Jak napsat porodní plán?

sister05
4. led 2011

Ahoj,na předporodním kurzu jsem se dozvěděla,že je dobré mít na porod připravený porodní plán. Vím,že je to souhrn přání,kterými se personál porodnice řídí,pokud je vše jak má být. Ale nemám ponětí jakým způsobem ho zpracovat a co všechno do něj dát. Máte někdo nějaké zkušenosti?? Děkuju

imzadi
4. led 2011

Ahoj, spousta je toho na netu, staci dat vyhledat, napr. zde http://www.mischababy.cz/cz/katalog-produktu/ka... . Kazdopadne ja ho napsala bodove - udaje o me, o tehotenstvi, co chci v jednotlivych dobach porodnich (zda epidural, klistyr, bonding, apod.) + kontakty na meho lekare, pediatra, apod.

kaleilah
4. led 2011

ahojky jestli chceš písni mi do IP kopíruju můj porodní plán.... stačí si ho jen upravit podle sebe a změnit údaje 😉

Jméno matky:
Jméno otce:
Adresa:
Kontaktní telefon otec:

Gynekolog:
Pediatr:

Jméno pro holčičku:
Jméno pro kluka :

Pokud nebudou nějaké komplikace, vážně ohrožující život můj nebo život dítěte, přála bych si toto:

-U porodu mě bude doprovázel manžel a dula s osvědčením české asociace dul
-Při porodu bych se přála co nejmenší počet osob a zachování soukromí, nesouhlasím s přítomností studentů medicíny a zdravotní školy
-Pokud to nebude nezbytně nutné, nepřeji si porod urychlovat žádnými léky
-Pomoc při vyprázdnění ponechám zdravotnickému personálu, oholená budu již z domova
-Pokud tomu bude stav dítěte odpovídat, chtěla bych ho ihned po porodu přiložit na prsa a nechat volně dotepat pupečník
-Pupečník bych ráda nechala přestřihnout manžela
-Přála bych si aby manžel doprovázel dítě na porodní box a dohlížel na jeho ošetření, vážení a měření
-po celou dobu porodu bych si přála mít možnost pořizovat fotografie a mít neomezeně k dispozici mobilní telefon
-Pro tlumení bolesti bych chtěla využít pouze přirozené metody jako je vana, masáže, volný pohyb a skákání na míči
-pokud to bude možné, chtěla bych srdeční ozvy měřit přenosným přístrojem v poloze třeba i na míči, pokud mi to bude příjemné
-S nástřihem hráze souhlasím, pokud to bude nezbytně nutné a zabrání to většímu natržení
-Vyžaduji můj souhlas s jakýmkoliv zákrokem a se vším, co se se mnou bude dít
-Pokud to oddělení umožnuje, přála bys si rodit v libovolné poloze-např.porodní stolička, vak nebo v kleče
-Přála bych si přiložit dítě do půl hodiny k prsu

prosím předejte též na oddělení šestinedělí
-přeji si plný rooming in
-nepřeji si dítě dokrmovat umělým mlékem, nesouhlasím s používáním dudlíků
-chci být u všech vyšetřeních, která se budou týkat mého dítěte


V případě porodu mrtvého dítěte bych chtěla dítě vidět a mít šanci se s ním rozloučit. Při jakýchkoliv komplikacích prosím informujte pouze mého manžela.

Děkujeme za přečtění a snahu zpříjemnit nám narození našeho dítěte.

zoe08
16. led 2011

Ahoj,

já ho měla napsaný takto...akorát mi tam chyběli požadavky na oddělení novorozenců, což opravdu doporučuji, musela jsem se pak v Podolí dost zbytečně hádat, neb co je psáno to je dáno 🙂

jinak jsem ho psala s mou dulou, samozdřejmně podle mých vlastních představ 🙂

PORODNÍ PŘÁNÍ

jméno matky:

1.Přeji si být srozumitelně informována o všech navrhovaných zákrocíh v průběhu porodu (jejich účelu, možných následcích a vedlejších účincích) a mít možnost o nich rozhodovat.
2.Nepřeji si přítomnost dalších osob (medici, studenti SZŠ) kromě ošetřujícího personálu v době porodu i po něm.
3.Nepřeji si umělé protžení vaku blan.
4.Nepřeji si, aby mi během porodu byly nabízeny léky, pokud to nebude nezbytně nutné:
léky na posílení porodních stahů,
léky na uvolnění porodních cest,
léky proti bolesti.
5.Přeji si, abych se mohla během celého porodu volně pohybovat,
a mít možnost volby polohy v I. a v II. době porodní.
6.Přeji si, abych mohla v závěru porodu tlačit podle svých pocitů.
7.Nepřeji si, aby byl proveden nástřih, pokud to nebude nezbytně nutné.
8.Přeji si, aby bylo dítě okamžitě po porodu přiloženo na mé břicho, nechat mu detepat pupečník a vyšetřit ho v mém náručí.
9.Přeji si nemedikovaný porod placenty, pokud to nebude nezbytně nutné.

.......................
přidávám odkaz na brožuru jak napsat porodní přání od Hnutí za aktivní mateřství www.iham.cz

http://www.iham.cz/uploads/cesty_k_porodu_2010.pdf

kamilka007
19. led 2011

Díky Imzadi za skvělou otázku a hlavně Zoe a Kaleilah za odpovědi, sama jsem dost tápala. Moc jste mi pomohly, jdu rovnou spisovat svůj plán! 🙂

hlavinka
20. led 2011

Ahoj holky,

ja jsem mela tenhle porodni plan (castecne prevzaty od jedne dobre duse z konika)
-------------------------
PORODNÍ PLÁN

Dobrý den, jmenuji se ..............., můj manžel je ............... a očekáváme narození našeho prvního dítěte.

Velmi si vážíme možnosti přivést na svět naše miminko právě ve Vaší porodnici, ale předem bych Vás chtěla poprosit o respektování mého porodního plánu, v rámci něhož

SI PŘEJI:

1. být ubytována na nadstandardním pokoji
2. použít Yal gel, nikoliv klystýr
3. aby po celou dobu porodu byl u mě přítomen můj manžel
4. možnost volného pohybu
5. možnost se najíst a napít, pokud budu mít chuť
6. být důkladně informovaná o všech zákrocích, lécích a možných alternativách, které mi budou podávány
7. rodit v poloze, kterou si sama zvolím
8. využívat co nejvíce teplou sprchu či vanu k tlumení bolestí a dalších úlevových technik (masáž, balón a pod.)
9. rodit za účasti minimálního počtu dalších osob, nejlépe pouze s porodní asistentkou
10. aby porod byl veden citlivým způsobem, aby se minimalizovalo riziko poškození hráze. Pokud bych musela být šitá, pak s použitím lokální anestézie
11. aby mi bylo miminko co nejdříve po narození přiloženo na břicho a mělo možnost pokusit se ihned přisát
12. uschovat pupečníkovou krev (smlouva s Cord Blood Centre)
13. jemné přivítání novorozence: přítmí, ticho
14. aby miminko nebylo odnášeno z mého a manželova dosahu a aby všechna vyšetření miminka byla provedena v naší přítomnosti. Přála bych si, aby miminko bylo změřeno (délka) až druhý den, kdy už bude samo přirozeně narovnané a nemuselo by se natahovat násilím.
15. vás poprosit o trpělivost při III. době porodní – placentu bych ráda porodila samovolně, bez léků podporujících její odloučení
16. znát krevní skupinu miminka, pokud se toto u vás testuje

V případě nutnosti lékařského zásahu do porodu, mně prosím, informujte o důvodu tohoto zásahu, případně o jiné možnosti řešení vzniklé situace.

Předem vám moc děkuji za respektování mých přání i účast při mém porodu.

-------------------
Musim rict, ze porodni plan mi byl dost na nic. Sice UPMD je brano jako baby friendly hospital a ze plany dodrzuji, ale u mne teda ani nahodou. jediny co, ze tam byl manzel a ze nam odebrali pupecnikovou krev. Jinak nic ani nahodou 😠

pattie
22. led 2011

Porodní plán jsem si u prvního dítěte sice napsala, ale nakonec do porodnice ani nedala, měla jsem sekci a s nějakým porodním plánem se mi vysmáli (Praha-Motol). Štvalo mě tam dost věcí, které jsem nechtěla, ale v podstatě se se mnou nikdo nebavil (nepřiložili mi dítě, nenosili na kojení, 24 hodin jsem nevěděla co s malou je, naočkovali jí na TBC přes můj nesouhlas....)
Teď ho mám napsaný znovu, jdu rodit do Krče a doufám, že přirozeně, tak uvidím, jestli to k něčemu bude.
Prostě, raději se připravte na to, že se s váma v porodnici nikdo třeba bavit nebude a budou všechno dělal podle sebe ☹

madelen
22. led 2011

Já taky psala porodní plán a nakonec to byl takovej fofr, že jsme ho ani nevytáhli z kabele 😀 A když je Ti ouvej, stejně pak kývneš na všechno, jen aby to bylo co nejrychlejší a tolik to nebolelo 🙂 Já měla dulu a byla jsem s ní spokojená, ta moje přání znala a PA se stejně na všechno ještě ptala.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru