1.porod císařem a obava z 2. porodu. Máte zkušenost?

kiara2
24. led 2007

ahojda maminky!!poprvé jsem rodila císařem ale bojím se druhého porodu prý může prasknou děloha při normálním porodu po císaři máte někdo zkušenosti??napište prosím

ashlee
9. bře 2011

@blueapple to ja chci druhy rodit vaginalně,u prvního jsem mela akutniho cisaře kvuli plodovce byla zakalena a zelena a malemu padali ozvy.

handulak
9. bře 2011

@ashlee ano vyvolávali 🙂 a proběhlo to v brně na Obilňáku,takže fakultní nemocnice-nikomu na tom nepřišlo nic divného-naopak raději to zkusí vyvolat (když už jsi po termínu...já měla jiný důvod...)než rovnou říznout...i pro miminko je menší stres normální porod než SC a pro tělo rodičky taky.

blueapple
9. bře 2011

u nás v porodnici mi na příjmu řekli, že pro miminko je způsob porodu stresující stejně, šok z rychlého vyndání z bříška i kontrakce dělohy a průchod porodními cestami..., rozdíl je prý ale v riziku. Při císaři je větší pro maminku a menší pro mimi a při vaginálním porodu je to naopak, větší riziko pro mimi, menší pro maminku. Zní to logicky.

beisis
9. bře 2011

No já se nechám ve 14. týdnu převést přimo pod dohled v podolí, protože můj pan dr. má stále dovolenou a stejně když mám problém musim až do podolí. Tak třeba se tam semnou domluví, tak jak bych chtěla já. Nerodil jste někdo v podolí? Nevíte jaký tam k tomu mají přístup?

natama
9. bře 2011

@beisis jestli to chces zkusit normalne, tak by si radsi vybrala jinou porodnici. v podoli radi rezou 🙄

tigr211
10. bře 2011

No já mám taky 1porod císařem,byl vyvol. a po odtoku plod vody uběhlo asi 12h a malému začly padat ozvy.Bláhová jsem si myslela,že 2 porod si můžu vybrat.Velké kulové!!!Ale nelituju!Porod jsem měla docela rychlý a pěkný.Myslím,že když nebudete mít problémy,tak vám císař neudělají,ale asi taky hoodně záleží na porodnici.Mě nechali i když jsem si začla vymýšlet,že mě jizva bolí atd...

blueapple
10. bře 2011

@tigr211 to je dost drsný, to byli docela hazardéři, jedna holčina tady na MK radila, když si začneš stěžovat na jizvu, tak se lékaři bojí a hned to říznou... doktoři jsou jen lidi, dělají chyby, bohužel 😒 Nic tedy není jistého....

beisis
10. bře 2011

@natama No tak uvidíme, mě byl sympatický zase jejich přístup na ambulanci. S jinýma porodnicema to nemůžu srovnávat.

baarca
10. bře 2011

@beisis Já mám za sebou taky první porod v Podolí akutně císařem (malý se vzpříčil cestou dolů) a čeká mě druhý porod taky tam. Zatím žádné info dát nemůžu, můj gynekolog mi řekl jen to, že on to se mnou řešit nemůže, že všechno bude záležet na porodnici. Hodně fakt záleží na konkrétní situaci a nevěřím, že by byť v Podolí raději paušálně řezali, pokud se dá vést normální porod. Takže zatím jsem nastavená, že rodím normálně 🙂 Pouze kdyby měla být komplikace, tak sekce. Ale za měsíc bych tam měla začít chodit do poradny, tak uvidíme, co mi řeknou.
Jinak za sebe bych jednoznačně preferovala spontánní porod z několika důvodů: sice zatím chceme zůstat u dvou dětí, ale kdo ví, co do budoucna, budu se muset postarat po porodu o dvě dítka a zvedat malé miminko není problém, ale toho dvouleťáka už taková sranda nebude, sice jsem neměla po první sekci žádný problém, 4. den jsme šli domů a doma jsem už o ničem nevědala, ale nikdy nevíš, jak se bude všechno hojit a tak. Se mnou na pokoji byla maminka po 3. sekci a říkala, že po druhé byla úplně v pohodě, lepší jak poprvé, jenže jí nějak blbě přirostl močový měchýř k děloze, takže to teďka při třetí sekci museli nějak oddělovat, takže byla chudák na tom dost bledě, výhled, že minimálně týden vycévkovaná, hospitalizace ještě další týden a tak ...

natama
10. bře 2011

@beisis me v poradne rekli, ze mimco by muselo mit odhad do 3,5 kg a jizva by nesmela mit min nez 3,5mm v 36-38tt. a podepisuje se souhlas, ze chces porod vest spontalne a zaskrtava se, jaky zasahy bys pripadne chtela, napr. vyvolani a u toho je vzdycky uvedeno o kolik stoupa riziko ruptury.
ja prisla az na zacatku 40tt, takze obrovske halo, ze tak pozde, ze pokud mam jizvu tenkou,mela jsem byt davno po sekci. takze hned kolecko, monitoru, prohlidky, utz, kde jizvu nameril 3mm, k cemuz se vyjadril, ze je to odpovidajici tydnu a ze i na normalni porod by to bylo (s cimz ale nesouhlasila dr. z poradny a navic, ze o tom rozhoduje nekdo jiny nez on) 😅 no a pak me ale dost zaskocil, kdyz byl prekvapenej, ze bych chtela radsi spontalne, ze je dany, ze po normalnim porodu mi povoli panevni dno a zvysuju si tim riziko inkontinence v pozdejsim veku atd. a ze kdyz uz mam jednou jizvu na brise, proc bych jako neco takovyho podstupovala 😨 do toho 40tt jsem chodila do poradny do motola, kvuli jinym zravotnim problemum a tam zas naopak jizvu nikdo neresi, ze to neni smerodatny. ve finale, byla predstava, ze podoli bude pristupnejsi normalnimu porodu uplne mylna 😒

natama
10. bře 2011

@baarca jo jeste jsem si vzpomnela, jak pises o tech srustech. Ted jsem si nechala dat pri sekci na doporuceni Hyalobarrier gel, ktery ma srustum zabranit.

hehena
10. bře 2011

@baarca ješmarjá, tak to jsem si neměla číst... to je něco s tím močákem...

mě teda jizva bolela pekelně dlouho a ještě 4m po kuchání, jsem na ní měla strupy :( já si naopak vůbec nedovedu představit péči o novorozence a starší dítě pokud to bude mít podobnej průběh.... radši bych rodila normálně, bže mám pocit, že jen v extrémních případech se ženy ještě 4m po porodu cítí tak mizerně :( jenže já mám smůlu, o to víc mě to mrzí, že ani nemám možnost volby...

hehena
10. bře 2011

jinak srůsty v okolí jizvy cítím - hlavně na pravý straně, tam mám jizvu utaženou víc, ale to asi nemusí znamenat, že bych měla srůsty i jinde než těsně pod kůží ne? 😅 ptám se jako pako, ale třeba máte některá zkušenosti...

helcenka
11. bře 2011

@hehena - tady ale nejde o tu jizvu na kůži, ale o jizvu na děloze. A tu nevidíš, tu by ti měli vyšetřit, jak je nebo není tenká. Čím tenší, tím horší - to ti spontánní porod nedoporučí.
Mně už se to blíží, v pondělí jdu na kontrolu, tak jsem zvědavá, co mi mudr opět řekne. Minule říkal, že je ještě moc brzo na nějaké rozhodování, ale teď už budu ve 35. týdnu, tak se uvidí. 😀 Ale v zásadě to vypadá, že nerad vidí spontánní porody po prvním císaři, ale uvidíme. Vždycky jsem se s ním na všem dobře domluvila. 😀

hehena
11. bře 2011

@helcenka ano chápu, že nejde o jizvu na kůži! u mě je to stejně jedno, bže můžu rodit jen císařem... na KO držím palce ať to dopadne jak si přeješ.... 😉

vejula
11. bře 2011

čavte kočky... a su tu kočky čo maju skusenost taku že po prvom cisarkom rodili normlane??? Po akom čase je to vobec možne? Ďakujem za odpovede. ja som malôa prvy akutny cisarsky pre nepostupujuci porod... PREto sa pytam ake su možnosti pri druhom porode

helcenka
11. bře 2011

@hehena - asi jsem špatně pochopila tvůj příspěvek, já z něho vydedukovala, že myslíš jizvu na kůži... 🤐

hehena
11. bře 2011

@helcenka já se ptala, jak moc je pravděpodobný, že budou srůsty i právě na orgánech, když je v okolí jizvy cítím... no ona je to dost pitomá otázka 🙂))) na to se prostě ani nedá odpovědět 🙂))

hehena
11. bře 2011

@vejula pár diskusí na tohle téma tu je
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/1-porod-...
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/pred-rok...
po císaři se myslím doporučuje rodit za 2 roky, ale je to individuální jako všechno - záleží jak se ti jizva hojila atd...

baarca
11. bře 2011

@hehena Samozřejmě ten případ, co jsem psala s tím srostlým močákem, je taky výjimka, jen jsem chtěla napsat, že sekce rozhodně není banalita a chtít jej, aby se člověk vyhnul natrhnutí spodku, se mi úplně nezdá. Pokud máš opravdu nějaké takového obtíže, že pořád jizvu citíš, asi bych s tím šla za doktorem, ať třeba udělá nějaký kontrolní ultrazvuk. Nicméně u té maminky, co se mnou na pokoji, na to přišli opravdu až teprve, když jí otevřeli na sále.
Já teda musím zaťukat, že o jizvě opravdu od toho 4. den, kdy jsem šla domů, nevím a medicínsky s ní nemám žádný problém. Jen se mi ale bohužel blbě hojí ty povrchové jizvy na kuži, takže vzhledově mám tu jizvu příšernou, i když tam jde jen o estetiku.

natama
11. bře 2011

@hehena ja kdyz si jizvu masiruju, tak pod ni citim takovy tvrdy mista. mozna myslime to stejny. ale co to je nevim 😅 mela jsem to i u prvni

@baarca mysls, ze je rozdil v hojeni povrchove jizvy a te vnitrni? ja teda doufam, ze jo, pac tu horni jsem mela a mam taky prisernou. tak doufam, ze ta vevnitr je na tom lip.

no a nevite, co se jako presne mysli tim, ze se jizva "dobre hojila"? jak to poznam, ze se dobre hoji? jako ta vnitrni. a nevite jestli nemuze nejak narusit hojeni vnitrni jizvy chripka tech cca 7-8tydnu po sekci?

beisis
11. bře 2011

Mě se taky udělali srůsty a zjistili to až teď, když jsem si stěžovala na bolesti v podbříšku v tý jizvě. No ale prý to přestane až se ta děloha víc napne, tak jsem teda zvědavá.

baarca
11. bře 2011

@natama Myslím si, že jizva na děloze a na kuži nesouvisí, je to úplně jiná tkáň. Navíc čistě z lékařského hlediska se mi i na vrchní jizva zhojila krásně a rychle bez komplikací, žádné mokvání nebo tak něco. Jen mám bohužel kuži takovou, že mi po jizvách zůstávají tlusté žížaly, ale jak jsem psala, je to jen estetický problém 😖 Mám asi půlcentimetrový řez na rameni, když mi tam vyndavali zanícenou bulku na mazové žláze a normálně by to nebylo vůbec vidět, ale i tohle mám rozšklebené. I pár škrábánců z dětství prostě na kůži pořád vidět je 😖 Ale znám maminky, co po roce abys jizvu hledala lupou, to mi nezbývá než závidět.
A bohužel detaily k hojení vnitřních jizev netuším, to je opravdu už dotaz na doktora.

teruuunka
29. bře 2011

Ahojky, řeším úplně to samé.. vůbec nevím co bych měla chtít, malej šel císařem 41+1, bez jediné kontrakce... teď mám odhad v 31+1 1830g, tenčí jizva.. jsem zvědavá co mi doporučí... chtěla bych prostě jen vědět co a jak.. a nechám si poradit..... vím jaké je to po císaři, neni o co stát.. alepřirozeného porodu se bojíííím.. vůbec nevím co čekat.. pak si člověk říká, esli raději nejít do známeho... 😕

jolinka
29. bře 2011

ja som rodila po cisarskom 2x normalne, da sa to, ale je dobre ist do porodnice, kde budu pravidelne kontrolovat hrubku maternice v mieste jazvy... mne to kontrolovali pri kazdej poradni tie posledne tyzdne pred porodom. doktor povedal ze musi byt hrubsia ako 5 mm aby mohla zena rodit normalne ja som mala tesne pred porodom 7,8 mm [normalna hrubka maternice je cca 1 cm]

baarca
4. dub 2011

Tak mě dneska alespoň trochu potěšili na ultrazvuku a jizvu mám silnou 8,5mm a dobře zhojenou, takže to vypadá zatím nadějně pro spontánní porod. Jen aby se dvojka ještě správně přetočila, zatím si tam dělá kotrmelce, v 32tt byla hlavou dolů, dneska nahoru. Ale Mates se mi přetočil až v 39tt, takže to má ještě spoustu času.

beisis
4. dub 2011

@baarca Tak držím palce. Já doufám, že se mi taky podaří rodit spontálně.

helcenka
4. dub 2011

Držím palce všem, aby se porod povedl, tak jak si představují. Mně už se to blíží, tak vám pak písnu, jak jsme dopadli my. 😀

beisis
4. dub 2011

@helcenka Ty jo tak to držím palečky 🙂 . Já už se taky těším na tohle očekávání 🙂

hobitkova
5. dub 2011

Ahojte, taky řeším tenhle problém - za měsíc mám TP, první porod byl plánovaný SC a teď nevím, jestli budu rodit normálně nebo zase SC, upřímně nejradši bych znovu SC, protože ten první byl úplně bezproblémový, nic mě nebolelo, o jizvě jsem ani nevěděla, normálního porodu se zato šíleně bojím. A když jsem se útala mojeho Dr., tak říkal, že je ještě brzo rozhodnout, tak uvidíme

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru