Mám PCOS a doktor ho diagnostikoval pouze na základě UTZ, HP? Je to možné?

Zodpovězené
7. únor 2019

Dobrý den pane doktore,

ráda bych se zeptala, zda lze stanovit diagnozu PCOS pouze na základě ultrazvukového vyšetření? Mám vaječník i vyfocený, viz. foto. Dr. mě rovnou objednal na drilling vaječníků. Ráda bych si před tím zákrokem ještě nechala udělat hormonální profil jako samoplátce. Jaké hormony si mám nechat vyšetřit?

Děkuji

Dobrý den,

diagnóza HAS (hyperandrogenního syndromu), tedy dříve PCOS (syndrom polycystických vaječníků) se podle tzv. Rotterdamských kritérií stanovuje, máme-li aspoň DVA z následujících TŘÍ příznaků:

  • oligo/anovulace (cyklus trvá méně než 21 nebo více než 35 dnů, anebo, pokud je cyklus 21-35, nízká hladina progesteronu 21.-28.den cyklu)
  • hyperandrogenismus (zvýšená hladina testosteronu, kterou poznáme pohledem - typ ochlupení, alopecie, apod - nebo biochemicky - zvýšená hladina testosteronu nebo FAI = free androgen indexu)
  • PCO na ultrazvuku (toto totiž má asi jen 70% žen s HAS/PCOS)


Osobně bych řekl, že UZ nález je jasný (tedy, že má Váš pan doktor pravdu) a spíše bych nepátral, ale záleží na Vás - hormony jsem Vám popsal.

Podstatné je, že můžete mít problém s otěhotněním a taky s cukry/cukrovkou v těhotenství a taky, že budete mít později v životě sklon k cukrovce typu II.

K podpoře otěhotnění a během celého těhotenství silně doporučuju produkt Fertiprona (2 sáčky denně) - máte tam vše, nic jiného z doplňků (kromě nějakého magnézia, atd) nepotřebujete. Na Vašem místě bych s drillingem počkal nějakých (3-)6 měsíců na Fertiproně, protože máte tak 50% pravděpodobnost, že počnete. Pokud byste chtěla nějak podrobněji probrat, můžeme si zavolat.

K zvýšenému riziku diabetu II. typu: měla byste celý život "žít zdravěji, než Vaše vrstevnice" (pestrá strava, pohyb).


Přeji Vám hezký zbytek dne.
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň