Zdravotné poistenie v ČR, keď sociálne dávky vypláca SR

theresemoon
30. dub 2013

Ahoj vedel by mi niekto poradit ci je mozne poistit sa v CR ked socialne davky mi vyplaca Slovensko. Dnes ma v poistovni odmietli s tym ze musim byt poistena v state ktory mi vyplaca rodicovske davky, aj napriek tomu ze tu mame trvaly pobyt a poistenie som si bola ochotna hradit mesacne ako samoplatca. Stretol sa s tym niekto? Za akekolvek postrehy dakujem.

lucyvivien
30. dub 2013

a prečo poberáš rodičovský príspevok na SK, ked bývaš v ČR?

adrianka1712
30. dub 2013

@theresemoon Nedavno som riesila nieco podobne. Ako cudzinec nemozes byt poistena v CR, pokial niesi zamestnanec v CR, alebo student. Samoplatca byt nemozes. Mna posielali do komercnej poistovne VZP, ale je to velmi drahe, az okolo 100tisic. Este je moznost, ze mas manzela Cecha, to by ta mohol poistit on. a na Slovensku ti neplatia poistenie, ked ti posielaju aj davky?

theresemoon
autor
30. dub 2013

Rodicovsky mam zo SR lebo v CR narok na davky nemam. Vsade sa uvadza ze s trvalym pobytom mozu aj cudzinci vstupit do zdravotneho poistenia, koli tomu sme si trvaly zdlhavo vybavovali a teraz ked ho uz konecne mame a chcela som to sr poistenie zrusit a zaregistrovat sa tu nejde to 😢 vytiahli na mna smernicu EU a vraj mame pouzivat karticku eu zdravotneho poistenia, ze je to platne poistenie na uzemi CR, po praktickych skusenostiach sa na tom mozem len zasmiat. Keby mi nebolo skor do placu 🙂

lucyvivien
30. dub 2013

takže si asi nesplnila dobu poistenia pre výplatu rod. príspevku to znamená, že nemáš narok na zdrav.poistenie. Jedine čo možeš urobit je , že si budeš všetko u doktorov hradit sama a potom tieto poplatky dáš preplatit na SK poistovni , musíš mat ale doklad o zaplatení daného ukonu. Kartička EU ti služi na akutne prípady a ošetrenia . Dalšia možnost je ešte založit si nejaku živnost a platit si zdravotné a sociálne sama 🙂

theresemoon
autor
30. dub 2013

@lucyvivien a mas s tym preplacanim faktur nejake skusenosti? Asi to budeme musiet robit takto az do skoncenia materskej. 😖

lucyvivien
30. dub 2013

ja nie, ale bývaly priatel pracoval v čr na čierno , našli sme doktorov, ktorí boli schopní ho ošetrovat za uhradu ( nie každý ta zoberie ) je lepšie si doktorov obvolat , vždy mu vystavili paragon ( konkretne navštevoval len zubarku a kožnu ) a na pohotovosti bol , od toho všetkého mal doklad o zaplatení a potom v BA na všeobecnej poistovni mu to preplatili (tam mal trv. bydlisko) . Poinformuj sa na to na na poistovni na SK napr. telefonicky , my sme toto riešili tak pred 4 rokmi, tak aby sa niečo nezmenilo 🙂