PCOS a ovulace. Gynex mi srovnal cyklus, ale ovulace neproběhla. Jak postupovat dále?

Zodpovězené
7. únor 2019

Dobrý den,

mám PCOS a sníženou funkci štítné žlázy (beru Euthyrox 100). Tři měsíce užívám kapky Gynex. Krásně mi kapky srovnaly menstruaci (před tím byla menstruace po cca 45 dnech a nyní tak po 30 dnech), ale ovulaci jsem bohužel nezaznamenala.

Myslíte, že kdybych ke kapkám přidala ještě Inofolic combi (kvůli nadváze), že by se ovulace mohla objevit a nebo by to bylo už moc doplňků stravy? Nechci to překombinovat. Ještě 2 měsíce cvičím ob den hormonální jógu a začínám s nízkosacharidovou dietou. Co by mi ještě k ovulaci mohlo pomoct? Je mi 31 a jsem bezdětná a miminko si s manželem moc přejeme.

Děkuji za odpověď

Dobrý den,

inositol (např. ten preparát, o které píšete) považujte za svého ZÁKLADNÍHO POMOCNÍKA s touto diagnózou (HAS/PCOS).

Pro úspěšné početí doporučuji následující postup:

fáze 1: nasazení inositolu ČTYŘI GRAMY DENNĚ (ideální je z tohoto pohledu produkt Fertiprona, protože jednak obsahuje komplet živiny/vitaminy, které potřebujete, včetně metylfolátu, a jednak Vám neudělá takovou díru do finančního rozpočtu - její složení jsem sám navrhoval a odsouhlasil si s vedoucími českými gynekology). Pokuste se zhubnout 3-5kg. Gynex bych klidně vysadil, ale není nutné (záleží, jak moc ho máte ráda). Pravděpodobnost otěhotnění: 25%. Pokud do 6-12 měsíců neotěhotníte...

fáze 2: pokračujte s inositolem 4g denně (Fertipronou) a domluvte se se svým gynekologem na (1-3) stimulacích clomifenem (Clostilbegyt). Pravděpodobnost otěhotnění: 50%.

fáze 3: pokud ani toto nezabere, zvažte IVF.

Protože máte HAS/PCOS, budete v těhotenství vysoce (60% ) ohrožená těhotenskou cukrovkou, proto silně doporučuji užívat 4g inositolu (Fertipronu) až do porodu (ať už cukrovka vznikne anebo budete mít štěstí).

Také budete mít celoživotně sklon k diabetu II. typu, takže byste měla celý život "žít zdravěji, než Vaše vrstevnice" (pestrá strava, pohyb).

Držím palce.


Přeji Vám hezký zbytek dne.
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň