Akutní císař s Hellp syndromem. Je můj stav normální?

kapecko22
7. dub 2023

Ahoj. Rodila jsem 31.3. akutnim cisarem (jak se rika za 5min 12). Zjisten hellp syndrom a mala je hypotroficka, narodila se 1660g. Po cisari ja 24hod na JIPu, mala odvezena take na JIP. Na JIPu jeste dobry, to jsem vlastne jen lezela na zadech, na druhy den rano jsem teprve vstavala (to jsem byla ale jeste nadopovana kapackama od bolesti). Po prevezeni na odeleni sestinedeli to vypadalo relativne ok, jizva po sundani kryti hezka, jenom mala modrina. Dalsi den mi to ale cele nateklo od jizvy smer dolu a vylila se mi pres cely podbrisek jedna obrovska tmava modrina. Pri vizitach je pry dle doktoru vse ok, me se to ale furt nejak nezda. Dnes je to tyden a ja se furt nemuzu poradne ani hybat, natoz tak treba najit polohu ke spanku. Leky bolesti sice dostanu, kdyz si reknu, ale neni to reseni, dopovat se furt praskama od bolesti. Hledala jsem, zda mel po cisari nekdo podobny problem, ale nenasla jsem. Myslite, ze je to teda normalni a jen se holt dele hojim? Mala je momentalne v inkubatoru na IMP, od zacatku dycha sama, nepotrebuje zadnou sondu nebo cokoliv navic. Potrebuje pouze pribrat. Jinak je skvela, papa hezky a zacala uz pomalu pribirat. Jen proste za ni musim dochazet na jine oddeleni a je to pro me vzdy hrozne tezke. Nemuzu se o ni starat a nedokazu si predstavit, ze se o ni budu muset pak starat v tomhle stavu, ve kterem momentalne jsem. Snazim se co 3 hod odstrikavat, ale moc toho neni. Vzdycky tak max 20ml. Pri navsteve male zkousime kojit, neco si vzdy potahne a zbytek dokrmujeme strikackou. Rozjede se mi jeste laktace, kdyz nejsem s malou furt?

zmrzlinka
7. dub 2023

Císař je velká břišní operace.Jestli Ti někdo řekne,že za tři dni běhal jako srnka tak kecá.Ja začala normálně chodit po dvou týdnech....Po druhém císaři jsem měla problémy s močením skoro tři měsíce.....Než se to všechno vrátí do normálu prostě trvá..

kapecko22
autor
7. dub 2023

@zmrzlinka Dnes me prave maji propoustet z sestinedeli na novorozenecke oddeleni. To znamena, ze uz doktory a sestry nebudu zajimat. Tak vubec nevim, co mam jako delat...

drep
7. dub 2023

Byla za tebou nějaká fyzioterapeutka? Aby tě naučila, jak se co nejlépe hýbat s ohledem na stav? Já na fotce vidím normálně se vyvíjející jizvu (je naprosto normální, že první den je jizva pěkná a hematom se vybarví a druhý den i s otokem). Jinak to je takový mýtus skupiny matek, že selce je něco fajn, co je šetrné pro dítě i matku. Houby s octem, je to poměrně velká nitrobřišní operace, která je navíc obvykle dělaná v dost velkém časovém presu a proto málo šetrně. Samozřejmě jizvu vidím jen na fotce, ale pokud v ní necuká, není horká, nic z rány neteče, nemáš horečky, tal je to prostě týden po operaci. Týden po operaci hrudníku nebo žaludku taky nejsou pacienti bez analgetik. Takže bych nastavila účinnou analgezii a čekala.

mjbkarol
7. dub 2023

Hele, co se tyce jizvy, jde hlavne o ten rez - aby se ti to nikde nerozsklebilo, nehnisalo to nebo nekrvacelo. Reakce okolnich poranenych tkani muze klidne vypadat i takhle a samozrejme to o to vic boli, po cs je bezny byt uplne totalne marna dva tydny, pak uz se to snad bude pomalu zlepsovat. S laktaci uvidis, k tomu muis byt hlavne v klidu a moc nenervit. Nemuze ti chodit pomoct partner? S nicim nespechej, holt budes ted ve vsem pomala a nicemu to nevadi! Pri peci o mimco si davej pauzy, sedej si a vydychavej. Tohle proste nejde lamat pres koleno a chce to svuj cas… jasne ze jsou vyjimky, co tyden po cs fungovaly normalne, ale ver mi, spis to vypada presne takhle a mimo provoz aspon na dva tydny.

rnika
7. dub 2023

Ty jo s modrinou netusim. Po prvním císaři jsem ale mela také velké problémy. Doslova každý pohyb me bolel hrozné. První cestu do sprchy jsem probrecela. A trvalo nějakou dobu než to bylo lepší. Ale mela jsem špatnou reakci na stehy, jizva se mi rozevirala a krvacela. Pul roku jsem se z toho hrbala. Druhy císař byl o 100%lepší, neskutečný rozdíl. Nicméně i ted me občas jizva zlobí. Chápu, ze ta modřina znervoznuje.... Nevím kdy je plán pustit te domů, když je mala v inkubátoru. Ale já třeba první týdny ten pohyb omezila na minimum. Miminko mi nosil manžel. Já i při vstávání nebo otočení mela pocit, ze me někdo řeže, když to blbe napisu. Nicméně jednou to přejde... Držím palec at je brzy lip.

zmrzlinka
7. dub 2023

@kapecko22 mysliš s tou jizvou?Sprchovat a pořádně vysušit.Jinak nic.To chce prostě odpočívat a vyležet to ať se dá tělo dokupy....

pampeliska1313
7. dub 2023

Bolesti po císaři (nemuset se aspoň občas ušklíbnout) jsem přestala mít cca po půl roce. Fakt bych si dávala pozor na to jak se zvedat atd. Vyrůstala jsem v tom “dokud můžeš chodit, nic ti není” takže jsem se snažila fungovat normálně, ale zpětne bych to neudělala a dala tělu větší prostor na léčení, zašla bych za fyzio i po odchodu z porodnice..Jak holky píšou, naruší se při tom bůh ví co, je to velkej zásah, bude trvat než se to dá dohromady. Někdo má ty bolesti větší, někdo menší, proč a tak, to úplně nevim. Pamatuju si, že jsem měla na JiP paní a tu sestřičky pomalu prosily aby se zvedla aspoň jednou ale přes bolesti ji to trvalo a nechtěla.. každopádně přeju hodně sil, aby Vám co nejdříve bylo aspoň trochu lépe a malé taky.🙂

janaaanna
7. dub 2023

@kapecko22 ja myslim, ze u vas je to i tim hellp syndromem, ten je zavazny. Kamaradko ho mela a rikala, ze se jeste dlouho po porodu z toho dostavala, citila se pry tak na 80, vsechno bolelo, "sotva lezla". Chce to cas, nemit na sebe velke naroky, odpocivat, nechat si pomoci. Bude to dobry, jen to chvili potrva. Ted jste obe v poradku a to je nejvic!

kapecko22
autor
7. dub 2023

@drep fyzioterapeutka tady zadna nebyla, to tady asi nevedou. Dekuji za ujasneni. Jizva se zda byt v poradku,nikde v ni necuka a nic z ni nevyteka...
@mjbkarol partner za nama samozrejme jezdi. Ale s malou v inkubatoru se jeste boji manipulovat. Ale snazi se.
@rnika dnes jsem byla propustena z oddeleni sestinedeli. Ale zustala jsem tu lezet na novorozeneckem jako doprovod nezletileho do 6let. Ta. Modrina me znervoznuje. Ale asi je to tedy v porsdk2. Je mozne, ze to je i reakce na to, ze jsem si skoro mesic pred porodem zacala pichat Clexane na redeni krve... Tak asi ted telo jinak srazi krev...
@zmrzlinka jizvu sprchuji studenou vodou a susim papirovymi uterkami.
@pampeliska1313 zkusim pak kontaktovat fyzioterapeutku, jakmile malou pusti domu. Vyhledove to vypada jeste tak na 14dni...
@janaaanna mate pravdu. Hlavne, ze jsme obe v poradku... Male nic nechybi, jenom potrebuje pribrat, aby nas pustili

hezz17
7. dub 2023

@kapecko22 modrina naprosto v pohode, obzvlast po uzivani clexanu.

silvie_z
7. dub 2023

měla jsem hellp a po císaři jsem měla modřinu snad půl roku. Doktorky jsem se neptala, přisuzovala jsem to tomu, že hellp ovlivňuje i krevní destičky. Dokonce mi snad i někdo říkal, že by mi mohla i zůstat, ale to se naštěstí nestalo. Jinak se jizva hojila dobře, takže vydrž

sangina
8. dub 2023

Dobrý den tak jak vypadá na fotce ta modřina..měla jsem ji také...je to reakce těla na zhmoždění a zmizí sama..ty bolesti co máte jsou normální,ale s každým dnem budou mizet...možná by vám pomohli stahovací kalhotky.Bříško a s tím i jizva se tak nepohybují.a ohledně kojení...dítě potřebuje spokojenou mámu...jinak já syna u sebe neměla 18 dní byl nedonošený..a stala se ze mne tzv.dojná kráva..mléka bylo až až...laktace se rozjela pořádně až pátý den...a k synovy jsem nastupovala dvacetjedna dní po porodu

merope
9. dub 2023

@kapecko22 Pokud ti rána nekrvácí, nejsou na ní bolestivé boule ani nic podobného a je tam "jen" modřina, tak ta se časem vstřebá a vše by mělo být v pohodě. Já měla právě problémy s jizvou - pod ní se mi tvořily boule z tekutiny a pořád jsem chodila na čištění jizvy (ještě měsíc po porodu).

kolunka
10. dub 2023

Měla jsem hellp syndrom, měla jsem akutního císaře. Mám trombocytopenii - chronickou - trvalé pod průměr krevních destiček. A při hellpu se obecně hodně zhoršuje krevní obraz, takže proto ty modřiny, krvácivost apodl. Po císaři jsem měla velký hematom přímo na jizvě, který se prý mohl sám vstřebat, nakonec po teplé sprše doma sám praskl ven, tak jsme valili do nemocnice, odcházela jen stará krev a hrozná úleva, zadrenovali mě to. A kojení jsme bohužel nerozjeli, tělo bylo tak vyčerpané, že to nešlo, takže UM. Kdybyste měla nějaké otázky, tak klidně napište a nebojte, dneska už si na to skoro ani nevzpomenu a máme krásnou zdravou holčičku

kapecko22
autor
10. dub 2023

@kolunka modrina v oblasti pod jizvou a nize, nastesti pomsloucku mizi... Modrina vedle na zacatku stehna zatim moc ne. Trochu se toho prasknuti bojim. Co to jako znamena? Ze praskne kuze v oblasti modriny s zacne z toho krvacet? 🫣

kolunka
10. dub 2023

@kapecko22 nenene, já měla hematom fakt přímo na jizvě...to kdyby se udělalo tak chce zvýšenou pozornost. Byla to taková 5cm jitrnice podlita fialovou krvi. Vy máte klasické modřiny které budou postupně mizet, jizvu máte pěknou. Přeji postupující se zlepšování 🙂

kapecko22
autor
10. dub 2023

@kolunka aha aha. Tak dekuji za upresneni. Snad se vse hoji jak ma

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru