Co dělat při rozjíždějícím se porodu?

Zodpovězené
6. pro 2018

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jaký druh činnosti byste doporučila pro začátek porodu. (Pokud kontrakce vysloveně nenutí k pohybu.)

Od své duly jsem před prvním porodem dostala radu, abych si lehla a odpočívala a načerpávala tak síly na porod. Zároveň jsem ale slyšela, že se tím může porod zastavit (což se u mě možná stalo) a lepší je se pohybovat.

Podobnou otázku bych měla ohledně horké vody při porodu. Vana a sprcha mi byly příjemné, ale v porodnici mě z nich následně "vyháněli", protože tam kontrakce slábly a prodlužovaly se mezi nimi prodlevy. Zpětně jsem si říkala, že v takovém případě možná šlo o poslíčky, ale tím si dodnes nejsem jistá. (Měla jsem vleklý porod, po 43 hodinách neúčinných kontrakcí jsem byla otevřená na pět centimetrů, následně jsem odsouhlasila oxytocin a o hodinu později bylo hotovo.)

Děkuji předem za odpovědi.

Dobrý den,

je vhodné rozlišit latentní a aktivní fázi porodu. Latentní je většinou do 5 cm, kontrakce co 8-10 minut. V této fázi by se nemělo nijak do porodu zasahovat za účelem urychlování porodu, dirupce vaku blan, umělý oxytocin, atd. Aktivní fáze porodu je od přibližně od 5 cm, kontrakce co 5 minut. Tam už je vhodná aktivita ženy, vertikální pozice, svoboda pohybu. Já taktéž ženám doporučuji v latentní fázi odpočívat, jíst lehká jídla, polohovat na boku a nabírat sílu na aktivní fázi porodu.

M. Odent ve své knize také doporučuje teplou vanu až v aktivní fázi porodu, asi při 7 cm, kdy je menší šance, že se porod zastaví účinkem teplé vody.


Přeji Vám krásný den,
Anna Kohutová