Těhotenství po dvou císařích, pupeční kýla i kýla břišní stěny. Bojím se ruptury dělohy. Co dělat?

Zodpovězené
25. únor 2019

Dobry den,

prodělala jsem dva císařské řezy v rozmezí 4 let, druhý pred 20 měsíci. Důvody byly u prvního eklampsie, u druhého nepostupující porod bez kontrakcí. Mám navíc rozestup břišních svalů na min.7 prstů od hrudníku až k jizvě po cs, k tomu pupeční kýlu a kýlu přední břišní stěny.

Teď jsem opět těhotná, neplánovaně a mám strach z těhotenství ze zdravotních důvodů. Bojím se ruptury dělohy a také, jak těhotenství zvládne tu kýlu, jestli se neuskříhne, je skutečně velká. Myslíte, že jsou obavy na místě? Přemýšlela jsem i o ukončení.

Děkuji

Dobrý den,

myslím, že vaše obava z ruptury dělohy je zbytečná. Ruptura dělohy je velmi vzácná akutní příhoda a větší pravděpodobnost, že k ní dojde je při stimulaci dělohy prostaglandiny nebo umělým oxytocinem. Určitě doporučuji najít si fyzioterapeuta, který vám pomůže zmírnit další možné následky diastázy. Co se týče pupeční kýly, pak je vhodná spolupráce s chirurgem a taktéž fyzioterapeutem, kdy je možné kýlu zafixovat pomocí tejpů.

Držím vám pěsti.


Přeji Vám krásný den,
Anna Kohutová