Atopický ekzém a možnosti léčby. Poradíte mi co vše změnit a vylepšit?

27. led 2019
Dobrý podvečer,

poprosila bych Vás o rady ohledně léčby atopického ekzému u 7 měsíčního chlapečka.

Upřímně řečeno, nevím kde a jak začít, ohledně ekzému "researchuji" už pár dní, mám v hlavě pořádný chaos, tápu a pomalu nedokáži získané informace filtrovat. Lékaři (pediatr i dermatolog) bohužel nejsou v našem případě žádnou pomocí či podporou, jejich ignorantství mě nepříjemně překvapilo - bez podrobnější diagnostiky, hledání příčiny či cílené léčby - šup kortikoidy!

Náš příběh: zhruba před 3 týdny jsme si u syna všimli sušších, tmavších míst na ramínkách a u klíčních kostí a drobných červených teček na bříšku. Po koupání jsme objevili červené "mapky" na zádech i na výše zmíněních místech a bylo jasné, že se jedná o cosi vážnějšího. Malý byl v té době nedlouho po očkování a začali jsme také zrovna zavádět první příkrmy - dýni hokkaidó a mrkev. Obojí by samozřejmě mohlo být možným "spouštěčem" ekzému. V příkrmech pokračujeme dále, i když velmi opatrně - cuketa, brokolice, květák... (tady prosím i o Vaše rady ohledně příkrmů). Protože je syn částečně kojen (částečně dostává UM Hipp HA2) vyřadila jsem zhruba před týdnem z mého jídelníčku veškeré mléčné výrobky, cukry a pečivo - ve spojitosti s ekzémem mám totiž podezření i na kvasinkovou infekci (prosím o Váš názor, fotky přikládám, myslím, že je velmi důležité diagnostikovat, zda se skutečně o kvasinku jedná). Prozatím nesledují u malého žádné zlepšení - ekzém (červené flíčky, občas svědivé, ale ne extrémně) se spíše rozšiřuje na krček a oblast za oušky. Na zhoršení má určitě obrovský podíl i nesprávná volba léčebných prostředků. Přiznávám, že v tomto směru naprosto tápu. Na začátku jsme v "dobré víře" užívali pár dní kortikoidy, došlo ke zlepšení (klasika), léčbu jsme přerušili potíráním zinkovou mastí (z lékárny, bohužel) a mazáním Eucerinem AtopiControl. Nastalo znatelné zhoršení, vrátili jsme se, i když neradi, ke kortikoidům. Můžete mi prosím doporučit konkrétní formu léčby?

Co se naší domácnosti týká - pereme už dlouho ve Frosch Baby, bez aviváže, veškeré další čistící prostředky též od Frosch (k tomu bych jen dodala, že není všechno zlato, co se třpytí a Frosch bude brzy vyměněn). Na malého používáme od narození měsíčkovou Weledu a oblékáme ho jen do bavlny.

Pravděpodobně jsem na spoustu důležitých otázek zapomněla. Přesto Vám budu za Vaše rady, tipy, podněty vděčná a předem Vám za ně a Váš čas děkuji.

Z Vídně Vás zdraví Alena a Michael
Dobrý den,

Alenko, podobné reakce u dětí , které se objeví krátce nebo v návaznosti na očkování máme bohužel na skupině skoro denně. Lékař to zhodnotí pohledově jako atopický ekzém, doporučí kortikoidy a "ropnou kosmetiku" na promazání a tím to v podstatě končí, protože další podrobnější testy na alergie a potravinové intolerance se pediatrům v tomto věku dělat nechce. Nemusí být průkazné. Postupuje se tedy standartně tak, že se topicky zaléčí symptomy. Jinými slovy se kortikoidy potlačí. Příčina ovšem zůstává neobjasněna. Většinou se jedná o agresivní reakci imunity na běžné podněty, jako je strava nebo vlivy prostředí, ale všechno nám zde komplikuje také chemická péče, protože citlivá pokožka miminka s narušenou imunitou tuto velice špatně zvládá a i když se zdánlivě po chemickém mazání, plenách a praní nejeví nějaké známky zhoršení, v organismu dochází k dalším negativním procesům, škodlivé látky přes pokožku pronikají do systému, narušují dále již tak disharmonické prostředí střev, mohou výrazně ovlivnit trávení, vstřebávání a činnost dalších orgánů. Nepodceňujte to.

Doporučuji přečíst si knihu Dr.Natashy Campbell, zakladatelky léčebné diety GAPS, která má celosvětově ohromný ohlas v léčbě například i autistických dětí, kde je jinak klasická medicína defacto zcela neefektivní. Jde o to, že i zde Natasha nedoporučuje například návštěvy dětí bazénu, protože i chlorovaní voda tělu neprospívá a narušuje zdravé prostředí kůže a střeva. A to je jen vrcholek ledovce, uvědomme si, kolik chemických látek od narození musí miminko vstřebávat díky stravě, kosmetice, nábytku, vodě.

Pokud se tedy rozhodnete podpořit léčbu alternativně, pak jako první začněte praním. Vámi vybrané produkty nejsou ještě plně NT, nemají dobré složení. Nevím, jaké máte možnosti nákupu v Rakousku, konkrétní produkty by tedy bylo asi lepší probrat společně, abych se mohla podívat na složení, nemám zmapovaný tamní trh. Napadá mě pro začátek alespoň Sonett neutral, který je dostupný i v Německu a mohl by být i v Rakousku. Lepší varianta by ale bylo kvalitní NT čisté prací mýdlo. Pokud máte možnost nákupu z ČR, mohu vám poskytnout konkrétní tipy a postup. Prostudujte zatím základy, posílám vám link (níže) na přednášku k praní, tím začněte.

Na mazání bych volila osvědčenou kombinaci zinek na zklidnění a dále promazávat NT krémem, v Rakousku bude určitě k sehnání cokoli z řady weleda, například tento zklidňující kojenecký krém obsahuje zinek takéhttp://www.weleda.cz/zklidnujici-pece/179-z...
Mazání je ale hodně individuální, pokud by neseděla, dejte mi vědět a zkusíme spolu probrat vaše možnosti nákupu a najít jiný optimální produkt na péči. Obecně k Nt péči o miminka viz přednáška zde: https://www.youtube.com/watch?v=vXpsnIeklTg&t=130s Praní zde: https://www.youtube.com/watch?v=Fq52OcLRe1Q&t=720s

Dále bych vám doporučila pořídit filtr na sprchu, aby se co nejvíce zamezilo styku s chlorovanou vodou. 2x týdně zaveďte ovesné koupele a zkuste prostřídat také s koupelí s jablečným octem (do vaničky se dává asi půl hrnečku), což je výborný podpůrný prostředek právě u přemnožené kvasinky. Ovesné koupele naopak kůži zvláční a pomohou regenerovat. Zde návod:
Existují vlastně dva způsoby, jak si můžete vytvořit vlastní uklidňující ovesnou koupel. Obecně se doporučuje přidávat 1 až 2 šálky ovesných vloček do utěrky nebo nějakého plátna. Pak jej jednoduše dejte pod kohoutek, když napouštíte teplou lázeň. Nechte takto oves namočit ve vodě a pravidelně stlačujte pro uvolnění kapaliny. Druhý způsob je ten, že si vločky v mixéru namixujete na prášek. Pak dejte 2 hrnky do teplé koupele (ne velmi horké, ale teplé). Pak koupejte v tomto roztoku tak 15 minut.

Ohledně stravy postupujete správně, zkuste zatím v nastavené dietě vydržet. Pochopitelně dítě může špatně tolerovat mnoho dalších potravin, doporučuji zejména vysadit citrusy a ořechy. Pozor také na vejce. Pokud by bylo potřeba se mnou detailněji zkonzultovat produkty na péči o pokožku, napište mi email (pavlanontoxic@gmail.com) nebo mě najdete na fb ve skupině Svět non toxic z.s.

Přeji Vám krásný den.
Pavla
Polož otázku v poradně

Sem začni psát odpověď...

Odešli