Zdravotní poj. v nezaměstnanosti, při přechodném pobytu

t1ny
4. črc 2014

Zdravim,
Chcela som sa opytat, ci niekto z Vas nevie ako postupovat v nasledujucej situacii. Som zo Slovenska a v CR mam prechodny pobyt, nemam narok na davky v nezamestnanoati, pretoze nemam este na hpp nemam odpracovany jeden rok. Neviete ako je to so zdravotnym poistenim v tomto pripade? Bohuzial som o tomto pripade nic nenasla a ani pani na urade mi. Nevedela povedat. V pondelok sa chystam na zdravotnu poistovnu, dufam ze sa mi ujde rad.

Dakujem, prajem pekny vikend 🙂

bajana
4. črc 2014

obavam sa, ze si ho budes musiet platit sama...ja som bola vo VZP v stredu kvoli niecomu inemu, pani mi spominala, ze stat ti plati ZP, len po dobu poberania davok v nezamestnanosti, t.j. 5 mesiacov...ale samozrejme radsej si to over na pobocke poistovne, nebyva tam vela ludi

snehurka845
4. črc 2014

ahoj tiez som slovenka zijuc v cechach. Bola som evidovana na UP, na davku som tiz nemala narok a zdravotn e normalne za mna platili, nic som si nemusela platit sama.

t1ny
autor
5. črc 2014

@snehurka845 Diky za info. Mohla by si mi prosim povedat, na com to olo postaven, ze si nemusela zdravotne platit?

snehurka845
5. črc 2014

prihlasila som sana UP ako uchadzac o zamestnanie,na cudzinckej som si vybavila prechodny pobyt ado zdravotnej som zaniesla potvrdenie o evidencii zUP a vsetko bolo v poriadku a doteraz je a to uz som tu dva roky. Pocas evidencie na UPsi poistencom statu,aj ked nemas narok na dsavku v nezamestnanosti.

t1ny
autor
8. črc 2014

Len informacne, dnes som bola druhy krat na poistovni, dala dom pani vsetky dokumenty t.j. Potvrdenie o prechodnom pobyte, najomnu zmluvu, potrdenie bydliska (interny formular poistovne) a vypoved. Pani mi nahodila poistenie este k 1.7. Takze nemusim k dnesnemu dnu nic doplacat. Naozaj sa mi ulavilo, ze to slo takto 🙂)

memento1331
3. srp 2014

@snehurka845
Toto nie je celkom pravda.
Ja som tiež slovenka a bola som evidovaná na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie a na poisťovni nám jasne povedali, že poistenie nedostanem (nepracovala som pred tým nikde). Iba v tom prípade keby sme boli zobratý by som mala nárok vďaka tomu, že som na úrade práce sa poistiť pod manžela.
Po istom čase sme sa vzali, ešte stále som bola evidovaná na úrade práce, takže za poistenie som platiť nemusela a poistili ma pod manžela a poistenie mi platí zatiaľ štát.
No otázka je, že do kedy. Lebo o pár mesiacov ma budú z úradu práce musieť vyhlásiť keďže pôjdem na rodičovskú dovolenku a to mi už nikto nevedel na úrade presne povedať, že ako to bude s poistením.
Lebo za normálnych okolností, keby som bola na slovensku by to poistenie naďalej platil za mňa štát, je možnosť sa zaregistrovať ako matka starajúca sa o dieťa do 6 rokov, no tu neviem ako to bude.

martinahost
3. srp 2014

Ahoj, aj ja som Slovenska, kým som dostávala dávky v nezamestnanosti tak za mna platil zdravotku štát a potom ma na zdravotke poistili pod manžela ako nezaopatrenu manželku a vďaka tomu že sme manželia a že som bola zaevidovaná na UP ma mohli poistit a a nadalej za mna zdravotku platil štát. Na zdravotke nám vraveli že keby sme neboli manželia tak ani nemám nárok tu na poistenie. Ešte som sa mohla poistit tak, že sa starám o dcersku do 6 rokov ale malá by mohla chodit do školky len na 4 hodiny denne, čo som nechcela lebo som hladala prácu...
@memento1331 Ak pojdeš na rodičovsku tak myslím že stačí odniesť rodný list dieťata rozhodnutie o rodičovskej na ZP a naďalej bude platit zdravotku štát a ano aj tu je to tak že sa možeš poistit ako matka starajuca sa o dieťa do 6 rokov.

mesiacik2924
3. srp 2014

ja som tiez zo SVK a mam tu prechod.bydlisko...no a na zdravotnej ma len vdaka tomu prihlasili, tak ak pojdes na poistovnu dones si to tam a este zmluvu o podnajme a registracne listy od doktorov no a aj ak tu mas ucet tak aj to...mna prihlasili bez problemov aj s detickami. som v 211

mesiacik2924
3. srp 2014

a ja som z uradu dostavala peniazky ale len 5mesiacov, aj to preto lebo som tu bola 3 roky na rodicaku

blahova_andrea
3. srp 2014

@memento1331 no nevím jak to mají v česku slovenky, ale za české ženy na rodičovské dovolené platí pojištění také stát, stejně jako za nezaměstnané 😉 a pobírat rodičák přes manžela u nás budeš nebo tedy hodláš být jen vedena jako matka v domácnosti bez nároku na dávky jen se zaplacením ZP?

memento1331
3. srp 2014

@blahova_andrea
Rodičovský príspevok poberať budem, dokonca budeme mať možnosť si vybrať aj variantu, len musíme doložiť, že manžel pracoval a pracuje.

blahova_andrea
3. srp 2014

@memento1331 no tak potom nevidím problém ani v tom pojištění. pokud je žena na rodičáku, tak je za ni státem placené ZP. to by mělo být jedno, že je žena slovenka. pokud má nárok na rodičák, měla by mít nárok i na to zaplacené pojištění

memento1331
3. srp 2014

@blahova_andrea
Tak to som rada, len určite bude treba dať aj poisťovni vedieť, že sa mi zmení stav na matku na rodičovskom.

blahova_andrea
3. srp 2014

@memento1331 já byla pak s rodným listem dítěte na pojišťovně, ono je automaticky dítě hlášené ke stejné pojišťovně jako matka, ale chtějí tam mít i kopii RL a dají ti nějaký "balíček" poukázek na věci pro mimčo nebo tak něco. takže jsme tam došli malého tehdy nahlásit a sebe vlastně nahlásit jako matku na rodičovské s tím, že když bude změna, tak mám zase dát vědět a chtěli vědět do kdy cca hodlám být doma a dali mi info o tom, jak je to s tou matkou v domácnosti, ale tak to jsem neplánovala, tak jsem to zapomněla. teď tam pak půjdeme znovu až se malá narodí, tak si to oživím 😀

memento1331
3. srp 2014

@blahova_andrea
Ďakujem za informácie 🙂 pomohli.

snehurka845
3. srp 2014

@memento tak ja maminfo spred dvoch rokov,ked sme tieto veci riesili, ja som uz starsia,takze na SR somuz pracovala,ale moja dcera bola kratko pred porodom a syn tesne po skonceni skoly. Vsetkych nas naUP zaevidovali bez problemov,takisto zdravotna poistovna,nikto nic nemusel platit,akurat dcera jednui prehliadku,kymsa vybavili papire a jtu nam potom slovenska poistovna perplatila. Ked sa narodila vnucka,zaniesli sme doZP rodnylist a prihlasili ju bez problemov tiez. Dcera tupobera RP,akurat s inemohla volit bdlzku,dostala ten stvorrocny.