Psoriáza v těhotenství. Jak přírodní cestou udržet psoriázu v dobrém stavu?

Zodpovězené
2. bře 2019

Dobrý den,

jsem ve 23 tt., již od začátku jsem vysadila kortikoidové masti, aby zbytečně neuškodily miminku. Neměla byste radu, jak přírodnější cestou udržet psoriázu v dobrém stavu?

Děkuji Kateřina

Dobrý den Katko, děkuji za dotaz.

Předně bych upravila stravu, u psoriázy se ukazuje kontraproduktivní lepek a cukr, víceméně jí nesvědčí (s ohledem na mikrobiom, který s psoriazou úzce souvisí) žádné rafinované potraviny, cukr, bílá mouka. Zaměřila bych se na vhodná probiotika, hlavně přirozená, aka pickles, kefír z tibetské houbičky, domácí jogurt. Zkoušet je i kombinovat, začínat případně klidně i jen po lžičkách, dokud nebude jistota, že je snášíte dobře. Na mazání určitě zvolit NT péči, je možné, že po vysazení kortiko se pokožka dočasně zhorší, snažte se vydržet. Na mytí těla můžete zkusit solné mýdlo s moringou, to se u ekzému a lupenky poměrně dobře osvědčilo, případně mýdla typu Allepo, mýdla se sírou nebo aktivním uhlím. Zde odkaz na moringu: http://www.prirodaregeneruje.cz/solna-moringa/

Na následné promazání je několik možností a často je potřeba vyzkoušet, co bude konkrétně vám nejvíce sedět. Můžete použít například míchané směsi másla a olejů, bambucké nebo mango máslo s olejem z pšeničných klíčků se mi jeví jako dobrá kombinace, díky vysokému obsahu přírodních tocopherolů v klíčcích (nemusíte se bát lepku, tento olej ho neobsahuje, klíčky neobsahují lepek). Další možnosti na mazání a kombinace čistě přírodními prostředky jsou neem olej (opět bych spíše míchala s másly), avokádový olej, moringový olej (je antibakteriální). Mnozí si chválí konopné masti, ale s ohledem na těhotenství bych nedoporučila masti domácí výroby. Z výrobků v běžném prodeji můžete zkusit cenově dostupnou mast s mumiem od Dr.Dudek, nebo jeho regenerační mast se směsí bylin, která je také určená na lupenku: https://www.dr-dudek.cz/regeneracni-bylinna-mast/.

Pokud by bylo potřeba více prokonzultovat mazání, že byste nemohla najít to pravé, co by vám sedělo, napište mi a zkusíme ještě popřemýšlet. Hormony také u pokožky hrají roli, tedy se nároky pokožky mohou v průběhu těhotenství měnit.


Přeji Vám krásný den.
Pavla