Kyselina listová v těhotenství. Musím ji užívat nebo mi postačí ovoce a zelenina?

Zodpovězené
4. únor 2019

Dobrý den,

jsem v 9tt a snažím se už dlouhou dobu stravovat zdravě a vyváženě. Otěhotnět se mi podařilo hned 2. cyklus od snažení se, nicméně teď ve mě hlodá otázka, zda doplňovat kyselinu listovou anebo ne?

Můj lékař tvrdí, že bych měla užívat kyselinu listovou aspoň v 1. trimestru. Myslíte ale, že je to nutné, když jím ovoce i zeleniny opravdu hodně a myslím si, že jako takové ji mám dost? Popřípadě, může mi lékař na mou žádost provést nějaké vyšetření krve, kde se tato hodnota dá zjistit?
Před otěhotněním jsem totiž nic takového neřešila, nic jsem neužívala a nerada bych něco podcenila.

Děkuji Vám.

Dobrý den,

jste pečlivá, jak by budoucí máma měla být.

Už asi 30 let je známo, že foláty (mezi něž patří kyselina listová) chrání Váš plod před vznikem některých vývojových vad (hlavně, ale nejen, neurální trubice). Nejkritičtější období je 1 měsíc před početím až po konec prvního trimestru (to je víceméně dokončena organogeneze). Dále je známo, že "síla ochrany" roste s dávkou folátů asi až k 1000 mcg (=1 mg) denně. Z tohoto důvodu platí na celém světě doporučené postupy (podložené mnoha studiemi), že by CELKOVÝ příjem folátů budoucí maminky měl být 600-1000 mcg denně. Díky těmto postupům došlo k dramatickému snížení výskytu některých vrozených vad. Asi 50 zemí světa (např. USA) obohacuje povinně mouku o kyselinu listovou, protože řada žen o doporučeních neví nebo je ignoruje.

Protože v pestré stravě jste schopna přijmout MAXIMÁLNĚ 200 mcg folátů denně, měla byste doplňovat zbytek doplňkem stravy tak, abyste se "trefila" do intervalu 600-1000 mcg denně.

Co se stane, když nebudete doplňovat foláty? Buď nic (99% a budete všem moci říkat "Já nic takového nebrala a bylo to v pohodě" - slýchám a čítám to na webu) anebo něco (nebudu psát co, budou to číst budoucí maminky, 1% a budete moct říkat "Že já nebohá to nebrala").

A je tu ještě jedna drobnost - nejlepší folát k užívání není už dnes kyselina listová, ale metylfolát (laicky tzv. "předštěpená kyselina listová"), který je vhodný pro všechny (asi 50% lidí hůře štěpí kyselinu listovou a neumějí si z ní udělat tolik metylfolátu, jako zdraví).

Metylfolát najdete v produktech Superfolin 1,2 (modernější formulace) nebo Femibion 1,2 (starší formulace).


Přeji Vám krásný den,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň