Suchá kůže a flíčky na těle kojence. Jak kůži pomoci?

Zodpovězené
16. led 2019

Dobrý den, prosím o radu.

Syn má 11m, je kojený jednou přes den a v noci. Příkrmy má od 6.m. Od narození měl pár suchých flíčků na stehnech. Teď v zimě se to hodně zhoršilo a má suchá místa po celých nožičkách, ne v záhybech, a suché tvářičky. Mazala jsem lipobase (normální, ne repair), sádlem, ale to moc nepomáhá. Teď mám objednanou Biodermu atopic.

Můžete prosím poradit, co by to mohlo být? Jsou to kvasinky a máme držet dietu? Teď jsem nasadila synovi probiotika a sobě Hylak. Co se týká jeho stravy, jí hodně skleničky Hami, domácího tolik nesní, občas instantní mléčné kaše na snídani nebo večeři, ty jsem teď ale vysadila. A v rámci protikvasinkove diety by nesměl ani mléčné výrobky (jí Holandia bílé jogurty, lučinu, máslo, tvaroh).

Děkuji.

Dobrý den,

nejprve se vyjádřím ke stravě. Z mých zkušeností zmíním, že potíže s ekzémy často zhoršují nebo vyvolávají mléčné výrobky. V příkrmech jich máte relativně dost, zkusila bych eliminační dietu, je patrné, že synovi něco vadí, jeho střevo/imunita, nepracuje ideálně. Budete se tedy muset více zaměřit i na stravu.

Mazání je doplňková péče, neřeší příčinu, tedy pokud nejde vyloženě o kontaktní ekzém. Klasická kvasinka je více zarudlá, více svědící, toto spíš vypadá na atopii, tedy imunitně podmíněný ekzém, rozhozený mikrobiom, strava. Nicméně je celkem jedno, jak ekzém pojmenujeme, pokud se nejedná vyloženě o infekční ekzém (který je nutno řešit pod lékařským dozorem), vždy se postupuje obdobně, tedy korekce stravy a zvolit vhodnou vnější péči. Chemickou péči nelze považovat za vhodnou ani u dospělých, natož u kojence s ekzémem. Tam chceme kůži zklidnit a imunitu dále nenarušovat, což ale u běžné kosmetiky a běžných pracích prášků neplatí.

Za mě tedy určitě doporučuji omezit cukry , zejména jednoduché, omezit mléčné produkty a přejít na netoxické praní a netoxickou péči. Více najdete ve videu, na které posílám link. Na mazání zkuste Purity vision dětské tělové máslo, lze sehnat v jakékoli DM. https://www.dm.cz/purity-vision-detske-telove-m... Mažte vždy tak, že nejprve pokožku zvlhčíte teplou mokrou žínkou a poté dobře vetřete máslo. Péče o miminka:

Netoxické praní:


Přeji Vám krásný den.
Pavla