1.porod císařem a obava z 2. porodu. Máte zkušenost?

kiara2
24. led 2007

ahojda maminky!!poprvé jsem rodila císařem ale bojím se druhého porodu prý může prasknou děloha při normálním porodu po císaři máte někdo zkušenosti??napište prosím

anetka1701
12. srp 2013

@mittanna jsem bytostně přesvědčená o tom, že tělo si poradí samo :o)

Porodu jsem se bála hrozně ještě před tím prvním... Panika a stres - bylo to strašný :o( Povedlo se mi to částečně odbourat díky psychologické přípravě, epinu a neustálému ujišťování sama sebe, jak to bude fajn :oD ... Nicméně se stres a strach určitě na mém prvním porodu podepsal a ten, přesto že jsem šla rodit s úsměvem, vyrovnaná a "připravená na vše" dopadl akutním císařem (přenášela jsem a porod byl vyvolanej)...

Celý druhý těhotenství jsem počítala s dalším císařem - spontální porod jsem si vůbec nepřipouštěla a měla jsem z něj ještě větší hrůzu, než při tom prvním. Ke strachu z bolesti a neznáme se totiž přidal ještě větší strach - o nenarozené mimčo, protože při prvním porodu šlo doslova o vteřiny... Poslední měsíc, dva se to ve mně začalo motat a já o přirozeném porodu začala uvažovat jako o alternativě. Přesto že mně ta představa hrozně děsila, snažila jsem se nějak psychicky na spontální porod naladit... Nešlo to :o( :o( Děsila mně i představa dalšího císaře, byla jsem dost rozpolcená a myslím, že se ten stres hodně přenášel i na mimčo...

Ve 38.týdnu těhotenství, přesně 16 dní před termínem porodu, jsem byla na kontrole v porodnici. Šla jsem na indikační poradnu k primáři. Ten mně nejdřív ukecával, přesvědčoval a "naladil" na přirozený porod (stress, strach, panika) a pak mi zkontroloval jizvu a rozhodl, že si mně tam již nechají a půjdu na císaře hned druhý den - jizva se za týden ztenčila ze 4 na 1 milimetr (ještě větší stress, strach a panika). No... mám v papírech, že jsem "onxiozní", protože moje nerozhodnost a rozpolcenost zařídila solidní histerák v porodnici :oD :oD Ale personál byl neskutečně profesionální a na úrovni - a mně se narodila druhá dcera. Všechno proběhlo v klidu, pohodě a bez komplikací a já jsem za to velice ráda. A jako perličku ti povím, že Marina, navzdory odhadům, měla 3,89 kila :o) tedy by v TP přirozeně stejně porodit nejspíš nešla...

Nevím, jestli ti můj příspěvek nějak pomohl - ale já ti chtěla ukázat, že ve svém strachu nejsi sama :o) A taky to, že tělo si vždycky poradí...

miranda77
13. srp 2013

@mittanna 😀 ... já měla odhad 3dny před termínem 3,2-3,6 ... porodní váha 40+6 byla 3640g ... kdyby neměl šňůru kolem krku, tak jsem ho vytlačila možná i bez nástřihu ... a skoro v 36 jsem byla úplná prvorodička. Tak si myslím, že ty to zvládneš úplně v pohodě!!! 😅 Těším se na zprávy 😉 !!!

miranda77
13. srp 2013

@anetka1701 já jsem přesvědčená, že žena porostě ví, co je pro ni ta nejlepší cesta ... a někdy je to prostě císař!!! Já jsem si pořád říkala, "děloha (tělo) je moudrá (é)" a že prostě ten přirozený porod vůbec nerozběhne nebo ho zastaví ... 😅

mittanna
13. srp 2013

holky moc díky...jste úžasné....jsem ráda že napíšete své zkušenosti i názory....s tím strachem bojuji už od dubna, skončila jsem i na slabých antidepresivech, které neohrožují miminko....malinko to pomohlo, ale ta nutkavá myšlenka, že to prostě z nějakého důvodu nemůže dopadnout dobře ta mi v hlavě zůstává ☹ přitom zatím je zdravotně vše vpořádku, testy i odběry, streptokok také negativní v rizikové poradně personal naprosto skvělý a vstřícný....a já stejně panikařím.....už tím obtěžuji i své blízké, jenže mi nejspíš chybí opora tatínka miminka a tu bohužel nemám...on o mimi nestojí, nekomunikuje....začínám se s tím faktem pomalu smiřovat, ale je to těžké! Takže jsem moc ráda, za vaše zprávičky, je to na mně, to mi včera řekla dr. když budu chtít zkusit přirozený porod je to možné když budu chtít císaře vyjdou mi vstříc, tak holky poraďte jak fakt nevím? mám strach z obojího, u přirozeného že mimi nevytlačím jak už jsem psala u císaře, že je to přeci jen velká břišní operace s riziky , jak by jste se rozhodly Vy? Díky

bianocka
13. srp 2013

Ahojte, aj ja som mala prvy akutny SC po nepostupujucom porode a teraz by som chcela spontanny... podla PM som mala termin vcera, podla USG z 13.tyzdne je trrmin 16.8... dr.mi uz na toho 16teho chcel naplanovat SC,no nakoniec suhlasil este s jednou kontrolou a az potom ked nic, tak SC... mam zmiesane pocity... vyvolat porod nemozu a zatial to na spontanny nevyzera. Tak sa drzte a nech vam to vsetkym dobre dopadne 🙂

miranda77
13. srp 2013

@mittanna ... já jsem pro přirozený porod, ale jak jsem psala, je důležité, jak to cítí sama maminka ... já jsem byla u jedné paní a vizualizovala jsem si obě verze porodu (moje šance byly 50na50) ... obě vycházely v pohodě, s oběma variantami jsem byla spokojená. Tak si to možná zkus také v myšlenkách představit, jak rodíš, jak se tělo otevírá a miminko skoro bez námahy vykouzne ven ...a pak druhou verzi, jak ti řežou břicho, nikde řádné srůsty, možná slyšíš zaplakání, vše v pohodě a pak přinášejí zdravé miminko ... no určitě se tím nic nezkazí 😅 a možná se ukáže cesta pro Tebe. Tatínek miminka asi nepomůže, ale co podpora někoho jiného? Jinak nechci toho chlapíka nějak soudit, ale to, jak ho popisuješ, nevypadá na nějakého charakterního muže ... 😒

mittanna
13. srp 2013

@miranda77 děkuji...zkouším se pozitivně naladit....trochu to komplikuje mé nízké sebevědomí, ale taková jsem nikdy nebyla......tatínka miminka též nesoudím...jen je mi to líto.....náš vztah, těhotenství a jeho přístup k tomu všemu je velmi složitý, ON to má moc těžké, prostě se nám to oběma nějak vymklo z rukou ☹ chtěla jsem jít na interupci ale pak jsem to nedokázala, naivně jsem si myslela že během těhu on změní názor aspon malinko ale nestalo se tak, bohužel....mimi jsme neplánovali ani jeden prostě takový "úraz", ale na který se moc těším i když si to vůbec nedokáži ve svém věku představit ( už mám velké děti ), úplně jsem vyšla ze cviku s miminkem jsem už v životě nepočítala...raději se přikláním k přirozenému porodu ale nevím jestli to zvládnu?

miranda77
14. srp 2013

@mittanna ... je to smutné, ale ten"úraz"se stal Vám oboum ... oba to máte těžké 😒 - ale to je asi na jinou diskuzi 😉. jsi zkušená matka ... zvládneš porod i miminko a tentokrát budeš vědět, že je opravdu naposled a tak si to budeš chtít užít!!! 😀

mabe
15. srp 2013

ahojte, tak patrim taky do tohoto tématu. první porod byl planovana sekce kvůli KP a velke vaze prcka. nepripadalo me to nejak stresujici, i tak to byl zážitek. tedka mam takovy smiseny pocity. na jednu stranu chci zazit normal porod, ale na druhou stranu mam strach z neznama. rikam si, kolik to zvladlo zenskych, tak proc ja ne, ale.... 😝 🙂

mittanna
15. srp 2013

@mabe ahojky...tak jestli si četla příspěvky výše... tak vidiš, že já budu rodit potřetí a jsem vystrašená a vykolejená ze všeho, takže tě úplně chápu, na každém způsobu porodu jsem si našla něco čeho se bojím, že to nedopadne dobře, moc o všem ořemýšlím a hledám informace a to bude asi chyby...potřebovala bych tu hlavu utrhnout a do porodu dám někam do úschovy abych nemyslela na samé katastrofické scénáře, už mi to leze mozek, naštěstí mám termín za chvuilinku takže snad to já i mimi zvládneme....

mittanna
15. srp 2013

@miranda77 máš pravdu....ta představa mít další mimi byla neuvěřitelná....napadaly mě různé myšlenky jak tu situaci řešit ( interupce ), ale prostě jsem to neudělala i když jsem tušila, že ON už dítě chtít nebude, já vlastně také už nechtěla, ale jít na interupci není jako jít koupit 10 rohlíků, takže mi bylo jasné, že rozhodnutím mimi si nechat o přítele přijdu a to bolelo a bolí, ale zájem a city si člověk nevynutí ani nevydupe, je mi to líto, pořád mi na něm záleží, ale to je můj boj, a co se týká mimča....tak ten malý " úraz" bude podle všeho nejspíš holčička a já se na ní už moc těším i když jak jsem psala bojím se úplně všeho, porodu i toho co bude potom....ale nějak to zvládnout to budu muset!!!!

lucretia7
16. srp 2013

Baby, mam este taku hlupu otazku. Ak si pamatate, ako ste sa citili prve mesiace po akutnej sekcii? Lebo vacsina bab, co poznam, dlho nechce dalsi porod a dieta ani vidiet. Ja som dnes bola u lekara a ako tam sedeli tie tehotne zeny, normalne som zatuzila byt znova tehotna a prezivat to cele od zaciatku. A samozrejme aj porod, kedze dufam, ze bude prirodzeny. Je to normalne? 🙂

miranda77
17. srp 2013

@lucretia7 jo, já myslím, že je to normální ... hlavně po té sekci mi přijde, že chybí takové to kontinuum - těhotenství, porod, miminko ... jakoby to těhotenství zůstalo neuzavřené ... tak mi to přišlo ... 🙄 . Teď po přir.porodě to je jiné ... 😅

miranda77
17. srp 2013

@mittanna holčička, tak to je krásné a také moc dobře 😉

mittanna
18. srp 2013

@miranda77 víš, to je od tebe moc milé...pořád řeším, že se na tu malou pořádně těším jen já a mé děti.....dnes mám termín a vůbec nic se neděje, napadfla mě hloupost, že se malé nechce ven, protože tuší, že tu na ní moc lidí nečeká, ale já se na ní moc těším, bude to moc těžké, ale ta maličká je vlastně nechtěná, neplánovaná a já už ted vím, že pro ní udělám všechno, vlastně i když jsem jí neplánovala tak jsem si během těhu na tu myšlenku zvykla a někdy mám pocit, že jsem si jí musela vybojovat a uhájit před jejím tatínkem, který o ní nestojí, ale i před mou rodinou (rodiče atd.), jen si moc přeji aby jsme ten porod zvládli a byli vpořádku, já i miminko....psak už zvládnu úplně vše, ale přiznávám, že i přes můj věk a dva porody...jsem si velmi nejistá a moc si co se týká porodu nevěřím..pořád to v hlavě probírám...císař vs vaginální porod, každý den mám na to jiný pohled....tak uvidím jak to dopadne.... 😉

lucretia7
18. srp 2013

@miranda77 Presne taky nejaky pocit mam, ze mi stale nieco chyba. To prezitie porodu je tam asi dost podstatne.
Myslis, ze sa da nieco urobit pre to, aby dalsi bol uz prirodzeny? Alebo je to skor vecou nahody?
Lekar mi hovoril, ze po prvej sekcii mam este sancu, dokonca podla WHO vraj staci pockat rok.
Ale ze po druhej sekcii je automaticky dalsi porod sekcia, tak som si spomenula na teba. 🙂

miranda77
19. srp 2013

@lucretia7 Když jsem měla první sekci (KP), říkala jsem si: smůla ... příště to vyjde. Nic neřešila, na doporučení otěhotněla až rok po sekci ....vše OK a nakonec opět sekce (ztenčení jizvy a velký odhad) ... Byla to pro mne strašná rána ... Asi rok po té jsem to začala řešit. Četla knihy, kontaktovala maminky, co porodily přirozeně po dvouch sekcích, pročítala statistiky ... Byla jsem i na rodinných konstelacích, abych ten druhý porod zpracovala ... Takže z mé zkušenosti bych to na náhodě nenechala ... minimálně najít porodnici, kde jsou nakloněni přirozenému porodu ... někde prostě po sekci upřednostní automaticky další sekci ... Také doporučuji kvalitní stravu, aby se jizva dobře zocelila ... 😀

miranda77
19. srp 2013

@lucretia7 jinak se tady u nás opravdu po dvouch sekcích dělá automaticky další sekce, ale já jsem nechtěla, aby mne někdo řezal od stolu -šance byly 50 na 50 a byla jsem připravená, že to může dopadnou tak i tak ... našla jsem porodnici, kde mají zkušenosti s VBA2C a také mne prohlédnou a pak teprve rozhodnou, jestli je opravdu nutná sekce ...

mittanna
19. srp 2013

holky...tak dnes po KO v rizikovce...jsem 40+0...takže když sama neporodím do neděle, tak v pondělí nástup do nemocnice, zkusí to šetrně vyvolat a když se to nerozjede, tak v úterý císař...už po jedné sekci jsem...tak ráda bych aby se to spustilo samo, toho císaře se bojím moc....

granda
19. srp 2013

@miranda77 mohla by jste mi napsat info do zprávy na nektere knihy,,,, co myslite kvalitni stravou??

miranda77
20. srp 2013

@granda ... kvalitní stravou myslím, zdravou stravu - nezapomínat na bílkoviny, klidně zařadit i nějakou podporu na hojení (Wobenzyn apod.) ...

miranda77
20. srp 2013

@mittanna Držím palce ... !

jana21278
20. srp 2013

holky, za jak dlouho po sekci se nejdříve doporučuje otěhotnět? stačí rok, aby to bylo relativně bezpečné?

michaela_2
20. srp 2013

@jana21278 ahoj já jsem neplánovaně otěhotněla když jsem měla po sekci 13. měsíců a zatím tedy žádný problém nemám, ale doktoři z toho moc nadšení nebyli. Musím také chodit na víc ultrazvuků a kontrol. Ale obecně se říká, že ten rok je minimum.......

jana21278
20. srp 2013

@michaela_2 a nevíš co by mohlo za problémy vzniknout? v říjnu jsem porodila a v listopadu bychom chtěli zkusit druhé. já se cítím dobře, ale nechce se mi jít si to nechat schválit k doktorovi, protože by mi to určitě nedoporučil.

zaza218
20. srp 2013

mne vraveli ze minimalne 2 roky, ale otehotnela som po 6.mesiacoch. Nadseni neboli,bolo to neplanovane,ale nastastie sa mi nic nestalo ani babatku.

granda
20. srp 2013

@miranda77 jodiky,, kouknu na ty knihy a neco si zkusim precist a nejak zacnu sbirat info...taky bych chtela co nejdrive druhe miminko, tak to musime nejak vymyslet.. budu sem chodit koukat, co probirate...

michaela_2
20. srp 2013

@jana21278 jde o to, aby byla pořádně zahojena ta jizva na děloze a v důsledku dalšího těhotenství se třeba nezačala ztenčovat 🙂 proto se doporučují spíše ty dva roky. Ale co doktor, to jiný názor a teoreticky by alespoň ten jeden rok stačit měl, pokud nemáš žádné problémy 🙂

miranda77
20. srp 2013

@michaela_2 @jana21278 ... jsou i názory, že se po půl roce už jizva nemění ...

jana21278
20. srp 2013

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru