Jaké bylinky na cyklus užívat po porodu?

serenna30
8. srp 2016

Ahoj holky, prosim o radu jake bylinky použivat po porodu všeobecne na cyklus? Jsem po CS a koncem srpna mi konči šestinedeli. Nekojim. Jelikoz jsem pred otehotnenim mela problemy s nepravidelnym cyklem a na // jsme čekali skoro 2 roky, chtela bych ted začit uzivat treba kontryhel apod. abych se dala do poradku. S čim mate dobre zkusenosti a od kdy muzu začit uživat?

marsisk
10. srp 2016

s porodem zatím zkušenost nemám, takže neporadím, kdy je dobré začít. každopádně, na upravení cyklu a hormonální rovnováhy obecně působí následující bylinky:

kontryhel, měsíček, řebříček, mateřídouška, maliník, třezalka, přeslička - dobré je přidat klidně také mátu a meduňku

bylinky se mohou namíchat jako čaj nebo střídavě pít, nicméně ne pořád - spíš jako ozdravné kúry nebo když je chuť - dobrým "vedlejším účinkem" je také zlepšení trávení a nálady 😉

ze zmiňovaných bylinek se dají připravit také šťávy nebo připravit koupel či obklad - vše funguje.

do začátku bych třeba zařadila třítýdenní kúru pití čaje a pozorovala, co to dělá. mimochodem, většina z těch bylinek je vhodná i v těhotenství, takže ani po porodu by neměl být problém.

verinikki
12. srp 2016

Radili dobře, já rozhodně doporučuju kontryhel na úpravu cyklu jako kůru a maliník, ten se dá popíjet pořád, to je takový harmonizátor pro ženy🙂
Jinak pokud hledáš k bylinkám i konvičku na louhování, minulý týden jsem si objednala tuhle na 1l nerez za super cenu (když se zaregistrujes, je za 300!) a jsem z ní naprosto unešená, jsme doma bylinkoví, tak ještě nebyla prázdná🙂
https://www.dedra.cz/cs/da73697-xl-french-press...

marsisk
12. srp 2016

@verinikki no, popravdě, ten kov k bylinkám podle mě není úplně šťastná kombinace - na bylinky je lepší nechat pouze sklo. navíc dlouhé louhování bylinek někomu nemusí dělat úplně dobře. ale je to na každém. 😉 to jen přidávám svou trochou do mlýna, že bylinky louhuju většinou jen tak minutku, pokud nepotřebuju opravdu silný nálev

verinikki
12. srp 2016

@marsisk
🙂 uvnitř je samozřejmě varné sklo
my teda louhujeme tak pět minut, ale vzdycky me totálne stvalo to cedit, pokud chces caj pro celou rodinu, takze litrová konvička je nyní ideál, až po vyluhování tam jen přiděláš víčko s tím mačkacím sítkem a pak se jen opláchne, takže kontakt s kovem minimální🙂

marsisk
15. srp 2016

@verinikki no, mě právě napadlo, že to mačkací sítko je nerezové, takže to máš celou dobu v kovu... ale možná jen špatně uvažuju, protože jsem frenchpress doma nikdy neměla.
já mám dvě asi 1,2l konvičky, vždycky uvařím do jedné, kde nechám všechny bylinky jen tak, pak přecedím do druhé a může se v klidu pít 😉 je to rychlé, jen je potřeba mít dvě nádoby - to cezení mě totiž taky moc neba 🙂