PCOS a neschopnost otěhotnět. Fertipronu užívám už měsíce a stále nic. Co zlepšit?

Zodpovězené
8. únor 2019

Dobrý den,

již skoro rok jsem v CARu léčena s dg. polycystické vaječníky. Typický nález na utz a horm. profil fsh 5,7, lh 10,69 a tsh 1,64 (2. den cyklu). Celkově se snažíme necelé 2 roky, přítel má normospermii. Nic tedy kromě PCOS se nenašlo za problém. Už jsem podstoupila 3x inseminaci s Clostilbegytem, výborná reakce na nejnižší dávku pokaždé 2 folikuly avšak bez úspěchu. Nyní podstupujeme 1.ivf, jelikož už jsme dále nechtěli dál čekat. Fertipronu již beru nějaký ten měsíc. Je tento postup správný? Např. divím se, že mi nezkusili předepsat Metformin (jsem hubená 60kg na 172cm, mám akné a padají mi vlasy, toť k příznakům). Jakou máme šanci dle vás? Jsme mladí, je nám 26 let. Moje obvodní gynekoložka naopak říkala, že to na PCOS nevidí, byla jsem v tu chvíli den po inseminaci a prý mám tomu dát čas. Často také mívám typické příznaky pro ovulaci (bolesti a hlen 15-16dc), ale nikdy nic z toho, je možné, že příznaky jsou, ale ovulace neproběhne? Ovulační testy a bt jsem nikdy neměřila.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

1) dg. HAS/PCOS

se dělá na základě přítomnosti 2 ze 3 kritérií: oligo/anovulace, hyperandrogenismus a ultrazukový nález na vaječnících.
1- Píšete, že UTZ nález máte jasný, takže teď jde o to, jestli splňujete alespoň jedno další.
2- Anovulace: hormony, které uvádíte, jsou podle mě tak plusminus, neuvádíte délku cyklu (kdyby byl pod 21 nebo nad 35, bylo by to jisté)
3- HA: hormony (testosteron) neuvádíte, akné a padání vlasů - záleží na intenzitě, a to odsud neumím posoudit.

Můj závěr: 1 ano, 2 plusminus, 3 "asi" ano - pokud tedy o dg. panují pochybnosti, dá se nabrat progesteron v luteální fázi (může demonstrovat anovulaci) a taky testosteron nebo něco podobného (demonstroval by hyperandrogenismus).

2) Co dělat, pokud máte HAS/PCOS?

Zdá se mi, že postupujete správně podle schématu:

1- zhubnout 3-5 kg (platí pro ženy s nadváhou, ne pro Vás) a inositol (Fertiprona) 4g denně...děláte. Pravděpodobnost ovulace po těchto opatřeních je asi 60%, pravděpodobnost otěhotnění asi 25%.

2- přidat 1-3 stimulace Clostylbegitem, pravděpodobnost ovulace 80%, pravděpodobnost otěhotnění 50%.

3- přidat IVF...tam teď jste.

Metformin je inzulinový senzitizér a tzv. "off-label" se užívá na PCOS. Stejnou, respektive trošku lepší službu Vám dělá inositol (Fertiprona), který je též insulinový senzitizér.

3) Váš dotaz (typické příznaky pro ovulaci, ale nikdy nic z toho, je možné, že příznaky jsou, ale ovulace neproběhne?)
Ano, je to možné.

Držím palce!


Přeji Vám hezký zbytek dne.
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň