Jak na vracející se rýmu, zatékající soplíky a kašel u dětí?

Zodpovězené
16. led 2019

Dobrý den,

máme už 2roky NT domácnost, dcerka (3r) nebývala nikdy často nachlazená (rýma, kašel), spíše 3-4x do roka, žádné záněty průdušek, plic, uši, aj. Nicméně od 7/2018 se u ní střídají a opakují soplíky, které jí zatékají a poté z nich kašle. U Dr. jsme byli asi 3-4x (vždy se bojím, aby ji kašel nesedl na průdušky a plíce, takže jdu spíše na poslech), nicméně vždy jsme odešli buď se Stoptussinem, Ambrobene, Solmucolem a mořskou vodou, Sinupretem anebo unifloxem/pamyconem, když soplíky zezelenaly. Když jsem podávala Stoptussin anb Uniflox, vždy při nich dávám lichořeřišnici, čaje (anýz, bez, tymián, cibulový, šalvěj, lněné semínko aj.). Mám domácí tymiánovou mast, mažeme hrudníček, všude rozkrájenou cibuli, děláme sádlové zábaly atd. atd. Nicméně, je fit tak max.2 týdny a poté zase soplí a začne zatékat. Navíc mám pocit, že rychlému zlepšení stavu (do 2-3 dnů) vděčím právě čajům a bylinkám, nikoli lékům na kašel ... ale už jsem bezradná.

Když už to takto měla 5x, zkusila Dr. nasadit antihistaminika, zda to není alergie a doporučila nás na Alergoimuno (čekáme na termín). Antihistaminika (Aerius sirup a nosní kapky) jsem zkusila asi 3dny a nezabralo :/ Alergie to tedy zřejmě není a Dr mi řekla je vysadit, že by to jinak zabralo hned a zkusit tedy jen mořské vody jako Physiomer, Sterimar atd.

Dcerka ve spaní dýchá nosem, defacto ho má prázdný, ale ráno se jde dokašlat a smrká takové soplíky, že vůbec nechápu, kde se to v ní bere? Zkoušela jsem jí 2týdny podávat i lotusový kořen, mám pocit, že to pomohlo a odhlenila se, jenže jakmile jsem pár dní nepodala, byla rýma zpět.

Byla na výtěru z nosu nedávno a vyšel jí z něj: Staphylococcus epidermidis (ojedinele) a Strptococcus viridans. Podle naší pediatričky je to ale běžné osazenstvo v nose a tuto paseku nedělá. Vzhledem k tomu, že dcera má hlenitou, čirou rýmku, sem tam zelenou (např. jen ráno) jsme opět dostali Uniflox. Při jeho používání se ale s rýmou nic nestalo. I 7. den byly části soplíka zelené. Nicméně zdá se mi, že po těch všech čajích a tekutinách se to zlepšilo a z ustavičného smrkání je nyní smrkání 2x denně, ovšem stále hlenité, čiré.

Už nevím, co více zkusit? Dcerka užívá Moellers vit.D, 2 týdny už i probiotika, od včera opět lichořeřišnici a zvažuji, zda nejít do nosní konvičky anebo třeba zkusit tkáňové soli?
Obávám se totiž, že nám alergoimuno nic moc neřekne a nasadí nějaký všelék, který bude na dvě věci a moc nepomůže - zkušenosti okolí. Na druhou stranu nevím, kde může být problém? Stravu koordinujeme (muž alergik, syn ekzém), zeleniny i ovoce má dost, spíše kváskové pečivo, mléčné střídmě (školka), sladkosti střídmě "na předpis" :D, dost času trávíme venku, hory, příroda, doma nevysedáváme atd.

Omlouvám se za dlouhý román, ale už nevím, co zkusit a pomalu se cítím ve svých znalostech vyčerpaná.

Děkuji Vám.

Dobrý den,
děkuji za dotaz.

Předně zde jen zmíním, že souhlasím s doktorkou v tom, že s.epidermis a streptokok v běžně kolonizují sliznice a nemá cenu proti nim bojovat neustálým opakovaným podávání atb, ale spíše posilovat imunitu, zde také imunitu slizniční.

Dcera je bohužel ve věku, kdy patrně neumí pořádně smrkat, je možné, že soplíky často nasává zpět do dutin. Zaměřila bych se jednak na očistu sliznic, posílení slizniční imunity a zároveň i na příčinu, proč je zahleněná. Možná vás to překvapí, ale když se na to podíváme z pohledu TCM, tak mnoho syrové zeleniny a ovoce může i významně souviset s těmito problémy. Zkuste minimálně po dobu zimy a časného jara zeleninu upravovat tepelně, dusit, vařit, péct, vařit na páře. Syrové ovoce bych nedávala vůbec, zejména se vyhýbejte citrusům. Pokud netrpí na potíže jako ekzém, kvasinka, můžete používat trochu sušeného ovoce, nesířené meruňky, fíky, datle. Sušená jablka. Pokud máte dobrá chemicky neošetřená jablka ze zahrádky, tak lehce podušená. Zaveďte konvičkování t.j. proplachování dutin nosní konývkou (slizniční imunita). Nikdy nepoužívejte obyčejnou vodu z vodovodu, jen převařenou nebo destilovanou! Podrobný návod najdete na netu. Lichořeřišnici už bych dál nepodávala, spíše zkuste raw vitamin C (Garden of life, Acerola mycomedica, vždy podávat dlouhodobě). Nikdy nepoužívejte syntetický vitamin C, existují studie dokazující, že poškozuje střevní bakterie, vitamin C je nutno suplementovat z tzv. whole food zdrojů. S probiotiky bych taky ještě vytrvala, někdy se výdledky na imunitě projeví až za delší čas, zařazujte i přirozená probiotika, pokud dáváte mléčné, tak upřednostněte například kvalitní bílý živý jogurt nebo kefír.

Na závěr přidávám ještě souhrnný přehled rad, jak postupovat při rýmě u dětí preventivně i léčebně.

Prevence:
režimová opatření: nepřetopené větrané prostory, zvlhčování nejen prostorů ale i nosní sliznice, přirozené otužování, dostatečná rekonvalescence respiračních onemocnění, relativní omezení zbytečného vystavování přelidněných míst (nákupní centra apod.) pravidelná hygiena nosních dutin laváž vodou či solnými roztoky (např. Vincentka Nasalis) pomocí konvičky (lze naučit děti cca od 4-5 let) u dětí již od narození lze zvlhčovat šetrnými systémy sprejů s mořskou vodou (např. isotonické spreje Physiomer, Stérimar)
Výhody zvlhčování isotonickými spreji podporují slizniční imunitu (přirozenou čistící schopnost nosní sliznice) jako primární obrany proti infekcím, jsou nenávykové, šetrné, hojí

Léčba:
Účinná léčba rýmy zejména u dětí a rizikových osob pomáhá předcházet nasedání bakteriálních superinfekcí a jejich šíření do vedlejších nosních dutin (hnisavé rýmy, záněty středouší apod.) hypertonické solné roztoky (např. Physiomer, Sterimar) mají srovnatelnou dekongescenční účinnost jako nosní kapky (např. typu Nasivin, Otrivin apod.) fytofarmaka k vnitřnímu užití s obsahem sekretolytických bylin - např. Sinupret přírodní lék v kapkách k vnitřnímu užití od 1 roku, účinný pomocník při „zatuhlé rýmě“ dostatek tekutin - podpoří ztekucení hlenu a snazší odtok odsávání? ano při hustém hlenu u dětí, které neumí smrkat (učit, od cca 2-3 let dokážou už efektivně smrkat sami), ale šetrně krátce max 2-3x denně (před spánkem)

Tip na efektivní odsávání:
Aplikace spreje s mořskou vodou, 10 min nechat působit, odsát a opět použít sprej s mořskou vodou

Na co pozor? nepoužívat klasické dekongescenční kapky déle než 5 dní u dětí (7 dní u dospělých)


Přeji Vám krásný den.
Pavla