Denní dávka mléčných výrobků pro roční dceru

ally8
23. črc 2015

Pomalu ukončuji kojení. UM nechce, takže teď stále řeším zda má dost mléčných výrobků. Večer jí mléčnou kaši, pak ještě kojím a jednou v noci také kojím. Ráno snídá chleba s lučinou (dávám velkou vrstvu lučiny), odoledne bílý jogrut cca 120 g. Denní dávka by měla být asi 500 ml ? Někde jsem četla, že 100 g jogurtu odpovídá cca 200 ml mlíčka? Dělám jí kokosové mléko ráno k snídani, ale to jí zatím vůbec nechutná. Mudr říkala, že můžu dávat kravské, ale mě to přijde brzo.

lv
23. črc 2015

má toho až až..dle mého by úplně stačilo 2x kojení + 1 kaše..proč se zajímáš o tu dávku? Kvůli vápníku? Ten je v mase, máku, zelenině.. http://www.prvky.com/vapnik-potraviny.html

bajana
23. črc 2015

my sme na tom podobne, s tym rozdielom, ze sunar jej zachutil a dnes rano dala 130ml...kravske nam dr.neodporucala do 2r, ak, tak len na varenie...ak sa ti to zda malo, skus robit kase z mlieka - obyc.kravskeho, na varenie sa moze....inak nam doporucila aj struhany tvrdy syr na maslovy chlebik...o tych odporucenych davkach netusim...

melodygirl
23. črc 2015

@ally8 mléčné výrobky nejsou vůbec potřeba 😀, divím se (nebo spíš dnes už ne), že tento omyl přetrvává i u pediatrů. Mléčné výrobky akorát zahleňují a vápníku tam zdaleka není tolik jako v jiných potravinách, co psala Iv.sezam, mák, maso atd. Dcera nikdy mléčné výrobky neměla (je alergik) a vápník má podle krevního rozboru úplně v normě

zo_ja
23. črc 2015

Tak naši kojenci v roce pijí ca litr kravskýho mlíka, jogurt atp.
Zahlenění je šílenej mýtus, to by naše rodina byla jeden velkej hlen. 😀 Naopak, ti, co jsou "na mlíku" jsou často nejzdravější a nedají na to mlíko dopustit - problém je dnes v tom pořádným mlíku.
Na denní dávky ale třeba vůbec nehrajem, prostě když chtějí, dostanou. Např. teď ve vedrech nechce nikdo ani jogurt ani mlíko v žádný formě ani na nabídku, zatímco jindy po tom řvou sami. Dnes se ochladilo, a už si mlíko hlásili.
Spíš si nedovedu představit dávat ročákovi těžko stravitelnej mák, to je dost mazec.
Maso je těžko stravitelný, pokud ho pokoušou, zas tolik z něj v roce ještě nezpracujou.
Ale i vegani mají jistě krevní obrazy v normě, jen je potřeba pohlídat, aby měli dost jiného potřebného.
Pokud ovšem kojíš, stačí i 2x denně, dítě si vezme, co potřebuje, a kdo bude mít problém první s deficitem, budeš Ty. Takže v klidu 😉

UM bych kojenému roákovi určitě nedávala. Fakt může být bez mlíka, stačí jogurt a nemusí ho mít denně, důležitá je pestrá strava - i ta Tvoje, dítě si z těla matky vezme, co potřebuje.
Ročnímu dítěti už taky můžeš dát leckteré sezonni ovoce a zeleninu přímo.

lv
23. črc 2015

@zo_ja myslela jsem třeba makové mléko zkusit, i z něj něco uvařit, ne dát misku máku 😀 a maso tedy uznávám názor 5x do týdne, od půl roku, klidně mixované, když ho neukouše.

andrrriiik
24. črc 2015

Nesouhlasím s jednoznačným tvrzením,že mléko zahleňuje,ani,že nezahleňuje.To je přece jak u koho,ne?Nejde brát na všechny jeden metr.Mě třeba nezahleňuje,a toho vypiju fakt dost,ani mé děti nezahleňuje,ale jiné třeba jo.V roce KM na pití určitě brzo není,ale pokud kojíš,není to třeba.Dceru jsem kojila,KM jsem začala dávat v roce a půl,syna nekojím od 6m,a od 9m mu dávám KM ředěné vodou(jeden měsíc jsme to měli bídné s financemi,když manžel přišel o práci,neměli jsme na UM,tak jsem si vzpomněla na mamku,jak dávala KM ředěné bráchovi skoro od narození,měla to odsouhlasené pediatričkou,tak jsem si řekla,že od 9m to až tak strašné není).

ally8
autor
24. črc 2015

@lv jo to makové mléko už jsem zkoušela, i kokosové. Zatím neúspěch, ale budu zkoušet nové recepty.

ally8
autor
24. črc 2015

JO, máte pravdu. Nebudu to hrotit. Snažím se dělat opravdu pestrou stravu, tak má asi vápníku dost.

ally8
autor
24. črc 2015

@lv super tabulka !!! díky. Brokolici miluje a dávám i mandlové máslo do kaše a jogurtu. Zeleninu má v polévce každý den cca 5 druhů...kapustu, mrkev, borkolici, fazolky, čočku a další. Takže to bude fakt stačit 😉