Ambulantní porod. Podařilo se vám odejít dříve?

xsipm04
20. led 2007

Ahoj holky, chtěla jsem se jen zeptat, jestli máte někdo zkušenost s ambulantním porodem, tj. když se mimi narodilo, byla maminka i mimi zdravé a rozhodli se odejít domů z porodnice dříve než je běžné. Dočetla jsem se, že nechtějí pouštět z porodnic ani při podepsání reverzu dříve jak 72 hodin po porodu. V případě, že vše probíhalo bez komplikací, podařilo se vám někomu odejít dříve? D
Děkuju za odpovědi 🙂

xsipm04
autor
10. bře 2009

datelenka: Porodní plán jsem měla, dokonce mi PA v Podolí říkala, že jsou za porodní plán rádi, že aspoň vědí, co si rodička přeje. My jsme byly většinu porodu doma a do porodky jsme jeli až nakonec, takže se tam toho moc nestíhalo, ale PA byla moc ochotná, vzala ten můj porodní plán a něco se mi snažila říct k některým bodům, aby se ujistila, že to správně chápe (ale to už jsem měla kontrakce po 2minutách a tu minutu mezitím jsem se sotva stihla vymáčknout). No, každopádně jsem si tam napsala, že bych si ráda zvolila polohu sama a že bych ráda zkusila porodní stoličku a ona mi hrozně ochotně vysvětlovala, jaký porodní stoličky mají a že mi je hned ukáže, jenže já už v tu chvíli žádnou stoličku nechtěla a řekla jsem jí, že bych radši v kleku a ona že není problém, že mi tam dá žíněnku. Prostě byla fajn. Po porodu se mi akorát neodllučovala placenta, PA se snažila a čekala dokonce přes hodinu a pak jsem souhlasila s oxytocinem. Odchod pak byl bez komplikací.

No, celkově jsme to konzultovali pak s PA, kterou jsme měli domluvenou po porodu a došli jsme k závěru, že jsme fakt měli štěstí na lidi, že jsme měli snad nejjednodušší odchod, co zažila.

Do Podolí jsem šla právě proto, že jsem věděla, že tam s ambuporody není problém, měli jsme na to doporučení od PA a znám více lidí kolem, kteří odtamtud téměř bez problémů záhy po porodu odešli. Jestli přemýšlíš o ambuporodu a ráda bys rodila přirozeně, určitě bych z pražských porodnic zkusila to Podolí, neb tam je největší pravděpodobnost, že se zadaří. Já sama bych to tak podruhé zase ráda udělala.

Z toho, co bych změnila, byly to věci po porodu, přecijen se ta PA asi trochu zalekla, že k porodu nepřizvala lékařku a tak a chtěla dělat rutinní věci např. jsem chtěla, by mi mimi, když už byla pupeční šńůra přestřižená, nedávala do zavinovačky, ale dala mi ho nahé na bříško a celé nás přikryla a nechala nás tak čekat na vypuzení placenty, ale ona trvala na tom, že by byla malé zima a že jí musí zabalit, to už bych si teď nenechala, neb vím, že na těle dítě dostatečně zahřeju sama. Tomu hodně přičítám i to neodloučení se placenty samovolně, že se mi malá pak nepřisála (poprvé až doma) a vypuzení placenty nebylo tak dostatečně stimulováno. Taky jsem si zpětně uvědomila, že jsem měla třeba zkusit změnit polohu, ale já tam pak ležela jak hruška s mimi v náručí a nikdo mě k ničemu už nemotivoval a samotnou mě to nenapadlo. Každopádně ten oxytocin po tom na mě snad žádné následky nezanechal, neb jsem i po něm byla schopná v pohodě vstát i odejít.

Tak ti držím palce, jestli se někde v Praze dá porodit podle představ rodičky, tak je to s troškou štěstí na personál v Podolí a určitě ti, když se na to připravíš, vyjde 😉

xsipm04
autor
10. bře 2009

lucy: Neexistuje žádný právní předpis, který by znemožňoval rodičce opustit porodnici dříve jak za 72hodin po porodu a pokud není dítě v ohrožení života, musí ho pustit s tebou. Z čeho to vyplývá je podrobněji rozebráno tady
http://www.ferovanemocnice.cz/prava-rodicky-28/...

Mě přijde jako dobrá varinta se na ambulantní porod připravit, neb vždycky tu přípravu člověk pak může hodit za hlavu a zůstat v porodnici, ale kdyby bylo náhodou v porodnici nějak zle, nevrlý personál, kvůli kterému by hrozilo třeba nerozkojení se atd. tak myslím, že je dobrý to mít v záloze jako variantu. Nakonec pak budeš i míň ze všeho ve stresu, když si řekneš, zkusím to a když mi to tam nebude vyhovovat, můžu odejít. Proto je dobrý mít domluvenou dopředu nějakou soukromou porodní asistentku, která k tobě v případě předčasného odchodu z porodnice přijde, zkontroluje tě a poradí, co bude potřeba. Ono teda není na škodu i když tě navštíví po normálním odchodu z porodnice, neb je to přecijen někdo, koho znáš už z těhotenství a kdo má čas jen na tebe, poradit, pochopit, podpořit. Taky je to fajn, že když tě třeba něco štve v tý porodnici, ale nejsi si jistá, jestli se cítíš na odchod, můžeš jí zavolat, zkonzultovat to a ona tě třeba podpoří, že už třeba nebudeš ani chtít odcházet a nebo naopak z tebe spadne všechen strach a odejdeš okamžite 😀

Nemáš v profilu, odkud jsi, ale podle toho, co máš v albu, tak jsem vytušila, že Brno. Tady z diskuze rodila ambulantně v Brně Animatua plus s nějakou porodní asistentkou spolupracovala Lusinta, tak kdybys o tom všem uvažola, tak se můžeš zkusit obrátit na ně, jestli by ti někoho neporadily, neb porodní asistentku je nejlepší hledat na doporučení 😉

Tak taky držím palce,ať máš krásný porod a ještě krásnější poporodní setkání s miminkem 😉

yanna.o
11. bře 2009

xsipm, prosím nevíš, jak to řešit, když po porodu chci nahé dítě na bříško a přikrýt nás a dále po ošetření neodnášet na 2 hodiny jinam? Kdybych nezvolila ambulantní porod, ale zůastala bych..
Co by mělo být jinak:
(pominu píchání vody a oxytocin)
- dítě mi jen ukázali, nedali - chci ho na bříško a přikrýt
- ošetřili ho a zabalili jako larvu
- takto zabaleného zkusili přisát, držela ho PA, nešlo to, nedosáhli jsme k sobě; dětská sestra to po 2 hodinách zkusila znovu, protože zrovna přišla a té se to povedlo, také ho držela ona a moc dlouho ho nenechala (chci si kojit, kdy chci, jak chci a držet si dítě sama)
- odložili ho do postýlky s monitorem a odešli (no neměli jsme zkušenosti, takže když jsme si malého vzali, rozpípalo se to.. teď vím, že to musím vypnout 😀 )
- odnesli ho - prý na 2 hodiny - jinam a že mi ho pak přinesou na pokoj - nakonec ho přinesli až po 9 hodinách, původně zamýšleli po 11 (důvod: velký počet dětí, doba vizity, střídání směn) - nechci vůbec, aby miminko kamkoliv odnášeli, chci ho porodit, mít u sebe a s ním odejít na pokoj (takto to chodí v Německu v úplně obyčejné městské porodnici, přičemž táta se přemístí na obyčejný standardní pokoj také, nikam ho nevyhánějí; také mu dávají přestřihnout pupeční šňůru; nic z toho nemusíš mít v nějakém porodním plánu, tam je to takhle normální - zároveň ale nezanedbávají péči - hlídají kojení, žloutenku - proto je pustili až po 5 dnech; na kojení je tam extra sestra).

Zajímalo by mě, zda a v jaké české porodnici je toto možné dohodnout nebo v jaké to takto také chodí.

yanna.o
11. bře 2009

v Německu se teď v únoru narodil mému bratranci syn, takže od něj vím, že to tam takhle chodí - od položení na bříško po příchod na pokoj na oddělení šestinedělí.

datelenka
11. bře 2009

xsipm, dekuji za odpoved... kdyz se prijde na posledni chvili, tak to je pak docela fajn, to uz pak nestihnou do toho moc zasahovat... nebo teda moje zkusenost z prvniho porodu je taky takova... u druheho mi prave pichali plodovou vodu a sice jsem to oddalila asi o hodinu, ale pak jsem se nechala ukecat... ale slo by to odmitnout... ja jsem prave nemela porodni plan, protoze na predporodnim setkani PA rikala, ze stejne vsichni pisi do planu to same a ze vlastne je to uz ani nebavi cist, nebo neco takoveho, presne nepamatuju... tak jsem si rikala, ze kdyz budu neco chtit, tak jim to proste reknu a nemusim to mit v planu... ale v Podoli co jsem slysela i odjinud porodni plany docela vitaji...
yanno, prave ty veci co pises by jsi mohla mit v porodnim planu, ale pak je dobre vybrat porodnici, kde jsou na porodni plany zvykli... nebo se predem poptat, jak to delaji a co muzes udelat pro to, aby to bylo podle tvych predstav... k tomu odneseni a prineseni po 9 hodinach, to bylo to, proc jsem se zajimala o ambulantni porod... protoze jsem to znala z prvniho porodu a podruhe jsem to uz nechtela zazit... a cekala jsem, ze v Krci budu mit dite od zacatku u sebe, ale nahoda je blbec a zrovna bylo na sestinedeli jiz obsazeno, takze jsem musela jit na jine oddeleni, kde jsem dite u sebe mit nemohla... takze pak jsem si rekla, ze chci radsi domu...
no a taky jsem chtela odejit s ditetem na pokoj, ale to jsem se teda smirila s tim, ze to nejde, protoze maji nejake vnitrni pravidla, podle kterych rodicku na pokoj odvazeji na lehatku, podobne jako treba z operace... jedine, co by se dalo dosahnout je odvoz ne v leze ale v sede na voziku jako pro invalidy... podle mne dost potupne... kdyz priroda obdarila zenu po porodu obrovskou energii, aby se dokazala o dite postarat...
jinak snad ve Vrchlabi by to mohlo byt jine, nez v ostatnich ceskych porodnicich... ale i v tech ostatnich to zavisi od toho, na koho zrovna natrafis a muzes mit stesti a mit nekoho "prirozeneho"...

yanna.o
11. bře 2009

datalenko, po 9 hodinách jsem si o malého opakovaně řekla, ale sestra mě odbyla, tak jsem se zeptala, zda bych ho mohla aspoň vidět (to už jsem byla rozhozená, nevyspalá - nenechali mě vyspat, opravovali mi zvrzané vnitřní šití), tak odsekla, že samozřejmě a dovedla mě na chodbu před novorozenecký pokoj. Přišla s malým, držela ho, já myslela, že mi ho dá do ruky, ale ona ucukla a odvětila, že jsem měla těžký porod a malý je podchlazený, skutečný důvod mi řekla po chvíli (viz příspěvek výše). To už mi šly slzy do očí, tak jí to asi došlo a řekla, že mi ho přinese za 5 minut. Jinak původně chtěla až za další 2 hodiny, až bude hotová dětská vizita všech dětí (malého prý už prohlídli, ale to nějak nemělo vliv..).
No klidně ať mě vezou zvlášť na lehátku, malého také zvlášť. Ale na pokoji se s ním chci sejít hned a ne až po 2 (či více 😠 ) hodinách..
A nevíte prosím proč píchají plodovou vodu? Já přijela otevřená na 5, za chvíli už jsem byla na 8, šlo to prý krásně, říkali. Ale stejně mi píchli vodu a dali oxytocin - nechápu.. 😕 Porodila jsem za 3 hodiny od příjmu. Přijela jsem s kontrakcema po 3 minutách. Dřív jsem nechtěla, ale pak už to bylo silné, tak jsem se bála. Bývala jsem to měla ještě protáhnout. Třeba se jen přemístit někam poblíž porodnice, zrovna bylo vcelku příjemné počasí.. 😉 😀

lucy.l
11. bře 2009

xsipm.. moc díky za tvůj příspěvek a rady!!!!!!

datelenka
11. bře 2009

no to jsem se taky ptala, ze proc teda mi chteji vodu pichnout, protoze samozrejme mam narok na to, aby mi kazdy zakrok zduvodnili a rekli jake jsou alternativy...
no z toho co doktor rekl jsem moc nerozumela, rikal to moc odborne... pak se zeptal jestli teda ma prijit za hodinu nebo co ma delat... tak jsem mu rekla at teda prijde za hodinu... a to jsem vedela, ze u indianu treba porodi klidne i s neprasklou vodou, pak ma dite jakoby cepicku na hlave a ze je to povazovano za stastne znameni... pise se o tom v knizce Nova doba porodni.... taky se tam myslim pise, ze se u nas casto picha plodova voda zbytecne... za mnou pak prisla jeste PA, ze teda zijeme v civilizaci a proste me presvedcovala, at si plodovou vodu necham pichnout... chapala jsem to tak, ze kdyby se plodova voda roztrhla pozde, tak by se s ni dite mohlo udusit... ale pak kdyz jsem byla doma, tak PA co mne byla navstivit rikala, ze je to blbost, vysvetlila, ze ty vaky s plodovou vodou jsou dva - dolni a horni... a kdyz se ten dolni pocas porodu praskne, tak se nim dite neudusi, protoze je pod hlavickou a vlastne voda vytece stejne ven... a nahoru se pres tu hlavicku, ktera presne doliha na porodni cesty nedostane... nebo tak nejak... takze z toho mi vyplyva, ze jedine, cehoz se tim dosahne je, ze se ten porod cely urychli... kontrakce zacnou byt silnejsi...
no mne dali u prvniho pordou dite taky az po vizite... a mezitim jsme si jednou vyzebrali, ze se na neho podivame, to byl se mnou jeste manzel a po druhe jsem ho vyzebrala na chvili i na pokoj, ale pak mi ho prisla vzit, ja uz nevim, jaky mela duvod... asi at si odpocinu a ze oni jsou za dite zodpovedny... ale stejne jsem bez neho nezamourila oko... porod jsem mela celkem v pohode...

yanna.o
11. bře 2009

datelenko, mě furt vodu chtěla píchnout PA, ale nevysvětlila proč. Jen tak neurčitě řekla něco o tom, že mimi je vysoko.. 😅 A že by jí radši píchla, já to ještě oddálila o půl hodiny, ona totiž začala více naléhat. A pak mi jí teda píchla. Tou dobou už jsem měla silné kontrakce, bolelo to, ale vydržela bych. Po píchnutí se ještě zvýšily, takže jsem rodila. Dodnes nevím důvod, protože já bych bývala ještě chvilku chtěla počkat, vnitřně jsem to tak cítila. Jestli mi to nikdo nevysvětlí (ty jejich důvody), tak budu mít pocit, že to chtěli urychlit (rychlý bezproblémový porod..).

Máš kočku nebo pejska? Já viděla jejich porod (samozřejmě ho mají snazší 😉 😀 ), ale rodí ve vaku blan a voda jim sama nikdy předem nepraskla.. A píchají přední vodu, takže ta vyteče před miminkem.. no nevím pořád, co si o tom myslet..

Knížku Nová doba porodní a Znovuzrozený porod mám doma. Novou dobu porodní jsem před porodem skoro nečetla. Znovuzrozený porod jsem si koupila až po porodu - tzn. nepříjemných zkušenostech s porodem a pobytem.

Já to podcenila, protože
- na špatnou směnu mohu narazit všude
- kdyby byly komplikace, tak lékaři v Podolí, kterým prošlo pod rukama hodně lidí, si poradí a jsou špičkově vybavení
- Podolí má krásné nové sály a je v romantickém prostředí, tam to určitě bude OK a z pár protivných lidí na šestinedělí se nezblázním, protože hlavně jde o porod a porody jsou tam prý vcelku fajn (i přes pár negativních zkušeností)
- špinavé záchody a sprchy v jedné malé místnosti na chodbě společné mi nevadí, to není důležité (dnes to vnímám jako třešničku na dortu mého pobytu v Podolí)
- stejně ničemu nerozumím, nemám potřebné znalosti, nevím, co se proč dělá, tak to nechám na nich, maminky si to tam chválí, tak to bude v pořádku. Něco málo jsem si přečetla, ale mávla jsem nad tím rukou (dnes vím, že informace si zjistit musím, jinak se pak nemohu bránit, prosazovat své požadavky apod.)
- kdyby byl někdo protivný, jak jsem vyčetla ze zkušeností maminek, tak se ohradím (když jsem vysílená, plná hormonů, vyjukaná z nové situace, nemám u sebe dítě, tak neohradím.. spíš mi bude do pláče.. Dnes už bych to dokázala.)

Houby s octem. Vyžrala jsem si krávu (s prominutím) u porodu (ač sloužil Krofta - ten je supr, je s ním legrace, ale jen mi opravoval šití po tý protivný Maixnerový, která mě rodila a kterou bych nenechala ani přišít knoflík ke košili). U porodu mi nikdo nic nevysvětlil, neřekl, proč co dělají, co bude následovat. To samé po porodu. Zakuklili malého, PA ho něuměla přisát k prsu, na které přes tu kuklu ani nedosáhl, přisála ho až po dvou hodinách dětská sestra (ta byla hodně milá a příjemná), ta mi i řekla, že až mě převezou na pokoj, přivezou i malého, že si ho jen na 2 hodiny vezmou. Pak mě přešívali, ale stylem, že jsem byla na sále, nikdo mi nic neřekl, po dvou hodinách mě zkontrolovali s tím ,že se to hojí dobře a nechali mě tam beze slova, pak přišli za další 2 hodiny, znovu mě zkontrolovali a Krofta mě začal přešívat, že prý mi to Maixnerová udělala blbě. Bolest byla šílená, horší než porodni bolesti. I při šití i při přešívání. Byla jsem celá rozbolavělá a unavená. Převezli mě na pokoj, dali na vysokou postel a odešli. Šití řezalo tak, že jsem 2 týdny nemohla sedět, resp. seděla jsem a vydržela jsem to při kojení. Každý sestup z postele byl zážitek, do sprchy na chodbu jsem se belhala. Kanylu mi napíchli na šestinedělí špatně, měla jsem na ruce velikou bolestivou modřinu. Pokoj byl zafuněný, zpocený, hnusný (bylo léto a vedro). Sestry v lepším případě nebyly příjemné, protože spěchaly. V horším byly takové oráchlé, nepříjemné. Vytvářely dojem ústavu. Nepřipadala jsem si jako po porodu v porodnici, ale jako v ústavu s personálem, co se tam s náma mazat nebude. Děti chytaly profesionálně a mydlily je hlava nehlava johnsnem, pěnu na obličeji, všude.. malý se pokaždé hodně a silně rozplakal (jinak naprosto klidné spavé miminko).

Když jsem 3. den přišla na (naštěstí!) uvolnění nadstandard, tak jsem zírala v němém úžasu. Čekala jsem od něj, že tam budu bez spolubydlících, že tam bude moct být nonstop manžel a že tam bude nepotřebné vybavení jako např. TV a dále vlastní sociální zařízení na pokoji. A soukromí. Nic víc jsem nečekala. A ani mi o nic víc nešlo.

Jednak byl pokoj krásný, byl to ten dražší (brala bych všema deseti i ten nejdražší, jen pryč z toho ústavního nenormálního P1). Ale nečekala jsem ani ve snu, že si tam budu připadat jako na hotelu! PA milé, hodné, velmi příjemné, ohleduplné. Úplně jiný komfort služeb, volat jsem je mohla telefonem. Všechny návštěvy (vážení, vizity) hlásily předem, abychom se stihli připravit a vyšetření malého probíhala před námi na pokoji, nikam ho neodváželi.

Ono to jde, když se chce. A já bych chtěla nepíchat vodu, když nejsem připravená. S oxytocinem nevím, jak a kdy je potřeba, ale vím, že bolesti po něm jsou silné a nepřirozené (normální bolesti jsou také velmi silné a bolí to hodně, ale nejsou takové tupé, umělé nebo jak to říct). Pak bych chtěla, aby malý sál jak dlouho chce a držet u kojení bych ho chtěla samozřejmě já. Plus ty další věci, co jsem napsala v příspěvku výše. Hlavně bych chtěla, aby mi ho přivezli na pokoj hned a ne až po 2 (a více 😠) hodinách. Ambulantní porod bych klidně brala, vadí mi na něm to zařizování a ta lítačka po porodu. V těch vedrech, ve kterých jsem rodila, nebylo cestování autem v pražském provozu žádná balada, vadilo mi i ježdění na pravidelné prohlídky k pediatričce. Zatím nevím, jak se mám rozhodnout ohledně dalšího porodu.

O dítě se starám od narození sama, nepomáhají a nehlídají mi ho příbuzní ani známí. Nemám problém s dobrovolnými pracemi ve špinavých podmínkách typu odstraňování následků povodní, naposledy worcamp a úplně naposled procházky s kočárem v bahně a v přírodě denně. Ale oddělení šestinedělí by mělo být čistčí - z principu a hlavně pokud jsem naštvaná na porod a přičte se k tomu nevhodné jednání sester na šestinedělí. Nepotřebuju, aby kolem mě lítala usměvavá víla. Chci ale úplně normální, slušné jednání, která má jistou úroveň. Ne že se mnou a s mým dítětem budou mluvit a jednat jak nesvéprávným otravným dalším kusem na podolském běžícím pásu.

datelenka
11. bře 2009

a myslis, ze ti je jeste nekdo vysvetli, ty duvody pichnuti plodove vody?
kocku ani pejska nemam 🙂
no tak a kde budes rodit priste? v Nemecku? 🙂

yanna.o
11. bře 2009

datelenko, k tomu píchnutí - tam jde jen o nějaké obecné postupy, nebyla jsem nějaký extra případ, u kterého je k tomu extra důvod. Asi rutina, ale zajímalo by mě, co je k tomu vede, protože to opravdu nevím a vědět to chci.

Kde budu rodit opravdu nevím 😀 Buď znovu v Podolí, ale připravená a s vlastní PA nebo dulou. Vyhovovalo mi, že nás nechali samotné na sále s vlastním WC a nemluvili nám do toho. Všechno se zdálo být supr, dokud do toho nezačali zasahovat a dodnes nevím, zda to bylo nutné a nakolik to byla rutina. Příště bych mnohem víc komunikovala a chtěla bych vysvětlit (česky 😀 ) jednotlivé kroky a mít možnost volby.
Také bych chtěla dítě mít co nejdřív u sebe a pokud by to nešlo, tak snad radši ten ambulantní porod, ačkoliv jinak totiž péči (vaření, uklízení) v porodnici vítám jako odpočinek.
No nebo bych musela do toho Německa nebo k jiným sousedům tím směrem.. 😀 Ale to už se mi přeci jen zdá trochu komplikované.. 😅 😒

yanna.o
11. bře 2009

Chci jen
- vědět proč se píchá voda
- bezprostředně po porodu ukldnit u sebe dítě, až pak zahřát (když budem v pořádku)
- dát mu napít
- nerozdělovat nás na 2 a více hodin
Snad nechci moc..

datelenka
11. bře 2009

yanna, urcite nechces moc, uz jenom si za tim jit... protoze jak videt, neni to vzdy samozrejmost, i kdyz by mohla byt...

jeste kdyz nad tim premyslim, tak mne napada, ze kdo vlastne muze rict, jestli dite je nebo neni v ohrozeni zivota... to asi pediatr... nebo to muze rict PA? kdyz jsme chteli odejit my, tak pan primar jeste rekl pani detske doktorce, at dite prohledne, jestli je v poradku... ale kdybychom nechteli odejit, tak detska doktorka se na neho podiva kdy? az pri vizite? tak toz asi otazka na xspim, pripadne dalsi, co rodili ambulantne... koho jste se pred odchodem ptali, jestli je dite v poradku?

xsipm04
autor
11. bře 2009

datelenka a yanna: No, co tady píšete mě vůbec nepřekvapuje, většinou když si čtu porodní příběhy, tak jsou takovýhle věci běžný, jenže většině maminek to přijde normální a neřeší to. Mě třeba taky štvalo, že mi v Podolí dali malou zabalenou jak nějakou kuklu a přes tu zavinovačku neměla pomalu šanci dostat se k prsu. Jsem si pak vzpomněla na PA na kurzu, jak nám říkala, že takhle se dítě nepřisaje, ať trváme na tělo na tělo, jenžo já jsem taky byla připosraná, aby mi to dítě neumrzlo (bylo skoro léto), když ta jejich PA říkala. My jsme to měli jinak hodně v pohodě, ale taky po nás neustále chtěli, ať si dítě odložíme a když jsme si trvali na tom, že to je dobrý a střídali jsme se v chování s manželem, tak nás několikrát upozornili, hlavně ať to dítě nepustíme. Vlastní dítě, proč bych ho jako pouštěla.

Když jde člověk rodit do normální porodnice, tak mi přijde, že fakt musí být vyzbrojený informacemi a na všem si nekompromisně trvat (což je třeba pro mě dost těžký, neb se taky většinou doktorů zaleknu, ale lepším se
😅 ). Třeba je dobrý si stáhnout tu brožůrku od Aperia: Nebojujte s úřady viz http://www.aperio.cz/ a v ní si podtrhat příslušné sekce a jimi se ohánět, případně volat právníkovi, konzultovat to s ním. Při porodu to je blbý, na to není čas, ale potom si myslím, že už to stojí za to, že prostě za dítě zodpovídá rodič a má být právo s ním viz třeba Charta práv dítěte v nemocnici : Děti v nemocnici mají právo na neustálý kontakt se svými rodiči a sourozenci.

víc je z ní překopírováno zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... příspěvek androna • 1d, 37tt • 5. březen 2009 ve 20:52

V Praze, ale už to jde podle mě i celkem v Brně i Ostravě, je snad nejlepší rodit doma, nebo si domluvit soukromou PA, aby poradila, kdy odjet do porodky a odjíždět až na poslední chvíli, neb když tam člověk straší jen dvě tři hodiny a to už skoro rodí, tak už toho na něm moc nestihnou. Teď jsem četla na diskuzi reference na nově otevřené Vrchlabí a to mi přijde taky jako jistota.

datelenka: V knize Ingeborg Stadelmann: Zdravé těhotenství, přirozený porod porodní asistentka dává radu, ať rodiče vyčkávají a po porodu se zeptají, zda je dítě v pořádku, když jim řeknou že ano, tak ať teprve řeknou, že chtějí odejít. Pokud by jim pak lékaři začli odchod rozmlouvat, musejí vysvětlit, jak je možné, že jim před chvíli řekli, že je dítě v pořádku, že vše proběhlo v pohodě a teď jim najednou tvrdí, že je snad dítě v ohrožení života a nemohou ho pustit domů. Já považuju za znak toho, jestli je nebo není dítě v pořádku Apgar score, mimo to v Podolí po porodu pak přišel pediatr a dítě taky zkontroloval a taky v tu chvíli zhodnotili jeho stav. Až pak jsme řekli, že odcházíme. Kdyby dítě bylo v ohrožení života, tak očekávám, že by mělo buď nízký Apgar nebo by se pediatr při kontrole choval miminálně nějak znepokojeně, nejsem si jistá, u toho vyšetření stál manžel, ale myslím, že to doktor určitě nějak komentoval, jako že je všechno v pořádku nebo tak.

datelenka
12. bře 2009

tak jsem precetla tu pravni analyzu, na kterou je odkaz na te strance, co si psala 10.3. 23:08... je to teda sila... ja jsem o ni slysela i predtim, ale doted jsm se k ni nedostala... mimochodem jeste po precteni te stranky muzu upresnit, co jsem psala predtim o ockovani proti TBC, ze se teda musi udelat do 6 tydnu po narozeni, puvodne jsem myslela, ze do 3 mesicu...
snad prectu jeste i ty dalsi veci, dekuji za namety 🙂 taky diky za odpovedi... ja prave nevim, jestli se na nase decka divali bezprostredne po porodu take detsky lekari, ale zeptam se jeste manzela... ale asi jo...

kozimura
12. bře 2009

Ahojky,toto téma mě dost zaujalo a nechci vás strašit,ale podělit se o svou vlastní zkušenost.Nad dřívějším odchodem jsem ani nepřemýšlela a u 2.prcka určitě,po zkušenenosti z 1.porodu,zase zůstanu.Rodila jsem v 18.30,druhý den ráno v 5 mě vzbudila sestra,ať se připravím,že mi donesou Terezku na kojení,ale kolem 6 přišla,ať se nezlobím,že malá zvracela a že by teď stejně nepila,že ji donesou

kozimura
12. bře 2009

odpoledne.Ale pak přišel doktor-moc jsem toho nevnímala,říkal něco o tom,že té krve bylo moc a že si ji bere k sobě na JIP.Vše mi došlo až tak po hodině.A teď co se stalo-Terezka zvracela krev a to hodně.Měli podezření na vnitřní krvácení,protože se to projevilo víc jak 12hod.po porodu.V nemocnici jsme byly nakonec 8dní a já jsem vděčná hlavně za to,že je Terka v pořádku.Nakonec se naštěstí

datelenka
12. bře 2009

no teda manzelovi jako pediatr nepripadal nikdo z tech, co se tam po porodu kolem ditete motali... ja rodila pokazde v noci... takze si myslim, ze u prvniho porodu videl pediatr dite az rano pri vizite a pri druhem by to byvalo taky tak, kdybych nechtela odejit driv...tak jestli ted budu psat porodni plan, tak tam asi napisu, ze bych chtela odejit ambulantne... minimalne za podminky, ze nebude mozne abych byla na pokoji s ditetem... protoze zas verim, ze pediatri maji i jine starosti nez bude muj porod, ale zas aby na to byli pripraveni, ze jim treba jednu starost pridam...

kozimura
12. bře 2009

zjistilo,že se napila mé krve při průchodu porodníma cestama.Ale i tak jí 2 dny čistili žaludek a museli ji krmit sondičkou.
Nechci vás odrazovat od dřívějších odchodů,ale min.ty 2 první dny bych zůstala.Tam,kde jsem rodila já,neřešili návštěvní hodiny ani na JIP.Manžel ke mě mohl kdykoliv a to jsem neměla nadstandart.

kozimura
12. bře 2009

Navíc mi při propouštění 4.den po porodu na UTZ zjistili,že se mi po porodu nevzpamatoval moč.měchýř a nevyprazdňuje se úplně,což by mohlo vést k zánětu,takže jsem dostala tabletku a musela jsem začít více pít.To jen k tomu,že to není jen kvůli dětem,ale kvůli matkám.

datelenka
12. bře 2009

kozimura, jo, taky skusenost... a ja jsem taky vdecna, ze deti jsou v poradku...

datelenka
12. bře 2009

a ze ja taky... diky bohu 🙂

kozimura
12. bře 2009

datelenka, to, jo. Taky zkušenost a díkybohu dopadlo to tak, jak to dopadlo. Jen jsem chtěla napsat, že až tak zbytečně tak dlouho maminky s děťátky v porodnici nezůstávají, ale samozřejmě je to jen na maminkách na co se cítí a jak si věří. Ono je taky rozdíl, když bydlíte někde ve městě, blízko od nemocnice. Já bydlím na vesnici a zas tak blízko to do nemocnice nemám, kdyby se nedejbože něco stalo. Navíc, byť se teď strašně na miminko těšíte a když se narodí, chcete být jen a jen s ním, tak si později velmi rády zavzpomínáte, jak to bylo fajn, když si miminko vzaly sestry a vy jste se mohly prospat. Já jsem 11 dní přenášela měla jsem bolesti už 2 dny před porodem, takže jsem 2 noci nespala a po porodu na pokoj pořád chodila sestra, která se mě pořád ptala, jestli už jsem byla na malé, ať jdu, jinak mě budou cévkovat, do toho pořád chodila dětská sestra za dvěma maminama, co ležely na pokoji se mnou, jedna mamča chrčela, druhá si celou noc povídala se svým miminkem, takže byť jsem porodila v 18:30 a do 21:00 jsme byly s manželem, tak jsem nespala do 1 do rána a v 5 budíček kvůli kojení, v 6 ten nepříjemný šok od lékaře, v 7 vizita na děti, v 8 na nás, pak za chvíli snídaně, pak zase oběd... Byla jsem trošku sobec a byla jsem ráda, že malá u mě není a já můžu konečně spát.

Omlouvám se za ty rozdělené příspěvky - psala jsem z mobilu.

yanna.o
12. bře 2009

xsipm, je to tak, jak píšeš, člověk, aby se bál něco říct. A vůbec nejlepší by bylo mít s sebou vlastní porodní bábu, která má navíc právnické vzdělání.
Vždyť říkám, že bratranecova žena rodila v městské porodnici a všechno, o co tady musíš prosit nebo když to vyjde, tak jseš celá šťastná a v 7. nebi, je tam automatické a samozřejmé od dění během porodu, po porodu i na pokoji.
Díky za odkazy, přečtu pozorně.

K té komunikaci s personálem..

Pokud by se mi dneska dělo v Podolí to samé, tak bych se už ohradit uměla. Předtím jsem si nechala vše líbit, ač jsem o tom v těhotenství věděla. Byla to pro mě nová situace, reakce personálu i postupy předání dítěte apod. jsem čekala zcela jiné, takže mě to zaskočilo. Mlčela jsem nebo jsem se zmohla na milou odpověď a když mi odsekli, znovu jsem mlčela. V těhotenství by mě nenapadlo, že se nebudu bránit. Po této zkušenosti vím přesně, co oni můžou, nemůžou, co dělají z důvodu pomoci a nutnosti a co z důvodu, že je to lepší pro ně. Cokoliv by se mi nelíbilo, řekla bych slušně, ale důrazně, stručně a do očí. Dneska s tím nemám problém. Vím, že pokud já budu milá a slušná, tak to neznamená, že oni začnou být slušní a milí na mě. Buď to v tom člověku je nebo ne. A není to o tom, že toho mají hodně. Já jsem toho měla v práci také hodně, v učitých (často se opakujících) obdobích jsem dělala po nocích a víkendech. Ale nenapadlo by mě, abych s někým jednala nepříjemně nebo neslušně nebo abych s někým mluvila jak s malým harantem. To bych zkusila jednou a všichni by si mě okamžitě zaškatulkovali, přestali by mě brát vážně a vymetli by se mnou raz dva. A jsem přesvědčena, že právě v nemocnicích by měli být zaměstnanci vnímaví a ohleduplní víc než jinde. A že všude narazím na někoho nepříjemného, je sice pravda, ale když se nad tím zamyslím, tak by to takhle vůbec být nemělo. Dokud to budeme považovat ze zvyku za normální, tak se nic nezmění.

yanna.o
12. bře 2009

datalenko, malý se narodil v půl 9 večer, zkontrolovali ho po porodu a pak až na dětské vizitě někdy kolem 7 až 11 (podávané informace se rozcházely). A pak mi ho teprve přinesli. A kdybych se o něj potupně netahala na chodbě se slzami v očích, tak mi ho chtěli přinést až po té 11, kdy skončí vizita a příprava úplně všech dětí. To byla poslední informace, která mě ale dostala, už předtím jsem volala manželovi, že mi nechtějí dát dítě. Po převezení na pokoj jsem na něj pořád čekala, spát jsem kvůli tomu nemohla vůbec, ač unavená jsem byla dost. Každého, kdo vešel, jsem se ptala, kdy mi ho přinesou. Každý, kdo přišel, to posunul o hodinu z důvodu bla bla bla.. Přitom na sále mi řekli, že je vše v pořádku, že není ani podchlazený, agpar měl 9-10-10 a že si ho odvezou "jen" na 2 hodiny a po přesunu na pokoj mi ho dají. Bratranec odcházel po ošetření mimča na sále přímo na pokoj se svou ženou i s dítětem. Tak v čem je u nás háček?

kozmura, díky za příspěvek 🙂 To je těžší zkušenost... Nelze nic zanedbávat a házet za hlavu. Jsem ráda, že jsem já ani malý nic podobného nezažili.

datelenka
12. bře 2009

yanno, taky to nechapu, proc jsem nemohla mit po prvnim porodu dite u sebe... a kdyz jsem prvni noc nespala, bylo to proto, ze jsem ho u sebe nemela... ale asi bych pak na to i zapomela, kdyby se to pak nestalo take moji kamaradce... pak mi to pripomelo, jak silne pocity jsou to po porodu... normalne to clovek nezazije a kdo nezazil asi ani nepochopi... nevim, kdyz se treba pichaji nejake utlmovaky, tak pak to treba matka nema, takove pocity...

yanna.o
13. bře 2009

datelenko, já byla vyčerpaná až to hezký nebylo, ale právě kvůli čekání na malého jsem vůbec neusnula ani na těch pár hodin. Teď jsem zrovna četla na Aperiu ve zkušenostech s Podolím, že když paní nepřinesli mimčo a argumetnovala tím, že na sále jí sdělili, že je vše v pořádku a miminko jí dají po těch dvou hodinách, tak jí sestra na šestinedělí odvětila, že "ti nahoře toho naslibují". Oni chtějí mít všechny děti na jednom pokoji, protože je to pro ně pohodlnější - papírování, kontrola, vizita a tak 🙂
Vždyť to není normální! Odnést dítě od mámy po porodu... A nedat jí ho a vymýšlet si nejdříve to, pak ono, mámu tím úplně zmást a vystresovat... Na mě zkoušeli postupně toto: na sále slib, že dítě přinesou, až budu na pokoji, protože je v úplném pořádku (agpar 9-10-10) a už ani není podchlazený (což je po porodu normální jev a je to logický po tom fyzickém náporu a porodu..). Samozřejmě se dítě může zahřát výborně u mámy pod peřinou, pokud ho nezakuklí a nešoupnou na vyhřívané lůžko.. (jak u blbejch na dvorku). Na šestinedělí však různí lidé vcházející do pokoje tvrdili toto: až si dojdete sama na záchod; po nějaké době někdo jiný: ano, teď je vizita, ale za hodinku ho tu máte.. 🙂 , poté slíbili za další hodinku, poté jiná sestra arogantně - musíte odpočívat, měla jste těžký ( 😅 ) porod. Já řekla, že ne a ona vytasila další argumenty: malý je podchlazený (viz info výše) a pak z ní vypadlo, že si mám uvědomit, že toho mají hodně, jak snad sama vidím a rozrazila dveře na novorozenecký pokoj, kde řvalo v postýlkách jedno mimčo přes druhé. To už jsme stály na chodbě, protože jsem jí poprosila, zda malého můžu aspoň vidět. Držela ho, nechtěla mi ho dát ani pochovat, on se koukal, neplakal, ale já pomalu jo.. No jen si na to vzpomenu, mám na ně vztek. 😠 Ať jdou s tímhle jednáním do ....

yanna.o
13. bře 2009

a aby tomu nasadila korunu, tak jak ho tak držela a nepustila, tak prohlásila, že mi ho dá až za další 2 hodiny, až bude hotová vizita všech ostatních dětí.. To už by pak bylo celkem 11 hodin od doby, kdy ho odvezli z porodního sálu! Po rychlém porodu, který oni znepříjemnili tím, že se do mě začali vrtat a dělat tu svou rutinu. Ani jsem nevěděla, že už je vidět hlavička. Malý najednou zaplul, tak ho vytáhli kleštěma. Nevědí proč, řekla PA. Doktorka se mnou jaksi skoro nekomunikovala. Ale šlo to velmi rychle, protože v podstatě už byl venku. No nevím, jak by to dopadlo, kdyby mi porod neurychlovali a nechali to ještě nějakou na nás 😉 🙂 Pak mi Maixnerová zvzala to šití a od toho se odvíjel zbytek. Nicméně jsem byla stále svéprávná a celkově v pořádku a malý byl zdravý jako buk, ani neměl nízký agpar. Chjo..

lentilka11
14. bře 2009

yanna.o, voda se píchá v podstatě ze dvou důvodů. 1) trochu se tím může urychlit průběh porodu (vyplavením endogenního oxytocinu po stimulaci dolního děložního segmentu hlavičkou dítěte po odtoku/vypuštění přední vody), což některé rodičky mohou uvítat, a jiné zase ne.. 2)dá se zjistit kvalita (alespoň přední) vody např. při ne úplně dobrém monitoru

xspim, myslím, že přístup: "Když jde člověk rodit do normální porodnice, ... fakt musí být vyzbrojený informacemi a na všem si nekompromisně trvat" není úplně šťastný, protože nepočítá s možnými patologiemi a nutností je řešit proti plánu 😒

a taky si myslím, že lepší než tutlat před doktory svůj záměr odejít co nejdřív by bylo naopak upozornit je na to ještě při návštěvách poradny. Zaprvé to v nich nevyvolá pocit, že se s nimi nehraje fér (ne každý se pak bude bezvadně ovládat, aby to rodičce nedal "sežrat"), zadruhé se případné připomínky mohou vyřešit v předstihu (bude to snažší pro těhotnou (třeba s doprovodem) než pro čerstvě porodivší), zatřetí se mohou vyřešit provozní věci - jako příprava řádného reverzu, zvláště malé porodnice nedisponují 24hodinovou službou právníka, takže samotný doktor ve službě nebude stresovaný sepisováním papíru, kterým si má krýt zadek 😎

lentilka11
14. bře 2009

xsipm, zvrtala jsem ti nick..promiň 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru