3. císařský řez. Jaký byl?

joelly
20. únor 2012

Moc bychom si s manželem přáli mít jednou tři děti. Bohužel mám indikaci k SC a názory na počet císařských řezů se různí. Zajímalo by mě u vás, které jste do toho šli, jaké bylo vaše třetí těhotenství a třetí císař? O SC je zde na MK spousta témat, ale ty se týkají spíše způsobu porodu po SC, odstupu těhotenství atd. Já bych byla ráda za praktické zkušenosti těch, které si to prožili (případně jsou potřetí těhotné a třetí SC je čeká) - táhla vás jizva, doktor vám těhotenství doporučil/nedoporučil atd. Díky! 😉

zdeniii
20. únor 2012

@joelly ahojky mě se to sice netýká, ale paní která vede předporoní kurzy a kurzy pro děti má děti 3 s docela za sebou a všechny šly na svět sekcí úplně v pohodě. Neměnila by jak o tom mluvila.

lamarika
20. únor 2012

@joelly tak já jsem teprv opravdu na začátku 3. těhotenství, takže jen k tomu doporučení těhu od doktora. Bylo mi řečeno tohle: CR můžu mít klidně i 4x. 3x CR úplně v pohodě, protože hojení po CR bylo ukázkové a těhotenství až na menší drobnosti v pohodě. Tudíš s třetím těhotenstvím u mě není problém, jen budu muset chodit častěji na kontroly a samozřejmě opět bude následovat CR. Jizvu jsem u druhého těhotenství nijak nepociťovala. Porod se mi rozběhl normálně a ani při silných kontrakcí jsem jizvu necítila. Třetí CR pro mě je šílená představa, protože mám šílenej strach. Provedení obou CR pro mě bylo velice traumatizující a bolestivé, takže na to radši nechci ani myslet.

joelly
autor
20. únor 2012

@lamarika držím palce, ať je vše v pořádku. Třetí těhu jste plánovali? Budete mít dětičky brzy po sobě 🙂

lamarika
21. únor 2012

@joelly děkuji 🙂 Třetí jsme plánovali, ale nečekali jsme, že to vyjde takhle hned. Teď to byla trošku plánovaně, neplánovaně náhoda. Chtěli jsme se snažit až tak od léta, ale už jsme si nedávali zrovna pozor. Minulej měsíc jsme s polu spali jednou bez ochrany a ono to zcela nečekaně vyšlo 😀 Ale jsme oba rádi, jen musíme uspíšit stěhování do většího. První dvě děcka jsou od sebe 18 měsíců a teď prostřední s nejmladším bude nějakých 23 měsíců. Chtěla jsem děcka od sebe do dvou let a ono to vyšlo 😵
Snad jsem nic nezakřikla a bude vše v pořádku 😕

natama
21. únor 2012

ahojte, taky me to zajima. muzu poprosit, muzete pripadne napsat neco o jizve v predchozim tehu, zda vam ji merili a kolik pripadne mela? ja mela na konci 2mm, tak se lekari v nazorech na dalsi tehu lisi :/ diky
at mate tehulky vsechno ok a zrava miminka 😵

helcas
21. únor 2012

@lamarika pro mě zpětně císaře taky traumatizující, ale spíš psychicky...a dost se tedy bojím samotné operace, protože to je prostě vždycky risk..ale ani tak nás to taky neodradilo od dalšího 🙂

helcas
21. únor 2012

@lamarika a tedˇ to čtu, jak máš malé děti...tak to jsme na tom opravdu skoro stejně. my to třetí teď neplánovali, ale zadařilo se nám, tak to tak mělo být..chtěli jsme ho až bude aspoň ten starší ve škole 🙂

helcas
21. únor 2012

@natama mě jizvu po první sekci nikdo neměřil a ani jednou jedinkrát ji nikdo nezkontroloval a kdyby mi předčasně neodtekla voda, určitě by mě nechali rodit normálně.. v těhotenství mě jizva nebolela, vůbec jsem o ní nevěděla. tedˇjsem teprve v 9. týdnu, jizvu mi doktorka už kontrolovala, ale ani jí tak nezajímala tloušťka - ta se stejně v průběhu změní, ale spíš jestli na ní někde není nějaký problém, jestli placentace probíhá mimo jizvu a tak...a o rizikovosti těhotenství a častějších kontrolách mi nic neříkala. doufám, že celé těhotenství proběhne v klidu, normálně a ani si nepřipouštím myšlenky na nějaký špatný průběh

lamarika
21. únor 2012

@natama já to měla stejný s tou kontrolou jizvy jako helcas.

joelly
autor
21. únor 2012

Ahoj holky, vážně vám jizvu nepřeměřovali? Já myslela, že to je jeden ze základních ukazatelů, podle kterého vám doktor řekne, jestli to těhotenství doporučuje.

pepibubu
21. únor 2012

Mám za sebou z mých zdr. indikací dvě sekce, a když jsem byla na poslední kontrole v porodnici, tak mi dr řekla "ještě jedna sekce a pak už ne," a je pravda že se mě při každé kontrole i moje gyndra ptala, zda mě netáhne jizva atd

adellaide03
21. únor 2012

Mě jizvu taky nikdy nepřeměřovali. A já jsem ráda bych chtěla tři děti, tak jsem ráda, že tady píšete i vy co čekáte třetí dítko po dvou císařích. Já sice nevím jestli budu rodit císařem, ale pokud ano, tak jsem klidnější v tom, že není problém mít i tři děti.

helcas
21. únor 2012

@joelly dr. mi ji neměřila jako že by řekla má 5 mm, 2mm nebo tak...jak jsem psala, spíš zkontrolovala, jeslti do jizvy nezasahuje placenta, jestli není nikde nějaká trhlina nebo co já vím a taky řekla, že tloušťka děložní stěny je zatím dostatečná

radun
21. únor 2012

@joelly Měření taky slyším poprvé - mně doktor kouká za jizvu při každé prohlídce (ono ji ani nejde nevidět, když kouká i jinam - že? 🙂 ), ale v životě ji neměřil. Vím, že nějak při porodu budou měřit, jestli se moc nenapíná či co... O tom něco víte, holky? To by zajímalo mě - jak se to měří a tak?

natama
21. únor 2012

ja teda byla ve trech porodnicich za to druhe tehu :D v jedne jizvu nemeri, ze nezalezi na tloustce, ale na pruznosti. v dalsi ji meri a pokud ma pod 3,5 mm je to indikace k dalsi sekci. v dalsi ji taky meri, ale neberou to tak striktne. s tema 2mm, by me i nechali zkusit to prirozene, ale jen do terminu a bez vyvolavani.
to teda koukam, ze ji tak casto nemeri.
@radun meri ji UTZ v nejtenzim miste jizvy

marketa137
21. únor 2012

tak ěm taky bude čekat třetí sekce. No po druhém porodu se vše hojilo dobře a když jsem lékaři řekla že by jsme chtěli ještě jedno tak že to nedoporučuje ale že on prostě má názor že 2 sekce stačí ale že teda mě po šle ke svojí manželce na utz a at ona rozhodne co a jak. na utz vše ok, prý kdyby nevěděla že mam 2 sekce tak tu první jizvu už nenašla 😉 . prý teda 3 těhu ano nevidí v tom velký problém ale fakt už poslední 😉 . ve 21tt kontrolovala jizvu utz a že vše vypadá dobře 😉 tak uvidíme ale samozřejmě rodit jedině sekcí 😉

helcenka
21. únor 2012

Ahoj holky, já nepatřím do tohoto tématu, ale jen chci napsat něco k té jizvě.
První mimi jsem měla neplánovaným císařem pro komplikace u porodu. Druhé těhu jsem neměla s jizvou žádný problém a porodila jsem přirozeně naprosto bez komplikací. Můj doktor mi říkal, že nezáleží na tom, jak je jizva tenká, ale jak je pružná. Nikdy mi ji neměřil, v těhotenství jsem neměla komplikace, jizva mě nebolela, netlačila ani jsem ji necítila, tak jsme se domluvili, že budu rodit normálně, pokud budu chtít. Měla jsem strach, ale doktorovi jsem věřila, protože je to vyhlášený lékař.
Takže ani nevím, jak ji mám tenkou či tlustou.
V některých porodnicích nechtějí provádět normální porody po císaři, jinde zase nevidí žádný problém v přirozeném porodu po císaři. Jo a mám kamarádku, kterou nechali porodit přirozeně po 2 císařích.

A někde tady přispívá mamina, která je po 4 císařích, ale teď si nevzpomenu na její nick.

Držím všem palce.

helcas
21. únor 2012

@helcenka ja prave hledam takovou porodnici, kde by me nechali rodit i po 2 sekcich..vim o ostrave, brne, vrchlabi..ale o nicem tady pobliz..muzu se zeptat, kde ta tvoje kamaradka rodila?

ellan
21. únor 2012

Ahoj,vsechny🙂 jsem po ctyrech sekcich a jak mi rekla moje mudr, mam si uz davat pozor🙂 uz jsem i mela strach, ze bude dalsi mimi a kdyz jsem se o tom s odstupem casu bavila s mudr, rikala, ze by nam nezbylo nic jineho, nez jizvu hlidat, ale da se to zvladnout. Pri tretim tehotenstvi se doktorum ma jizva nelibila, od 31. Tydne jsem byla ve spitale, maleho mi vzali o mesic driv a zjistili, ze se mi jizva nerozjizdi a ze to byl plany poplach🙂 posledni dceru jsem donosila do 38. Tydne, pak jsme se dohodli na porodu, mimi uz jen roste a zbytecne zatezuje delohu. Ja osobne bych jeste asi jedno tehotenstvi zvladla, ale staci... Jo a primar z ostravske fakultky rodil 7. SC, nekde v busi, tak tady se to da asi taky zvladnout,ne? Takze hodne stesti a treba i deti🙂

joelly
autor
22. únor 2012

@ellan 🙂 tak už jsem klidnější, když jdou i čtyři. Podle mě opravdu doktoři většinou zbytečně plaší, je jasné, že děloha je poznamenaná předchozíma SC a jsou tam větší rizika, ale pročítala jsem opravdu hodně o tomto tématu a všechny příspěvky od trojnásobných maminek císařoven byly veskrze pozitivní. Rupturu dělohy můžeš mít i v druhém těhotenství a od toho taky nikdo neodrazuje.

@helcenka jak poznají pružnost jizvy? Že tě během těhotenství netáhne?

@helcas @lamarika pro mě více než samotný císař bylo traumatizující to, že mi malou odvezli do jiné nemocnice na JIP a já za ní mohla až za několik dnů. Hlavní je, že máme zdravé děti, i když naprosto chápu vaše pocity.

helcas
22. únor 2012

@joelly je jasný, že jsme všechny rády, že jsou naše děti na světě živé a zdravé...ale přeci jenom, když člověk ví, že některé sekce jsou zbytečné a nebo že existují v zahraničí porodnice, kde i maminky na jip mohou mít u sebe miminka, dokonce nedonošená, člověka to zamrzí :/

lamarika
22. únor 2012

@joelly u mě bylo stěžejní zda další těhu nebo ne jak moc dobře jsem se zahojila po druhé sekci. Tloušťka jizvy nikoho nezajímala ani v porodnici. S tím jak ti malou odvezli pryč je to na prd. A proč ti ji vlastně odvezli? Já jsem si vydyndala malou hned v noci. Syna až druhý den 😒

lamarika
22. únor 2012

@helcas já mám v sobě furt tak nějak zakódováno, že jsem jako ženská selhala. Vím, že je to nesmysl, ale je to tam. . . ☹

l.e.o.n.t.y.n.k.a
22. únor 2012

Musím, přidat trošku do mlýna, mě teda jizvu měřili asi ve 33. týdnu a pak ve 37. týdnu, a jelikož malá měla odhad před porodem 3700 g tak to šlo zase sekcí. Ale jinak jde o pružnost té jizvy. U mě teda šlo o to, že jsem je měla po 16. měsících, což je docela brzo. Ale taky se nic nedělo, těhotenství proběhlo bez komplikací a malá se holt narodila sekcí.

helcas
22. únor 2012

@lamarika já ani nemám pocit, že jsem selhala.. spíš mi jen chybí prožití porodu a všeho co k tomu patří..

helcenka
22. únor 2012

@helcas - kamarádka rodila v Českém Krumlově.

@joelly - pružnost jizvy mi nikdo nikdy nezkoumal, dr. mi říkal, že se to nedělá. Nicméně, já neměla při druhém těhu žádný problém s jizvou, netáhla mě, nebolela, nic. Ale ty máš ještě dost času přemýšlet o třetím porodu. Třeba nebude další císař potřeba.
A to malá měla odhad 3,80 kilo - a opravdu nakonec vážila 3,88. Dr. by mě nechal rodit normálně s odhadem do 4 kil.

natama
22. únor 2012

@lamarika ja mam pocit, ze jsem taky selhala, ale spis z toho duvodu, ze jsem presvedcena, ze obe sekce byly zbytecne. Proste jsem slepe verila doktorum, ze tak je to nejlepsi :// duvodem byl KP. Kdybych sla do porodnice o par kilometru dal, uz by to automaticky sekce nebyla. Navic to bylo uple zbytecne 9 dni pred terminem, jenom proto, ze tak je to pro ne pohodlnejsi.
Druha byla kvuli te tenke jizve (ikdyz jsem se hojila uplne v pohode a nebyl zadny problem ani po sekci, ani behem tehotenstvi, jen proste byla tenka), ale kdybych se zase nenechala od dr. vystrasit, myslim, ze to mohlo klapnout i bez CS. Tentokrat jsem ale byla alespon v porodnici, kde se nedava na JIP, takze jsem mela broucka u sebe rychle, asi hodinu po sekci a byl tam manzel, ktery se o nej staral, ale vtsinu casu spal u me. Podle meho gyn, je pobyt na JIP po sekce jen o penezich.
Jestli bude nejake priste, rozhodne si najdu porodnici, kde i po SC bude mozny bonding a ze uz mi ho nebude nikdo nikam odnaset. Takze jestli jeste nekdy nejaka sekce, tak jedine takhle 😵

https://www.youtube.com/watch?v=m5RIcaK98Yg

@helcenka az se uvidis sveho gyn zeptej se ho prosim, zda by sel do prirozeneho porodu i se zenskou, ktera by za nim prisla s tim, ze odjinud ma podle UTZ zjisteno, ze ma delohu jako papir 🙂 a jaky on ma nazor na VBA2C? diky 😉

@joelly v porodnici mi primar jizvu kontroloval i co se pruznosti tyka pomoci UTZ, nejak se to pry cca poznat da.

lamarika
23. únor 2012

@natama to je moc pěkný 😉 Takový všechno v pohodě a bez stresů. Věřím, že maminka musela mít ze všeho pěkný vzpomínky.
Mně po druhé sekci malou nepřiložili 😢 Bylo to tím, že jsem už byla strašně vyčerpaná a pomalu tam usínala a taky proto, že když malou vytáhli, tak nedýchala. Po dobu co mě šili ji měl u sebe alespoň manžel. Teď už to snad bude i s přiložením. Alespoň částečně by to bylo jak má 😉
Já mám špatnej pocit z první sekce, protože si myslím, že jsem neměla být tak z doktorů vystrašená a dupnout si, že to chci zkusit. Malej byl dost velkej a mně už selhávali ledviny, tak mi řekli, že musím na sekci a že uměle vyvolávat je blbost, protože cesty nejsou připravený a malej musí co nejdřív ven. Měla jsem to tehdá alespoň zkusit. Stejně jsem šla na sekci až druhý den.
No a druhá už byla v zívislosti na té první. U první jim nějakým záhadný způsobem praskl řez až k močáku a i když mi doktor celou dobu tvrdil jak v poho budu rodit normálně, že není problém, měli v porodnici jiný názor. . .

joelly
autor
23. únor 2012

@helcenka času mám určitě ještě dost, ale jak jsem psala výše, mám indikaci k SC, takže mě jen zajímá, nakolik jsou naše plány reálné 😉

@natama zajímavé, co porodnice to jiný přístup. A k tomu KP, známá měla taky mimčo koncem pánevním a chtěli ji nechat porodit normálně, i když ona byla proti, nakonec to ale stejně nešlo a byl císař

@lamarika to je mazec, kamarádce zase nevyndali při císaři plodové obaly, takže musela jít asi za tři týdny na přečištění

helcas
23. únor 2012

@lamarika tak jsem dneska večer začala dost silně špinit, zkazila se mi 2 dny zpátky příšerně pleť, tak se bojím, že se něco porouchalo a blíží se menstruace..zítra skočím k dr., třeba to zachrání utrogestan, ale bojim bojim :/ už minule jsem s tím měla problém

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru