27. týden těhotenství - obtížné dýchání + nízký tlak

makymj
30. dub 2015

Ahojte holky, chtěla bych Vás moc poprosit o Vaše zkušenosti s podpůrnými těhotenskými pásy. Začínám 27. týden a už týden se mi hrozně špatně dýchá. Nemůžu se pořádně zhluboka nadechnout, jako bych lapala po dechu a čím víc lapám, tím víc panikařím :( Do toho mám problémy s nízkým tlakem, skoro pravidelně jednou denně odpadávám, tlak mám i pod 60/40, zato 120 tepu. Nevím už, co vyzkoušet, zkoušela jsem na tlak jednou denně slabou kávu, červené víno...Nikdo mi nic neporadil, ani doktorka. Poslala mě na EKG i ECHO, ale tammi řekli, že je to v normě vzhledem k těhotenství. A teď se mi přidaly i ty problémy s dýcháním. Tak mě napadl ještě podpůrný těhotenský pás, jestli třeba ten nemůže pomoci nějak. Nemáte s tím některá zkušenosti? Moc děkuji za každou radu.

78marcela
30. dub 2015

@makymj ahoj, já teda mám vysoký tlak ted v těhotenství, ale taky jsem porad špatně dychala, byla jsem udychana sotva jsem šla par metrů. Přivítala jsem to moji nadvaze a těhotenství. Ale před deseti dny v noci jsem mela astmatický záchvat, v nemocnici mi dali foukacku, ale ta mi moc nepomohla, takže jsem pak musela znovu na plicní, a zjistili ze plíce fungují jen na 62-70%. Rozjelo se mi astma, asi na základě nějaké alergie. Ted jsem na kortikoidech, nic moc. Takže bych to nepodcenovala a šla bych na plicni. Je take možné ze dítě jen tlačí na bránící a tím pádem se hůř dycha, to mi taky říkali na pohotovosti. Ale já věděla ze to není jen tak.

catchulinecka
30. dub 2015

Ahojky, to je mi líto, že máš takové nepříjemnosti, každopádně já ti můžu říct, že za mě je ten pás dost dobrá věc. Jen nevím, jestli to pomůže přesně na ty tvé problémy, ale vlastně když tak přemýšlím, klidně by mohlo. Já jsem si ho totiž pořizovala hlavně kvůli dost nepříjemným bolestem v kříži. Když si ho nasadím, ta bolest mě přejde a celkově je mi líp, jak to bříško pěkně drží...takže za mě jo 🙂 Ať je lépe!!

jitavrtule
30. dub 2015

@makymj a krevní obraz ti dělali? já jen, že mně se taky blbě dýchalo, nízký tlak mám i mimo těhotenství (ale teda 60/40 je hardcore nízký tlak!) pak se z krve ukázalo, že jsem anemická. To se může taky projevovat dušností. A u mě to taky bylo tak nějak plus mínus 27-30tt, kdy to udeřilo naplno - přesně jak píšeš, ten pocit, že se nemůžu dodechnout, že pořád jedu na kyslíkový dluh, byla jsem i dost unavená. Od tý doby beru denně železo (žvýkací Maltofer-fol, chutná jako sušená nutela, doporučuju 🙂 ) a je to o hodně lepší. Prober to s doktorem, ať ti nabere krev a pokud tam něco vyleze, tak ti to železo beztak napíše. Těhotenský pás ti na tohle podle mě nepomůže, ten podpírá bříško zespodu, tvůj problém spočívá nejspíš minimálně z části právě v tom, že mimčo je ještě hodně "nahoře" a už je dost velký, takže utlačuje orgány směrem nahoru do bránice a na plíce pak bohužel zbývá méně místa. Před porodem by pak mělo bříško klesnout, to se pak prý rázem i lépe dýchá. U mě je i v 39tt pořád střídavě oblačno, chvílema mě Pučmelounová dusí fakt zdatně, taková miminí zádel v hrudním koši kombinovaná s nohama zarytýma z boku pod žebrama je ážně eňoňůňo 😝

makymj
autor
1. kvě 2015

Moc děkuji za vaše reakce a zkušenosti. Krev mi brali, neřekli nic. Ale to se mi ještě dýchalo dobře, bylo to v nějaké 17. týdnu. Už jsem byla 3krát v nemocnici, pořád nějaké problémy, špinění, neustálé zvracení až do nějakého 18. týdnu nebo mi už od 15. týdne strašně tvrdlo břicho. Takže dostávám rozpustné magnesium a teď mi zjistili v nemocnici naposledy, že mám málo železa. Kvůli tvrdnutí sedím jen doma na zadku, protože při chůzi mě to břicho strašně bolí, ze železa na chudokrevnost mám zácpu a z toho, že nechodím a celkově nula pohybu, mě bolí záda :( A teď pro změnu ten tlak, omdlívání a lapání po dechu...Děsím se toho, co dalšího mě čeká...

78marcela
1. kvě 2015

@makymj mám úplně stejný pocit. Naše mimco je vymodlene, po šesti pokusech na ivf, ale těhotenství stoji za to teda. Z vracela jsem ještě tento týden, ale pravda, už to není temer denně jak do toho 20. týdne. Kvůli zvracení jsem byla i na kapackach v nemocnici, pak další komplikace, s tlakem, riziko preeklampsie, vysoka pravdepodobnost predcasneho porodu, špatně výsledky z krve, tak do Brna na odborné vyšetření, ted to astma a furt něco, taky si říkám, co ještě přijde...
Ale musíme to nějak zvládnout, nic jiného se nedá dělat než věřit doktorem, ze nás pohlidaji a ze budeme mít mimca v pořádku.

makymj
autor
28. kvě 2015

@78marcela Tak já už po 4. v nemocnici, opět tvrdnutí a bolest čípku. Špatné dýchání mě už trápí jen vyjímečně. Teď jsem 30. týden. Snad už nemocnici uvidím jen s miminkem v náručí, pokud možno v termínu...Jinak mi taky napsali riziko předčasného porodu :( Držím palečky, atˇuž je všechno jen v pořádku.

78marcela
28. kvě 2015

@makymj to me mrzi..je to dilo, vid..me taky minuly tyden prevedla doktorka do nemocnice do rizikovky, k tem vsem mym komplikacim se pridala jeste cukrovka, tak uz ted chodim 2x tydne na kontrolu do nemocnice.
Pry musim vydrzet nez na začátku týdnů bude trojka. To uz ty mas. Jeste chvili a bude to ok. Ja bych chtela vydrzet aspon do 20.7, az budu ve 34. tydnu. To dame, drzim ti moc moc pesti😉

makymj
autor
28. kvě 2015

@78marcela Moc děkuji! Já jsem se taky modlila za každý ukončený týden navíc. Cukrovka se mi naštěstí vyhnula, tu mám naopak na dolní hranici. Jinak tvrdnutí pořád, jím 6 magnesek denně + vitaminy a mineraly pro tehotne, protoze mam vsechno snad podlimitní, a to sním denně minimálně kilo ovoce a zeleniny, ryby taky jím, celkově všechno. Nejsem schopná ujít snad ani 200 m, pak už jdu hlemýždím krokem a bříško podpírám rukama, jak mě bolí :( Teď jdu ve středu na vážení miminka, tak jsem zvědavá. Moc se na malinkého těším, snad aspoň jemu se daří dobře a nic ho netrápí v bříšku.

aneztuzka
28. kvě 2015

@makymj nemáš nedostatek železa? Já mám pocit, že jsem někde četla, že by tlak s ním nějak souvisel. Ale jestli nekecám.

jajulinkaa
28. kvě 2015

Ahoj já jsem sice 19 týden ale tlak mám také nízký nevím přesně kolik ale točí se mi občas hlava a když prudce vstanu mám mžitky před očima,kafe nemůžu jsem citlivá na kofein a někde sem četla že ti co mají nízký tlak mají ráno nalačno vypít sklenici minerálky a hlavně dodržovat pitný režim..také se zadýchávám i do menšího kopce a na alergologii mi zjistili náběh na astma a napsali ventolin ale moje obvodní mi ho zase moc nedoporučila používat že zrychluje srdeční tep a to právě já mám občas i bez toho ,pás neznám ale myslím že by s tebou měli určitě něco dělat než někde omdlíš na cestě...já nemohla dýchat právě při tom rychlém tepu to sem měla pocit že omdlím a nebo umřu a párkrát mě kvůli tomu vezla rychlá ...ale každý je jiný tak uvidíš co zjistí tobě ..držím palce ať jste ty i miminko v pořádku a problémy brzo přejdou 😉

rousse
28. kvě 2015

@makymj Pás je dobrá věc na záda, ale s dýcháním nijak nepomůže - mimčo v bříšku roste a už je prakticky jako vetřelec vzhledem k ostatním orgánům - horší dýchání je v pokročilém stadiu normální, protože prostě prcek stlačuje plíce, stejně jako žaludek (ke konci má člověk hned pocit plnosti a časté pálení žáhy) a s tím podpůrný pás nic nezmůže.... poradím jedno: zatnout zuby a vydržet - to špatný dýchání v posledních týdnech, kdy pupek "spadne" tíhou mimča dolů ustoupí🙂

makymj
autor
28. kvě 2015

@aneztuzka Ahojky, jj, mám i nedostatek železa, dali mi na to Aktiferrin.

aneztuzka
28. kvě 2015

@makymj Už jsem to našla je to v knížce Praktický průvodce těhotné ženy 🙂 Že příznaky anemie můžou být zadýchávání, únava, bledost sliznice, nauzea, hučení v uších...Tak ale když železo bereš, asi to hold bude i tím, že už jsi ve vyšším stupni těhotenství, jak říká rousse. Já mívám taky nízký tlak a pomáhají mi procházky na čerstvém vzduchu a nebo se prostě natáhnout a dát nohy nahoru🙂

lucikvr
1. črc 2015

@78marcela ahoj, četla jsem tvůj problém v těhotenství s astmatem. Já mám taky astma rozjeté z alergie brala jsem combair ale kvůli tachykardii mi dr. nasadil seretide diskus a do nosu sprej momox obojí kortikoidy beru od začátku těhu. tak doufám že mimi bude v pořádku, ale mám strach. Jsem zatím jen v 17.tt ale už se dopředu bojím dýchavičnosti jak tu maminky popisují. Mě naměřili kapacitu plic 56% a na netu jsem četla že je to na invalidní důchod. Tak opravdu pěkné vyhlídky. Chtěla jsem se zeptat zda v těhu chodíš pravidelně na spiro, mě zatím za celé těhu neposlali. Akorát před otěhotněním. Přeju zdravé miminko 🙂

karlajasmine
1. črc 2015

@makymj Tvoje priznaky zneji jako klasicka chudokrevnost, a kdyz clovek zacne brat zelezo, tak to trva tak mesic, nez zelezo zacne poradne pusobit tak jak ma.. tak snad uz je ti lip 🙂

78marcela
1. črc 2015

@lucikvr je to pravda, dychavicna jsem, predtim mi pomohly ty kortikoidy, bylo to podstatne lepsi, beru symbicort 4x denne. Vcera jsem byla na kontrole na plicnim, tak kapacita plic byla uz 80%. Ale ted se dycha zase hur, jak mala roste a utlacuje me kdeco.
Je fakt, ze setrim kazdej krok, prochazky, co jsem si planovala, tak ani nahodou, proste polehavam doma, v noci mam problem usnout, vleze se mi dycha hur. Uz se tesim, az to tehu bude za mnou a mala bude uz u me.
Musime verit, ze mimca budou v poradku, astmaticek je dost a taky jsou tehotne a vsechno je ok. Preji at vse dobre dopadne.

zo_ja
1. črc 2015

@aneztuzka Primárně ne. U anémie může být tlak normální i vyšší nebo vysokej, přímá vazba tam není.

aneztuzka
1. črc 2015

@zo_ja tak to se moc omlouvám na mystifikaci. Přeci jen ta knížka asi moc odborná není, už jsem v ní pár blbostí našla..

misimisi
1. črc 2015

Ahoj, právě ta nízká hladina cukru může taky způsobovat stavy na omdlení. Měla jsem ji chvíli nízkou jako mladinká holka, bolela mě často hlava, bylo mi až na omdlení a na zvracení. Dostala jsem za úkol sníst tenkrát každý den nějakou čokoládovou tyčinku. V těhotenství bych to asi rozdělila dva řádky čokolády pravidelně na několikrát za den (třeba dva čtverečky po dvou hodinách), a hlavně dostatek tekutin. Nejhorší bylo, že se mi to sladké úplně protivilo, ale jen v tom období, co jsem tu hladinu cukru měla nízkou.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru