Co papat před otěhotněním (vitamíny, doplňky atd.)?

pankafe
20. led 2014

Ahoj holky,

s manželem plánujeme, že po zimní dovolené (na konci března) si přestaneme dávat pozor a chceme nechat mimču zcela volný průběh. Zatím bez počítání plodných dnů, atd.
Mám pár těhotných kamarádek a ty mi říkaly, že je dobré začít už před početím jíst kyselinu listovou, atd.
Tak se s vámi chci poradit a poptat se - co všechno je dobré zařadit do jídelníčku např. pro snazší otěhotnění, nebo pro udržení mimča? Co zkrátka jíst (třeba i nějaké potraviny, které podporují otěhotnění, nevím, zda nějaké existují) a jaké doplňky stravy si pořídit? Děkuji všem za tipy 🙂

petrusew
20. led 2014

já začala zobat kys. listovou a snažit se budeme tak v létě, ale určitě nic nezkazíš takovou tou vyváženou stravou, ovoce, zeleninu, mléčné výrobky... 🙂

miri9
20. led 2014

jasně racionální strava
potvrzený efekt má folát (kys. listová) 3 měsíce před početím denně jako pozitivní vliv na prevenci rozštěpových vad páteře. jinak nic potvrzeno není, takže snad můžeš nějaký mami multivitamin, který je přesně namíchaný pro potřeby matek v tomhle regionu, hlavně je důležitý přísun iodu (200ug denně by mělo být od početí do konce gravidity. )
vyvaruj se alkoholu, léků, atd v období 8 týdnů od početí (vznikají vrozené vady orgánů). škodí i horečka (bacha např. na saunu)

pankafe
autor
23. led 2014

Děkuju moc za názory. Kyselinu listovou jsem si koupila v lékárně, dokonce mají nějakou spešl silnou právě pro potřeby budoucích i nastávajících maminek 🙂
No a taky kontryhelový čaj - o tom jsem taky spoustu četla. Ale pořád nevím, na co přesně je dobrý?
Jinak kromě toho beru dlouhodobě vitamín C, ale to spíš celkově pro podporu imunity a hlavně teď v období viróz a nachlazení.
A ještě se chci zeptat, co je taky dobré si oběhat před pokusy o otěhotnění? Tím myslím "klasické doktory". Například kvůli očkování - v polovině října jsem byla na tetanu, takže mám zase na 10-15 pokoj, před rokem na klíšťovce (3-5 let klid), apod. Asi by bylo fajn navštívit třeba zubaře, ne? Téměř pokaždé mi totiž dělá RTG.

001beran
27. led 2014

doporučuji se zaměřit na vitamín E, říká se mu vitamín početí 😀
kamarádka po dvou měsících otěhotněla,takže celkem rychlovka 😉

pankafe
autor
29. led 2014

Díky za další tip 🙂

neominka
30. led 2014

@pankafe Na Genetice me doporuculi Femibion 800 - tak se ridim jejich radou a jeste piju Kontryhel caj

pankafe
autor
30. led 2014

@neominka A jak ten kontryhelový čaj piješ? Četla jsem různé možnosti - od 1. dne menzes 14 dní, pak 14 dní pauza, nebo celý měsíc nepřetržitě nebo jak?

neominka
30. led 2014

@pankafe piju ho ode dne 1 DC do ovulace pak vysadim...piju ho prvni mesic

smaug
30. led 2014

@pankafe mě gynekoložka na poslední pravidelné prohlídce doporučila femibion 800, že může napomoct otěhotnění. Moc jsem tomu nevěřila, protože drtivou většinu přípravků doktoři nabízejí, protože z toho něco mají, ne že by tomu tak věřili. Nicméně když jsem na té prohlídce (začátek prosince) byla, měla jsem asi 10 cyklů neúspěšného snažení za sebou a před týdnem jsem našla //. Tenhle cyklus byl celý zvláštní, nevím, jestli za to může femibion, ale beru ho dál. Sice není nejlevnější, ale myslím, že jsem za poslední měsíce utratila dost peněz za větší blbiny 🙂

pankafe
autor
30. led 2014

@neominka Takže ho budeš pít tím stylem od 1. DC cca 14 dní do ovu, pak 14 nic a pak zase stejně?

@smaug Tak moc gratuluji k // a děkuji za další tip! 🙂

len3
30. led 2014

@pankafe Ahoj, jsem 6tt pátého těhotenství (3 dětičky a 1 zamlklý potrat před 3 měsíci). Po potratu mi doktor poradil, aby se dalo tělo co nejvíc dokupy, snížila se pravděpodobnost dalšího potratu a snížilo se riziko vrozených vývojových vad: každý den pít čaj z kontryhele, pak vitamín E 200mg, kyselinu listovou 400. Kontryhel a vitamín E jsem ihned po zjištění těhotenství vysadila. Potom jsou prý opravdu bezpečné jen těhotenské vitamíny a listovka.

ija1
30. led 2014

dve gynekolozky doporucily Nosifol, obsahuje i listovku, je to sice drazsi,ale otehotnela jsem hned.....sice prvni nedopadlo pac jsem osklive nastydla, ale za mesic a kousek se podarilo.........

pankafe
autor
1. únor 2014

@len3 Děkuju moc za rady.

@ija1 Díky za tip. Teď jsem zásobená tou kyselinou listovou 800 Elasti-Q, tak ji nejdřív doberu a pak se mrknu na ten Nosifol.

manoma02
12. únor 2014

Hoky já se přidávám! 🙂 Také beru Femibion 800,tak jsem zvědavá. 😉

majkylove
12. únor 2014

Ahoj holky.a staci jen ten femibion nebo mam jeste i k tomu poridit listovku?🙂

manoma02
12. únor 2014

Ahojky podle me uplne staci femibion,protoze obsahuje dost listovky a navic i jod a vitaminy,coz je fajn. 🙂

majkylove
12. únor 2014

Supr,zitra pro nej hned letim a v dubnu hned po svatbe jdem na to.ja se taak tesim🙂

marmoset
12. únor 2014

Ahojky. Femibion mi nedelal vubec dobre a to nejsem citlivka...mela jsem po nem zaludecni krece a prujem. Nekdo se jiz o techto problemech zminoval na nejake diskuzi. Brala jsem mamavit GS, ale pulila jsem si ho. A pak jsem hodne dbala na radnou a zdravou stravu.

pankafe
autor
12. únor 2014

@majkylove
@manoma02
Holky, já beru jen listovku (tuším, že se to jmenuje Elastin Q) a je to 800mg. Prej speciálně velká dávka pro účely před těhu a 1. trimestr 🙂 No a taky jsem si koupila vitamín E a od začátku další MS teda začnu pít i ten kontryhel, tak jsem zvědavá, jaká to bude lahoda 😀

doko
12. únor 2014

@pankafe ahoj já před otěhotněním dala do pořádku zuby!!! to je docela důležité a málokterá mamina si to uvědomuje, takže si myslím, že je super, že sis na ně taky vzpomněla 🙂 a pak jsem byla u obvoďáka na nějaké krevní testy, jestli jsem zdravá 😉 (štítná žláza, cukrovka, toxoplazmóza a tady ty věci, které by mohly způsobit potrat nebo jinak poškodit plod). doktoři na mě hleděli jak na blázna a říkali, že by bylo super, kdyby každý tak dodržoval prevenci 😀 no a pak už Ti jenom budu držet palce, ať to dopadne 🙂

pankafe
autor
12. únor 2014

@doko Bezva, díky za info 🙂 Zubař je můj kamarád, tak mu zítra zavolám, kdy si na mě udělá čas 🙂 Napadlo mě to, protože se mě na každé kontrole ptá, zda náhodou nejsem těhu - RTG mi dělá tak ob rok. No a ta prevence u obvoďačky - asi taky dobrý nápad, ale ona je kamarádka mých rodičů a úplně nechci, aby jim to vyzvonila 😀 A navíc, žádné problémy s ničím nemám a za dva týdny mi bude 26, tak si myslím, že ani věk by neměl být problém. Ale chápu, že štítná žláza nebo toxiplazmóza úplně s věkem fakt nesouvisí 😀

kackabo
12. únor 2014

Já jsem začala brát listovku asi před měsícem a dneska jsem dobrala poslední prášek z platíčka HA, koupila jsem si Femibion tak až mi v neděli dorazí poslední ms po HA tak začnu brát a uvidíme, ten kontryhel jsem pila dříve když jsme se snažili od první a byl to teda hnus ale upravilo mi to cyklus.

doko
13. únor 2014

@pankafe jak píšeš o věku to není.....my se začali snažit v mých 24 letech, taky mi nic nebylo a stejně jsem si to všechno oběhala 😉 dneska je mi 25 a v břiše mi roste malý nezbeda. s tou obvoďačkou je to škoda, ale zkusila bych na ní uhrát, že si myslíš, že máš málo nějakého vitamínu a jestli by Ti mohla nabrat krev na celkový rozbor na prevenci, že se cítíš nějaká unavená- myslím, že za tím nic hledat nebude. 🙂 kamarádka si to taky nechala udělat, taky jí nic nebylo, měla 25 a až z té krve zjistili špatnou štítnou žlázu. dokonce tak, že kdyby přišla do jiného stavu, bylo tam velké riziko potratu. ale nechci Tě strašit, někdo na to kašle a doma má kupu zdravých dětí 😀

ninive211
13. únor 2014

@doko Také jsem byla v srpnu na preventivní prohlídce u obvoďačky, speciálně jsem si vyžádala vyšetření štítovky (automaticky mi to ani neudělali, prý se dělala naposledy - před 2 lety a byla v normě a že je v normě, ale vydupala jsem si to kvůli plánovanému těhotenství). Naštěstí OKA také jsem byla v listopadu u zubařky a ejhle - hned 4 kazy, sice malé, ale aspoń mi je dala do pořádku a teď snad to bude lepší.

Takže určitě pokud plánujete těhotenství, tak předtím návštěva obvoďáka a zubaře. A ten gynekolg samozřejmě taky není od věci.
Jinak jsem jedla dlouhodobě kyselinu listovou, jód a občas zinek s hořčíkem (já to jedla kvůli imunitě a vlasům a kůži). teď jsem krátkodobě (1.trim) přesedlala přímo na ten Femibion 800 -ale jako prevenci před otěhotněním jsem ho brát nechtěla, na to mi to přišlo jako docela drahý špás. Hlavní výhoda je v tom stravitelném folátu, jinak vitamíny v něm obsažené se dají samozřejmě koupit i sólo a mnohem levněji 😉

doko
13. únor 2014

@ninive211 aha, tak to jsem myslela, že se to dělá automaticky ☹ mně tu štítnou kontroloval Dr. v prevenci, tak mě nenapadlo, že to nedělá každý 😉 no ty kazy jsem si dala do pucu, ale stejně dneska (po 3 měsících) jdu k zubaři znova. Sestřenka je zubařka a je až moc poctivá 😀

manoma02
13. únor 2014

Holky jsem ráda,jak se nám ta diskuze hetky rozjela! 🙂 Já jdu k zubaři v úterý a pak se hned objednám k obvodnímu.Díky za rady a tipy. 🙂

majkylove
13. únor 2014

Tak já byla u zubaře před 2 týdny a trhala mi nerv takže mě ještě tak 3 návštěvy čekají okolo toho jednoho zubu.Pak mi má ještě měnit 2 bílé plomby vepředu takže mě ty 3 zoubečky přijdou na 2500Kč.,paráda prostě 🙂) Tak doufám že tím sem se zubama na dlouho skončila :D

majkylove
13. únor 2014

Tak koupila jsem Femibion tak snad si z toho tělo něco vezme 🙂

pankafe
autor
13. únor 2014

@doko To je dobrý nápad, nakecat obvoďačce něco takového, aby mi udělala celkové vyšetření, dík za tip 😀 U zubaře je to v pohodě, to je sice taky skoro rodinný lékař, ale je to můj kamarád a chodím k němu jen já a manžel, takže tomu to tajit nebudu, naopak. Tomu řeknu, že se chystáme počít, ať mi tu papulu pořádně zrentgenuje, že se k němu na RTG pak nechystám 😀

@ninive211 A o tu štátnou žlázu si teda radši mám říct? Protože já vůbec netuším, zda mi ji někdy nějakej doktor vlastně dělal.

manoma02
13. únor 2014

Já bych si určitě o tu štítnou řekla.Mě ji taky celý život nikdy nikdo nedělal,dokud jsem si o ní neřekla.A bohužel zjistila,že ji špatnou mám,ale aspoň vím načem jsem.