Fixní rovnátka u starších dětí, jak je snášejí?

pavuska
18. kvě 2015

Dobrý den, můj 12tiletý syn by měl dostat fixní rovnátka jak na horní tak i na dolní zuby. Pak by měl mít nějaké gumičky a po sundání rovnátek tak za 2 roky, by měl dostat nějakou průhlednou dlahu.
Může se se mnou někdo podělit o zkušenosti, jak to "děti" snášejí ? Jestli je to bolestivé a co jídlo ? Jaká byla cena za rovnátka ? Nám to pan doktor spočítal na max. částku 22tis. Kč a pojišťovna prý nepřispívá 😒

lucie777
18. kvě 2015

Já kdysi dávno měla rovnátka, sice jen na horních zubech, ale to je vcelku jedno. a v pohodě, jen třeba jablko je třeba krájet, aby se zámečky neodlepily, měla jsem je rok a čtvrt a krásně se mi zuby srovnaly, při utažení to vždy pár dní trochu bolí, je to citlivější, ale rozhodně žádná hrůza. Za rovný zuby to určitě stojí! 🙂

denca2000
18. kvě 2015

@pavuska Dcera má 14 a zrovna na konci dubna ji rovnátka sundali - měla nahoře i dole. Snášela to výborně, jen když ji to utáhli, tak 3 dny nemohla nic kousat,jak to bylo citlivé. Vyšlo nás to na cca 15.000 + se párkrát doplácelo 400 za výměnu oblouku - asi 7x. Teď má jen na noc, to jsem platila 3230 (horní i spodní). Tento rok přispívá OZP do výše 4000 - podle nasbíraných kreditů 🙂

pavuska
autor
18. kvě 2015

@lucie777 děkuji za informace ....já si jen řikám, že dospělí to snáší líp a přeci jen skoro puberťák nevím jak to bude snášet co třeba spolužáci. Ale určitě mu chceme ty zuby "narovnat" má předkus a nějak posunutou spodní čelist dozadu 😖

pavuska
autor
18. kvě 2015

@denca2000 já jsem u VZP, ale našla jsem že pojišťovna ministerstva vnitra přispívá 2tis Kč. ...jinak pojišťovny přispívají na ty sundávací rovnátka, než na tyhle fixní 🙄

ludva
18. kvě 2015

@pavuska Dcera je měla v tomto věku. Přijde mi, že dneska je to spíš móda, třeba můj prostřední po nich touží 🙂 Jinak my jsme u OZP. Během těch 2 let jsme měli cenovou kalkulaci na 8tis. za patro. Materiál platí rodiče, práci lékaře pojišťovna. Asi záleží konkrétní vadě. Po sundání se nosí ještě vyndavací rovnátka. JInak po nandání zuby opravdu bolí, doporučuje se dát dětem i Nurofen na bolest pokud je potřeba. No a samozřejmě, žádné oříšky, jablka krájet atd.

pavuska
autor
18. kvě 2015

@ludva děkuji ........jdeme na první nandání v červenci, tak jsem zvědavá jak to bude snášet .....ten můj teda po rovnátkách netouží, ale zas by klidně nosil brýle 😀

mazlik1
18. kvě 2015

Taky jsem měla rovnátka na pevno nahoře i dole a stálo nás to cca 12tis a z toho 2tis přispěla pojištovna (byla to myslím čpzp) co se opravdu nedalo tak okusovat jablko, jinak jsem neměla žádné problémy a ani se mi nikdy nezlomil zámeček. Po utažení to sice chvíli bolí, ale na prášek to nikdy nebylo ani když mi ty rovnátka nasadily 😎 spíše mi bylo nepříjemné gumičky v mezizubním prostoru (aby se udělalo místo na kroužky)
V průběhu léčby mě pak akorát čekaly přídavné gumičky abych neměla při úsměvu díru :D sice prostor mi tam trochu zůstal ale pořád lepší než kdyby mě čekala operace, ke které bylo spadeno.
Takže za mě se není čeho bát a dokonce bych je brala znova 😀 i když pak rovnátka na noc už jsem tak ráda neměla :D
Léčba mi sice trvá do teď, ale už mi zůstaly nalepené drátky jen za zuby aby mi zůstal tvar a to si už konečně nechám odstranit jak se prcek narodí 😠 to si už vážně dupnu..zuby mi už prostě nemají kam utéct po tolika letech 🙂

lucie777
18. kvě 2015

@pavuska Mně bylo asi 14, když jsem je měla, je teda pravda, že nadšená jsem nebyla, občas jsem si vyslechla kecy typu plechová pusa, ale urcite toho nelituji, taky jsem mela předkus a byla jsem jak králík. Jen se mi ty zuby trosku vrací, jedna jednička už je zas malinko nakřivo..

lucie777
18. kvě 2015

@mazlik1 to si bohužel nemyslím, že by zuby už nemohly utéct. Mně se to hýbe po více než 10 letech..

jasekd
21. kvě 2015

@mazlik1 pocitej s tim, ze pokud si nechas retainer sundat, k pohybu dojit muze. Zejmena dolni zuby jsou pomerne slabe, tenke a nekdy neustoji tlak ze stran. Zuby maji tendenci "putovat" smerem dopredu cely zivot. Vsimni si, kolik lidi ma stesnane dolni zuby. Chapu, ze retainer je asi obtezujici, sama jsem ho po lecbe nemela, ale pocitej, ze trochu se to pohnout muze.
@lucie777 i mne se to neudrzelo uplne stejne, k pohybu doslo taky po letech.
@pavuska zkusenost mam vlastni. Prijemne to neni, zejmena ze zacatku, kdy se chodi casteji, casteji se meni komponenty, utahuje se... Cim je lecba pokrocilejsi, tim vic je jen udrzovaci, navstevy u Dr. nejsou tak caste, dratku je min a min, taky si clovek zvykne... Da se to a za rovne zuby to stoji. Fix je daleko ucinnejsi nez snimacka 🙂 A nemyslim si, ze se deti budou nejak smat. Par blbecku mozna, ale dneska to ma tolik deti.. Ja mela rovnatka ve 14ti, to je pred 20 lety 😅 a ani tehdy si nevybavuju, ze by okoli melo nejak moc poznamek, mozna par, ale fakt nevim... a ze si jinak pamatuju, kdyz se mi stalo neco neprijemneho. Dneska to podle me nikdo moc neresi.

janakou
21. kvě 2015

Naše Terezka je dostala loni v únoru,bylo jí 13 a teď za týden jde na sundání.dostane nějaké sundavací a ty během asi roku bude nosit méně a zuby se zafixujou.Stály asi 3000 a platili jsme vždy jen to,co jí do pusy zrovna dala.Teď ty sundavací budou stát 333 na jednu čelist.Zuby má krásně srovnaný,ale smekám před ní za dlouhé a bolestivé období- daň za krásu.Ty zuby byly fakt živý.Někdy si brala i léky na bolest,ale myslím,že to za to stojí.Určitě je lepší se optat na ceny na více místech,větší město 10 000,menší 3 000;ale kontrola tak jednou za měsíc,takže taky zvážit vzdálenost

pavuska
autor
22. kvě 2015

@janakou už jsem právě zjišťovala ceny i jiného doktora, i když ten ke kterému chodíme tak je velmi dobrý. Moje zubařka mě ještě doporučila ortodoncii v Olomouci, kde jsou poloviční ceny, ale je to moc daleko a pak ještě bych si musela brát v práci dovolenou nebo to nějak nadělávat, protože by mě určitě neproplatili a neumožnili, jezdi tak často na celý den k lékaři ☹.
Děkuji za informace, já jsem právě ráda, že ty rovnátka bude nosit teď a doufám že než půjde někam na střední školu, že už bude bez nich 😎

jirule33
20. čer 2015

Mému synovi budou nasazovat fixní rovnátka v srpnu.zatím má za sebou otisky a čekají nás ještě rengeny.Bude mít rovnátka nohoře i dole.S čím se nemůže srovnat můj manžel ale je, že přijde o čtyři zdravé zuby.musí mu vytrhnut dva nahoře a dva dole.měli jste to taky tak? předpokládaná cena cca 12tisíc+drobnější doplatky na kontrolách

denca2000
20. čer 2015

@jirule33 Dceři bohužel museli vytrhnout také zdravé zoubky - oni vědí co dělají, aby se ty zoubky do puse vlezly a nekřivily se. Je to prostě něco za něco 😎

pavuska
autor
20. čer 2015

@jirule33 ne, memu synovi nebudou trhat žádné zuby. My otisky a rengeny už máme za sebou. V červenci mu začnou nasazovat něco na spodní stoličky, které má nějak špatně rostlé.A pak taky bude mít fixní rovnátka nahoře i dole.

marton
20. čer 2015

@pavuska Náš syn měl rovnátka od cca 12 let do 15.Horní i dolní.Rozhodně jsme ale neplatili takovu částku..max.4500.Snášel je naprosto v pohodě.Můj muž je po 3 letech sundal minulý rok.Ten si je teda zaplatil.Něco přes 20 tis.a snášel je taky v pohodě 😉 .

marton
20. čer 2015

@jirule33 Synovi také trhali 2 zuby.Má mlou pusu na tolik zubů.Krásně se mu to tam porovnalo 🙂 .

etinka
10. srp 2015

Dcera má fixní horní rovnátka už 2roky,spodní má teď od května.Měla je ve třídě jako jedna z prvních,bylo jí necelých 11,když jí je dr.nandaval.Zuby měla hrozné a teď je to nádhera,za chvíli jí budou ty horní už sundavat.Platili jsme 5.500,-Kč za každou čelist plus 300,-Kč výměnu drátků,někdy je to po měsíci,jindy po dvou.Jinak jsme u vojenské pojišťovny a ta na základě potvrzení vrací 1.200,-Kč na každou čelist,přispívá snad nejvíc ze všech pojišťoven 😉
Jinak co se týká stravy,bolelo to asi dva dny po nandání,jinak ne.Zkraje jsem krájela i svačiny na menší kousky,teď už dcera sní i světlejší topinku (jinak se tvrdé a oříšky samo nesmí).
Je to paráda,že dnes tyto možnosti jsou,vůbec si nechci představit,jak by dcera vypadala,kdyby jsme jí zuby nenechali srovnat 😵

lightblue
24. únor 2016

@mazlik1 Můžu se zeptat, jak se ti s tím retainerem mluvilo? Mě sundaly rovnátka dneska a jsem celkem šílená z toho, že mi nejde říkat pořádně "ř". Nevím, jestli se mám smát nebo brečet 😀

zuzineckah
24. únor 2016

@pavuska našu dcera se úplně třásla na rovnátka, prý jsou teď hrozně IN 😀 Snáší to dobře, po výměně drátků nebo dotahování ji zuby bolí, ale to tak za den-dva odezní. Pokaždé se nechá nasadit jiné gumičky (asi 100 odstínů na výběr...) Řekla bych, že dnes už to jen pro málo dětí je nějaké trauma. Nás to vyjde po konci léčby na 24 tisíc se vším (kromě kartáčků, gelů a pod.)

mazlik1
24. únor 2016

@lightblue jako s tím drátkem nalepeným za zuby? Vzhledem k tomu, že jej tam mám doposud 😠 😀 tak mluvím stejně jako s rovnátky a bez nich..možná se mi lépe vyslovuje R, které jsem se stejně nikdy nenaučila bez chyby 😖 resp jej neumím

lightblue
24. únor 2016

@zuzineckah taky mě to čeká s dcerou, jsem zvědavá

@mazlik1 no tak víš co, já s rovnátkama nikdy problém neměla, ale to lepidlo, co drží ten drátek je zkrátka o zvyk a jazyk mi o to vadí 😀

mazlik1
24. únor 2016

@lightblue to mi doposud občas vadí

paja.83
24. únor 2016

@mazlik1 Já už to mám podlepene asi 10 let, doktorka mi řekla, že mi to sundá, ale musela bych ji podepsat nějaký papír. Když mi to tam lepila, tak mi řekla, ze to tam bude tak rok.

lightblue
24. únor 2016

tak mě bylo řečeno, že je to na furt, ale mě to až tak nevadí, zvykla jsem si na rovnátka, zvyknu i na tohle, nerada bych, aby se zuby rozjely.

paja.83
24. únor 2016

Já už jsem s tim taky smirena, akorát me stve, když se mi to uvolní a musím tam jet, jednou jsem se na to vyprdla, jela tam asi po 2 měsících a hned to bylo na tech zubech trochu poznat. Taky jsem dostala pěkně vynadáno.

lightblue
24. únor 2016

fakt? Já doufám, že se to neuvolní....ale říkala doktorka, že kdyby něco, tak přijet

paja.83
24. únor 2016

No za tech 10 let jsem tam byla 3 X, porad musím dávat pozor na jablka, mrkev atd. Uplne hotova je z toho zubařka, ke které chodim na prevenci, ta se toho boji dotknout, aby mi to neuvolnila, naštěstí se ji to ještě nepovedlo.

lightblue
24. únor 2016

@paja.83 tak já jsem zvyklá to teď 2,5 roku krájet, tak si myslím, že to budu dělat i dál 🙂

kacikac1
24. únor 2016

měla jsem je mezi 13 - 15 roky, byla jsem jako první u nás na základce. Děcka to spíš zajímalo, nikdy se mi nikdo nesmál, jen kámoši ve třídě mi řikali, že mám zuby za plotem 😀 a jednou mi jedna baba řekla - ty máš rovnátka, tobě nerozumim. To byla jediná chvíle, kdy jsem si je chtěla vyrvat z pusy 😀 Jinak v pohodě 🙂