PCOS. Nedaří se otěhotnět ani po hormonální léčbě a IUI

Zodpovězené
1. bře 2019

Dobrý den, pane doktore,

prosím o váš odborný názor. Mám diagnostikovaný PCOS, avšak jedno dítě se nám podařilo po 2 měsících hormonální léčby (Clostilbegyt, Metformin, Utrogestan, Pregnyl) pomocí IUI počít. Nyní se od května/2018 snažíme o druhé dítě a dosud neúspěšně. 6 cyklů jsem brala Clostilbegyt. Poslední 3 cykly zdvojená dávka 1-0-1, předtím jen 1-0-0. Zdá se, že mé tělo přestává na Clostilbegyt reagovat a co bylo na UTZ dřív narostlé už 12 DC, není nyní ani 15 DC. V srpnu/2018 biochemické těhotenství a od té doby 5x IUI a vše bezúspěšné. Dohodli jsme se na laparoskopii vejcovodů. Začínám být hodně zoufalá, cysty ani žádné jiné potíže nemám, jsem pravidelně monitorována v CAR, manžel spermio v pořádku a můj hormonální profil je taktéž hraniční.

Můžete mi poradit, jak dále postupovat?

Děkuji za váš čas....

Dobrý den,

zdá se, že děláte téměř vše, co je možné. Určitě byste měla trvale užívat 4g inositolu (Fertiprona 2 sáčky denně), který mj. podporuje "kvalitu" vajíček. Zkuste shodit nějaká kila (5% váhy) - to je také prakticky "zadarmo". A nadále spolupracovat s CAR - oni nejlépe ví, jak na to.

Držím palce!


Přeji Vám hezký zbytek dne.
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň