Ambulantní porod. Podařilo se vám odejít dříve?

xsipm04
20. led 2007

Ahoj holky, chtěla jsem se jen zeptat, jestli máte někdo zkušenost s ambulantním porodem, tj. když se mimi narodilo, byla maminka i mimi zdravé a rozhodli se odejít domů z porodnice dříve než je běžné. Dočetla jsem se, že nechtějí pouštět z porodnic ani při podepsání reverzu dříve jak 72 hodin po porodu. V případě, že vše probíhalo bez komplikací, podařilo se vám někomu odejít dříve? D
Děkuju za odpovědi 🙂

jizi
20. bře 2011

@sussanah Koukám, že máme stejný plány (akorát že nejsem z Brna a čekám první dítě) - nedávno jsem narazila na odkaz týkající se ambuporodů v Brně http://www.lidovky.cz/brno-nabizi-ambulantni-po... ... celkově mi přijde, že v Brně jsou ambulantním porodům nakloněnější než v Praze... Držím palce, aby vše vyšlo podle tvých představ!

Najde se někdo, kdo v nedávné době rodil ambulantně v Praze? Pokud ano, kde? Jak probíhalo propuštění? Bylo kolem něj hodně dohadování? Oznámily jste svůj záměr odejít po porodu předem?

weryss
20. bře 2011

ahoj , taky zbírám veškeré info o AP v Brně, takže se přidávám mezi vás. 🙂

sussanah
20. bře 2011

@weryss a jak to zatim planujes? Budes mit vlastni PA nebo to budes resit az na miste? A kde budes rodit? Ja se ted snazim sehnat knizku Stadelmannove - zdrave tehotenstvi, prirozeny porod, pry jsou na ni dobre ohlasy, tak uvidim 🙂

weryss
20. bře 2011

PA mít nebudu, čekám už třetí holčičku a na porod se těším. Byla jsem vždycky v Brně v Bohunicích a byla jsem spokojená, takže jdu zase tam. Ale nevím jestli povolují ambulantní porody a ještě jsem se o toma ni nebavila s naší dětskou lékařkou.
Knížku nemám, ale dost o ní čtu na netu a moc se mi líbí její rady atd.

sussanah
20. bře 2011

@weryss bohunice ambulantni porody napsane maji, ale jak to funguje v praxi, to jsem sama zvedava. Ja se mam setkat ted v utery se soukromou PA, ktera mimo jine pracuje i v Bohunicich, tak jsem zvedava, co mi povi, jake jsou zkusenosti.
Ale taky jsem takovy blazen, co se tesi na porod 🙂 cekame asi zase kluka, koukam, ze to mate doma taky takove jednotvarne 😉

weryss
20. bře 2011

Tak pak napiš, jak pochodilas. A ty už máš domluvenýho pediatra?

sussanah
20. bře 2011

@weryss jj uz jsem o tom mluvila s nasi pediatrickou a teda nejprve se ujistila, ze nebudu rodit doma (uz tam jednu maminku, co rodila doma ma) a pak se mi v pohode vypise potvrzeni, ze neni problem. Jenom ze si musim zjistit, co vsechno bude potreba potom udelat (tj screening, kycle atd) a ze to spolu pozdeji probereme, ze se na to taky podiva. Sestra teda byla v soku, tvrdila mi, ze mi dite urcite nedaji, ze si to s necim pletu, ale dr vedela, o co jde 🙂 Bydlime totiz na vesnici 30km od brna a dr mam v malem blizsim meste, takze jsem rada, ze aspon vedela, o cem mluvim a ze nebyla vylozene proti 🙂

weryss
20. bře 2011

@sussanah Na ty kyčle jsem uplně zapoměla. Jsem zvědavá co mi na to řekne naše dr, trochu se jí bojím zeptat 😕 Taky nejsem přímo z Brna.

sussanah
23. bře 2011

@weryss tak jsem se vcera sesla s tou PA a aktualni situace ambul. porodu je nasledujici: Na obilnaku delala par amb. porodu a vcelku vetsinou bez problemu. Urcite doporucuje mit papir od pediatrickyi s idealne mobilnim tel. kontaktem. Samoze zalezi zrovna na smene, ale ze vetsinou nedelaji nijak zasadni problem na obilnaku. Taky tam ma mnohem lepsi zkusenosti co se tyce prirozeneho porodu a bondingu. V bohunicich je pry bonding temer sproste slovo, ambul. porody nemaji moc radi a vcelku prudi, ale nakonec taky pusti, jen to chce trochu vic nervu. Odejit se muze v podstate kdykoliv, pokud se mamina citi hnedka ty 2h po porodu, tak to jde. Ale vetsinou odchazeji az ty 3-4h po porodu. Pokud nemaji na salech plno, tak neni problem zustat na sale dele a pak jit rovnou domu. Pokud je plno, tak te s mimcem prestehuji na sesti-nedeli a pak teprve se jde domu, jak se budes citit. PA me navstivi po porodu cca 3x, rikala ze minimalne 2 navstevy PA po ambul. porodu doporucuje, at se zkontroluje zavinovani delohy, poporodni poraneni, kojeni. Ze samoze zkontroluje i mimco, ale to je spis ztezejne na domluvenem pediatrovi.
Tak, to jsou moje informace, pokud mas dotazy, tak sem s nima 🙂

sussanah
23. bře 2011

@weryss jen doplnim, ze s milosrdnyma jsme se bavily jen chvilicku, tam ona nepracuje. Jen co slysela, tak ze pry nejsou prilis vstricni k ambul. porodum, ale at to neberu jako zaruzenou informaci, ze sama tam tu zkusenost nema, takze nemuze jednoznacne rict.

betelgeuzz
28. bře 2011

Ahojte, taky uvažuji o ambulantním porodu, respektive o dřívějším odchodu z porodnice. Tak jdu načerpat nějaké info. Vidím, že jste tu Brňačky, nebo Pražačky, no jsem zvědavá, jak to bude tady.

@sussanah ty plánuješ odchod po 3 hodinách? Já to spíš vidím třeba druhý den. Jsem si říkala, že by se nějaká screeningová vyšetření mohli stihnout hned, než to pak řešit, kdo a kde to udělá.
Ta knížka od Stadelmann je dobrá, ale není o AP. Mám ji z místní knihovny, ale loni myslím nově vyšla, tak už by mohla být i k sehnání, ne? Nebo že by byla opět vykoupená?
A zkus si zjistit, jestli u vás nejdou návštěvy PA po porodu napsat na pojišŤovnu. Já jsem minule rodila v porodnici, odcházela jsem 8. den a stejně jsem měla domy 2x PA na kontrolu a rady s kojením. Akorát ne všude v ČR to funguje 😒

sussanah
29. bře 2011

@betelgeuzz ahoj, knizku jsem koupila ted asi pred tydnem, je tam cast i o ambul. porodu, ale celkove je to zajimave cteni. Ja bych videla odchod po cca 4-6h, ale ted tezko rict, spis jak se budu citit. Rada bych se vyhla noci v porodnici, ale spis bude zalezet i na denni dobe, kdy se mlade vyklube na svet. Spis vbych to videla tak, ze proste planuju drivejsi odchod domu a to kdy se uvidi podle aktualni situace 🙂 Diky za tip s pojistovnou, preptam se.

agnea
1. dub 2011

holky moc zdravím, za dva měsíce mě čeká druhý porod a zvažuju ambulantní porod, ale mam problém s pediatričkou,ptala jsem se naší stávající (chodíme k ní se starší dcerou) a ta nás odmítla příjmout do péče pokud půjdeme z porodnice dřív než třetí den,prej je to nebezpečné a kdoví co, potřebovala bych poradit nějakou pediatričku v Praze která s ambulantním porodem nené problém.Děkuju moc

betelgeuzz
2. dub 2011

@agnea Tak jsem si náhodou všimla, že jsi dala dotaz i na rodinu. bohužel neporadím, ale hlavně se vykašli na kiliho, ten rád slovíčkaří. 😠

agnea
2. dub 2011

jojo rozhodila jsem sítě po vícero diskuzí,porod se blíží a já jsem si myslela že naše Dr bude ochotná vzhledem k její praxi ale bohužel není a obvolávat všechny dr v okolí a ptát se mi příjde ztráta času tak to zkouším touto cestou

anicka164
2. dub 2011

My se ptali Kateřiny Kunstýřové (www.detskalekarka.cz) a prý by nás klidně vzala ihned. Myslím, že se zmiňovala, že i ty testy na metabolický vady by zařídila.
Ale nakonec jsme zůstali v porodnici, takže jak by to bylo ve skutečnosti nevím.
Každopádně je to fakt dobrá doktorka!

betelgeuzz
27. dub 2011

Tak jdu konečně napsat, jak jsem dopadla u naší dětské. byla jsem s malou na poradně, tak jsem se zeptala, jestli mi vezme i druhé dítko a to i dříve, než 72 h po porodu. Na to mi rovnou řekla, že ne. Prý měla před pár lety případ, kdy matka odešla s dítětem domů dřív a než přijela na kontrolu, tak dítě zemřelo na sepsi. Tvrdila, že není schopna poznat sepsi ani žloutenku, že v porodnici to můžou měřit, ale ona by musela neustále odebírat krev. Zjišťovaly jste něco o té sepsi? Zajímalo by mě, jak často se vyskytuje a jestli je to opravdu takové, že nejde poznat včas.

sussanah
27. dub 2011

@betelgeuzz ahoj, no tos me docela dostala tou sepsi. Sice me znalosti mediciny jsou pouze na urovni laika, ale sepse nevznika "jen tak sama od sebe" ne? Resp. jedna se o "otravu krve", o infekci v tele. A ta se tam musi nejak dostat, sama od sebe se v tele nevyroji. Navic pokud to bylo tak jak popisuje dr, tak to znamena, ze uz s infekci odjizdeli z porodnice a pokud to bylo tak vazne, ze nez dorazila detska, tak dite zemrelo, tak teda nevim, ale musely tomu predchazet nejake horecky nebo neco ne? Navic, by se to pravdepodobne projevilo uz v porodnici, tipuju nejvic na streptokoka, coz se stejne zjistuje uz pred porodem prave kvuli rizikum infekce ( a i to by byl pro me osobne duvod zustat ty 3 dny v nemocnici).
Nechci snizovat verohodnost tve lekarky, to v zadnem pripade, ale prijde mi to trosku zvlastni pripad, tam musely byt i jine aspekty. Navic prece nebudeme zadna odjizdet s porodnice s mimcem, pokud bude mit horecku nebo jakokouliv infekci 😉
Co se zloutenky tyce, tak teda nevim, ale poznat to jde, proste kouknu a vidim 🙂 Je treba urcite odlisovat beznou novo zloutenku, ktera se zacine projevovat ten 2-4 den po porodu a tu, kdy dojde k prudkemu narustu behem 48h, to muze byt pro dite nebezpecne. Ale i tohle vsechno vedi jak Dr tak PA a ja verim tomu, ze 2 kontroly denne od pa a dr staci na to, abychom zavcasu odjeli do nemocnice, kdyby nam dite zacalo nezadrzitelne zloutnout 😉

sussanah
27. dub 2011

@betelgeuzz http://www.wikiskripta.eu/index.php/Novorozenec...
http://www.zdn.cz/clanek/sestra/novorozenecka-s...

no proste nejake projevy to ma a to co je napr tady napsano jsou vsechny duvodu, pro ktere rozhodne zustavam v pordnici.

betelgeuzz
27. dub 2011

@sussanah mně taky příjde zvláštní, že by odjížděli z nemocnice se zdravým dítětem a bez jakýchkoliv příznaků dítě zemřelo. Jinak, na ten streptokok se sice testuje, ale asi 2 týdny před porodem, takže nemáš záruku, že ho do porodu nechytneš 😒
Zajímavé je, že v tom druhém odkazu se píše, že se sepse nejčastěji objevuje 5. - 7. dnem, to je v době, kdy už je stejně většina dětí doma.

sussanah
27. dub 2011

@betelgeuzz jj taky me to udivilo, ale ono i zoutenka se obecne projevuje vetsinou prave tesne pred propusteni z nemocnice nebo potom se nejvic rozjede doma a taky to nikdo nijak zasadne neresi. S tim streptokokem, to je fakt, ale ono jaksi neni nikde s nicim zaruka. V nemocnici jsme meli stejne jen prohidku lekarem 1x denne, coz budu mit i doma a pokud detska dr nepozna pocatecni infekci u ditete, tak se asi minula povolanim, protoze ani v nemocnici neni dite pod neustalym dohledem lekare. Porad je to o tom, ze si ho musi hlidat matka. A vzhledem k tomu, ze se na to pripravujeme, tak o to vice ty ditka budeme sledovat, nez pri beznem propusteni z nemocnice po 3 dnech 😉

erinka83
27. dub 2011

Holky, mě ta odvaha na ambu porod právě už docela opouští ☹ Jsem měla řač s kamarádkou dětskou MUDr. a ta zmiňovala např. tu žloutenku... No nevím, ale vzheledem k tomu, že si sama nejsem jistá, tak to asi radši přežiju v porodce 😅 😒

sussanah
27. dub 2011

@erinka83 urcite je dulezite osobni presvedceni, proste to jak to citis. Pokud bys z toho mela byt nervozni jestli delas dobre, tak to rozhodne nema cenu, jen proto, aby se nekomu neco dokazalo 😉 Ja jsem proste presvedcena, ze nam doma bude dobre, citim to tak, takze u me je to jasne. Hlavni prece je, abychom se s temi ditky citily dobre, at uz to bude v porodce nebo doma 😉

agnea
27. dub 2011

moc zdravim,uz jsem sem psala ohledne pomoci s pediatrem,konecne se mi podarilo najit pediatra ktery je ochoten se nas ujmout po ambulantnim porodu a musim rict ze po setkani s nim jsem nadsena,dr. delal dlouha leta na neonatologickem oddeleni v porodnici a s ambulantnim porodem nema problem,jak nas pusti domu tak se prijede podivat a miminko si ohlida,uz to mam domluvene i v porodnici a pokud budeme s mimcem zdravi a v pohode hura domu,jak pise sussanah jde hlavne o osobni presvedceni a pocit maminky,pro me je doma doma

betelgeuzz
28. dub 2011

@erinka83 já myslím, že s těmi informacemi od dr, co všechno se může stát při ambuporodu, je to podobné, jako s informacemi třeba o porodu doma, nebo s očkováním. Většina ti bude tvrdit, že dělat to jinak než ostatní, je špatně, vyjmenuje ti spoustu rizik, které s tím souvisí. Ale když to člověk prostuduje víc, tak zjistí, že to není až tak horké.

@agnea a jak jsi hledala? Mně příjde, že když tam budu volat, tak budu mluvit akorát se sestrou a ta mi může říct něco jiného, než by mi řekl doktor.

sussanah
28. dub 2011

@agnea Tak to je super, ze jsi nakonec nasla, vidim ze teda ale nasla jsi ho "za 5min 12" 🙂 Tak a ted uz jen poklidnou pripravu na porod, mas uz to fakt za par. Ja se pomalu zacinam desit leta, zatim jsem "jen" 21tt a uz se pomalu ale jiste zacinam valit 😖
@betelgeuzz souhlas, jakoze rizika jsou, co si budeme povidat, ale rizika jsou u vseho, i pobytu 3 dny v nemocnici (infekce apod) i u prechazeni silnice. Jde jen o to, mit informace, snazit se co nejvice rizik eliminovat a pak uz je to jen o rozhodnuti, ktera rizika jsou pro tebe prijatelnejsi. Ad porod doma, covece, kdybych nebydlela minimalne 30min od porodky (kdyz je dobra doprava), tak bych nad tim taky uvazovala.. I kdyz kdo vi, treba prave z toho duvodu se ani odjet nestihne 😀

agnea
28. dub 2011

Musím říct že jsem měla s tím pediatrem štěstí,hledala jsem někde v okolí a dle recenzí na netu a zkusila mu napsat email,odpověděl hned a neměl problem a pak jsme se sešli a domluvili se co a jak,jojo už se nam to kratí,uvidíme,dcera se narodila o 14 dní dřív tak uvidíme co klučík,ještě ale mám co chystat tak budu ráda když ještě chvíí vdrží v bříšku

rebelie
3. čer 2011

Ahoj holky, prosím vás, vy, co jste z Prahy - kde budete rodit? Taky uvažuji o ambulantním porodu a nevím, kde v Praze mi ho umožní... Nakonec asi stejně skončíme v Neratovicích, ale musím se teď registrovat a chtěla bych mít nějakou "pojistku" i v Praze...

sussanah
3. čer 2011

@rebelie Ahoj, no ambul. porod ti musi "umoznit" vsude, protoze je to proste tvoje pravo 😉 Jde jen o to, ze nekde jsou tomu nakloneni vice a nekde mene. Osobne bych si vybirala porodnici podle pristupu k porodu a podle toho, ktera je ti proste sympatictejsi a kdyz porodis, bude vse ok, tak proste ohlas, ze jdes domu a hotovo. Je dobre mit potvrzeni pediatra, ze prevezme novoska do pece do 24h po odchodu z porodnice (i s kontaktem na telefon, nekteri dr v nemocnici si to chteji overovat na miste), mivaji po tom mene kecu. Ale v podstate ani to potvrzeni nepotrebujes, ty jsi zakonny zastupce ditete a pokud se rozhodnes, ze s nim odchazis, tak ti nikdo nesmi branit. Jedina vyjimka je prime ohrozeni na zivote ditete, ale je tim mysleno opravdu okamzity zasah a ne hypoteticke "co by kdyby.."
http://www.ferovanemocnice.cz/deti-a-rodice-por...

rebelie
3. čer 2011

@sussanah Díky za odpověď. Já bych asi radši upřednostnila nemocnici, kde se s nimi o to nebudu muset moc přít - přeci jen mám pocit, že po porodu nebudu mít na nějaké hádky náladu... Já teď řeším otázku registrace v Praze. Sice si myslím, že nakonec stejnak pojedeme do Neratovic, ale chci mít nějakou "pojistku" i v Praze a tady to bez registrace nejde... tak jen řeším, kam to hodit a kde se nechat registrovat... Problém je, že v Praze v podstatě neexistuje nemocnice, kde by Ti umožnili přirozený porod (respektive velmi záleží na personálu, ale všude mají takové ty kecy, že doprovod umožní pouze pokud bude maminka ochotně spolupracovat apod. - což samotné mi připomíná jejich nadřazené postavení). Takže prostě nevím...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru