Bonding bez omytí miminka. Je to v českých nemocnicích možné?

6. únor 2019
Dobrý den,

ráda bych okamžitý bonding, aniž by se miminko omývalo, což se prý u nás v porodnici stejně nedělá, ale utírá se. To moc také nechci, částečně je to ale nejspíš nějakým jemným způsobem vhodné? Jak prosím s otíráním postupovat? Otřít od krve? A jak je případně, pokud se rovnou pokaká, s otřením smolky?

Děkuji.
Dobrý den,

dle nových doporučení WHO se doporučuje vyčkat s koupáním dítěte až po 24 hodinách po porodu. Mázek, který pokrývá tělíčko dítěte, je velmi důležitou imunologickou bariérou, která jeho kůži v prvních dnech chrání, takže je dobře, že se ve vaší porodnici děti neomýváji rutinně. Otřít miminko od plodové vody a případné krve doporučuji, a to na těle matky, z důvodu úniku tepla. Otřít tedy miminko jemně a přikrýt suchou dečkou. Dětem téměř vždy během kontaktu na těle matky odejde smolka, tu doporučuji po dvou hodinách omýt namočenou plenou v teplé vodě a poté dát mezi nožky jen přeloženou bavlněnou plenu, aby si děťátko mohlo užívat těsného kontaktu s vámi - kůže na kůži.

Když už je třeba miminko později vykoupat, stačí klidně až doma, pak je pro něj důležité, aby jej vykoupala matka nebo otec, které zná a cítí se s nimi bezpečně.

Máte se na co těšit.

Přeji Vám krásný den,
Anna Kohutová
Polož otázku v poradně

Sem začni psát odpověď...

Odešli