1.porod císařem a obava z 2. porodu. Máte zkušenost?

kiara2
24. led 2007

ahojda maminky!!poprvé jsem rodila císařem ale bojím se druhého porodu prý může prasknou děloha při normálním porodu po císaři máte někdo zkušenosti??napište prosím

blueapple
16. zář 2011

@skybaby
@brisalek
@miranda77

díky holky, za odpovědi, za zkušenosti, je to opravdu různé v různých porodnicích, někde preferují řezat už ve 38+0, v klidu vše naplánovat, aby se nerozjel přirozený porod, někde na něj čekají.... bůh ví, co je lepší.
Já bych to vlastně vůbec neřešila, jen se obávám zkažené plodovky, můj malý jí měl zkaženou už ve 38+1 ( tím způsobený zánět očiček jsme doléčovali přes měsíc ), proto se mu asi chtělo na svět dřív a nečekal ještě týden na naplánovaný termín. Ne vždy si ale miminka řeknou, že chtějí ven a monitor 1x týdně to nemusí odhalit.... Komplikace můžou pak být hodně nepříjemný !Jsem asi moc razantní, ale kvůli té vodě bych radši šla pod kudlu, co nejdřív. 😉

vergulka
24. zář 2011

Ahojcek!
je tu niektorá z vás, ktorá má odstup medzi cisarakom a normalnym porodom menje ako 2 roky? bol s tym nejaky problem? 😅

blueapple
25. zář 2011

@vergulka když pročteš stránky nazpět, na takové holky tam narazíš. Mně to tteď čeká (odstup máme asi 22 měsíců), v porodnici mi řekli, že kdybych chtěla rodit vaginálně, klidně to můžeme zkusit, jen se musím připravit na akutní sekci, jakmile bude i malinko bolet jizva (hrozí ruptura dělohy) nebo se něco zkomplikuje a že musím na vlastní odpovědnost podepsat, že chci rodit vaginálně.
Nejsem hrdinka a zastánkyně vaginálních porodů za každou cenu, mám naplánovaného druhého císaře na 39+2 a vaginálně určitě rodit nechci, jizva mě totiž pobolívá už teď.. Podle mě je to do dvou let velké riziko. Ale určitě to jde a hodně maminek tak porodilo a v pohodě 😉

oskarka
25. zář 2011

Ahoj holky, náhodou jsem při hledání jiných témat, narazila na to Vaše.

Naše první dítko se narodilo 31.10.2008 po několikadenním vyvolávání a pár hodinách strávených na sále akutním císařem (pak následovala moje dlouhá rekonvalescence, byl to děs), druhé dítko krásně, rychle, přirozeně 5.10.2010 (došlo na dost velké šití, ale hojení bylo mnohem lepší než po císaři).

Přeji Vám všem hezké (ať už vaginální nebo císařské) porody a zdravé rozkošné dětičky.

vergulka
25. zář 2011

@oskarka
takze, ak dobre ratam, tak rozdiel si mala tiež necele 2 rocky, ze?
juuuj, v dobrom zavidim, tak dufam, ze aj mne sa to takto podari 😅

lennetfrigg
26. zář 2011

Zdravim holky, mela jsem obe deti cisarem. Prvni byl pro nepostupujici porod a druhy predem planovany. I kdyz jsem si moc prala druhe ditko rodit prirozene, tak jsem moc rada, ze muj dr rozhodl jinak. Jizva me hodne po prvnim bolela (rozestup mam 3,5 roku) a asi by nedelala dobrotu. Uz na sale mi dr rikal, at uz treti neplanuju. Deloha stencena se srusty, ze je zazrak, ze druhe tehu probehlo v poradku. Takze kdo vi, co by se pri normalnim porodu delo. Druhy cisar byl pro mne krasny zazitek, mela jsem u sebe manzela, dcerku videla okamzite, rychle jsem se hojila, takze fakt jsem rada za cisare a ze jsme obe s malou v poradku. 😀

zachy
26. zář 2011

Zdravim, take jsem rodila prvni ditko cisarem (konec panevni) a pri druhem mi rekli, ze pokud bude vse ok a poloha dobra nevidi duvod k sekci. Musela jsem v porodnici take podepsat, ze jsem dobrovolne svolila ke spontannimu porodu a jsem rada. Vsichni me strasili, ze to bude dlouhe, pac po prvnim cisari jsem brana jako prvorodicka. A ono to tak nebylo. Bylo to strasne rychle a maly se narodil bez nastrihu a pouze jeden steh siti. Hojeni tedy nebylo skoro zadne, a musim rict, ze jsem rada, ze to bylo spontanne, neb po te nejsou zadne problemy s tim, ze clovek nesmi tahat nic tezkeho atd. Vsem preju rychly porod.

zewa11
26. zář 2011

@lennetfrigg ahoj,gratulujem k dcérke,mám otázku nakoľko pravdepodobne tvoj prípad s CS bude aj mojím,viac sa dozviem v stredu tiež som mala pred 3týždňami stenčenú veľmi maternicu a jazva ma aj po 7rokoch bolí.Pravdepodobne si mala spinál,bola si pri vedomí pri druhom CS,ako si to zvládla psychicky ja sa bojím toho,že ke´d budem pri vedomí budem sa báť a budem všetko počuť.......Čítala som,že potom stráášne bolí hlava a ja som migrénová.............necítila si tlak na bruško ked ti malú brali,respektíve čo si cítila????Ja nechcem celkom uspať,lebo pri prvom sa mi dva dni točil svet a dlho som sa dávala dokopy.To som nevedela,že môže byť muž pri tebe pri spinálke,teda ak si ju vôbec mala??? 🙂

lennetfrigg
26. zář 2011

@zewa11 děkuju za gratulaci🙂 Spinál jsem měla v obou případech. Ten první porod byl ale náročný, měla jsem vyvolávaný porod, 3 dny jsem se trápila a pak udělali císaře. Ja byla tak unavená, že jsem celou operaci prospala a i mnohem déle jsem se dávala dohromady. Takže teď podruhé jsem měla taky obavy, protože z prvního jsem si vlastně nic moc nepamatovala. Vybrala jsem si ale jinou porodnici a udělala jsem moc dobře. Opravdu se mnou mohl být manžel, což bylo super. Byla to pro mně velká psychická podpora. Při samotném zákroku jsem necítila vůbec nic, jen když malou vyndavali ven, tak jsem cítila takový tah, ale vzhledem k tomu, že vzápětí bylo slyšet její pláč, tak to člověk ani nevnímal. Manžel mi seděl u hlavy, takže jsme si celou dobu povídali, pak jsme společně malou viděli, on pak šel kouknout, jak jí umývali, označili atd. a pak s ní přišel za mnou. Po zákroku mi ještě asi 1,5 hodiny učinkovala ta látka, pak už mi začali bolesti, takže jsem dostala injekci od bolesti. V porodnici, pokud byla možnost, dávali "císařovny" samostatně na pokoj, takže manžel tam byl celý den se mnou. První den pomáhal mě s jídlem, pitím, druhý den mě už postavili na nohy a dokonce jsem mohla už mít u sebe malou. Zase tam byl manža a pomáhal mi s ní. Takže fakt super, nikdo neřešil, že tam je a ja tak mohla mít miminko hned u sebe. Hlava mě nebolela, jen ta rána, jinak jsem byla OK. Ve srovnání s prvním spinálem, jsem byla opravdu hned fit, dokonce jsem měla druhý den už i mlíko, takže jsme kojili.
Moc držím palečky, aby jsi měla porod minimálně tak krásný a bezproblémový jako já. 😀 😀 😀 😀 😀

vergulka
26. zář 2011

@zachy
môžem sa spýtať, aký máš vekový rozdiel medzi detičkami? diky 😉

macih
26. zář 2011

ahoj holky, ja mam dnes termin porodu, presne pred 2,5 rokem jsem rodila cisarem a ted uz zacinam byt hodne nervozn, ponevac zadny termin cisare ani vyvolavacky jeste nemam naplanovany. Mluvila jsem s lekarem, ze zkusime normalni porod - jizva neboli, mimi melo pred tydnem odhad 3 kg, ze pry bych to mohla zvladnout, ja uz se vsak zacinam bat, ze prdelka bude velika, jak se porod bude oddalovat. Myslela jsem, ze se na prirozeny porod po cisari ceka jen do terminu porodu, pokud je vse ok a ze se neprenasi. Nevite, jak dlouho lekari cekaju v takove situaci s cisarem nebo vyvolavackou? Dr. mi rikal, ze se ceka i 10 dnu, to se ale spis tyka situaci, kdy predchozi porod byl prirozeny...vsechny pisete, ze jste mely cisare naplanovaneho pred terminem porodu... duveruji lekarum, ale uz bych byla nejradeji, kdyby to bylo za nmou

misiatko999
26. zář 2011

ahojte, chcela by som sa Vas spytat na nazor, mam totiz dilemu. Prvy porod som mala v juni 2010 akutnou sekciou nakolko som sa neotvarala a dcera sa narodila dost velka 4370g/57cm. Druhy krat som otehotnela len 8 mesiacov po prvej sekcii, rozdiel mezdi detmi bude presne 17 mesiacov. Zijem v zahranici a tu z toho nerobia ziadnu vedu, ze som otehotnela tak kratko po sekcii.
Na poslednych dvoch poradniach sa ma v nemocnici pytali, ze ako chcem rodit, ja som si mysela, ze to bude automaticky dalsia sekcia, ibaze sa ma snazia presvedcit na prirodzeny porod. Na moje argumenty, ze rana sa moze roztrhnut, povedali, ze je to strasne male riziko. Problem vidim aj v tom, ze tu nekontroluju hrubku jazvy a ani mi nepovedia velkost baba, tak ako pri prvom porode. Dr povedala, ze skusime to prirodzenea v akonahle sa vyskytnu komplikacie tak bude akutna sekcia.
Co mam robit? Mam skusit prirodzeny porod? alebo trvat na dalsej sekcii? Sama neviem, nie zeby som sa bala rodit prirodzene, ale...

xlucia
26. zář 2011

@misiatko999 ja by som trvala na cisarskom. asi budes mat aj druhe dieta velke, mas maly casovy odstup...

miranda77
26. zář 2011

@misiatko999 a na co se cítíš ty? Představ si sama sebe při porodě? Co ti je bližší, co ti přijde bezpečnější? Ze které varianty máš lepší pocit? Ze které větší strach? Je fajn, že si to"můžeš"rozhodnout sama!!!

anka.
26. zář 2011

Ahoj, přidávám se k vám. První porod skončil akutní sekcí kvůli špatným srdečním ozvám u miminka těsně před druhou dobou porodní. Do té doby šlo všecko dobře a já se vůbec nebála. Druhý porod bych chtěla na jednu stranu přirozený, ale na druhou stranu mám už teď příšerný strach (z obou variant).
Doktoři se vás teda většinou ptali, jaký porod po sekci preferujete nebo to rozhodli za vás?

misiatko999
26. zář 2011

@xlucia @miranda77 ja by som skor prijala cisarsky, v mojom pripade sa mi to zda bezpecnejsie, len ma prekvapuje nazor doktorov a to ma dost zaraza, myslela som si, ze to bude jednoznacne.

misiatko999
26. zář 2011

@anka. mna sa teraz pytaju aky porod chcem, ale zijem v zahranici (Irsko), viem, ze na Sk by som mala urcite planovany cisarsky.

anka.
26. zář 2011

@misiatko999 dej vědět, jak se rozhodneš 🙂 Je fakt, že v zahraničí k tomu přistupují často jinak. Já jsem si byla jistá, že druhý porod budu chtít (klidně si i vydupat) přirozený, ale teď, když už to začíná být aktuální, mám hrozný strach. No, možná okolnosti rozhodnou pak za nás. Každopádně já jsem byla vždy zastánce přirozeného porodu a taky bych měla ráda otevřenou možnost dalšího dítětě (tady v čr nevidí třetí CS rádi). Ale do toho je tu ten strach. Hrozně mě děsí představa, toho prasknutí při porodu...

anka.
26. zář 2011

@misiatko999 ...bojím se, že kvůli té hrozbě prasknutí se nějak zablokuju a nepůjde to

bashka
26. zář 2011

@misiatko999 a aj ostatne zienky, ja som rodila druhy krat prirodzene, moj porodnik bol rad a vsetko mi pekne vysvetlil, ruptura maternice sa moze stat kedykolvek pocas tehotenstva, kludne aj v poslednom mesiaci ked je uz taka natiahnuta, nie len pri porode...a hlavne to nie je tak, ze rup a roztrhne sa, predchadzaju tomu priznaky, ktore porodnik rozozna a keby teda bolo riziko, ze sa to stane urobia CS. Ja som velmi chcela rodit prirodzene a to sa s cisarskym teda vobec neda porovnat...chodte do toho 🙂 A jazvu mi nemeral, pretoze to vraj tiez nie je zaruka.

dari
26. zář 2011

@misiatko999 ahoj, ja som tiez mala na vyber...prvy bol CS, ale ja som vzdy chcela rodit prirodzene. Pri druhom porode som mala strach, aby jazva nepraskla, ale pri samotnom porode ma to uz ani nenapadlo, treti bol tiez prirodzeny, vaha bola 4200g a treti 4600g. Som rada, ze som sa takto rozhodla, ja som velmi zle znasala stav po CS 🙂

bashka
27. zář 2011

@dari fuuuu, no ten stav po cs... 😝 fyzicky strasne, ale psychicky este viac, to, ze ja som dceru neporodila, len mi ju vyrezali z brucha... ☹

bashka
27. zář 2011

@dari a tie prirodzene si mala celkom tak, ako to prislo? Lebo mna si porodnik zavolal radsej na vyvolavacku aby som bola pod kontrolou v nemocnici, cely cas ma chodil kontrolovat, keby daco...ale fakt, mna to ani nenapadlo mysliet na nejaku rupturu, tesila som sa, ze porodim 🙂

skeptik
27. zář 2011

@bashka Ja som uplne za fyziolog. porod po SC, ale vyvolavacku by som si teda nedala. Riziko ruptury sa totiz tymto rapidne zvysuje. Zase netreba to silit za kazdu cenu - pokial sa da, a zena nema inu kontraindikaciu (ako napriklad cukrovku) a nie je po termine (respektive je denodenne po termine (max 3-4dni) sledovana s dietatom zarucene do 4kg), tak dobre, pokial sa porod rozbehne sam a kontrakcie su same o sebe dostatocne, tak jasne, ze treba skusit. Hlavne u zien, ktore uz predchadzajuci porod mali krcok otvoreny na nejakych 7-8cm, by bola naozaj velka skoda to neskusit, lebo to ide ovela lahsie.

Este co sa tyka ruptury, co si pisala vyssie, tak ruptura sa sice moze stat "kedykolvek", ale pravdepodobnost je ovela vacsia pri porode, kvoli kontrakciam a samotnemu tlaceniu hlavicky na miesto najmensieho odporu, co sa pred zaciatkom porodnu nedeje.

lennetfrigg
27. zář 2011

Holky, urcite bych se rozhodla podle zdravotniho stavu. Ja druhe taky chtela rodit prirozene, ale dr. rozhodl jinak. A ja byla nakonec rada, mne jizva bolela hodne. Navic mam rez od pupku dolu, ne klasiku, takze 16 stehu. A jak jsem psala, uz na sale bylo jasne, ze to bylo dobre rozhodnuti. A tak mam na vse krasne vzpominky. Ale treba ma sestrenka rodila po cisari prirozene, rozestup pouze 1,5 roku a bez problemu. Je to fakt hrozne individualni.😀

skajana
27. zář 2011

@anka. Tak to jsem na tom podobně🙂 já jsem měla akutní sc pro nepostupující porod, psychicky i fyzicky jsem to teda snášela fakt špatně a dost dlouho mi trvalo, než jsem se s tím tak nějak smířila. Teď čekám druhé a ikdyž jsem byla přesvědčená, že další porod chci rozhodně přirozeně, tak se to teď ve mě motá a až tak úplně jistá si tím už nejsem. Argumenty mám pro obě varianty a fakt nevím, jestli je lepší se připravovat na přirozený porod a pak být zklamaná že to nevyšlo, anebo se na to prostě vykašlat a jít do "jistoty" dalšího císaře....ale pořád mě hlodá, co by kdyby to náhodou vyšlo samo, rychle a bez problémů jak tady občas na MK čtu :( to by samozřejmě bylo ideální, ale to mi nikdo nezaručí...

jajinka27
27. zář 2011

ahoj holky,

tak mě asi čeká vyvolání, první byl císařem pro nepostupující porod a teď druhému se taky nechce :(( o sekci se se mnou nikdo nebavil, není prý důvod, i po sekci se může vyvolávat, no z toho mám teda strach :(

danielka1982
27. zář 2011

@aviril mam pocit,že si písala moj životopis akurat,že medzi mojimi detmi je 3 rocný rozdiel. Cakame tretie ale je už cisarsky nechceeeeeeeem...krajsie pocity su pri spontannom porode a ta bolest stala zato.

blueapple
27. zář 2011

Já osobně jsem hrdá a pyšná na to, že jsem dokázala porodit dítě císařem (a druhý mě čeká za týden). Jak se někdo může cítit po porodu císařem neschopně, méněcenně nebo že nebyl schopen porodit dítě ? Císař je také porod !!!! A jaký ! Navíc vážná břišní operace, řeže se 8 vrstev, hrozí velké komplikace. "Císařovny" jsou moc statečné, podstupují mnohem větší riziko pro sebe samotné, bolesti si užijí dost a dost (je to samozřejmě individuální jako u vaginálního porodu), po císaři bývají omezení týkající se dalšího těhu, atd. Copak ta pravá máma je jedině ta, co porodila vaginálně ??? omyl, způsob porodu z nikoho lepší nebo horší mámu neudělá.

p.s. v mém okolí několik vaginálních porodů nedopadlo pro miminko dobře, akutní císař přišel pozdě nebo vůbec už nešel udělat....(následky přidušení na celý život, úmrtí 😔 ), pak člověk přehodnotí pohled na vaginální porody za každou cenu. nic není důležitější než zdravé miminko a maminka 🙂

skajana
27. zář 2011

@blueapple Teda kéž bych to dokázala vidět jako ty, to bych byla v pohodě 🙂 jenže okolo mě všechny známé a kamarádky porodily normálně, v podstatě bez komplikací a na stejnou variantu jsem se připravovala a těšila i já....no a pak bum ho, všechno bylo jinak :( Navíc se obávám, že se stejně dalšímu císaři nevyhnu (mám odstup jen 21měsíců a hrozí velké miminko...), takže snad se s tím do porodu nějak smířím.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru