1.porod císařem a obava z 2. porodu. Máte zkušenost?

kiara2
24. led 2007

ahojda maminky!!poprvé jsem rodila císařem ale bojím se druhého porodu prý může prasknou děloha při normálním porodu po císaři máte někdo zkušenosti??napište prosím

rozarka65
21. črc 2011

@miranda77 No kdybys mě viděla a slyšela...hrozně jsem se styděla,takovou hysterku tam ještě neměli...skoro celé jsem to probrečela...☹
A souhlasím s Tebou...na císaři mi vadilo,že to za mne naplánovali a pak,že jsem nebyla schopná se o malou postarat...☹ A pak jsem je musela přemlouvat,aby mi malou už konečně nechali i přes noc...chtěli mě šetřit, měla jsem ještě sádru na noze...Proto jsem si moc přála rodit "normálně" a jsem moc ráda,že se to podařilo i přes tu ostudu...🙂

vinyan
21. črc 2011

Ta mamicka, co zomrela v Trnave, mala problem s porodenim placenty - nesla porodit a riesili to operacne. Zomrela na ARE. Este sa to presetruje. Moze aj nemusi to suvisiet s jazvou po predchadzajucom CR. Moj gynekolog je porodnikom v Trnave, skusim sa ho opytat, co sa asi stalo.
Tuto temu citavam, lebo aj ja tuzim po vaginalnom po cisarskom. O par tyzdnov planujem konzultaciu s primarom Trencina, ci by to videl aj on na vagin.porod.

miranda77
21. črc 2011

@vinyan no ja si take rikam, ze tam mozna budou nejake dalsi komplikace - nekdy ta placenta vroste do delohy (je-li v miste rezu). Statisticka cisla pro ruturu jsou pomerne nizka a z toho nizkeho procenta je umrti matky take docela vzacne ...
urcite by mne zajimaly podrobnosti ... tak jestli neco vyzvis, pisni ... dik

vinyan
23. črc 2011

Az bud.tyzden idem na kontrolu, tak este neviem viac. Ani spravy nic nove, myslim, nepriniesli.
Myslim, ze ked je placenta umiestnena v mieste rezu, tak sa nejde rodit vaginalne po cisarskom, nie? Nie je to kontraindikacia? Mamicka zomrela 3 hodiny po porode, myslim ze aj zaznamenanie komplikacii nastalo az po 3 hodinach a mamicka bola na ARE, kde asi bola/ mala byt pozornejsie sledovana ako na obyc.oddeleni. AKoby maternica praskla az vtedy/ alebo prejavy prasknutia sa az vtedy ukazali...

nena62
25. črc 2011

Ja som mala prvý cisársky kôli tomu,že malá bolo otočená zadočkom..teraz to vyzeralo na normálny pôrod,len ma začala bolieť jazva s predošlého sc,tak idem zasa pod nože...:(

jitulka1985
25. črc 2011

Ahoj, já měla prvního klučíka otočeného nožičkama dolů, tudíž mi naplánovali císaře a po 3 letech (tento rok v červnu) jsem rodila přirozeně, bylo vše v pořádku, jizva mě nebolela a žádné komplikace nenastaly.
A když oba porody porovnám - zlatý císař 😅

kalo
25. črc 2011

@jitulka1985 koukám, že jsi z ČB...rodila si také v Buděj.porodnic?? Já jsem na tom taky tak..první císař a druhé, že se uvidí. Ale jelikož je malý natočený správně, tak to chtějí zkusit porodit normálně. (Což já nechci!!! ) Naivně jsem si myslela, že tady v porodnici jsou na tohle hodně opatrní a že po císaři se dělá automaticky druhý ☹ Nebo to bylo vysloveně tvoje přání rodit přirozeně??

jitulka1985
26. črc 2011

@kalo Ano, rodila jsem také v Budějovické porodnici a moje přání (rodit přirozeně )to nebylo,spíš jsem počítala s císařem i podruhé, ale doktor mi pořád říkal, že když je vše v pořádku, tak prostě at rodím přirozeně, že císař je zbytečnej.Jenže pak když už nastal porod, tak všichni kolem mě běhali a hlídali jizvu, pořád se mně ptali jestli mě ta jizva náhodou nebolí (nebolela vůbec) a když se Honzík narodil (měl 3,70kg) tak mi porodník řekl, že je štěstí, že to všechno dobře dopadlo, když jsem po císaři porodila skoro 4 kilové dítě.Takže podle mně je fakt lepší aby udělali i podruhé císaře.Potom jsem se dozvěděla, že když už jednoho císaře máš, tak můžeš na své přání "rodit" i podruhé císařem, což bych tedy ted opravdu udělala, protože opravdu zlatý císař oproti mému 19 hodinovému porodu 😝 😅

luba41
26. črc 2011

@jitulka1985 Ja som mala prvý pôrod ukončený akútnou sekciou, takže ďalšie pôrody po prvej nepríjemnej skúsenosti som chcela mať tiež sekcie. Ale "moje přání nebylo vyslyšeno" ani pri druhom, ani pri treťom. Tak neviem ako v Čechách, ale u nás v porodnici, ani u môjho doktora to proste nevyšlo. 😒

luba41
26. črc 2011

@jitulka1985 a to u nás nehrozí ani žiadna EDA. 😒 Možno cez pracovné dni, ale v soboty, ked som rodila ja, tak určite nie.

helcenka
26. črc 2011

Ahoj holky,
už jsem do tohoto tématu mockrát přispívala. Jen chci povzbudit nově příchozí.
Řešila jsem ten samý problém, po první akutní sekci, jsem řešila, jak budu rodit podruhé. Je to opravdu otázka toho, jak se mamina cítí a zda má nějaké problémy. Já mám super doktora, se kterým jsem se na všem předem domluvila. On tedy navrhl druhého taky císaře, že není problém, mi ho napsat (a on by ho sám provedl), ale já to chtěla zkusit normálně.

@jitulka1985 - opravdu záleží na dané situaci a každý člověk jsme jiný. Já po první akutní sekci porodila před třemi měsíci zdravou krásnou holčičku a měla 3,88kg. A porod, tedy až na velké porodní bolesti, byl naprosto bez komplikací, 4 dny po termínu, nevyvolávaný. Od první kontrakce trval 5 a půl hodiny. Rodil mě můj doktor a byli jsme předem domluveni, že přirozeně mě nechá rodit, pokud bude mít mimi odhad do 4 kilo, v co jsem teda moc nedoufala, protože první mimís měl 4,25. Ale nakonec všechno vyšlo, naprosto bez komplikací, porod rychlý, bolesti teda šílený, ale jinak lepší než císař, protože to jsem rodila celý den a nakonec se synovi stejně ven nechtělo, tak se porod ukončil sekcí.
Ale jsem pro to, aby si žena po první sekci mohla vybrat, jak bude rodit. Protože naprosto chápu všechny obavy, taky jsem zvažovala pro a proti.

Je to na každé ženě, jak se cítí. Já chtěla druhé rodit přirozeně a vyšlo mi to. Jsem za to moc ráda. A hlavně jsem vděčná svému doktorovi.

blueapple
27. črc 2011

@kalo v CB jsem rodila císařem také a budu znovu. Každá porodnice si hlídá ten pro mě nesmyslnej ukazatel , kolik %porodů je vaginálně a kolik císařem. Čím míň císařů, tím "lepší", přirozenější, "baby friendly" hospital...

Jinak Já budu mít mezi porody rozestup ani ne 2 roky a předběžně jsem se informovala, že to bude na mé volbě.

A mám pro Tebe typ od kámošky, která neměla indikaci k císaři a také jí v ČB chtěli "nutit" k vaginálnímu porodu, takže pokud chceš vyloženě rodit císařem, stěžuj si na jizvu, že Tě pobolívá, i když to nebude pravda a okamžitě půjdeš pod kudlu. Nikdo si to nevezme na triko a nikdo Ti nedokáže, pokud to nebude pravda.

miranda77
28. črc 2011

@kalo no vidíš, už jsme dvě, co ti poradili stejnou věc 😉 ... při bolesti v místě jizvy je prostě předpoklad"velkého ztenčení"a to si doktoři rozmyslí, zda-li nutit do vaginálního porodu ... jen aby miminko nebylo moudřejší nad doktory i maminku 😀

zorina82
28. črc 2011

ja som mala prvý pôrod ukončený sekciou tiež akútnou,po tomto som o 18 mes.neskor znovu otehotnela,obvodný gynekológ mi celé tehotenstvo odporúčal planovanú sekciu pre riziko ruptúry...a pod.Ja som trvala na tom,že chcem rodiť normálne,tak to bolo rešpektované,pred 3 týždnami sa nám narodila dcéra tak ako som si želala,porod trval asi 3 hodiny,mala som také neznesitelné bolesti,až som sa hnevala na seba,prečo chcem rodiť prirodzene,želala som si cisarák akútne a žobronila som oň...prišli sme do nemocnice okolo druhej v noci a o hodinu na to bola na svete.Ked som pri kontrakciách žobronila o sekciu,sestričky odpovedali :"žiadna nebude,je čas tlačiť",prišiel doktor,pichol vodu,myslela som že to neprežijem tie bolesti po tom,ešte som chvílu postála predýchavať,no a potom lahnuť a každej kontrakcii,tlačte...a malá bola na svete,velmi som sa tešila že som to zvládla prirodzene,napriek tým bolestiam,tie netrvali tak dlho,dlhšia bola radosť z maličkej.Čiže časový odstup medzi porodmi bol 2 roky a 2 mes.Lepší je vaginálny porod,bolesti trvaju par hodin,no zotavovanie nebolo také náročné ako po sekcii a netrvalo tak dlho.

blueapple
28. črc 2011

@zorina82 je super, že se Ti takto nekomplikovaně povedlo porodit vaginálně, musí to být krásný pocit, ale já si prostě netroufám říci, že vaginální porod je lepší. I u něj můžou nastat komplikace. Hlavně pro miminko. A některé holčiny se zotavují déle než po CŘ (ruptury, záněty po šití) 😖 Porod, vnímání bolesti, hojení, zotavování, vše je individuální 😉

jitulka1985
29. črc 2011

@blueapple Přesně tak, taky si nemyslím, že vaginální porod je lepší.Všechno má své pro a proti, každý porod si musí ženská svým způsobem vytrpět, ale výsledek stojí za to 🙂 😵
S tou jizvou je to pravda, když bude říkat, že jí bolí, nerisknou si ji "nutit" do vaginálního porodu.Kolem mně furt běhali a neustále jsem slyšela jen otázku: "co jizva, nebolí Vás to?"

atya73
29. črc 2011

Prvé dieťa som rodila sekciou (zdrav. problémy), pri druhom som chcela tiež - keďže som mala cez 35 r. - avšak hematologička odporúčala prirodzený pôrod...dnes som rada že som prežila prirodzený pôrod...pre mňa to bol zážitok, určite odporúčam - ak nie sú žiadne prekážky - radšej prirodzenou cestou...

ashlee
29. črc 2011

@atya73 ahoj a proč ti doporučila přirozeny porod?

blueapple
29. črc 2011

@ashlee tipla bych si, že ten důvod u @atya73 byl bezproblémové těhu a dostatečný časový odstup mezi porody. Celosvětový medicínský trend je vaginální porod !
V naší porodnici berou jako minimální časový odstup pro bezproblémový vaginální porod po CŘ 2 roky. Je to ale individuální, zkusit se to může a když jsou komplikace, honem na sál ! Vždyť jenom tady na MK je tolik maminek, které porodily vaginálně brzy po prvním císaři. Takže všechno jde.

Já osobně bych to ale nechtěla riskovat, možná to zní divně, ale po vaginálním porodu prostě netoužím. 😉

atya73
29. črc 2011

@ashlee ...na genetike mi zistili niečo dedičné...volá sa to faktor V Leiden...pre istotu som zdedila dva, čo znamenalo vysoké riziko trombózy...počas tehotenstva som bola na injekciach.... "Ženy nesúce dva gény pre faktor V Leiden, musia prijať liečbu heparínom -antikoagulačný liek počas tehotenstva"
...v podstate mi nič nebolo, možno práve vďaka liečbe, pri 1.tehotenstve mi nerobili gen. testy a malá sa narodila len 2,5kg, mala hypotoniu, ja som mala gestozu EPH...atď...ani si moc nepamätám, našťastie to dopadlo dobre, aj keď po narodení ma vystrašili že dieťatko nebude chodiť(11 mesačná už behala)...

atya73
29. črc 2011

@blueapple ...pri oboch to bolo rizikové tehotenstvo ...pozri vyššie 🙂

ashlee
29. črc 2011

@atya73 aha,tak to ja mam taky vysoke riziko trombozy,mam trombofili.A to me se po akutnim cisaři udelala tromboza.Budu si muset pichat injekce až budu tehotna,taky mi doporučuji přirozeny porod.

atya73
29. črc 2011

@ashlee ...ano, že je menšie riziko trombozy pri prirodzenom pôrode, síce 36 hodín po odtečení plodovej vody som už bola nachystaná na ďalšiu sekciu, no nakoniec sa podarilo spontánne...

vinyan
29. črc 2011

Tak ja som sa pytala mojho gynekologa, co pracuje aj v Trnavskej porodnici na tu mamicku, co nedavno zomrela po porode. Povedal mi, ze podrobnosti nevie, ale ze pocul, ze tiez trvala na vaginalnom porode. To ja s tym mojim doktorom neustale riesim, ze chcem ist vaginalne po cisarskom a on preferuje cisarsky, tak mozno to bol jeden z jeho argumentov, ako mi to povedal.
Pondelok mam konzultaciu s primarom Trencina, ze ci mozeme skusit vaginalny porod u mna. Mam 156cm a prve babo malo 4,5kg. Druhe malo v 31.tyzdni 1900g... tak uvidime... jazva je zatial OK. Babo este neni dolu hlavou... Vraj som mala hodnoty blizke tehu.cukrovke, tak nejem sladke, mozno to pomoze, aby babo bolo trochu utlejsie.

zorina82
29. črc 2011

@vinyan môj gynekológ tiež to isté preferoval,že je to riziko,ale ja som prišla do pôrodnice už v takom stave,že na to nebol čas.okolo 2.00ráno a o 3.00.už bola na svete,jazva nebolela.Inak ak sa to tu dá zverejniť,tu je dobrý článok o vag.porode po sekcii:
http://www.sanquis.cz/index2.php?linkID=pls30&k...

vinyan
30. črc 2011

Zorina a mala si to naplanovane, ze pojdes neskor do porodnice alebo to tak spontanne sa urobilo?

zorina82
4. srp 2011

@vinyan Bolo to spontánne,inak ano,plánovala som že pojdem neskor do porodnice nie hned po prvých "pravidelných" kontrakciách,lenže tie boli čoraz silnejšie až neznesitelnejšie,že som vedela že treba rýchlo do pôrodnice,no nevedela som,že to bude také rýchle.

zorina82
4. srp 2011

@vinyan
ešte to som chcela napísať,že to bolo moje rozhodnutie,že chcem skúsiť vag.porod po sekcii s tým že som bola oboznámená s tým rizikom (aj ked som nechcela samozrejme riskovať) a že keby nastali v priebehu pôrodu komplikácie,ktoré nedokážem ovplyvniť,tak by som bola pripravená na sekciu.Prvé tehotenstvo bolo bez zdrav.problémov, porod bol ukončený sekciou pre moju neschopnosť tlačiť,ked už na to bol čas ja som proste nevládala...syn aj tak vážil cez 4kg.Druhé tehotenstvo po celý čas som si želala prir.porod,hovorila som si,ked som zdravá,nemam zdrav.problémy,prečo by som mala automaticky ísť "pod nôž",ked sa to dá aj spontánne.Samozrejme každý má na to iný nazor a tiež som sa bála možnej ruptúry,dopadlo to celé v mojom prípade dobre,vďaka Bohu.

vinyan
7. srp 2011

Dakujem, Zorina🙂
Bola som min.tyzden za primarom Trencina a bola som nadsena. Ak sa babu odhadne hmotnost do 4kg a bude dolu hlavou, tak mozem ist vaginalne. Bol hrdy na to, ze ich porodnica ma 17%CR oproti niektorym, kde je aj 40% (napr.na Kramaroch, kde som rodila). Bol optimisticky kazdym smerom - aj k tej mojej vizii ist rodit vaginalne, aj k pripadnemu dalsiemu CR, ze ich mozem mat aj 4, ze je to riziko, ale ze sa da podstupit.
Stale nejem sladke, ani ovocie, radsej si davam zeleninu a verim, ze syncek nenaberie tolko, co prvy.
Aj sestricky boli velmi mile, v Trencine je na gynekologii dobra atmosfera. Este mi k VBAC povedal, ze porod sa da aj vyvolavat, aj EPI aj ine veci pouzit. Niektore zvysuju trochu riziko, treba potom viac sledovat. A urcite nebudem cely cas na CTG, ked dorazim do porodnice. Mam z toho celeho dobry pocit a Trencin odporucam.

blueapple
7. srp 2011

@vinyan Držím palce, ať Ti vaginální porod vyjde, ať je rychlý a v pohodě, když si ho přeješ! Určitě dobře dopadne.

p.s. Nemám ráda hodnocení porodnic podle % císařškých řezů, podle mě je to nesmysl. Jak porodnice ovlivní, že jim tam přijede rodit např. třetina prvorodiček s koncem pánevním nebo jak ovlivní jiné indikace k císaři, vysoký tlak, srdeční vady rodiček nebo např. akutní císař kvůli klesajícím ozvám miminka při nepostupujícím porodu...Tohle číslo pro mě o ničem nevypovídá a pokud je záchrana života miminka (což císař většinou je) v rozporu s dobrým hodnocením porodnice, tak já jsem pro záchranu miminka a případnému zabránění poškození a následků vaginálního porodu a ať si je porodnice hodnocena jako "nepřirozená", klidně ať dělá 50% císařů. 😉 když je to potřeba !

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru