3 otázky k porodu - po porodu

eficenka
1. únor 2013

1. dávají v každé porodnici těste před vlastním porodem ( tlačením) oxytocin? ( pokud teda není jiné přání pacientky)

2. ihned po porodu mi dali malou do náručí, pak ji odnesli na vážení a měření - manžel šel s nimi a celou dobu natáčel na videokamer u - je natočené jak ji i dávají injekci vit. K ( chudák malá se tak rozplakala, že vždy když vidím video tak brečím). Dává se všude po porodu injekce vit. K miminkům ?

3. po porodu sme 2 hodiny byli s Aničkou a manžou na sále, pak mě odvezli na pokoj a malou na sesternu a dovezli mi ji až za 2 hodiny! a to sem se pořád musela připomínat.... Po druhém porodu, jestli budu v pořádku bych chtěla mít malou už hned u sebe na pokoji...

zlababa07
1. únor 2013

Praha - Motol
1. oxytocin jsme neměla ani při jednom ze dvou porodů
2. ano, též jí dostali oba synové
3. při prvním porodu mi malého přivezli dokonce až za 4 hodiny, ale měla jsem znecitlivělou nohu po epidurálu a nemohla jsem se asi 2 hodiny vůbec zvednout, při druhém porodu mi ho dovezli do hodinky

vendullka
1. únor 2013

1. ne, při druhém porodu mi nedávali vůbec nic.
2. ano to je běžná praxe, je to prevence krvácivé nemoci novorozenců.
3. to je z důvodu pozorování miminka, zda je všechno v pořádku a čeká se až se i maminka dá trošku dohromady, zřejmě asi také všude.

aguaverde
1. únor 2013

1. já ho neměla (a ani bych nechtěla)
2. mně dali Chár k prsu, pak jí vzali na zvážení a měření (jestli dostala injekci netuším musela bych se zeptat muže ale vůbec si nejsem jistá zda by něco takového říkali) - to šel manžel taky aby si jí podepsal a donesl ji na porodní box on, a byli sme sami tři asi dvě hodiny
3. mě odvezli na pokoj a malou mezitím umyli a oblíkli, byla sem bez ní asi půl hodinu až 3/4 hodiny víc ne pak už byla pořád na pokoji u mě 🙂

petrusew
1. únor 2013

Brno Bohunice
1. Oxitocin jsem nedostala - porod byl vyvolávaný tabletou, potom už volný průběh
2. ihned po porodu jsem dosala malou okamžitě na břicho, tatínkovi bylo nabýdnuto přestřižení pupeční šňůry a chvilku nás tak nechali
- Anetku ošetřovali předemnou na sále, tatínek stál celou dobu u ní a hladil jí, všechno jsem viděla a u všeho byla. Potom nám ji nechali na sále
3. malou si odvezli a já se najedla, osprchovala a byla jsem přeložena na šestinedělí. Sestra se mě ptala, jak se cítím a já na to, že chci malou, tak mi ji asi za 20min dali - vybalila jsem se a tak. (potom už všechno probýhalo pod mým dohledem, doktorka chodila na pokoje, na kyčle jsem šla taky s ní, vše probíhalo za přítomnosti matky). Vit. K dostala píchnutý, dle dětské je to lepší a spolehlivější metoda než kapky. Malá prý za celou dobu vůbec neplakala 🙂

xvitk101
1. únor 2013

Podolí
1. běžně se nedává, ale já jsem ho pro nepostupující porod dostala.
2. měří a váží se na porodním sále, vše sledoval manžel. Bohužel mi malého nedali hned na břicho a ani nenechali tatínka přestřihnout šňůru. Tlačila jsem skoro 2 hodiny, tak se báli, aby bylo miminko v pořádku.
3. ty dvě hodiny byl malý na sále s námi, pak ho odnesli na novorozenecké oddělení. Pač jsem ze sálu odcházela na pokoj kolem 23. hod., tak si malého nechali na oddělení přes noc. Měla jsem z toho výčitky, že není se mnou, že nám něco uteče aj. Ovšem po porodu a šití jsem byla tak vyčerpaná, že jsem byla nakonec ráda, že jsem se mohla v klidu přes noc vyspat. Malého mi přinesli druhý den po vizitě a od té doby byl už celou dobu se mnou. Vitamín K mu píchli na novorozeneckém.

cuci25
1. únor 2013

1. já jsem dostala kapačku asi když jsem byla na 5 cm otevřená, nikdo se mě neptal, jestli jí chci nebo ne a po pravdě nevím ani, co to bylo ☹
2. taky netuším, jestli malá nějakou injekci dostala, ale řekla bych, že ne, to by mi přítel určitě řekl. Na porodním sále jsem byla jen já sama dvě hodiny, malou si odvezli vedle do místnosti. Měla jsem ji jen chvilku na prsou.
3. tak já budu asi extrém ,ale u sebe jsem malou měla až druhý den. Vozili mi ji jen na kojení, protože jsem po porodu ve sprše omdlela a pak mi dávali kapačky a transfúzi, takže jsem byla ráda, že ležím, nedokážu si představit ten první den, jak vstávám k malý a beru si jí na kojení ☹

bureska
1. únor 2013

FN Olomouc
1. mně oxytocin dávali na kontrakce + kapačky a injekce. Zastavil se mi porod. Nikdo se me mě ale neptal jestli to chci nebo ne. Měla jsem špatný monitor a špatně jsem se otvírala, tak jednali
2. malého mi odnesli hned po porodu, byl vytažen vexem a měl poporodní komplikace. Injekci myslím nedostal a přinesli mi ho pak za pár minut po změření, zvážení a uvolnění dýchacích cest
3. po porodu jsem byla s malým 2 hodiny na sále, mně potom převezli na oddělení šestinedělí a jeho na novorozenecké kde ho umyli a oblékli. Asi za hodinu až dvě mi ho přinesli

zelvatko
1. únor 2013

1. žádná injekce, porod byl rychlovka
2. běžná praxe v každé porodnici..
3. malou jsem měla na půl hodinky po porodu a pak jsem 2hodiny odpočívala na sále, sprcha a převoz na 6tinedělí, tam došla dětská sestra vysvětlila mi vše co jsem potřebovala vědět a zeptala se mě, jestli es cítím na to, aby mi přivezli malou, a od té doby jsme byli spolu..
Můj názor je ten, že zas tak bych to nehrotila.. ti prcci jsou tam na pozorování, jestli je vše OK, neprovádí se s nima nic špatného.. budu žít ve vědomí že je vše OK, než abych své okolí stresovala, že chci malou hned, pak se nedejbože něco stane a co, doktoři mají čistě svědomí a matka je na zhroucení..

kathuska
1. únor 2013

Praha Vinohrady
1. Oxytocin az pri samotnem tlaceni, rekli mi o nem predem, neprotestovala jsem
2. Osetrovali kousek vedle me na sale, za pritomnosti tatky, o injekci nevim, ale vit
K dostal
3. Po osetreni mi ho dali na minutku do naruce a odvezli ho do inkubatoru na prohrati, byl mensi. Ja pak byla s manzou na chodbe pred salem, byl naval maminek a nebylo kde rodit :D Bylo mi to jedno, hlavne ze uz to mam za sebou. Maleho jsem videla az po cca 4 hodinach typuju, ja se zatim prospala, vysprchovala a najedla. Prvni den a noc byl u me jen na kojeni, jinak na vyhrivanem luzku, pak uz se mnou 🙂

ja.na81
1. únor 2013

nejsem tedy relevantni neb ziju v zahranici, ale stejne
1. nedostala jsem nic (ani jsem nic nechtela)
2.vit. K byl kapnut do pusinky
3. od porodu jsme se od sebe nehli (prvniho syna omyli, oblikli etc. jeste na sale, vedle me a pak mi ho vratili a z ruky uz jsem ho nedala 😉, dcerku tedy omyli, oblikli etc. v jine k tomu urcene mistnosti, sla jsme s ni - po druhem porodu jsem byla mega fit 😉 )

butterfly
1. únor 2013

Přerov
1. Oxytocin mi nabídli, když mi zbývalo se otevřít ještě o 0,5 cm a byla jsem už dost vyčerpaná. Než ale stihli nachystat infuzi, tak jsem byla otevřená a šlo se na věc 🙂
2. Vitamin K v injekci nedávali. Pokud se nedá injekcí, ale v kapkách, tak se pak podává jednou týdně do 12. týdne věku (Dostali jsme recept u dětské lékařky).
3. Po porodu jsme spolu zůstali 2 hodiny, pak si malou odnesli na umytí, vyhřátí atd., vrátili mi ji asi za 2 hodiny, vše je ale věcí domluvy.

scai
1. únor 2013

1. oxytoxin jsem dostala u obou porodů až před vypuzením placenty, po porodu miminka
2. vitamín K, první dcera před 3 lety nedostala, ted druhá ano
3. a obě děti jsem měla u sebe od porodu nonstop (teda kromě těch asi 7 minut co byli na kontrolu, popsání, zabalení a tam byl manžel). 2 hodiny po porodu jsme byli na sále, pak jsem jela na pokoj a obě holky vždy hned se mnou. Nenechala bych je odnést 🙂
a teda tohle je někdy standartní postup (Jablonec nad Nisou) a pokud je mamince špatně, nebo měla těžký porod, tak se tam musí domluvit zda si dítě nevezmou. Dělají to prý ale jen v nutných prípadech

betka29
1. únor 2013

1. běžně se nedává, pouze pokud porod trvá dlouho, nebo se dělá zátěžová zkouška pro nedostatečnou funkci placenty a pak se tím porod může rozjet
2. vitamín K dostali obě mé děti v injekci
3. po ošetření do náruče na přisátí a pak byli oba minimálně 2 hodiny na sesterně na vyhřívaném lůžku, u druhého jsem byla ráda, protože jsem z té rychlosti porodu byla vyčerpaná a dostala dvě krevní transfuze

palomitacheca
1. únor 2013

1. v Olomouci jsem oxytocin dostala na urychlení porodu. Pak ještě 2x po porodu na rychlejší dozavinutí dělohy.
Podruhé v Motole jsme dostala jen tabletku na vyvolání a porod byl rychlý, oxytocin nebyl třeba.

2. obě děti dostaly kapky, injekci ne.
V Motole ostatním dětem dávali vit. K injekcí, Janičce ne, protože mám dědičnou poruchu srážlivosti krve. Ze stejnýho důvodu jí neřezali ani pupeční pahýlek, i když ostatním dětem ho uřízli.

3. v Olomouci jsem syna měla 2 hodiny po porodu na boxu, pak ho odnesli, mě převezli na šestinedělí a o chvíli později mi ho zase dali.
Dceru v Motole po porodu dali na hodinu do inkubátoru vedle mě, pak ji odnesli a já tam ještě hodinu ležela. Po převezení na šestinedělí mi ji přinesli taky až tak po 2 hodinách. Při narození měla pupeční šňůru kolem krku, přidušená nebyla, ale i tak možná byli opatrnější.

renatalen
1. únor 2013

1. U prvního porodu mi něco napíchli, ale netuším co. Souhlasila bych v tu chvíli se vším🙂, u druhého porodu se nic nestihlo, byl to fofr a byl na to doktor sám 🙂
2. Obě děti na sále změřili, zvážili, pak je umyli, oblékly. Uviděla jsem je až oblečené v zavinovačce. Byli s námi celé dvě hodiny na sále. Vitamín K jsme měli v kapičkách.
3. U prvního jsem dostala malého až druhý den k sobě, nevadilo mi to, alespoň jsem si odpočinula. Byla jsem i dost šitá a vylézt a slézt na nemocniční postel bylo utrpení.
Druhé jsem dostala asi za 2 hodiny k sobě. Pokaždé se zeptali, zda se na to cítím.

pajenka
1. únor 2013

1. porodnice v Uherském Hradišti - ne, oxytocin jsem nedostala, nevím, k čemu slouží a stejně bych ho nechtěla
2. nevím, jestli dostala injekci hned po porodu, ale dostala, řekla mi to dr, co nás propouštěla
3. malou mi daly hned po porodu na břicho, nabídly manželovi přestřižení pupeční šňůry a ošetřovaly ji přímo na sále, takže jsem na ni viděla. Pak nám ji daly asi na dvě hodiny, to jsem ji nakojila a pak si ji vzaly na novorozenecké, já dostala oběd, šla jsem do sprchy a převezly mě na šestinedělí, tam mi dr udělala přednášku a malou mi dovezly a od té doby byla se mnou. Vím, že se chvíli vyhřívala na lůžku (měla pupečník kolem krku), kdyby ne, tak ji asi dostanu dříve 🙂 Každopádně jsme od sebe nebyly dýl než hodinu.

betelgeuzz
1. únor 2013

Porodnice Zlín
1. poprvé jsem měla problematický porod, to jsem ho na tlačení měla. Podruhé ne, chtěli mi ho píchnout po porodu na uvolnění placenty, ale odmítla jsem to. Placenta vyšla během chvilky sama.
2. ve Zlíně dávali K v kapkách
3. první dcera byla bohužel 2 dny na JIP, druhá se narodila v noci, to ji po půl hodině chtěli odníst na novorozenecké a donést až ráno. To jsem odmítala, nakonec jsem ustoupila a dala jim ji na novorozenecké, ale že mi ji dovezou hned na šestinedělí, což splnili. Ve dne s tím prý není takový problém.
JInak druhá dcera měla také pupečník kolem krku, ale nechápu, proč by se měla vyhřívat někde na lůžku, když měla AS 10-10-10. A zkontroluju si ji rozhodně líp, než na novorozencích, kde jsou dvě sestry a x mimin.

lv
1. únor 2013

porodnice U Milosrdných bratří Brno 1/ano, po 23h byl oxytocin nutný, 2/cca hodinu v náručí na přisátí, pochování, K dali 3/kolabovala jsem, rodila ve 20h, dceru mi chtěli dát ráno, opět mdloby, tak až odpoledne, jsem ráda, maminka na pokoji nebyla schopná a pořád chtěla mít dítě u sebe a málem sebou práskla i s novorozencem. Obilný trh Brno 1/ne, 2/2h u sebe, K dali, 3/dali mi ji ráno, cca 5h po převozu na šestinedělí..

santron
1. únor 2013

1. já měla porod naprosto bez léků
2. Kanavit byl kápnutý do pusinky, jinak jsem měla syna celé 2 hodiny na sobě přisátého k prsu
3. na pokoj mě dovezli po půlnoci,takže si syna sestřičky vzali a nosili na přisátí, od rána jsem ho měla už trvale u sebe. Ale kdybych trvala na tom ho mít u sebe od začátku,asi by to nebyl problém,ale já se také potřebovala vzpamatovat

dezyre
1. únor 2013

1. automaticky mě ho píchli před tlačením
2. ano
3. po odsátí (malej hned neplakal) a ošetření mě ho hned přiložili k prsu, pak ho zabalili a dali manželovi, ten choval a mě Dr. šil, dlooooouho šil. No a pak si malýho vzali a byli jsme tam sami dva ty dvě hodiny. Po tom co jsem se vysprchovala, najedla a přestěhovala na pokoj tak nám malýho sestry donesli a potom cca po dvou hodinách si ho odnesli s tím, že ho přinesou ráno. No a jelikož náš malej byl hroznej spáč, tak ho sestry donesli až někdy před obědem až se vzbudil, na kojení a od té doby jsem ho měla na pokoji pořád.

mvkoty
1. únor 2013

1,byla jsem bez léků u prcvního porodu...u druhého jsem měla celkovou narkozu
2. kanavit také kapali
3. po prvním porodu jsem musela pod narkozu kvuli placentě a tak byl malý se nou cca 30minut a poté na novorozeneckém a dostala jsem ho po třech hodinách....u druhého porodu jsem malou dostala až po 7hodinách

pilgrim
1. únor 2013

Chomutov
1. první porod bez léků, druhý porod oxytocin...odůvodněný, prasklá voda, žádné kontrakce a vysoký krevní tlak
2. obě děti jsem dostala hned na břicho, pak vážili a měřili s asistencí tatínka, vitamín K nepíchali, kapali jsme kapku Kanavitu jednou týdně do 12 týdnů věku
3. Syna jsem rodila ráno v 8:44, stihla se dětská vizita na oddělení šestinedělí, takže mi ho pak dali trvale na pokoj ten den večer (do té doby nosily k přiložení). Dceru jsem rodila po poledni v 13:14, na pokoj jsem jí dostala až druhý den ráno po vizitě (pravidelně mi jí sestřičky nosily)

pajusa
2. únor 2013

Brno Milosrdní
1) nedávají to automaticky, jak psaly holky výše, záleží na situaci. Mně ho píchli jen injekcí pi porodu kvůli lepšímu zavinování dělohy, že prý je to u tercipar rizikovější kvůli krvácení (neprotestovala jsem)
2) v této porodnici kapají kapky, takže kapeme i nadále doma, někde píchají injekci
3) taky myslím, že je to individuální - někde je potřeba naléhat, někde to jde bez řečí hned...já si děti nechala přivést vždy až za pár hodin (kromě kojení samozřejmě)

dana3262
2. únor 2013

1. U Apolinare ne, na Mělníku ano. Nechtela bych, ale neptali se a ja to nestihala hlídat. Myslim, ze mi to posramotilo ruzny přirozený procesy.
2. Ano.
3. 1. Mi u Apol kvuli pokoji dali dokonce po10ti hodinach!! Byla jsem za ním nejmin 4x!! Dodnes si myslim, ze to mělo negativní vliv. A 2. Na Mělníku nechali u me porad. Buď přímo u me nebo vedle me ve vyhrivacim boxu.

camelinka
2. únor 2013

Nemocnice Čáslav
1) mě dali na urychlení
2) dali mi ji na břicho, pak umýt a zkontrolovat, manžel byl u toho, netuším, jestli dostala injekci nebo kapky,ale nic jsme kapat doma nemuseli, jen D, takže něco dostala, pak mi ji dali přisát a odnesli vyhřát.
3) po hoďce sem odešla na pokoj, to odpoledne mi ji nosily jen na jídlo a zůstala i přes noc na vyhříváčku, chtěla jsem ji k sobě,ale nedala se utišit ☹

veruska007
2. únor 2013

1. poprvé mě oxytocinem předávkovali tak, že jsem přestala dýchat - takže už oxytocin nikdy dostat nesmím, u druhého porodu jsem ho neměla a teď mám přímo v průkazce, že ho nesmím dostat, protože mi tím vyvolali přecitlivělost

2. injekce se dává, akorát někde hned po porodu, někde o chvíli později

3. obě děti si vzali asi na 2h, dítko umyli a bylo na důkladném vyšetření dětskou dr., kontrolovali, jak mimčo dýchá, zda nemodrá apod.

blondynka400
2. únor 2013

1) Nedávají. Bohužel to ale v dosti porodnicích je běžná praxe,i když zbytečná.. (měl by se dávat až tehdy, když děloha nevyvíjí dosatečnou činnost a nebo tlačení trvá dlouho) Něco jiného je, když máš třeba píchlý epidurál nebo nějaké jiné tišící látky, pak se dává automaticky a je na místě.
2)Injekce vitamínu K se všude nedává. Považuje se tp za moderní zpoůsob podání tohoto vitamínu, pak už se dávat nemusí. Alternativou (a dělají to tak dost často menší porodnice, ale bere se to jako zastaralý způsob 😝 ) je podání kapišek do úst novorozence, ap ak je doma kapeš do půl roku. Nejdřív každý týden, do půl roku pak jednou za měsíc. Já injekci odmítla, přidje mi to šílené, bez problémů dostala kapky
3)Ani jednu z holek jsem nikomu ani na minutku nedala. Krom pár minutového ošetření přímo na sále, na které jsem viděla. Dokonce jsem si je vezla i v náručí ze sálu. U obou mě tedy přemlouvali, at jim je dám, že si musím odpočinout, ale já si vždy trvala na svém a nebyl problém. Přijde mi to jako to nejhroší, co matka může udělat, "odložit" čerstvé miminko, jak mu asi musí být. Taková změna, že vyleze ven a pak bude někde samo 🤐 Jako CS nebo fakt těžké porody pochopím, ale zbytek ne 🤐 ohužel to že děti berou je taky standart.
A když třeba tady čtu, že dítě umyly, to je fakt šílenost. Ještě většinou v nějakém šampónu. To bych nikdy nedovolila....

zuzi82
2. únor 2013

Nemocnice Frýdek - Místek
1. U prvního syna jsem oxytocin dostala. Měla jsem epidural a žádné bolesti, tak před tlačením jsem ho dostala na posílení kontrakcí, u druhého porod trval dvacet minut, nestihl se ani dotočit monitor, natož oxytocin. 😀
2. Oba kluky mi dali na břicho, pak odnesli, manžel šel s nimi, zabalili, mladší dostal injekci, starší dostával kapičky, a pak jsme byli ještě dvě hodiny na sále.
3. Kluky mi po dvou hodinách odnesli, mě dali na pokoj a kolem šesté večer (jeden se narodil v 12:45 a druhý ve 14:45) mi je na chvíli přinesli. Na noc vzali oba na sesternu. Ve Frýdecké nemocnici běžná praxe a já se nijak nebránila a těšila se na ráno. Ráno nosí miminka kolem čtvrté až páté hodiny. 😉

sebestka
2. únor 2013

1. Mně ho nedali ani u jednoho porodu
2. První dcera ho nedostala (to jsme museli dávat doma v kapičkách), druhá dcera už dostala injekci v porodnici také
3. Byly obě holky s námi po porodu na sále, já šla potom na šestinedělí a hoky si odvezli, kde je umyli, oblékli a i podrobněji prohlédli. Dovezli mně je tak do 3/4 hodiny a potom si je brali každé ráno na cca max. půl hodiny. Ale někdy i 10 minut.

jasekd
2. únor 2013

Jablonec nad Nisou
1, 1. porod ano, byly komplikace.
2. porod ne.
Uz nevim, zda byl oxy kvuli placente nebo ne, domnivam se, ze poprvy ano, podruhy ne.

2, K dostali, ale nepamatuju si, zda kapky nebo injekci, kazdopadne doma jsem nic nekapali, kapala jednou tydne sestra na detskem pri kontrolach.

3, 1.dite jsem na bricho nedostala, hned kontrola v mistnosti vedle, s tatinkem, pak mi ho prinesli, 2 hodiny vsichni na sale a na pokoj nas prevazeli spolecne. Kamosce se rozvinul poporodni HELLP syndrom a te dite samozrejme vzali a nemela ho bohuzel asi 3 dny, nebyla schopna, dite bylo v poradku.
2. dite jsem mela na brise, pak osetreni a opet 2 hodiny na sale a spolecny prevoz na pokoj, i kdyz se narodila pred pulnoci. Obecne mi pripada, ze tam dite odebiraji jen matkam s problemem, po transfuzi, narkoze, velkem krvaceni...na nejakou unavu po porodu se moc nehraje. Naopak uz jsem slysela, ze si nekdo stezoval, ze mu mimino nevzali. Ja byla spokojena, byt poprve jsem sotva stala na nohach. Koupalo se az za asistence matky vecer nebo druhy den.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru