1.porod císařem a obava z 2. porodu. Máte zkušenost?

kiara2
24. led 2007

ahojda maminky!!poprvé jsem rodila císařem ale bojím se druhého porodu prý může prasknou děloha při normálním porodu po císaři máte někdo zkušenosti??napište prosím

miranda77
20. zář 2009

no, my cekali rok ... a stejne byla sekce :(
je to opravdu individualni

drzim vsem palce, at Vam to vyjde!

diapozitiv01
20. zář 2009

Ako vidim, moc sa neoplati cakat jeden rok, skrz to aby nebola sekcia,
aj tak je velka pravdepodobnost ze tam sekcia bude..
Hlavne ked bude babuso velke...

akejka
20. zář 2009

miranda, dia no veru...Keď je veľká pravdepodobnosť, že aj 2. pôrod bude sekcia, je zbytočné čakať rok, kým otehotniete...
2 roky pauzy medzi pôrodmi sa odporúča hlavne maminám, ktoré idú 2. krát rodiť prirodzene.

Tiež si myslím, že je to indi - vindi...mne tá ruptúra hrozila, aj keby som rodila po 20 rokoch ☹
A mužova sesternica otehotnela po sekcii ešte v šestonedelí a čo myslíte, akým spôsobom porodila po 10 mesiacoch svoje 2. bábo ? Budete prekvapené, ale nechali ju rodiť prirodzene a pôrod úplne bezproblémový...
😕

miranda77
23. zář 2009

ja nevim, jaka je pravdepodobnost, ze bude druhy porod sekce ... prijde mi dost mala, protoze neznam ve svem okoli nikoho, kdo dvakrat rodil sekci. Vsechny kamosky, co mely 1. porod sekci, podruhe rodily normalne a taky nektere necekaly ani rok ... takze ta pravdepodobnost je asi docela mala

samozrejme zalezi na indikaci k prvni sekci...nekdy je to tutovka ;)

vetisna dotkoru doporucuje cekat rok - tj. druhy porod 2 roky po prvnim ...

ale podle mne rozhoduje ta sila jizvy pred porodem, my holt mely smulu, ze byla "slaba" ...

akejka
23. zář 2009

miranda, u vás v Čechách rodí 60% žien po sekcii prirodzene... 😉 Študovala som si túto tému...
Na Slovensku je to asi 50%...

miranda77
23. zář 2009

jeste by bylo zajimave, dle kterych indikaci ... ale to asi uz nikdo neeviduje, nebo jo?

atrami
23. zář 2009

miranda,
ja mám za sebou 3 cisárske. S odstupom 2 roky. Deti boli veľké v pomere s mojou panvou, takže prirodzený porod by bol zbytočný hazard.

diapozitiv01
23. zář 2009

Akejka,
ako sa ti prejavila ta ruptura maternice? ake su priznaky. Asi si zacala rodit prirodzene a pocas kontrakcii sa to spustilo??
Kde si rodila?
Ja by som chcela otehotniet co najskor, teda skusat co najskor,, ale uz vidim tu reakciu doktora 😠

akejka
23. zář 2009

dia, celé tehu som jazvu mala O.K. Ku koncu tehu sa ma lekári stále vypytovali, či ma jazva nebolí, keby áno asi by mi naplánovali sekciu...To je veľmi dôležité - keď ťa bude počas tehu pobolievať jazva, treba to povedať doktorom, hrozí ruptúra.
Rodila som na Antolskej ako ty, sekciu mi nenaplánovali (že o tom rozhoduje primár, alebo prednosta až keď ma prijmú do pôrodnice...), takže čakali sme na prirodzený začiatok pôrodu...
Hneď 1. kontrakcia, ktorú som doma dostala bola taká silná a bolestivá , až ma to paralyzovalo, ako keby som v tej chvíli ochrnula...zobudil ma pocit, akoby mi zarezali do tej jazvy, resp. akoby mi pílili panvu...a taká bola aj každá ďalšia kontrakcia. Keď ma prijali do nemocnice, už som prišla otvorená na 8 cm, pýtala som si najprv EPI, potom sekciu, povedali, že o pár minút porodím prirodzene, že nič nestíhame a hneď ma šupli na pôrodný stôl...lenže sa im nezdali tie silné bolesti, najprv mi dr. ukazovala, ako ich mám predýchavať, ale o pár minút pochopili, že niečo nie je v poriadku a vznikol riadny chaos...zháňaôli operačku, anesteziológa, už mi nekázali predýchavť ale povedali mi, nech si zakričím, koľko chcem, ale hlavne nech netlačím...chvíľami som akoby strácala vedomie...
Takže príznaky ruptúry sú: silná bolesť v oblasti jazvy (až taká rezavá, nedá sa predýchať), mdloby, výpadky vedomia, pamäte a často krvácanie - u mňa ku krvácaniu neprišlo, lekári včas zasiahli sekciou...

dia, veď nech ti dr. pomocou UZV skontroluje jazvu - hrúbku, či ti doporučí teraz otehotnieť...a uvidíte.
Držím päste, nech je to čím skôr
😉

miranda77
24. zář 2009

akejka: i pri rupture delohy provedou cs jako pri planovane sekci?

dia:i ja myslim, ze podle toho, co tu piseme, je jasne, ze cekani neni az tak dulezite ... preju hodne stesti!!!

akejka
24. zář 2009

miranda, presne tak. Lebo tá ruptúra býva väčšinou presne v jazve po sekcii.

matenka
25. zář 2009

prvé dieťa som rodila sekciou, teraz čakáme druhé a doktorka mi povedala, že bude tiež sekciou, vraj nestojí to za to veľké riziko skúšať šťastie, chcela by som rodiť normálne, ale mám veľmi úzku pánvu, aj preto som prvé rodila sekciou, takže radšej si ale nechám poradiť od doktorov ☹
navyše po prvej sekcii mám zrasty

diapozitiv01
25. zář 2009

Ahojte,
no veru cakanie nie je az take dolezite, hlavne nech nerupne maternica a to je fakt len tak na nahode /vzorovy priklad Akejka/.
Ja si davam este nejake 3-4 mesiace pokoj, spravim vsetky potrebne aj nepotrebne vysetrenia a skusame znova.
Ale fakt uz vidim a pocujem gynekosa na Antolskej /Doc. Korbela- Akejka asi pozna/ co mi bude hovorit. Dokonca aj do karty napisal, planovat tehotenstvo az o rok... 😒
Ale riziko znasame my...a mozno nam to vyjde naozaj az o rok. Treba hlavne stasticko a nech je vsetko v poriadku..

atrami
25. zář 2009

matenka,
neviem aká je šanca, že dieťa bude menšie. Mňa tiež posielali na prirodzený porod, ale s úzkou panvou by som 4000 g dieťa porodila ťažko.
Mám 3 sekcie, jazva aj maternica boli úpne v poriadku.

miranda77
25. zář 2009

matenka: ja mela taky srusty - a doktori byli radi, ze jsem si dala svodnou anestezii ... docela dlouho jim trvalo, nez se dostali k diteti

taky jsme meli vetsi deti - Daja 3720g (37+4) a Tonik 3770g (39+6) a ja merim 164cm :( a ja si moc prala rodit normalne ... ale nakonec jsem taky dala na doktory

atrami: takze jste zkouseli prirozeny porod?

matenka
25. zář 2009

no práve terezka bola malinká 2700g a 49cm, mysleli si, že bude mať o pol kila viac
ja teda ale viac ako dve deti nechcem, bohato mi budú stačiť 😉
miranda, čo je to svodnou anestezii?

miranda77
26. zář 2009

no mne nejprve odhadovaly Tonika v 38. tydnu na 2900g a najednou (jinej doktro a jinej ultrazvuk) v 39. tydnu 4080g :O ....

svodna anestezii - spinalni nebo lokalni .... moc se v tech nazvech nevyznam 🙂)) ale v papirech jsem mela napsano svodna ;)

ja bych chtela jeste treti ...

atrami
26. zář 2009

miranda,
len pri prvom. Trápila som sa 20 hodín. Pri druhom som chcela 1. porodnú dobu do vody a potom už mimo vody rodiť, ale mi to v Topolčanoch zamietli. Oni majú prax, keď raz SC, tak stále. To mi vyhovovalo viac. Syn sa narodil o 8 dní skor a mal 3950 g, takže by som ho prirodzene neporodila.

crawler
26. zář 2009

Ahoj...můžu se jen zeptat, kdy jde už o "úzkou pánev" a jak se to měří? já měřím 160 cm...boky bych řekla, že mám i široké, ale pokud bude dítě po manželovi, tak se děsím - to byl kolos s velkou hlavou...☹ jak lékaři postupují?díky moc🙂

matenka
26. zář 2009

crawler, doktorka ti zmerá 4 rozmery, najdôležitejší je ten posledný, hraničná hodnota je 18cm, keď je menšia hlavička dieťaťa sa ťažko dostane von, ja som mala 16cm ☹

crawler
27. zář 2009

aha...děkuju moc matenko a to se pak tedy plánuje císař takhle předem nebo stejně nechají ženu trápit se a k císaři přistoupí až když je to nutné? No, já věřím, že to dám, páč jsem dost bokatá, dle mého názoru...jen tady u nás znám jednu ženu, která měří pod 160cm a je velmi velmi útlá...a má 5 dětí, tak si říkám - no 5 císařů je blbost, ale že je dá přirozenou cestou - to mi hlava nebere, když se na ti tak koukám 😀

lamada181
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
reruna
30. zář 2009

Ahoj, mám čerstvou zkušenost, první porod SC kvůli KP poloha nožičkou a pak jsem otěhotněla po 16 měsících, druhý porod skoro přesně 2 roky po prvním, poloha hlavičkou, ale plánovaný císař, prý je to moc brzo po prvním. Tak rozhodla primářka.

diapozitiv01
30. zář 2009

Takze 2 roky po a zda sa im skoro ? 🙂
Ozaj moze sa podat vyvolavacka ak prvy bol sekciou?

miranda77
30. zář 2009

druhy porod se po sekci muze vyvolavat ale bez oxytoxinu ...

reruna
1. říj 2009

dia asi fakt záleží na dr. tahle primářka je docela opatrná, měli tam ted dva celkem akutní císaře, které málem skončily velmi špatně, tak se raději nepouští do rizik a mě řekla že odstup minimálně 3 roky...

akejka
1. říj 2009

dia, neboj, všetko bude v pohode 😉 Doc. Korbeľ možno najprv urobí bu bu bu, ale potom ťa bude prísne sledovať, aby bolo všetko O.K., veď poznám dosť žien, čo po sekcii otehotneli skoro (napr. aj spomínaná manželova sesternica ešte v šestonedelí...). Dokonca bola so mnou na prednáške o EPI 1 mamička 16 mesiacov po sekcii a išla rodiť prirodzene...Obidvom nám EPI schválili, aj keď sme obe mali vysokú pravdepodobnosť sekcie... 😉
Tebe robil sekciu doc. Korbeľ ? Mojej známej robil 2 sekcie, ona mala obe deti po 40-ke a smiali sa, že jej miesto cisárskych urobil plastické operácie...že robí krásnu jazvu a jediný na Antolskej používa vstrebateľné stehy...
Dia, myslím si, že v tvojom prípade by mohol byť doc. viac empatický a pochopiť, že chete mať ďalšie dieťatko čím skôr...

diapozitiv01
1. říj 2009

Akejka,
no Korbel mi sekciu nerobil ale bol moj gynekolog pocas tehotenstva nakolko mam cukrovku a on sa na toto zameriava. Sekciu mi robil Kostelny, ci Kostolny spolu so Sysakom. Jazvu mam ale peknu, nestazujem si a vobec ma neboli ani pri zmene pocasia. Ked som bola u doc. na kontrole po sestonedeli tak povedal ze stehy sa este celkom nevstrebali, ale to hovoril asi o tych vnutornych, normalne aj mne po niekolkych dnoch vyberali stehy, tie fuziky. 🙂 .
A napisal aj do spravy tehotenstvo planovat o rok 😠. Este stale cakame na pitevnu spravu a potom sa rozhodne co a ako... a navyse ze mam cukrovku a hypofunkciu stitnej zlazy musim mat vsetky vysetrenia super.
Ale uz ho fakt vidim a pocujem, keby som tam prisla v januar. uz tehotna 🙂

maajka83
3. říj 2009

Ahojte, caka ma druhy porod, prvy sa skoncil sekciou rodila som 5.1.08 a teraz by som chcela prirodzene, ale ako sa vas tu citala, ked jazva pobolieva je riziko ruptury. Mna ta jazva pobolieva niekedy mam pocit ze ma to v niektorych miestach pali. dr. sa ma pytal ci si chcem dohodnut termin sekcie ale odmietla som, lebo chcem prirodzeny, ale teraz neviem. ☹ Ak sa rozhodnem pre sekciu tak mu v pondelok brnknem a dohodnem sa s nim. Sekcii sa bojim viac ako prirodzeneho.

akejka
4. říj 2009

majka, ty by si mala rodiť sekciou, keď ťa jazva bolí a páli, ešte k tomu si krátko po 1. SC (nie sú to ani 2 roky) a podľa príznakov - nechcem ťa strašiť, ale hrozí ti ruptúra. Tak neváhaj a dohodni sa s doktorom na sekcii.
Mňa sa posledný mesiac tehu stále dr. v poradni vypytovali, či ma nebolí jazva, keby áno, hneď dohodnú sekciu a nenechali by ma rodiť prirodzene.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru