Kdy podstoupit odběr plodové vody?

marketa1218
13. bře 2019

Ahoj holky, chtěla bych znát vaše názory, v jaké případě jste podstoupily odběr plodové vody.

Jenom ve zkratce, jsem na konci 14.týdne, mám za sebou prvotrimestrální screening s rizikem Downova syndromu 1:730, číslo to není žádné strašné, ale kvůli špatné krvi mi to hodilo riziko. Hodnoty té krve si už nepamatuji, ale ultrazvuk byl naprosto v pořádku.

Nosní kůstka přítomna, šíjové projasnění v pořádku a kompletně prostě ultrazvuk bez chyby.

S doktorem jsme se domluvili pro uklidnění na Panorama testu, který se ale na poprvé nepodařil vyhodnotit, píchám si clexan, takže mám hodně naředěnou krev a nemohli odebrat buňky miminka.

Nyní jsem po druhém odběru, kdy jsem po dohodě s doktorem ten clexan na dva dny vysadila a opět čekám na výsledky, stejně mám takové tušení, že z té mojí krve se to nepovede.

Nicméně přemýšlím co potom, plodovky se bojím jako čert kříže. Ptám se s jakými výsledky jste už podstoupily odběr plodové vody?

Díky moc.

inka02
13. bře 2019

Ahojky, měla jsem riziko výskytu Downova syndromu 1:270 a ultrazvuk také v pořádku. Nejprve jsem si nechala udělat krevní testy, které naštěstí vyšly v pořádku. Na odběr plodové vody bych šla, až kdyby krev vyšla špatně nebo by riziko DS bylo mnohem větší. Držím palce, aby se krevní testy povedly a nemusela jsi na plodovku.

makronka222
13. bře 2019

Ja mela 1:230 na 2syndromy, uz nevim nazev, dite by zemrelo bud v brise nebo par mesicu po narozeni, dalsi syndrom rostep... plodovku jsem podstoupila v Gennetu, objednavaji kazdyho kolem 17tt, aby to melo smysl (objednala jsem se uz rovnou po vysledcich z 1. screenu)... pokud mas 1:700 a ke vsemu DS ktery je dobre videt na utz. Tak bych nesla.

marketa1218
autor
13. bře 2019

@makronka222 DS no, třeba se nakonec ještě povede ten Panorama test a hodím to za hlavu, ale je to trochu náročný. Díky

adelka951
13. bře 2019

Byla jsem na odběru chor. klků, riziko jsem měla 1:4, testy z krve nám nebyly doporučeny pro vysoké riziko. Dítko je zdravé.

vendelinka08
13. bře 2019

@marketa1218 s takovou hodnotou bych na plodovku nesla..pokud byl utz v poradku. Ja na ni byla v 16tt ale mrla jsem riziko kvuli veku 1:235....ale kdybych mela takovy jako ty..tak ne.

muhehehe
13. bře 2019

Myslím že to číslo co píšeš není vůbec důvodem o plodovce uvažovat. Je to pořád hodně malé riziko, že něco není v pořádku. Zato ne zcela zanedbatelné riziko, že uškodí odběr plodové vody jako takový. Ale obecně - hlavně podle toho, jak to cítíš ty, co pro tebe je a co není problém. Třeba já bych na plodovku kvůli DS nešla vůbec nikdy.

marketa1218
autor
14. bře 2019

Díky za reakce holky, já spíš přemýšlím dopředu pokud by se jim nepovedl vyhodnotit ten Panorama test. Vím, že riziko je to téměř zanedbatelné, doktor o plodovce ještě ani nemluvil. Teď jsem spíše rozhodnuta, že bych nešla, bojím se rizika potratu.

verunka11221
14. bře 2019

U dcery jsem mela riziko na DS 1:200, jako hranicni dr bral 1:250. Takze tve hodnoty mi zas tak hrozne neprijdou kor kdyz je ultrazvuk ok. Ja bych na odber v tvem pripade nesla.

marketa1218
autor
14. bře 2019

@verunka11221 není to vyloženě hraniční, ale trošku mě doktor vyplašil. Proto jsem si zaplatila tu Panoramu, jenomže poprvé se krev nevyhodnotila z důvodu, že si píchám clexan a mám hodně naředěnou krev. Teď čekám zda se povede druhý pokus, tak jsem jenom chtěla znát názory jiných v případě, že by se to nepovedlo ani podruhé vyhodnotit 🙂 Ale spíš beru v potaz to, že pokud bude další ultrazvuk v pořádku, tak miminko je zdravé a tečka.

vendelinka08
14. bře 2019

@marketa1218 mě tak trochu přijde, že je to byznys jako prse, vystrašit matku a ta zaplatí takové prachy za testy, hlavně, když opravdu to riziko nemáš vysoké a utz v pořádku, jsem úplně znechucena v poslední době, co se to jako děje.... nakonec většina miminek je zcela v pořádku, ale maminky jsou ve stresu a ještě musí pltit takové nehorázně peníze.... ještě pochopím, když je vysoké riziko, ale tam pak je lepší ta plodovka.... no a ta je hrazena pojišťovnou, že? a kliniky asi potřebují více vydělávat.... ach jo....

vendelinka08
14. bře 2019

@marketa1218 to víš, že máš zdravé mimčo, vůbec o tom nepochybuj....

marketa1218
autor
14. bře 2019

@vendelinka08 no a ve finále mi to ten test ještě nevyhodnotí, protože mám prostě naředěnou krev 😀 No byla jsem vykulená no, je to moje první mimčo a zhruba dva roky nám trvalo než podařilo, takže jsem ani nějak nepřemýšlela nad tím, že to stojí takové peníze, ale ty vem čert. Díky za uklidnění

vafle
14. bře 2019

@marketa1218 muzu se jen zeptat jesti tu panoramu platite dvakrat? Nebo to opakovani uz bylo zdarma? Diky

verunka11221
14. bře 2019

@marketa1218 Ja te chapu. Taky jsme z toho byli zarazeni. Pred tim zamlkle tehu a pak zvysene riziko na DS. Tenkrat mi dr rekl ze hlavni je ze mam ultrazvuk ok a dal mi ctyri moznosti jak dal. Odber klku nebo v pozdejsim terminu plodovku, krevni test a nebo nedelat nic. Ja jsem sla na tu krev i dr mi rekl ze s mima vysledkama jako ze krev spatna ale ultrazvuk ok ze by but pockal do dalsiho velkeho ultrazvuku nebo by zvolil krev ze odber klku ci plodovky by volil pri horsich vysledcich.

marketa1218
autor
14. bře 2019

@vafle To už jsem naštěstí neplatila.

barumat
14. bře 2019

@marketa1218 K tobě se nevyjadřuju, my o tom diskutujeme v naší skupině. Spíš přidám příspěvek pro případný další holky, co by váhaly.

Já mám riziko downa 1:47. Z krve původně 1:60, nízké PAPP-A, free beta HCG v pořádku. Věk plus ten papp hodily riziko. Čekalo se na ultrazvuk, ten ukázal vše normální (projasnění, kůstka, srdce, ruce, nohy, pozice noh a prstů na rukách, cévy v pupečníku, rozměry, atd.), ale přístroj přepočítal statisticky krev a riziko vyšlo ještě horší, těch 1:47. Původně jsem měla v plánu panoramu a zde jsou mé argumenty, proč jdu nakonec po konzultaci na genetice na odběr plodovky:
- z panoramy může vyjít riziko a stejně se AMC nevyhnu, dvanáct tisíc v prdce
- panorama je stále screening, ne diagnostika jako AMC, tj. pořád vyjde nějaká statistická pravděpodobnost, ne fakta
- kdyby mi panorama vyšla dobře, stejně by mi pořád vrtalo hlavou, proč tedy ten papp vyšel tak nízký,a jestli náhodou nejsem zrovna v těch statisticky falešně negativních chudácích
- podle posledních výzkumů při zachování klidového režimu je riziko potratu po AMC cca 0,11 %
- velká část dětí s downovým syndromem má ultrazvuk úplně v pořádku!
- v mém případě čísla: šance že mám downa - cca 2 %, šance, že panorama bude ok a přitom to stejně bude down - cca 0,5 % a šance, že v důsledku AMC potratím - cca 0,11 %
- upřímně přiznávám, že je pro mě neakceptovatelné, mít takto postižené dítě (někdo by si downa nechal, já prostě ne).

Z těchto důvodů na AMC jdu. Mimochodem, kombinovaný screening nechytne docela velké procento trizomie 21, což jsem u prvního dítěte ani nevěděla. Takže když by mi i vyšel ukázkově, asi bych aspoň do krevního testu šla, už kvůli věku a kvůli tomu, že doma už jedno zatížené dítě mám.

vendelinka08
14. bře 2019

@barumat ja prave tem ktevnim testum moc neverim...porad je to moje krev...a jsou faktory ktere to mohou ovlivnit...muj duvod..proc jsem sla na plodovku byl ten...ze kdyby krev za 12tis vysla spatne..stejne bych na plodovku musela jit. Po odberu jsem dodrzovala klid a bylo vse ok...zadne riziko jsem si nepripoustela.

marketa1218
autor
14. bře 2019

Kdybych měla riziko pod kolem 200 a pod 200, tak nad plodovkou asi také nepřemýšlím, ale takhle mám strach, že bych ohrozila zdravé miminko. 730 mi už opravdu přijde jako dost jiné číslo.. uvidím, počkám ještě co řeknou další ultrazvuky.

verumon
14. bře 2019

@marketa1218 ahoj,já mám DW 1:165 a s odběrem plodové vody jsem vůbec neváhala. V pondělí jedu na odběr

barumat
14. bře 2019

@verumon Držím palce! Já jdu 27.

marketa1218
autor
15. bře 2019

@verumon To úplně chápu, tak ať to dobře dopadne!

verumon
15. bře 2019

@barumat děkuji 😊

verumon
15. bře 2019

@marketa1218 děkuji,věřím že to bude v pořádku. Víš, výsledky z krve jsou fajn a ne tak invazivní,ale jen u té plodové vody opravdu zjistí jestli je miminko opravdu v pořádku.

marketa1218
autor
15. bře 2019

@verumon Tomu já rozumím a také bych asi s plodovkou neváhala, kdybych měla riziko vyšší. Ale jak už jsem psala, tak mě vyšlo 1:730, proto jsem se ptala s jakými riziky na plodovku chodíte. Určitě máš miminko zdravé

verumon
15. bře 2019

@barumat souhlasím ve všech bodech

verumon
15. bře 2019

@barumat také moc držím palce,dej vědět jak jste dopadli 😉😊

verumon
15. bře 2019

@marketa1218 v tvém případě bych o odběru plodové vody vůbec neváhala

marketa1218
autor
15. bře 2019

@verumon Nerozumím tvé odpovědi, jakože bys při mém riziku šla a nebo nešla?

verumon
15. bře 2019

@marketa1218 při riziku 1:730...je to riziko hodně vysoké a na odběr bych určitě šla

verumon
15. bře 2019

@marketa1218 ale samozřejmě záleží na tobě. Pokud víš že by jsi vychovávala i postižené dítko,tak je v pořádku že nechceš jít,ale já bych nezvládla tu nejistotu

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru