by sme uz chceli. mam trvaly pobyt na SR, pracujem v SR, poistena som v SR, ale chodim prespavat k snubencovi do CR, takze tam prakticky byvam. Zacinam riesit prechodny pobyt, ale jednym z dokladov ktory treba dolozit je aj potvrdenie o poisteni v CR. poistenie v CR nemam, kedze ho mam v SR. Ako mam postupovat, mozem byt vobec tehotna v CR a chodit tam na gyndu a rodit a vsetko, ked tam prakticky nic nemam? Alebo mi neviete aspon poradit kam sa obratit s tymito otazkami, kde mi budu vediet povedat, co mam robit? Vdaka. Ak vie niekto poradit, mozete pisat aj na mail

laskonkamimka
15. únor 2016

ahoj mozes chodit na gyndu aj rodit akurat si to zaplatis viem lebo já som tak rodila před 4rokmy a teraz tak isto som těhotná 22tt a chodil k doktorovy aj rodit tu budem tak ta to vynde 1000az 1500kc přehlídka a porod cca 8000kc

domiinicca
1. črc 2016

Já mám taky isty problém som těhotná a zijem v Čechách bez trvalého bydliska. Mám tu poistenie takže ma lékař vyšetří akurat neviem ako to bude z mateřskou.

bajana
1. črc 2016

@domiinicca ak pracujes, dostanes normalne matersku aj RP, ak nie, tak len RP

ssimonkas
17. srp 2016

dobry den, pracujem v ČR uz styri roky cez agenturu chystam sa prejst pod ceskeho zamestnavatela, s priatelom mame hypoteku ale nemame este trvaly pobyt kedze ja musim cakat este rok, chceli by sme babetko, chcem vediet co vsetko budem musiet vybavovat a kde vsade budem musiet ist a babetko prihlasit, aby sme potom neboli niecim prekvapeny a samozrejme ako to bude s prihlasenim babetka o trvaly pobyt. Dakujem

renetka21
14. zář 2016

@arya123 zdravim, možem sa spytat ako ste to poriešili s tym poistenim?