Čím může být způsoben návrat atopického ekzému u dcery?

Zodpovězené
28. dub 2019

Dobrý den,

má 13 měsíční dcerka měla atopický ekzém od 3 měsíců. Nasadila jsem protikvasinkovou dietu, vysušovala domácí zinkovkou a hydratovala fialovou weledou. Do 3 měsíců byla dcerka čistá a půl roku byla úplně bez ekzému. Postupně jsem zavedla vsechny alergeny do stravy. Asi před měsícem se jí začaly opět objevovat menší ložiska. Vyřadila jsem tedy zase mléčné výrobky, lepek a vejce. Může být ekzém způsoben nějakým potravinovým alergenem, když před tím nevadil? Nebo je to způsobeno třeba očkováním, které v roce dostala? Nevím, jak mám teď postupovat, když už problémy neměla. Je ještě kojena.

Moc děkuji za Vaše rady.

Dobrý den,
problém s vracejícím se ekzémem může mít mnoho různých příčin, většinou za tím stojí buď příliš rychlý návrat k potravinovým alergenům, které mohly být jedny ze spouštěčů (střeva se nestačila ještě dostatečně "zhojit" a následně zadaptovat na rychlý návrat, navíc v době, kdy přišel do organismu výrazný umělý stimulant ve formě očkování ) , dále může být příčina v provokaci imunity (očkování), případně kombinace obojího. Imunita je stále ve vývoji a remise potíží se často objevuje v imunitně náročném období jako je růst zubů, očkování, prodělaní virozy. Doporučuji ještě vytrvat na eliminační dietě do ústupu potíží a následné pozvolnější zavádění, dále bych rozhodně absolvovala "detox po očkování". Pravidelné koupele v epsomské soli a případně detox homeopatický, ten se většinou provádí dle symptomů, správné dávky a vhodné homeopatikum by měl určit terapeut. Na tlumení poočkovacích reakcí je zatím homeo detox jeden z mála procedur, která se v rámci alternativy dá volit jako zcela bezpečná. Mnoho žen u nás na skupině si home detox po očkování chválí, příznaky to výrazně zmírnilo.


Přeji Vám krásný den.
Pavla