Vyndavací nebo fixní rovnátka?

modrykonik80
1. únor 2016

Dcerce je 11 let, má větší přední zuby, malou pusu, jakoby předkus těch předních zoubků. Zubařka nás teprve teď poslala na ortodoncii. Tam nám dr. řekl, že je adeptka na rovnátka, ale že ještě počkáme rok, že má ještě nějaké mléčné zuby, tak podle toho, jak to bude za rok vypadat...a že bude mít rovnátka na pevno...zajímá mě, jaké máte zkušenosti, vím, že u každého je to jinak, každý je individuální případ, ale nenabízí fixní rovnátka proto, že z toho "mají peníze"? Mohu do toho mluvit, pokud bychom trvali na vyndavacích? Moc děkuji za vaše zkušenosti a rady

elijanka
1. únor 2016

Sama jsem mela fixni rovnatka v dospelosti. Vyndavaci pak jen na udrzeni vysledku.
Fixni jsou sice velka investice, ale zuby se srovnaji rychleji a nebudete muset resit problem, ze je dcerka nebude chtit nosit. Navic se s nimi spatne mluvi. (Vlastni zkusenost) 😉

mish_ka
1. únor 2016

Měla jsem nejdřív jako dítě několik let vyndavací - bez účinku. Jako malou mě to v puse bolelo a pořád jsem si ty rovnátka vyndavala, bylo to za trest. Pak jsem na několik let měla fixní a zuby se mi krásně a rychle srovnaly. Jo, bolelo to, ale vyndat jsem je nemohla, tak jsem to musela vydržet, ale stálo to za to! No a pak zase na udržení pár let vyndavací, ale těch už jsem si vážila, protože jsem chtěla mít opravdu krásné rovné zuby. Takže za mě fixní rozhodně ano, i když je to dražší investice, ale opravdu se vyplatí! Jinak taky jsem měla problém malá pusa - velké zuby. Doktoři to vyřešili tak, že mi prostě nahoře a dole vždy jeden zdravý zub vytrhli, mezera se pak zatáhla a dneska by to opravdu nikdo nepoznal - za mě výborné řešení, protože ty zuby aspoň měly místo se porovnat.

modrykonik80
autor
1. únor 2016

mě taky v dětství vytrhli zdravou 4 a měla jsem jen vyndavací rovnátka a stačilo to...tak si říkám, proč nechce dr. nejdřív vyzkoušet vyndavací a pak kdyby to nepomohlo, tak se přiklonit k těm fixním...?

mish_ka
1. únor 2016

@modrykonik80 každá pusa je jiná a třeba nechce dceru několik let zbytečně trápit, když by to ani nemuselo pomoct..i moje sestra nakonec taky skončila u fixních...je to samozřejmě na vás, ale já osobně bych šla rovnou do fixních a ušetřila si několik let trápení..oba typy mají svoje pro a proti, jestli ale nemá dcera zuby tak moc křivé, tak to zkuste s vyndavacími a uvidíte

luckylee
1. únor 2016

Rozhodne fixni.Mi dali ve 12ti letech vyndavaci.Me to hrozne bolelo tak jsem si je vyndavala na tajno a asi 2x jsem je zlomila a hrozne je nechtela.Rodice udelali chybu,ze me pak nechali vybrat jestli je chci nebo ne a ja mlada a blba jsem myslela ze za par let budou lepsi vymozenosti a rovnatka budou neviditelne,bezbolestne a levne.😀 No ted je mi 24let a mam zuby krive a osklive.Rovnatka si ted dat nemuzu protoze mi uz par let rostou osmicky a ne a ne se vyklubat.Asi mam malou pusu.🙂 Mit rovnou fixni tak by bylo po problemu.🙂

mrazulkav
1. únor 2016

Já měla taky kdysi vyndavací a stejně jsem nakonec skončila s fixními... Za rok byly dole a zuby srovnané. Ve 22 letech mi začly růst moudráky - neměli místo takže proti sobě a co rovnátka srovnaly, moudráky zase zkřivily 😒

michelle1
1. únor 2016

Určitě fixní, vyndavací by rozhodně nenosila pravidelně. Já do toho šla taky v dospělosti a ani jako dospělá bych nebyla poctivá 🙂

michelle1
1. únor 2016

@luckylee osmiček se bát nemusíš, mě se teprve nedávno vyklubala první 😀 A i při růstu té osmičky jsem fixní rovnátka měla a vše bylo ok.

mish_ka
1. únor 2016

@luckylee doporučuju si nechat osmičky preventivně vyndat 😉..lepší, než aby začaly bolet ve chvíli, kdy se to člověku nejmíň hodí

katyxq
1. únor 2016

měla jsem to stejně jako @mish_ka .. škoda těch roků s vyndávacíma rovnátkama 😅

janik01
1. únor 2016

Syn měl od 12 do 15 let vyndavací - zuby měl stále stejně křivé. V 15 letech dostal fixní a za dva roky měl zuby krásně srovnané. Takže jsem také rovnou pro fixní.

mish_ka
1. únor 2016

@katyxq přesně...když to tak spočtu, měla jsem rovnátka ve výsledku tak 8 let...a přitom by klidně stačily na rok, dva fixní, a pak rok udržovací vyndávací a byl by klid...

paja.83
1. únor 2016

No tak Já mám Velké přední zuby, malou pusu. Od první třídy jsem nosila vyndávaci bez ucinku, fixní jsem odmítala, AZ na střední jsem se sama rozhodla, pro naše Velká investice ale určite stala za to, to co nezvládli vyndavaci za X let , tak bylo vyreseno během 2 let.

agne
1. únor 2016

Nosila jsem snad celý druhý stupeň na základce vyndávací, ani nevím jestli se v tu dobu pevný dělali..., bylo to otravné, ale na srovnání jednoho zubu to stačilo 😀 . Pomohlo mi, že je můžu nosit jenom v noci a nikdo to nevidí... Takže jsem se nemusela tolik stydět, že šišlám a při spaní mi ani tolik nevadili... Síla zvyku... A pokud jsem si je pár dní na noc nevzala o to to bylo potom nepříjemnější, takže jsem to po pár pokusech vynechávání, kdy to poznala i sama doktorka, raději vzdala... 😉

marticcelli
1. únor 2016

@modrykonik80 rychlejsiho vysledku dosahnete fixnimi rovnatky, jednak si je dite nemuze samo sundat a pak to taky nebude tolik bolet.Fixni se 1x za mesic utahnou a boli to par dni, sundavaci kdyz nesjou nasazeny, tak tuby maji tendenci se vracet do puvodni polohy, tak je to bolestivejsi - muj bratr to tak bojkotoval, ze je prestal nosit. Sama jsem mela fixni, je to i hezke 🙂 postupne jsem si je splatila, takze to nebyla takova fin.zatez, detem pojistovna neco prispeje.. Nemela jsem problemy se sislanim a jeste si mohla pokazde vybrat barvu gumicek, dnes je to snad v mode a nikdo se za to nestydi jako drive..
Tahani penez to urcite neni

hapovab
1. únor 2016

Mela jsem nekolik let vyndavaci a stydela se je nosit protoze se v nich neda mluvit,pak mi dali jakysi sroub na roztazeni patra protoze se mi nemohly zuby vejit do pusy a asi v 11letech jsem dostala na pevno.Jsem za to rada -mamka ozelela penize na ridicak a zaplatila mi rovnatka,jinak bych ted vypadala jako upirokralik :o).

mrazulkav
1. únor 2016

Ségra je vlastně měla před pár lety taky. Sundavací snad vůbec neměla, rovnou fixní a ta si to docela užívala - na každé kontrole si nechávala dát nové gumičky. Pokaždé jinak barevné, občas i jinak omotané 😀