1.porod císařem a obava z 2. porodu. Máte zkušenost?

kiara2
24. led 2007

ahojda maminky!!poprvé jsem rodila císařem ale bojím se druhého porodu prý může prasknou děloha při normálním porodu po císaři máte někdo zkušenosti??napište prosím

majdula
10. dub 2011

Cau holky,

jdu vas povzbudit 🙂 Mam cerstve uplne tu nej nej zkusenost, ktera se da k tematu napsat 😵

Prvni porod vyvolavanej kvuli preeklampsii, pak akutni cisar ve spinalu, miminko 2850g.

Druhej porod po 20 mesicich od prvniho, prirozene, s epiduralem, bez nastrihu a natrzeni, miminko 4070g.

Pritom jsem cele toto tehotenstvi zila v dojmu, ze me dalsi cisar nemine (cetla jsem hrozne veci typu riziko ruptury jizvy, nemoznost vyvolavani, pry se nesmi davat epidural a podobne...) A minul 🙂 Jsem strasne stastna, byla to nadhera a hned po porodu ta uuuuleva! Skotacila jsem hned ze salu jako lanka, to se neda s cisarem proste srovnat! A to jsem ho puvodne i chtela, z porodu jsem mela samozrejme trochu strach...

Takze to jde - a je to parada! 🙂

katkarv
10. dub 2011

@majdula ahoj,ano musim stebou suhlasit ze to sa neda porovnat,po riadnom porode som aj ja bola hned fit.

helcenka
11. dub 2011

@majdula - moc gratuluju, já toho právě taky načetla spoustu, že po prvním císaři mě druhý nemine, navíc doktoři u nás v nemocnici se automaticky přiklánějí k dalšímu císaři, pokud už jeden byl...
Ale nakonec jsem ráda, že mám takového doktora, že jsme se domluvili na normálním porodu - teda za určitých podmínek - to je jasné. A taky mě uklidnil z hlediska ruptury dělohy, sice nemůžu být na 100% v klidu, nějaký malý červík mi tam hlodá, ale zatím je to tak, jak to je. Hlavně aby se mimísovi chtělo ven, protože přenášet mě nenechají a vyvolávat taky nebudou. Takže uvidíme.
A Majdi ještě jednou velikánská gratulace, je to supeeeer.

j.a.n.u.s.
11. dub 2011

@blueapple No rekla mi to co tady holky uz ostatne psaly....bolest hlavy pri spatne pichnutem spinale...nizky tlak (u me norma 80/60)...u me je jeste riziko o to vetsi, ze mam skoliozu s rotaci v miste vpichu :(....takze o to vic se tomu vyhnu.

A sama za sebe, nechtela bych byt u toho jak me zasivaji po vyndani miminka...cca 45min...ble.

Ale to je na kazdym jak se citi....🙂
Samozrejme, ze chci rodit normalne, prirozene, bez medikamentu....mozna, ze se mi to povede, co vime :D

baarca
11. dub 2011

@majdula Taky moc gratuluju a zároveň děkuji za takový pozitivní příspěvek 🙂 A obdivuju, že tak velké mimčo vylezlo i bez nástřihu. Takže i epidural ti dali? Já jsem taky četla, že anestezii raději ne, aby člověk případně cítil tu jizvu. Ale za sebe bych to raději dala bez anesteze, protože si myslím, že náš problém u prvního porodu byl způsobený oblbovákem, co mi píchli.
Já taky pořád věřím, že druhý porod zvládneme přirozeně a bez vážnějších komplikací. Příští týden mě čeká v pondělí UTZ na přeměření jizvy a pak v pátek prý jakási "indikační" poradna, kde se rozhodne, zda to půjde na spontánní porod.

blueapple
11. dub 2011

@majdula to zní úplně skvěle ! Veliká gratulace, všechno jde, když se chce.
A mimochoem, co tomu předcházelo, dali Ti na výběr, nepřemlouvali Tě rovnou k císaři ? Nebo jste se domluvili, že to zkusíte vaginálně, pokud něco nepůjde, tak císař ?

beisis
11. dub 2011

@blueapple Ahoj mě taky v Podolí už teď nabídli rodit normálně a že všechny kontroli k tomu povedou a na císař mi kývnou pouze pokud bych chtěla sama a nebo pokud budu v ohrožení já nebo dítě. Jinak mě nechají rodit normálně za což jsem fakt ráda.

blueapple
11. dub 2011

@beisis Ono to možná za to stojí to zkusit normálně 😀, záleží na průběhu těhu, na velikosti mimi a dalších indikacích. Pak už jen držet palce, ať to vyjde a v případě komplikací, ať císaře udělají včas 😉
Já mám v sobě ale pořád trochu strach, jak jsem již psala, první císař byl celkem v pohodě, takže by to byla taková "jistota" no, uvidíme, až se bude blížit termín, co mi řekne moje gynekoložka, ta zná situaci nejlíp, co doporučí..

Holky, držím vám palce k vaginálnímu porodu ! Já pořád doufám v císaře...
Asi mě negativně ovlivňuje případ manželky kolegy z práce, z porodnice, kde jsem rodila první mimi a kde budu rodit i druhé a které tady císaře bohužel včas neudělali a zaseknuté mimi se udusilo. Tak se bojím a volím cestu jistoty minimálních komplikací pro dítě - "mimi rychle ven rovnou císařem".

beisis
11. dub 2011

@blueapple No já právě stojím o normální porod a to fakt hodně. Tak uvidíme snad to všechno vyjde. Moje první mimčo velké nebylo, tak snad vše vyjde i u druhého hlavně chci, aby šlo na svět v pořádku.

vinyan
11. dub 2011

Aj mne dost klesal tlak po napichnuti spinalu a stazovala som sa, ze asi odpadnem, tak mi, myslim, nieco vstrekli do zily a bolo mi lepsie.
Aj mna caka 2. porod a velmi tuzim po prirodzenom najprirodzenejsom. Planujem preto dulu + Trencin.
Prve babo odhadli na 4200, a mal 4480g, 54cm a nejak sa nezosuval do panvy ani po prvych kontrakciach (7hod). Ja meriam 156cm, dufam, ze 2.babo bude mensie.
Prirodzeny porod chcem kvoli 1.kontaktom a moznosti hned sa starat o dieta a tiez preto, ze by sme radi viac deti a cim viac SC, tym vacsie rizika...

majdula
12. dub 2011

@helcenka
@baarca
@blueapple Cau holky, presne jak pisete, taky jsem toho precetla spoustu a vicemene jsem se docetla, ze se nesmi po cisari prenaset, nesmi se vyvolavat (aby nebyly velke nahle kontrakce a nepraskla jizva) a nesmi se dat epidural (aby clovek tu rupturu citil). Ja epi mela a be problemu, primo v porodnici rikali, ze je to blbost, ze bych to praksnuti fakt citila i s epiduralem 😉 Totez je pry blbost s tim vyvolavanim, pravda, ja vyvolavacku zazila u prvniho porodu a vlastne az na zaverecne tlaceni muzu srovnavat - a ty kontra nebyly co do intenzity nejak silnejsi... jen byl rychlesi nastup, ne pozvolny, takze to byl narez, ale silou to bylo stejne.
A to prenaseni se traduje zrejme kvuli velkemu miminku - ale ja rodila v terminu a stejne mel malej pres 4 kila (a prvni taky v terminu jen 2,8 - takze ta vaha s prenasenim taky moc nesouvisi)

Kazdopadne jsem mela a mam super gynekologa, kterej me v tom normos porodu podporoval, peclive furt kontroloval jizvu a rikal, ze tomu nic nebrani... v porodnici by me do cisare zrejme donutili, pokud bych tam chodila na monitory do poradny, jenze ja az do porodu chodila ke svemu dr. takze nejaky natlak ze strany porodnice se mi vyhnul. A kdyz jsme tam pak prijeli rodit s prasklou vodou, tak uz se nikdo neptal a nezkoumal, proste se slo rodit 🙂

blueapple
13. dub 2011

ahoj holky, v tématu císařský řez teď jedna holčina přihodila odkaz na odborný článek, který se týká toho, co tu řešíme, tak mi to nedá a tady je: http://www.sanquis.cz/index2.php?linkID=pls30&k...

helenab
13. dub 2011

@majdula
Úplně náhodou jsem na Váš příspěvek narazila a díky za něj! První porod jsem měla ze stejných důvodů tak úžasný jako Vy, takže jsem šťastná, že se to nemusí opakovat.......

baarca
13. dub 2011

@blueapple Moc pěkně je to shrnuté v tom článku. Navíc to je od doktorů z Podolí, tak můžu předpokládat, že se podle toho budou řídit. Mě čeká příští týden další měření jizvy a biometrie, tak uvidíme.

beisis
14. dub 2011

No tak to nemám moc radost u mě sice bylo více faktorů, ale nepostupující porod byla jedna z příčin císařského řezu.

emtu
14. dub 2011

@beisis Taky vám sem můžu přispět se svou troškou do mlýna. První porod jsem měla CS kvůli nepostupujícímu nálezu a navíc jsem čekala jednovaječná dvojčata a jedno bylo příčka. Teď při druhém těhotenství jsem chtěla rodit pokud možno normálně a můj gynekolog v tom neviděl žádný problém, prý jen, že bych neměla moc přenášet. Nakonec jsem přenášela týden a stejně mě nechali. Jediná zrada, kterou na mne doktoři ušili, bylo, že jsem celý porod musela být připojená na monitor. Takže 7 hodin opravdu šílených kontrakcí v leže na porodním lůžku se opravdu vydýchavalo jen stěží. Mudrci mne v tom nechali trochu vykoupat, začli si mne všímat, až když mi bolestí už téměř lezli oči z důlků. Teprve pak mi doktorka poradila, jak se mám na tom "úmrtním" (jak jsem si to přezdila) loži rozvalit a konečně jsem se začala otvírat. Vlastní porod trvalo skoro hodinu a prďolkovi museli kvůli zhoršeným ozvům nakonec trochu pomoct VEXem, ale absolutně bez jakýchkoliv následků. A když byl venku, tak se ukázalo, že místo očekávaného malého mimča, které mělo dle UTZ mít max. 3.6 kg, ve mně uzrál pěkný buřtík, dlouhý 56 cm a těžký 4.4 kg. Ačkoliv porod nicmoc nebyl, byl stokrát lepší než sekce a abych řekla pravdu, klidně bych si to zopákla 😉 .

kalo
14. dub 2011

@emtu máš můj obdiv...Já bych do přirozeného porodu dobrovolně nešla..ten strach z rizika, že to nebude všechno dobře probíhat, je u mě velký....Naštěstí mi sekci Dr.opět doporučuje (kvůli úzké pánvi a drobné postavě...) I když věřím, že je porod ve srovnání se CŘ lepší varianta....

hobitkova
14. dub 2011

@emtu taky smekám, já mám rodit za dva a půl týdne, pořád teda ještě nevím jak, ale přirozeného se taky děsne bojím, bije se to ve mně - na jednu stranu to musí být úžasný pocit vidět mimi hned a manžu, když je mimi konečně venku, ale na druhou stranu si sama sebe neumím představit, že něco takového vydržím, mám panickou hrůzu z bolesti, no tak uvidíme, jak dopadnem

blueapple
14. dub 2011

@hobitkova když už jsi ve 38tt, to s Tebou ještě nikdo neřešil, jak budeš rodit? Nenabízel gynekolog císaře ? Držím moc palce, ať je vše OK, aŤ už budeš rodit jakkoliv.

hobitkova
15. dub 2011

@blueapple no tento týden jsem byla naposledy u svého gyndaře a teď už mě předal do péče porodnice, říkal, že je do ničeho tlačit nemůže, že rozhodnutí je na nich, tak uvidíme ... nicméně jizvu mi vloni v červnu znovu otvírali kvůli endometrioze, takže si myslím, že stejně skončím zase na císaři, nicméně pak dám vědět

blueapple
15. dub 2011

@hobitkova díky, dej pak prosím vědět. já čekala, že Ti dá vybrat a v případě, že bys rovnou zvolila císaře, tak by Ti rovnou napsal doporučení, v porodnici bys už nemusela nic řešit. Tak bych si to přála já... 😀

hobitkova
15. dub 2011

@blueapple no myslím si, že kdybych mu včera řekla, že chcu stopro císaře, tak tam nějaké doporučení napíše, ale já s tím pořád bojuju, tak už to nechám plynout ...

blueapple
16. dub 2011

@hobitkova dopadne Ti to dobře, uvidíš. Já si (pokud to půjde) to doporučení napsat nechám a pak se rozhodnu. Ale abych měla jistotu a papír v ruce, jsem prostě strašpytel, který preferuje císaře.
Ale jak už jsem psala výše, když budeš rodit přirozeně, něco se Ti nebude zdát, tak by doktoři měli Tvoji vůli respektovat a císaře případně udělat. Např. Pokud bolí jizva je to přímo indikace. Známá jedné mé kolegyně si na jizvu postěžovala (nevím, zda popravdě nebo jen tak) a hned se jelo pod kudlu, doktoři si netroufli dokončit porod přirozeně, prý při bolesti jizvy extremně hrozí je jí prasknutí.... Takže obě možnosti podle mě máme všechny "císařovny". Uvidíš, jak se budeš cítit a co se Ti bude zdát nejlepší. 😀

gamajka
16. dub 2011

Ahojte, ja mam termin tiez o dva tyzdne a som po SC pred 5 rokmi. Nemam vyslovene zle spomienky na pooperacny priebeh po cisarskom, prirodzeneho porodu sa teda bojim viac, napriek tomu by som chcela rodit spontanne, dokonca mam prislubeny aj epidural, tak hadam sa mi porod rozbehne sam a vcas, pristala by som uz aj cim skor 🙂

V dobrom zavidim "majdule" porod tak velkeho mimca a bez nastrihu, je to iste ohromne stastie, ktore nepostretne hocikoho 🙂

@hobitkova pises, ze do jazvy ti znovu zasahovali a to len pred rokom, no neviem, ci by nebolo predsa len lepsie na tu sekciu?

hobitkova
16. dub 2011

@gamajka tak věřím, že páni dr. budou rozumní a zváží možnosti, jizvu mi otvírali v té samé porodnici, kde budu rodit, tak snad nebudou riskovat, ale bylo to jenom podpovrchové - neřezali do hloubky, jak u císaře ti vlastně prořežou všechny vrstvy v břiše, ale přesně jak píšeš, ten první císař byl naprosto super, nic mě nebolelo, byla jsem hned fit, takže bych ho brala znovu, normálního porodu se děsně bojím, ale zas musí být krásné, když ti to mimi hned ukážou, hned přiloží ... ale při představě nějakého toho nástřihu mě jímá děs a hrůza ☹
a nevíte teda někdo jak to doopravdy je? četla jsem, že po císaři se nesmí ani přenášet ani vyvolávat? je toto pravda nebo jenom nějaký mýtus?

blueapple
16. dub 2011

@hobitkova asi záleží na porodnici, ale většina tuto praxi má - nevyvolávat, nepřenášet. pak je totiž logicky riziko ruptury jizvy vyšší (velké tlaky při zesílených, vyvolaných kontrakcích na ní, pravděpodobnost většího miminka při přenášení,...)

hobitkova
16. dub 2011

@blueapple v út jdu zase na kontrolu, tak se už zkusím trochu poinformovat, taky bych už si asi mohla zabalit tašku do porodnice, nějak na to furt nemám čas; dnes jsem teprv prala kočár a autosedačku (s tou jsem teda bojovala, nemohla jsem přijít na to, jak sundat ten potah a nakonec to bylo tak jednoduché 😀 )
a teď se jdu asi rozplácnout k TV, jeli jsme dnes s prckem na výlet vláčkem a docela jsme se nachodili, tak cítím záda, nohy, no prostě všechno, ale stálo to za to vidět jeho nadšený obličejík 🙂

emtu
17. dub 2011

@hobitkova Co se toho vyvolávání a přenášení týče. Mně říkali, že mi nechají přenášet nejdéle týden, a pak že by popřípadě porod vyvolali, ale že tahle varianta je po SC značně omezená. Ale neříkal mi nikdo, že by vyvolat nešlo vůbec. Nakonec mi týden po termínu udělala doktorka cosi jako Hamiltona (či jak se to píše) a bylo vystaráno 🙂 . Ale je pravda, že já mám rozestupy mezi dětmi podstatně větší než ty, tak je to možná o něčem jiném. 😕

petulka33
17. dub 2011

@emtu koukám, že jsi z regionu Rokycayny - rodila jsi v RO nebo v Plzni?? Ráda bych věděla, jaký pohled na věc mají na Lochotíně...tedy na to přpenášení a vyvolávání. díky

emtu
17. dub 2011

@petulka33 Jojo, rodila jsem na Lochotíně a jak jsem psala, nechali mě přenášet týden.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru