Ambulantní porod. Podařilo se vám odejít dříve?

xsipm04
20. led 2007

Ahoj holky, chtěla jsem se jen zeptat, jestli máte někdo zkušenost s ambulantním porodem, tj. když se mimi narodilo, byla maminka i mimi zdravé a rozhodli se odejít domů z porodnice dříve než je běžné. Dočetla jsem se, že nechtějí pouštět z porodnic ani při podepsání reverzu dříve jak 72 hodin po porodu. V případě, že vše probíhalo bez komplikací, podařilo se vám někomu odejít dříve? D
Děkuju za odpovědi 🙂

sussanah
3. čer 2011

@rebelie to jako vazne?? no to je sila, nevim, proc by meli zakazovat doprovod, prece jim nedelas milost kdyz jdes rodit 😠 Co takhle mit vlastni PA, ktera te primo v nejake prazske porodce odrodi nebo minimalne doprovodi (prip. dula)? Urcite se nejaka najde, ktera zaroven pracuje v porodce a zaroven i dela na sebe. Takze bys mela docela "zajistene" to co chces + ona by vedela o ambul. porodu, takze by ti jiste pomohla vyresit ostatni veci, kdyby se tam nekdo sprajcoval. Ale obecne jen malokde jsou tomu vylozene nakloneni. Co vim, tak tady v brne na obilnaku s tim pry uz problemy nedelaji, ale vzdycky muzes natrefit na blbce a v tu chvili je nejlepsi mit hlavne asertivni doprovod, protoze jen maloktera z nas je schopna po porodu se s nekym hadat..
Jinak gratuluju k tehu, mam pocit, ze jsem te videla v diskuzi mereni bt a ze jste si pockali docela dlouho. Takze at vsechno vychazi, jak ma 🙂

sussanah
3. čer 2011

Jinak jak jsem ted probirala zas nejake clanku o ambul. porodu, tak jsem nasla jeden moc krasny, protoze tolik polopravd a zavadejicich info v jednom clanku jsem uz dlouho necetla 😀
http://www.babyweb.cz/Clanky/a1358-Ambulantni-p...

rebelie
3. čer 2011

@sussanah No, problém je, že většinou umožňují pouze jednu doprovázející osobu a já chci manžela... Jasně, že bych chtěla manžela a PA, ale to už jsou osoby dvě... A navíc "pokud bude rodička ochotně spolupracovat" - jenže já tam chci doprovod právě pro chvíle, kdy třeba nebudu chtít ochotně spolupracovat - nechci rutinní nástřih, nechci zbytečné injekce oxytocinu, nechci, aby mi skákali na břicho... a co když pak řeknou, že nespolupracuju a doprovod vyhodí? No, asi prostě v Praze neporodím (tak max. doma, ale do toho asi napoprvé nepůjdu). Jinak díky za gratulaci - jsem to opravdu já, trvalo nám to ve výsledku asi 19 měsíců a v závěrečné fázi jsem se nechala přesvědčit na Clostillbegyt, Pregnyl a Utrogestan, ačkoliv HP byl vlastně v pořádku, ale doktorka mě přesvědčila, že asi mám hyperandrogenní sy (z krve jsem to potvrzené neměla, ale některé argumenty byly docela přesvědčivé)...

sussanah
3. čer 2011

@rebelie Akorat si ctu o porodkach v praze na Aperio a jen ziram 😲 Kazdopadne podle clanku tam se mi nepozdava ani jedna, i kdyz nektere clanky nejsou uplne aktualizovane. Zkusila bych primo kouknout do jednotlivych temat porodnic a jaky maji celkove pristup k porodum, protoze vetsinou tam, kde nechavaji rodit jakz takz prirozene, tak tam budou i trochu vstricnejsi k ambul. porodum.

rebelie
3. čer 2011

Hele a přemýšlely jste, kdy po porodu půjdete pryč? Četla jsem, že příliš časný odchod může narušit bonding, pokud třeba máte delší cestu z nemocnice... takže já bych si chtěla vybojovat alespoň 6-12h s mimčem na bříšku (případně bychom se střídali s manželem), a pak frrrr domů...

rebelie
3. čer 2011

@sussanah Jo, Apeiro bohužel není aktuální. Vtipné je, že jsem v nějakém vyhledávači zadala svá kritéria (přirozený porod bez zbytečných zásahů, neustálý kontakt matky s dítětem a možnost ambulantního porodu) a vyjelo mi 0 porodnic... Sakriš, vždyť já nechci bůh ví co - jen aby do toho zbytečně nezasahovali a po porodu mi dali dítě a nikam ho netahali (samozřejmě pokud bude vše v pořádku) - to snad není moc... Jo a nechci být stresována tím jejich neustálým vážěním dítětě - jsem přesvědčená, že kamarádka se nerozkojila jen kvůli tomu, že jí pořád stresovali vážěním a vyhrožováním kapačkama...

sussanah
3. čer 2011

@rebelie no ale hlavne jste se dockali 🙂 Nekdy je to proste treba trochu popostrcit. Ale potom bacha, kamaradka cekala na prvni tehu cca 3 roky, vyzkousela vselico prasku a jak rika, jakmile se ty trubky jednou protahly, tak pak uz to slo a podruhe neocekavane otehotnela v cca 6m male 😉
S tou 1 osobou jsem to cetla a hlavne i primo v infech o porodech o Bulovce a Motole, jakoze pokud nebude spoluprace a komunikace s rodickou, tak doprovod muzou vyhodit 😖 Zacinam chapat, proc je porod doma v praze stale vice zadany 😒 Nebo proste mimcu domluvis, ze ti musi dat vedet poradne predem, at stihnete dojet tam, kam chcete 🙂 A taky dalsi vec, kdyz snad prijedes s opravdu rozjetym porodem do porodnice, tak te snad nevyhodi, i kdyz nebudes mit registraci, ne?

rebelie
3. čer 2011

@sussanah Jj, taky jsme šťastní, že to vyšlo a pokud další půjdou lépe, budeme jen a jen rádi. Už jsem 13tt, takže z nehoršího jsme snad venku. Ještě v pondělí screening, a pak to snad přestaneme tajit (i když rodina už vesměs ví). Já se asi registruju na Bulovce - tak nějak mi přijde nejsnesitelnější. Motol, Apolinář a Vinohrady jsem vyloučila hned a zbývá Podolí, kde je strašnej nával a opravdu odmítám stát ve 4h ráno frontu, aby mě registrovali k porodu - to je nedůstojné... Dneska jsem měřila trasy a do Hořovic je to 55km, Neratovice 28km a Mělník 38km, takže pojedeme do Nera (tam rodilo hned několik kamarádek a byly vesměs hodně spokojené) a kdyby náhodou byl stop stav, dojedeme do Mělníka, který tu někdo v diskusi taky docela doporučoval... A do Nera se domluvíme s PA... A pokud Bulovka, tak jedině ambulantně - jim prostě uteču.

rebelie
3. čer 2011

@sussanah Já mám pocit, že oni ty ženský do toho porodu doma vyloženě tlačej. Pořád strašej tím, jak je to nebezpečný, ale žádnou přijatelnou variantu porodu v porodnici nenabídnou...

kaleilah
3. čer 2011

ahojky, já mám taky v plánu rodit ambulantně, nedávnop jsem dokonce sehnala doktora, který mi převezme miminko do péče, je to bývalý primář z kojeňáku, v pondělí jdu k němu s dětma se zaregistrovat, naše bývalá mudra je kráva a ptala jsem se ho, jestli by mi vzal mimčo po ambuporodu, kdybych byla náhodou těhu a bez problémů, dá mi i potvrzení... 😵

Rodit bych chtěla v Kadani, jako minulý porody na CAPu, ambuporody sice "nevedou" a nemají je v lásce, zato rodit přirozeně se tam dá 100%, dokonce je lepší úroveň než vrchlabí. A ambuporod oznámim až po porodu, podle toho jak se budem s mimíškem cítit, myslim že když se to oznámí dopředu a fakt s tím nesouhlasí, nějakou komplikaci by si i mohli vymyslet. A v případě potřeby se budu hádat až do krve 😀

rebelie
3. čer 2011

@kaleilah No, to je taky dilema - zda se jich na ambu-porod ptát předem, nebo mlčet a vytasit se s tím až pak... Jestli máš v blízkosti takovou bezva porodnici, tak Ti závidím...

kaleilah
3. čer 2011

@rebelie no v blízkosti... rodit jsem jezdila hodinu a půl 😀 je to asi 90 km, druhej porod byl fofr, 4 hodiny or prvních kontrakcí, do toho váhání doma, jestli teda jet nebo z toho nic nebude... a přijeli jsme akorát včas. ted u třetího to bude fičák, jestli to bude rychlovka a navíc v zimě 😀

já se ptala už u prvního porodu, ale to jsem ještě neměla přesnou předtavu co a jak chci, ted jsem už drzá a otrkaná 😀 vim určo že bych to oznámila hned po porodu, ani do porodního plánu to nebudu uvádět

kaleilah
3. čer 2011

...i když to chce asi určo počítat u ambu porodu s tím, že to nemusí vyjít a sbalit si tašku poctivě a nepočítat s tím, že se jede jen na otočku....

rebelie
3. čer 2011

@kaleilah Hodinu a půl? Tak to jsi dobrá... Já mám kritérium do 50km... do Vrchlabí bych se nehnala asi ani v dobách jeho největší slávy, zvlášť v zimě ne... My navíc nemáme auto, takže to bude legrace...
Já mám pocit, že rozhodnutá jsem dost, ale zároveň si nechci zkazit první hodiny po porodu nějakými hádkami... Je to moje první a myslím, že na nějaké hádky nebudu mít náladu ani sílu... A s tím sbalením je to jasné - nikdy dopředu nevíš, co se pos...., a může se stát, že bude nutné tam zůstat...

kaleilah
3. čer 2011

@rebelie no naopak jestli si rozhodnutá, tak si myslim že na případný hádky náladu a sílu mít budeš 😀 😀 adrenalin ještě dijíždí a pokud bude porod a všo ok- jako že jinak bych ani ambuporod nechtěla, tak si myslim žei za cenu boje do toho půjdeš 😀 Mámy jsou draci 😀

rebelie
3. čer 2011

@kaleilah No, uvidíme. Já bych na ambu porodu netrvala, kdyby mi umožnili být v porodnici nějak v klidu - s miminkem u sebe, bez otravováním s vážením a vyhoržováním kapačkami, pokud nenabírá podle jejich představ, bez měření teploty v 6h ráno apod. Ale když to nejde, chci tedy domů - tam nám bude líp...

kaleilah
3. čer 2011

@rebelie třeba ta Kadaň je hrozně v poho, i šestinedělí atd, nikdo mě neotravoval, jen v deset vizita a dětská, ale jinak opravdu klid, sestřičky ochotný, ale já jsem hrozně blbě nesla to nemocniční prostředí, chtěla jsem být doma, už jako rodina...

sussanah
3. čer 2011

@rebelie no promyslene to mas hezky, videla bych to podobne. A o ambul porodu bych do planu nepsala a ani jim to nerikala. Proste az se budes citit dobre, budes mit jistotu, ze je vse ok, tak proste ohlas, ze odchazis domu. Ale je potreba byt fakt asertivni a mit podporu partnera. Ne ze on potom rekne "tak to nejak zvladnes, ne.." Pokud bude vse ok a vy budete rozhodnuti, tak vam nikdo nemuze branit. Sice chapu, ze si nechces kazit prvni hodiny po porodu hadkama, ale ja jsem si treba "zkazila" prvni hodiny po porodu tim,z e jsem brecela na pokoji, protoze mi nechteli dat maleho.. Az vas dame na sestinedeli, az za hodinku, az si odpocienete, az po vizite, takze nakonec jsem ho nemela u sebe cca 2,5h.. Pro nekoho prkotina, me to vadilo opravdu hodne a o nejakem odpocinku u me fakt nemohla byt rec, byla jsem akorat uplne rozhozena z toho, ze mi neco naslibovali a pak maleho nechteli dat. A to jsem mela super rychly porod, cca 4h a jen asi 50min v porodce. Maly apgar ukazkove, vse bez problemu a stejne mi ho odnesli 😔
@kaleilah jj dneska uz bych se taky nedala, ale po prvnim porodu jsem byla fakt uplne rozlozena hormonama, ze jsem si proste nebyla schopna dojit si pro neho na novorozenecke 😖 Tentokrat se proste nedam 😎

sussanah
3. čer 2011

Jinak taky musim rict, ze jsem zadne silene veci v porodce nezazila, ale ty 3 dny na sestinedeli pro me byly fakt zbytecny ocistec.. Jakoze dr videla maleho 1x denne, pak tam prisla cca 2x denne se sestra zeptat, jeslti je vse ok. Tot vse z jejich pece. Na vsechno jsem stejne byla sama, coz doma nebudu, tady mi pomuze manzel 🙂 Navic may rval, nepribiral, ja nemela mliko (lecim se se stitnou zlazou a mam trochu pomalejsi nastup laktace), takze jsem absolvovala s malym nocni revy a uspavani uz od prvniho dne.. No a to, ze byla vecere v 5:30 vecer a pak az do rana nic, tak at se na me nikdo nezlobi, ale kdyz jste celou noc vzhuru, tak proste hlad mate 😠

rebelie
3. čer 2011

@sussanah Tak to je drsný - o to bych se asi hádala. Mě děsí už jen tady ty fotky z porodnice, kde je maminka se zabaleným, omytým dítětem, a to je jejich první kontakt... No, budeme se na tom s manželem muset domluvit, že v tomhle se za nás bude muset bít... Klidně zůstanu v porodnici, ale dítě jim teda nedám... Apgar se dá odečíst na těle a nějaké míry a váhy jim mohou být ukradené... Naprosto chápu, že po téhle zkušenosti tam nechceš zůstat déle než je nutné... Je pravda, že já si to představuju jak Hurvínek válku a mám pocit, že hádat se bude potřeba max. kvůli dřívějšímu odchodu, ale ono je asi mnohdy potřeba si vyhádat i to, že dítě nebudou nikam odnášet... Ach jo, fakt se nedivím, že ty ženský chtěj rodit doma a nechápu ty, co jim podobné zásahy zdravotníků nevadí...

rebelie
3. čer 2011

@sussanah Tak jestli dr. přijde 1x denně, tak to se fakt dá s ochotným pediatrem zařídit i doma... A představa, že jsem po porodu, snažím se kojit a jím v 17:30, a pak až ráno - no fuj... Vím, jak mi je teďka blbě, když se delší dobu nenajím...

sussanah
3. čer 2011

@rebelie no vidis a ja jsem pritom opravdu prubojny clovek, pracovala jsem jako interni auditor, takze "hadani" s lidma byla proste moje prace a stejne jsem si tohle nebyla schopna obhajit 😔 Rekla jsem, at miho neberou a oni, ze stejne musim do sprchy, takze me tam doprovodi tatinek a ze potom pujdu rovnou na 6-tinedeli a az tam budu, at zazvonim a oni mi ho prinesou. Coz jsem si rekla, no sama do sprchy nemuzu, dava to smysl. No a na pokoji po zazvoneni prisla sestricka s tim, ze at si na chvili lehnu a odpocinu a ze ona za chvilku prijde a donese ho. Po pul hodce prisla jina sestricka, tak ji to znovu rikam a ona, ze o nicem nevi, ale ze se zepta a at lezim a zkusim spat (hahahaha 😠 ). Po dalsi pul hodce prisla zas ta prvni, ze mi ho jeste nedonesou, protoze prave na novorozeneckem probiha vizita, takze az skonci, tak mi ho donesou. No a donesli ho az za dalsich cca 40min.. Takze dneska uz vim, ze zakladni chyba mimco vubec nekomu dat 😀
A opravdu clovek nikdy nevi, jak s nim zamavaji hormony, takze opravdu vrele doporucuji mit velmi pripraveny doprovod

rebelie
3. čer 2011

@sussanah No, tak dneska mi počítadlo na koníkovi ukazovalo 189 dní do porodu, tak snad to bude stzačit k tomu, abych manželovi vysvětlila, že nás nesmí za žádnou cenu dát... já opravdu nemusím mít síly na hádky, takže to bude na něm... Já stejnak nechápu, proč to dělají - pokud je miminko zdravé, tak není důvod ho matce nedat - to nečetli žádné články a potřebě ranného kontaktu mezi matkou a dítětem? Chjo...

sussanah
3. čer 2011

@rebelie jj, prvni noci byly fakt vtipne.. Snazila jsem se ho kojit cca 40min, potom uspat (dala jsem si limit 20min), ale on porad rval hlady. Takze jsem sla pro prikrm. Po prikrmu se zklidnil na cca 10-15min a vypadalo to, ze usne, ale pak zacal pro zmenu plakat od briska a trvalo dobrych 40min, nez se vyprdel a opravdu usnul. Ale to uz bylo cca 2h od zacatku kojeni, takze pokud jsem chtela rozbehnout laktaci, tak nejpozdeji po 3h znovu prilozit, tzn jsem mela cca 1h na to, abych si zasla do sprchy a vyspala se. Mezitim jsem jednou sla se zeptat, jestli nemuzu dostat kousek chleba a hrnek mleka, ze mam hrozny hlad (prvni noc po porodu) a sestra na to, ze mam smulu, ze jidlo tam nemaji a nejdriv bude snidane v 7h 😲 Takze at se mi nikdo nedivi, ze chci byt proste doma 😀

morgan
3. čer 2011

ahoj, s tím dáváním miminka po porodu máte pravdu a já jsem zažila tohle: po porodu (apolinář) mi malýho (po změření a zvážení) dali asi na 1/2 hodiny a pak ho odnesli, mě po asi další hodině odvezli na gynekologii, protože na šestinedělí nebylo místo. Bylo asi 23,00 a sestra na gynekologii mi řekla, že osprchovat se můžu jenom když se dovolím spolupacientky (starší paní po gyn. operaci), ale že nesmím moc rušit....ráno jsem se dožadovala malýho a že prý mají vizitu, mě převezli na šestinedělí a malýho mi tam dali asi kolem 11,00. Teď zpětně mi po přijde celý dost hrozný ale tenkrát mě to nějak nezarazilo, byla jsem ráda, že se malý vpořádku narodil a další jsem neřešila ☹ . Proto mi přijde ten ambulantní porod skvělá věc, ale sama bych si na to asi netroufala 🙂

sussanah
3. čer 2011

@morgan a ja si stezuju na to, ze jsem ho nemela 2,5h u sebe 😅 Kazdopadne i ambul porod je hodne o vnitrnim rozhodnuti a presvedceni. A kdyz z toho nemas dobry pocit, tak to nedelej, protoze to nebude mit ten spravny prinos ani pro jednoho z vas 😉

betelgeuzz
3. čer 2011

@rebelie co vím, tak několik ambuporodů proběhlo v Podolí. Sice z něho nejsou na větvi, ale nevyhrožují policií apod. bohužel nemůžu najít diskuzi, kde jsem to četla, asi to bylo někde mimochodem.

morgan
3. čer 2011

@sussanah Přesně tak, ale stačilo by mi být v porodnici tak 2 dny 😀, pak už jsem se těšila hrozně domu až si budu dělat věci po svém 😉

weryss
4. čer 2011

Ahoj, taky uvažuji jít, tak po dvou dnech z porodnice. Mám dotaz, co s pupíkem, když neuschne ten pahýl, ustříhne ho vaše pediatrička?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru