1.porod císařem a obava z 2. porodu. Máte zkušenost?

kiara2
24. led 2007

ahojda maminky!!poprvé jsem rodila císařem ale bojím se druhého porodu prý může prasknou děloha při normálním porodu po císaři máte někdo zkušenosti??napište prosím

svatule
24. lis 2011

otěhotněla jsem asi 8 měsíců po prvním císaři, děti do sebe budou o 17 měsíců a dr. už mi řekla, ať spíš počítám se sekcí i u druhého, u malé jsem měla sekci plánovanou pro polohu KP, tak jsem sama zvědavá, jak to dopadne a upřímně, už jsem se tak nějak smířila s Cs i u druhého....tak jsem ale sama zvědavá, 12.12. jdu na velký utz přímo do nemocnice, poptám se, jak to plánují oni, zda je třeba nějakého souhlasu a pod.

skajana
24. lis 2011

Ahoj, sice to asi není dotaz úplně k porodu, ale snad ne úplně mimo téma - dcera se ráda nosí, během dne se jí taky dost nazvedám a vůbec, když ji chci někam rychle dostat, tak si ji taky musím přinést - dneska na poradně jsem se teda pro svůj klid ptala doktora, jestli je to ok (má skoro 14kilo) a bylo mi řečeno, že si koleduju o rupturu.

Jak jste to řešily vy se staršími dětmi? šetřily jste se anebo jste to moc neprožívaly? On můj doktor rád straší, tak jestli to zas není přehnané 🙂

bambulka814
24. lis 2011

@helcenka joj dakujem za link, taku temu som nenasla. hned kuknem.

bambulka814
24. lis 2011

@skajana netrap sa. ja som rodila po 18 m, vlacila som ho takmer do porodu, v 27tt mi hrozili, ze mi makne krcok a taky isty nalez bol v den porodu.

blueapple
24. lis 2011

@skajana nic se stát nemusí, ale může. Je jasné, že ty rady (nenosit víc jak 5kg) nejde dodržet, zvlášť když máš další dítě. Když člověk nemá pomocníka, jak dítě dostane např. do autosedačky, do postýlky, atd....
Řiď se intuicí a řečí těla, když budeš mít pocit, že to děláš špatně nebo Tě něco začne pobolívat, tak se snaž malou nenosit, co nejméně zvedat, odpočívat.
Já osobně jsem se o to snažila, někdy jsem si to ale neuvědomovala. Ale třeba místo utěšování v náručí jsem ho objímala sedícího nebo stojícího na zemi/na židli. Do postýlky a autosedačky jsem ho dala šup šup, prostě rychleji než dřív, bez nějakého delšího chování...atd...

beisis
24. lis 2011

@skajana Já jsem to řešit musela hrozil mi předčasný porod zhruba od 20 týdne. Ale je fakt, že nošení se prostě nevyhne. Ale je fakt, že díky tomu jsem asi taky musela na císaře i podruhé, protože po nošení malého mě pak i hodně bolela jizva. Ono k tomu pomohlo více věcí. Ale je lepší si dávat pozor. Já jsem si ho moc nedávala a malá se narodila po tom, co se všechno sečetlo v 36 týdnu těhotenství.

helcenka
24. lis 2011

@skajana - já nosila syna taky, měl 19 kilo. Snažila jsem se ho teda tolik netahat, ale stejně jsem se tomu nevyhla. Vzhledem k tomu, že v té době chodil na WC a sám na něj ještě nevylezl, tak jsem ho musela už jenom v tomhle případě zvedat syna několikrát denně, protože za žádnou cenu nechtěl na wc lézt ze stoličky a na nočník jsem ho nechtěla zpátky přeučovat.
A jinak mi mudr. říkal, že bych to zvedání měla omezit, ale pokud mě jizva netlačí nebo nebolí a nepálí, tak zvedat tahem a vždy z podřepu.

skajana
27. lis 2011

@bambulka814 @blueapple @beisis @helcenka Díky holky, tak něco takového jsem potřebovala slyšet 🙂 mívám občas tendence podobná doktorská varování podceňovat, tak aspoň vidím, že reálné riziko tady fakt je....sice jizva je zatím naštěstí ok, ale i tak předčasný porod ani ruptura mi za to asi nestojí 🙂

beisis
27. lis 2011

@skajana Já jsem to taky brala s rezervou, ale kdybych ten předčasný porod mohla odsunout, tak bych asi dávala víc pozor. Za ty problémy to fakt nestojí.

natama
27. lis 2011

hmmm, to je zajimave. uz x krat jsem si rikala, jestli ta jizva se mi moc neztensila prave proto, ze jsem se vubec nesetrila, fungovala uplne normalne skoro jako netehu, zvedala starsiho... 😖

kili
17. led 2012

tak sa priznám, že som si na jazvu ani nespomenula, že kvôli tomu by som nemala zdvíhať. ja som fungovala úplne normálne celé tehu. dvojičky som síce prestala dvíhať s čistej lenivosti, povedala som im, že už vláčim jedno dieťa v brušku a to stačí :D Ale samozrejme aj to sa podarilo, ale dala som si ich skôr na chrbát, alebo žiadala ich, aby sa ma držali a nie len ja ich rukami dvíhala. No ale nákupy a všetko bolo vždy na mňa.
Rodiť by som strašne chcela prirodzene. po sekcii som skoro 5r, nikdy som s jazvou nemala problém. možno aj preto, že som ju mala relatívne mladá, 25r., tak sa ľahšie zahojila.

helcenka
18. led 2012

@kili - když nemáš žádné problémy, tak nevidím důvod, proč bys nemohla rodit přirozeně. Já měla sekci v 29 a s jizvou jsem taky neměla žádný problém. Po třech letech od sekce jsem loni přirozeně porodila mimíška, žádné extra opatření neproběhlo, jen si mě dr. trochu víc hlídal, a jizvu mi ani nijak nekontrolovali. Nezáleží na tom, jak je jizva tenká, ale jak je pružná. Když se na to cítíš, tak proč ne? Jasné, že strach tam vždycky bude, ale "podělat" se může naprosto cokoli, kdykoli - to nemluvím jen o porodech. Prostě náhoda je blbec. Ale to by člověk nemohl v životě jít do ničeho, že?
Přeji moc štěstí. 😉

zzzz128
18. led 2012

Ahojte,ja som mala prvú sekciu skoro pred 3 rokmi,teraz čakám druhé bábo a odzačiatku cítim jazvu,keď dvíham malú atď... Pri malej som chcela veľmi rodiť prirodzene,ale nedalo sa,bola som v 42tt a nič nezaberalo,ani vyvolávačky,nič. Teraz,popravde,by som vzhľadom k tej jazve,brala radšej cisársky,bojím sa 😒 Máte s tým skúsenosti? S tou jazvou hlavne,a ako budem vlastne rodiť,s lekárom som sa o tom nebavila,on je taký,že mi na všetko povie neriešte,atď ☹ O 2 mesiace sa sťahujeme(to je jediný dôvod prečo nejdem k inému lekárovi).

romcovaklarka
18. led 2012

@zzzz128 Ahoj, já můžu jen poradit, co mi říkala moje dr. - před pár dny jsem u ní byla a zajímala se, kdy můžu zase nejdřív otěhotnět a taky jsem se právě ptala na přirozený porod, jestli to bude možné takto brzo po sekci - resp. samozřejmě to nemůže vědět předem, ale spíše mě zajímalo, jestli je to apriori vyloučeno. Moje dr mi řekla, že rozhodně ne, že je to možné, ale že je třeba v těhotenství seldovat jizvu (hlavně uvnitř - ultrazvukem), zda se ke konci příliš neztenčuje, to by pak při kontrakcích mohlo dojít v místě jizvy k prasknutí a proto se naplánuje sekce ještě předtím, než porod začne. Taky mi řekla, že s předchozím porodem sekcí se při dalším porodu nevyvolává, ale rovnou se udělá sekce. Ale pokud porod začne spontánně a jizva vypadá dobře, není prý důvod nezkusit to přirozeně.
Naopak pokud se bojíš a chceš sekci, podle mě by ji měli udělat, nebo trochu "přikrášli" to, jak tě jizva bolí 😅 Každopádně držím palce 🙂

romcovaklarka
18. led 2012

Jinak jak tu řešíte zvedání dětí v těhu apod. Já mám spíš strach, když bude druhý porod zase císař, jak to budu dělat po porodu se starším? 😕 To by asi nešlo, třeba dva měsíce ho nezvedat 😒 Neřešili jste někdo? U prcka do dvou let?

zzzz128
18. led 2012

@romcovaklarka Ďakujem 🙂 Len tu,poviem lekárovi,tak mi povie nech malú nedvíham(no jasné,ona sama skočí do sedačky,do vane),ani to nezapíše že ma bolí,nič 😠 Uvidím akého lekára "schytám" po presťahovaní,ak bude taký debo,tak si to prikrášlim 😀 a na UTZ mi vôbec jazvu nepozerali.

romcovaklarka
18. led 2012

@zzzz128 Tak snad budeš mít na nového doktora větší štěstí. Nakonec bude ale asi stejně nejvíc záležet na tom, jak se jim to bude zdát v porodnici, až začneš chodit na vyšetření tam. A jako rada malou nezvedat - to je fakt k nezaplacení 😝

helcenka
18. led 2012

@romcovaklarka - ono to záleží asi na doktorovi, protože jak jsem to tu četla, tak co doktor, to jiný názor. Můj dr. mi např. říkal, že syna zvedat můžu a po porodu (i kdyby to byl císařský řez) tak taky, jen prostě dávat větší pozor a zvedat tahem, tzn. třeba z dřepu a ne z předklonu. To myslím, že by s dítkem do 2 let šlo, protože ještě tolik neváží, syn už měl 1 kg, když se narodila malá, takže to bylo horší, ale opravdu jsem ho tahem zvedla, když jsem potřebovala - třeba do vany.
A u toho druhého porodu mi naopak říkal, že pokud budu chtít po prvním CS rodit opět CS, tak mi to napíše a nebude problém. Pokud budu chtít rodit přirozeně, tak mimi odhad do 4 kilo, přenášet max. 1 týden a pokud by nic nenasvědčovalo porodu, tak že je možnost vyvolat nějakou lehčí formou (to ale nevím co je, protože na to nedošlo). A jasně že mě nesmí jizva bolet v těhu. A na tu ztenčenou jizvu jsem se taky ptala, UTZ mi na ni nedělal ani jednou a řekl mi, že na tom tolik nezáleží, jestli je tenká, ale jak je pružná a to se podle UTZ nepozná.
Je teda pravda, že mě rodil on, takže jsem neměla takový strach a neměla jsem žádné komplikace

romcovaklarka
18. led 2012

@helcenka Díky moc za podrobnou odpověď 🙂 Tak to zní celkem nadějně. Malej je teda dost macek, má 10 kilo už teď. Ale tak snad to nějak půjde. Samozřejmě nejsem ještě ani těhotná, tak kdo ví, třeba to ani nepůjde 😔 Ale ráda bych, tak si to právě už radši zjišťuju. Tak děkuju.

helcenka
18. led 2012

@romcovaklarka - jéé tam mělo být, že syn měl 19kg...

romcovaklarka
18. led 2012

@helcenka No mně došlo, že neměl kilo 😀 Ale kolik tam mělo být jsem netipla 🙂

natama
18. led 2012

k tem ruznym praktikam dr. mi to neda sem nezkopirovat prispevek z tematu o porodu koncem panevnim, snad se nebude mismar zlobit 🙂
"mismar @konsa
se přidám, 23.8. jsem porodila dceru KP (první dcera se narodila císařem) .... porodila jsem přirozeně, sice porod byl vyvolaný .. rodila jsem v Chomutově s výborným primářem
9. led ve 23:51 • Odpověz • 1 uživateli se to líbí • To se mi líbí"

@helcenka dr. mi i nejak zkoumal pruznost te jizvy na utz, nejak to pry jde... docela bych byla zvedava, zda by tvuj dr. volil prirozeny porod i v pripade, ze by z utz, treba od jineho dr. byla jizva 2mm (prosvitajici vak blan) 🙂

helcenka
18. led 2012

@natama - to nevím, já měla taky obavy o jizvu, ještě jsem blbec četla kde co o ruptuře dělohy....
Nicméně jsem si to potom zakázala myslet na hrůzostrašné konce a už nic nečetla. Prostě jsme se s dr. domluvili, že to půjde přirozeně a šlo. Popravdě to nechal jako moji volbu a říkal, že v tom nevidí problém, když to bude bez komplikací samozřejmě. Jen mě při porodu víc hlídali - teda hlavně to spočívalo v tom, že jsem musela být připojená na monitor a nesměla chodit, když už byla voda pryč a porod rozjetý. No ale ty dvě hodinky se to dalo vydržet 😀 .

Jinak říkal, že riziko ruptury tady sice je, ale velmi malé, ale rizika jsou u všech porodů, vždycky je tam možnost, že se něco zvrtne a porod bude mít komplikace, ať už je to po CS nebo ne. A mě jizva nedělala žádný problém, takže jsem do toho šla? 😀

Ale popravdě, kdybych se na normální porod necítila, tak bych chtěla taky CS. Psychika udělá moc.

natama
18. led 2012

@helcenka ja si prave vubec nepripoustela, ze by to neslo, ze by byl problem s jizvou me ani nenapadlo. o to vic me pak to dostalo. zrovna jsem byla v porodnich, kde jizvy meri...
to by me zajimalo jestli se da porodit i s jizvou, co je i bez kontrakci uplne pruhledna 😕

kili
18. led 2012

Tak som bola dnes v poradni, som otvorená na 2cm a že sme na dobrej ceste 🙂
Potom ma poslala na monitor, nezdalo sa jej tam niečo, tak ešte na ultrazvuk, ale všetko bolo OK. Malá je dosť nízko, tak sa zle merala, ale vyšlo 3930g 😅 Tak som strašne zvedavá, koľko bude mať 😵
Už mi ale vypísala lístok na príjem, takže ak do pondelka neporodím, čo bude dva dni po termíne, idem do nemocky. Ale to už teda beriem, aj keď dúfam, že sa to do vtedy nejak rozbehne.
Tiež mi potvrdila, že po cisárskom sa nedávajú vyvolávačky, takže ak nezačnem rodiť sama, ide sekcia ☹

inge221
5. únor 2012

Ahoj, když jsem byla těhotná četla jsem snad všechno na toto téma a ted bych ráda přidala svoji zkušenost. Poprvé jsem rodila plánovaným CS pro KP. Vše proběhlo v pohodě, jizva se hojila dobře. Druhý termín porodu jsem měla přesně dva roky po císaři. Během těhotenství mě jizva nebolela, neměla jsem žádné komplikace, jizvu nikdo neměřil, jen jsem chodila v 9 měsíci častěji na kontrolu. Vybrala jsem si porodnici, kde dávají po jednom CS vybrat, takže jsem se cítila tak nějak "bezpečněji", že to záleží na mě. V den termínu se naplánoval další císař, říkala jsem si, že to bude zas všechno pohoda, vím do čeho jdu ale den předtím jsem nějak zpanikařila, zrušila to a bylo mi povoleno týden přenášet, pokud se samo nerozjede (vyvoláni odmítli, že by to bylo nebezpečné) bude týden po termínu císař. Poslední den se prod rozjel sám. Měla jsem nepravidelné kontrakce, sice mi všichni říkali že to jsou poslíčci ale radši se jelo do porodnice. Tam mi potvrdili poslíčky, ale radši si mě tam už nechali. Asi psychika zapracovala, protože jak jsem věděla, že jsem "už můžu", samo se to rozjelo a to takovou rychlostí, že do tři hodin byla má druhá dcera na světě. Bez jakýchkoliv komplikací, v jizvě mě ani nepíchlo. Netroufnu si říct, který z porodů byl lepší, každý měl něco do sebe a hlavně z obou mám krásné zdrave děti🙂 Držím palce všem, které ten druhý porod teprve čeká!

svatule
10. kvě 2012

Ahoj holky, chci jen napsat, pokud váháte s druhým porodem a bolí vás aspoň občas v jizvě, běžte raději na císaře. Já otěhotněla 8 měsíců po prvním, vše v pořádku, od asi 34tt občasné bolesti, tahání v jizvě, navíc miminko mělo zjištěnou srdeční vadu. Lékaři čekali, ať je pěkně donošené, rodila jsem nakonec v 40+5 a naštěstí plánovanou sekcí, a díky bohu za to. Měla jsem srůsty v malé pánvi a svalovinu dělohy v místě jizvy ztracenou. Tímto chci i poděkovat panu doktorovi Horákovi, za super vedený porod a šití, opravdu precizní!
No a i malý je díky tomu všemu v pořádku, nyní už se zotavuje po náročné srdeční operaci a snad brzy pojedeme domů 😵

makuleee
1. črc 2012

ahoj 🙂
z vlastních zkušeností říkám nebát se druhého porodu 😉
poprvé sem rodila císařem o 14 dní dřív,podruhé je to skoro měsíc se nám povedlo porodit přirozeně 😉
byl to vyvolávaný porod,docela dost to bolelo,ale bylo to krátké hotovo od první kontrakce bylo za 2,5h 🙂 já si za celou dobu těhu nepřipouštěla že bych měla rodit opět CS v porodnici mi jizvu neměřili,malého změřili týden před termínem a vyvolávalo se týden před temínem k vůli špatné placentě a přirozený porod bych neměnila 😉
rekonvalescence byla proti císaři úplně luxusní,sice nástřih mám,ale běhala sem hned ten den po porodnici a jediný co mě bolelo byl zadek a to brzo přešlo 😀 oproti císaři je přirozený porod nádhera 😵
já měla namále už mě chtěli vézt na druhej císař,protože mě začala při kontrakcích bolet jizva,ale malej než mě odvezli se rozhodl vylézt sám tak se to nestihlo a porodili sme ještě ne boxu 😀 sem jedině ráda tak se nebojte,když budete myslet pozitivně a budete chtít porodit normálně tak to půjde 🙂
já sem prostě celou dobu byla přesvědčená že to dám🙂

makuleee
1. črc 2012

a díky tomu porodu se těším ještě na třetí mimčo 😀 😉

gabkostanka
1. črc 2012

@makuleee tak to sa fakt dobre cita 🙂 ja by som si tiez priala spontanny porod, u nas sa po sekcii druhy porod nevyvolava a to pozitivne myslenie urcite pomaha, dokonca som citala niekde, ze aj kontrakcie a tu bolest treba prijat, pretoze potom sa zase vylucuje latka, ktora bolest prirodzene tlmi v dalsich fazach porodu 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru