Zajistí barefoot boty dostatečné tlumení nárazů?

Zodpovězené
5. bře 2019

Dobrý den,

mám 17 měsíčního syna a uvažuji o barefoot obuvi, ale vždy se najde nějaký argument, který mě nahlodá a já si nejsem jistá, zda je obuv vhodná.
Např. že je třeba mít zpevněný kotník, podepřenou klenbu atd. Takovou mou nejhlavnější pochybností je ale tlumení nárazů. Věřím, že obuv je vhodná do terénu, kde se nožka masíruje a zapojují se svaly, které se v běžné obuvi nezapojují, jak je to ale s chůzí po chodnících nebo třeba obchodních centrech? Netrpí tělo těmi nárazy?

Mockrát děkuji

Dobrý den,

pokud člověk začne chodit v barefoot obuvi stejně, jako chodí v pevné odpružené obuvi, tělo nárazy nejspíš opravdu trpět bude. Barefoot bota umožňuje chůzi téměř jako naboso, a je tak potřeba v nich i chodit, našlapovat - tedy nedupat, nedopadat prudce na patu. Naopak je vhodné chodit v ní jako naboso - dělat menší kroky, nohu pokládat, nenechat ji prudce (nataženou) dopadnout, při odrazu využívat prsty.
Proto někdy dospělí, kteří celý život chodí v pevné obuvi, se po přechodu na barefoot obuv musí v ní "učit chodit". Jakmile se toto naučí, zdravá noha si i s pevným povrchem poradí, klenba nárazy odpruží. Plus ani chodníky nejsou jednolité a nudné, i po cestě městem se dají najít pro práci nohou podněty. Jen v těch centrech jich moc není 🙂

Kotník potřebuje volnost, aby se vyvíjel, mohl pracovat - pokud jej "svážete", zpevníte zvnějšku botou, toto je znemožněné, nemůže pak reagovat na podněty. Podobně to podle mě platí i u podpory klenby - pokud je podepřená zvenčí, klenba nemá jak (a proč) se vytvořit, svaly nemají možnost pracovat, a tím se posílit.


Přeji Vám krásný zbytek dne,
Naďa

Mail: info@vpavucine.cz
Tel: +420 777 584 539
Eshop
Blog
Pomůcka při výběru bot