Screening VVV, růstová retardace 1:578, mám se obávat?

nat
1. únor 2016

Holky prosim je tu nekdo kdo by mi poradil.Dnes jsem byla na screeningu na VVV v 1 trimestru a zarazi me tam jedna hodnota rustova retardace pred 37.tydnem a riziko je 1:578 mam se obavat neceho?Jinak screening dopadl dobre celkove je negativni.

kaci11
1. únor 2016

Ja jsem nic takoveho na svem screeningu nenasla. Jakou to ma znacku nebo jak je to tam uvedene. Taky sem byla VVV v 1 trimestru.

nat
autor
1. únor 2016

Dekuji za odpoved uz jsem byla u sve lekarky a Vse je v poradku 🙂

kaci11
1. únor 2016

Tak vidis. Ja ho mam vysledek ofoceny a zadnou takovou hodnotu jsem tam nenasla. Ma to nejake oznaceni?

nat
autor
1. únor 2016

Je to u druhe strany toho potvrzeni ale nema to zadne oznaceni je to tam vylozene napsane takto

kaci11
1. únor 2016

Jo uz jsem to nasla. Ja mam hodnotu 1:609. A taky mam negativni. Toho jsem si ani nevsimla.

roooza
1. únor 2016

Ahojky, já to u svých výsledku taky mám. Mám tam 1:128, doktor na screeningu říkal, že screening vyšel skvěle, že je vše v pořádku, tohohle jsem si všimla až doma. Ve čtvrtek jdu ke svému doktorovi, tak se ho chci na to zeptat. Hledala jsem k tomu něco na netu, moc tomu nerozumím, tomu co jsem našla, ale snad to není nic hrozného 😒 😖

kaci11
1. únor 2016

@roooza tak pak dej vedet co ti na to rekla. Me taky rekli, ze je to v poradku. Ja mam poranu az 18.2.

denousek
1. únor 2016

já to tam nemam vůbec ..

kaci11
1. únor 2016

@denousek je to pod hodnotama trizomie 21.

denousek
1. únor 2016

@kaci11 fakt nemam koukáte na papir z uzv nebo z krve?

nat
autor
1. únor 2016

@kaci11 ano tam to je 🙂

nat
autor
1. únor 2016

@denousek je to z utz co Vam tisknou po nem

kaci11
1. únor 2016

@denousek je screening 1 trimestru. Prvni je anamneza pak ultrazvuk pakbbiochemicky screeaning pak vypocet rizikapak dopler vysetreni. Je to v tom vypoctu rizika.

rony77
1. únor 2016

Ahoj, já to tam také nemám. V pátek jdeme do poradny, tak se zeptám. Za 3týdny nás čeká 2.screening.

roooza
1. únor 2016

Holky, našla jsem k tomu tohle:

Nitroděložní růstová retardace plodu

Podezření na nitroděložní růstovou retardaci plodu získáme při vyšetření v poradně pro těhotné. O růstové retardaci mluvíme v případě, když hmotnost a rozměry plodu zaostávají alespoň o tři až čtyři týdny za průměrnými hodnotami v konkrétním týdnu a měsíci těhotenství. Plod je celkově menší, tuková vrstva je tenčí a hmotnost je tudíž nižší. Tato situace nastává tehdy, když placenta nedostatečně vyživuje plod, který následně strádá. Hlavním rizikem spojeným s růstovou retardací není jen samotná nízká hmotnost plodu, ale hlavně zpravidla nedostatečný přenos kyslíku a živin placentou. Tím nastává porucha dozrávání orgánů plodu a zvyšuje se riziko zhoršené poporodní adaptace novorozence. Příčinu nacházíme jak na straně matky, tak na straně plodu. Mateřská příčina spočívá v dlouhodobé nedostatečné výživě, malém vzrůstu, vysokém krevním tlaku, chudokrevnosti nebo chorobách srdce. Častou příčinou je také kouření cigaret. Z hlediska plodu to může být může být genetická porucha, nitroděložní infekce nebo vícečetné těhotenství.

Včasný záchyt růstové retardace plodu je významným úkolem každé preventivní prohlídky v graviditě. Při každém vyšetření se hodnotí výška děložního fundu, tj. vzdálenost od spony stydké k hornímu okraji těhotné dělohy mezi rovinou pupku a prsní kostí. Pokud je kdykoli v průběhu gravidity zjištěna výška děložního fundu nižší, než odpovídá stáří těhotenství, je plně indikované provedení ultrazvukového vyšetření, které jednoznačně prokáže nebo vyloučí předchozí podezření. Přitom jsou vyšetřeny jednotlivé rozměry plodu a kvalita průtoku krve pupečníkovými cévami. Při růstové retardaci jsou obvykle zjištěny menší rozměry všech hodnocených parametrů plodu - příčný rozměr hlavičky, rozměry bříška a stehenní kosti. Zhoršení průtoku krve pupečníkovými cévami je častým průvodním nálezem. Zanedbání varovných signálů růstové retardace ploduje nebezpečné, může totiž ohrozit správný vývoj plodu a dokonce vést až k jeho odumření. Přijetí takto těhotné ženy na lůžko je nezbytné. Provádí se pravidelné ultrazvukové vyšetření a kardiotokografické vyšetření (snímání srdeční frekvence plodu a aktivity děložního svalu), které obvykle včas upozorní na vznik dalších možných signálů ohrožení potomka v děloze. Léčebné možnosti jsou velmi omezené. Lékaři doporučují přijetí do nemocnice a vyloučení fyzické námahy s klidem na lůžku, který má vliv na zlepšení prokrvení placenty a přísun kyslíku a živin pupečníkem do plodu. Někdy se podávají léky zlepšující průtok krve placentou. Nezbytnou podmínkou úspěchu léčby je strava bohatá na vitamíny a ostatní živiny. Pokud se prokáží známky hrozícího poškození plodu v důsledku růstové retardace, je nezbytné předčasné ukončení těhotenství v 8.měsíci, zpravidla císařským řezem.

roooza
1. únor 2016

a tady je reakce jedné paní (slečny) z eMimina, tak si ji dovolím zkopírovat:

.....já zkušenost s nitroděložní růstovou retardací mám.. dcera byla podle ultrazvuku menší o týden. doktorka to moc neřešila a uklidňovala mě, že to je asi tím že s manželem nejsme žádní obři. Po testech na cukrovku, kterou mi zjistili mě nahnali na diabetologii, kde se musí chodit na ultrazvuky a tam nitroděložní retardaci potvrdili s ještě k tomu špatné průtoky v pupečníku. takže dcera byla menší proto, protože k ní nešly živiny jak měly a nemohla růst tak, aby byla podle tabulek. od nějakého sedmého měsíce jsem chodila na monitory, každý třetí a pak každý druhý den, na ultrazvuky.. vždycky jsem v porodnici strávila na vyšetřeních půlku dne 🙂 čekalo se do 37. týdne a pak na poslední kontrole mi řekli, že musím na vyvolání porodu, pro jistotu.. do 37. týdne proto, protože po 37. týdnu je dítě brané jako donošené. 🙂 ale žádný strach!!

denousek
1. únor 2016

nekecám fakt to tam nemám mám jen v závěru riziko T21 1/4700 a T 1/2250

kaci11
1. únor 2016

Tak to my jsme o 14 dni napred. Ale trosku me to vylekalo.

kaci11
1. únor 2016

@denousek je tam trizomie preklapsie a toto. Pak nevim a zeptej se sve doktorky.

denousek
1. únor 2016

@kaci11 trizomie ano to ostatni ne .D to nevadí důležité je že je to v pořádku :D

roooza
5. únor 2016

@kaci11 @nat Přeju krásný den, tak jsem byla včera v poradně a ptala jsem se doktora, co znamená ta růstová retardace před 37. týdnem, že mě to trochu zarazilo, říkal mi, že na tyhle hodnoty vůbec nemám koukat, že hlavní jsou ty nad tím (downův syndrom a další), tohle mi dokonce škrtnul. 🙂 Prý je to, že mám miminko o něco menší, než by mělo být podle poslední MS a v porovnání s tím kolik měřím a vážím já a s věkem. V podstatě to znamená, že bude asi o něco menší, což ale vůbec to není na škodu, krásně nám roste a vyvíjí se vše tak jak má. Ještě říkal, že spíš obecně způsobuje děs to slovo retardace, že pokud se tam tahle hodnota uvádí, a že některá centra ji tam vůbec neuvádí, tak by se měla jmenovat jinak a rozhodně ne retardace. 🙂

kaci11
5. únor 2016

@roooza Ahoj, tak so me uklidnila. Ja jsem si toho taky nevsimla nebyt teto diskuse. Dik🙂 At mame hlavne miminka zdraveholky. 🙂

nat
autor
5. únor 2016

@roooza teeeda dekuju za reakci 🙂 jsem rada ze to nic neni.Ale uprimne me to tedy vydesilo moc.Mozna kdyby se zeptal doktor kolik meri manzel(ja 158 cm manzel 190 cm)mozna ze by mi tam tohle ani nenapasly 🙂

roooza
5. únor 2016

Mě se taky moc ulevilo, přeci jen v člověku to pořád hlodá a strachuje se, aby bylo mimčo v pořádku. Přeju hodně zdravíčka vám i prťouskům 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru