Ambulantní porod. Podařilo se vám odejít dříve?

xsipm04
20. led 2007

Ahoj holky, chtěla jsem se jen zeptat, jestli máte někdo zkušenost s ambulantním porodem, tj. když se mimi narodilo, byla maminka i mimi zdravé a rozhodli se odejít domů z porodnice dříve než je běžné. Dočetla jsem se, že nechtějí pouštět z porodnic ani při podepsání reverzu dříve jak 72 hodin po porodu. V případě, že vše probíhalo bez komplikací, podařilo se vám někomu odejít dříve? D
Děkuju za odpovědi 🙂

irriss
4. čer 2011

@betelgeuzz
Pred nekolika lety toto "chovani neomaminek" trpeli v nemocnicim jen zenam z "kmene Rom" 😉
Ty porodily a HNED si po porodu vzaly dite a odesly (nebo i jen samy bez ditete) a pro dite se na druhy den vratily...pry k tomu maji svuj duvod, ktery prameni z jejich kultury, ale ten sem radeji nechci psat...aby admin. nezakrocil 😉 😀

sussanah
4. čer 2011

@weryss pupecni pahyl bydes normalne potirat tim lihem, jak se to dela i v nemocnici (da se to potirat i necim jinym, cokoliv co je desinfekcni a vysusuje, nekde jsem cetla napr med s necim, posela bych pohledat..). Po cca 7-10 dnech pahyl sam odpadne. Kazdopadne tvoje dr si to urcite bude kontrolovat, takze se neboj. Dulezite je, aby pahyl opravdu pekne vysychal, neprikryvat plenkou, nekoupat v te oblasti a rozhodne by nemel zapachat.

betelgeuzz
4. čer 2011

@irriss nevím, co trpěli před lety, bavíme se o tom, jak to chodí dnes. Nějak tvůj příspěvek nechápu 😒

irriss
4. čer 2011

@betelgeuzz
😉 nebylo to myslene ve zlem..slo o srovnani doby, kdy vlastne vubec neslo o nicem takovem uvazovat...

Kazdopadne z vlastni zkusenosti vim, ze domu by chtela hned kazda z nas...ale obcas to nejde..
Ta netrpelivost je hlavne kdyz uz mame nejake to ditko doma a jsme s dalsim v porodnici...

Pred porodem bych "o ambulantnim porodu" asi neuvazovala, az podle situace...neni porod jako porod...
Moje byly na Jipce pres mesic...setkala jsem se na Jipce i s maminama, co si brzky odchod z nemocnice doslova "vykricely" a jejich navrat zpet do nemocnice byl temer tragicky... 😉
Nektere "problemy" nejsou videt hned a doma jen stezi dokazeme spravne a vcas zareagovat..proto bych neplanovala brzky odchod..ale mozna jsem az prilis ovlivnena svou zkusenosti a prubehem jak tehotenstvi (kdy jedno z trojcatek odeslo), tak z prubehu porodu, kdy jsem malem nespatrila ani jedno...
Preji co nejkratsi pobyt v nemocnici a co nejkrasnejsi zazitky z tehotenstvi i z porodu 😉

sussanah
4. čer 2011

@irriss Tady nejde o to odejit z porodky za kazdou cenu co nejdriv. Nekolikrat jsme se tu o tom bavily, ze zakladni podminka je, ze mimco i mamina jsou v poradku a hlavne, ze se na to mamina citi. Jen to proste neopakujeme v kazdem prispevku, ale resime uz konkretni veci.
Je mi lito, co jsi prozila, na druhou stranu jsi nemela uplne fyziologicke tehotenstvi ani porod, takze o odchodu z porodky po 2h nemohla byt ani rec.
Jinak doma by melo byt zajisteno osetreni pediatrem a PA v prvnihc dnech po porodu zhruba ve stejne frekvenci jako v porodce (coz u kontroly 1x denne vizita se da fakt zvladnout) a je prave na lekari, aby rozpoznal ty vyjimecne pripady, ktere vzniknou.
Kazdopadne pribehy "odchod si vykricela a vracela se za tragickych okolnosti.." no promin, ale to je takove jedna pani povidala. Ja mamzase 2 kamaradky, ktere se dodneska bijou do hlavy, ze se nechaly presvedcit a zustaly v nemocnici dele. Holcicka jedne tam chytla sileny zanet spojivek a leci se s tim prubezne porad (1,5r) a klukovi od druhe poradne nic nebylo, ale protoze nemel uplne fyziologicke dychani, tak ho prvnich 10dni podrobovali takovym testum, cpali do neho atb a vsechno mozne, aby za 10dni rekli, ze mu asi nic neni a poslali je za pediatrem.... A to nemluvim o nejakym palych porodkach, ale o okresnich fakultnich porodnicich. Takze secteno podrtzeno, rizika jsou na obou stranach a je jen na rodicich, jakozto zakonnych zastupcich, aby se rozhodli, jake riziko jsou ochotni radeji podstoupit.

betelgeuzz
4. čer 2011

@sussanah hezky jsi to shrnula 🙂

@irriss prvorozená taky byla po porodu na JIP, teda jenom 2 dny, celkově jsem strávila v porodnici 8 dní. Kdyby se tyhle problémy opakovaly, tak domů za každou cenu nepůjdu. Ale jsem optimistka a věřím, že tentokrát bude vše v pořádku a v takovém případě bych domů dříve jít chtěla.

irriss
4. čer 2011

@sussanah
jasne...jen doplnim - muj priklad, ktery jsi oznacila za "jedna pani povidala".., by se mohl zaradit i ten Tvuj o dvou kamaradkach...
Riziko v setrvani v nemocnici o den dele nevidim, naopak...
Zbytecne podavani atb se mi take nezda - neverim tomu, ze by lekari "jen tak" podrobovali novorozence experimentum... 😉
Prevence, kdyz dopadne dobre, tak jsme stastni..
pokud prevence chybi, tak si stezujeme...

rebelie
4. čer 2011

@sussanah Hezky jsi to napsala... Já myslím, že problém je fakt v nabídce zdejších porodnic. Kdyby nabízeli taky trochu lidský přístup, klidné prostředí, nechali maminku s dítětem a neprováděli xy rutinních zákroků a vyšetření, umožnili nějak víc návštěvy (i malých dětí - sourozenců), tak by tam ledaskterá máma pro klid duše pobyla ty 3 dny... Jenže spousta těhlech samozřejmých věcí u nás prostě samozřejmá není... A samozřejmě, pokud je člověk normální, tak pokud dítěti opravdu něco je, tak se zadrsní a těch pár dnů tam vydrží...

irriss
4. čer 2011

@rebelie
nevim s jakymi porodnicemi srovnavas...ale tady nic takoveho neni a v Praze jsem se krom "nadstandartniho pokoje" niceho extra nedockala...
mozna se doba zmenila, mluvim o 8 let zpet 😉

rebelie
4. čer 2011

@irriss Je dokázáno, že nemocnice je velice rizikové prostředí, co se různých infekcí týče. Ač proti tomu bojují, mění desinfekční prostředky, aby proti nim nebyly bakterie a viry odolné, tak to tak stále je. Řada lidí má komplikace způsobené sekundární infekcí, ke které přišli v nemocnici... Není to tak, že nemocnice je bezrizikové prostředí...

rebelie
4. čer 2011

@irriss Podle studií asi jen každá desátá žena zažila to, že jí miminko po porodu dali nahé na břicho a nechali je spolu být aspoň 30 min (lépe 2h). Spousta žen zažívá to, že miminko odnesou a přinesou za několik hodin - to je realita. Koukni se tady na koníkovi na fotoalba a přečti si porodní příběhy... Bohužel. A žena, která nechce injekce oxytocinu, která chce nechat dotepat pupečník atd. se s doktory musí často hádat - jasně, asi to už dnes spíš vyhádá, ale je to nutné?

irriss
4. čer 2011

@rebelie
a neni duvodem nedodrzovani zakladnich podminek?

i pres zakzazy se do nemocnice dostanou prominentni lide, ktere nehoni k umyvadlo a nenechaji "povinne" umyt si ruce az po lokty..
..nase deti se do porodnice na Jipku nedostanou, ale jsou deti propminentu, kteri ano a vim dobre o cem mluvim..za mesic na Jipce jsem videla spousty veci..i jak chodi tajne pres balkon na Jipku , aby primarka nevidela..sestricky to dovoli za blbou kavu a zapominaji na to, ze jsou tam i dalsi deti a jine maminky a tim bezpropstredne ohrozuji zivot dallsich/nasich deti..
Na to bychom se meli soustredit - dodrzovani zakladnich pravidel a to prop vsechny..kdyz tam vzklouzne jeden "spinavy"- jsme spinavi vsichni..

rebelie
4. čer 2011

@irriss Nerozumím přesně, co myslš tím "tady nic takového není" a "v Praze jsem se ničeho extra, krom nadstandardního pokoje nedočkala"... Já netvrdím, že pražské porodnice jsou něco extra, ba naopak, obávám se, že v mnoha okresních porodnicích se člověk může setkat s mnohem lidštějším přístupem...

sussanah
4. čer 2011

@irriss ano, presne to jsem temi 2 mymi kamaradkami chtela rict (ale opravdu jsou 😉 ), ze proste kdyz chces najdes "historky" na jedne i na druhe strane, takze ja se ani tak nedavam vahu historkam, ale spis statistice a zkusenostem na velkem poctu. Takze kdyz se podivas na zapad (pripadne na sever do skandinavskych zemi) od nas, kde jsou ambul porodu beznou volbou poporodni pece, tak zadne super tragicke zkusenosti nemaji, ba naopak cisla jsou srovnatelna s pobytem v porodnici. Je to proste jen volba zpusobu pece.
A ano, prevence je urcite dulezita, kdyby prevence chybela, stezovat si budu, to si pis. Ale prave proto si preventivne zajistim pediatricku, ktera nas prvni 3 dny po porodu prijede kontrolovat domu a taky PA, u ktere budu mit taky minimalne 3 poporodni navstevy v rozsahu cca tydne. Coz, kdyz jsme tak u toho, mi prijde mnohem preventivnejsi, nez to, ze te po 3 dnech propusti z porodky a do konce 6-ti nedeli nikoho nezajimas a sama musis poznat, jestli se ti spravne zavinuje deloha, jeslti ocistky odchazeji v dostatecne mire a nikde se neusazuje krev, nehlede o tom, ze PA samoze pomuze i s kojenim.
Mimochodem, atb dostal jeji maly proto, ze meli podezreni na spatnou funkci ledvin. V rodine totiz maji adultni formu selhani ledvin, ale jaksi doktori zapomneli na to slovo "adultni" tzn dospelackou, takze atb byly nakonec zbytecne. Proste mu je preventivne nasadili, kdyz videli anamnezu a pak az teprve delali testy, jestli teda on nejakou formu te nemoci na ledvinach vubec ma.

rebelie
4. čer 2011

@irriss Jasně, nedodržování pravidel k tomu asi přispívá, ale i při dodržování pravidel je nemocnice prostě infekčním prostředím - je tam spolu spousta lidí (což samo o sobě je infekční prostředí - stejně jako školy, školky atd.) a navíc nemocných... Ale na JIPu jsem nikdy nebyla, tak nevím, jak to tam chodí (ale je jasné, že když je jednou něco zakázané, neměly by to sestřičky za kafe někomu povolovat).

irriss
4. čer 2011

@rebelie
ach jo...
ja malou mela hned, ale "zaplatila jsem si to"... ☹
prvniho syna jsem nevidela 2 dny, neco prosvihli (pred 20ti lety) a mame "nasledky dodnes... ☹
a dvojky? skoda radeji nemluvit...nervy a nervy a nervy..
Po porodu mne odvezli na Jipku, prisla za mnou primarka a rekla mi chladne jednu jedinou vetu" Mate 2 holcicky, pokud preziji noc, muzete je za 2 dny videt"....odesla jsem z Jipky a sesla jsem po teto informaci po ctyrech rozrezana po cisari z postele a sla je videt, dokud "dychaji"...Maznel (cizinec) nerozumel nicemu, nikdo se s nim nebavil..priomnost u porodu na posledni chvili odvolali a zakazali..a ...a...skoro byl konec

morgan
4. čer 2011

Taky mám pocit, že když tam člověk chce něco trošku jinak než je jejich rutina, tak se to většinou neobejde bez nějaké "chytré" poznámky a kdo je na to zvědavej to poslouchat, je to děsný 😝

rebelie
4. čer 2011

@irriss Čím jsi zaplatila to, že jsi malou měla hned po porodu u sebe? Jinak podle toho, co popisuješ, myslím, že chápeš, v čem jsou naše porodnice trochu mimo (naposlední chvíli zakázání přítomnosti manžela u porodu, chladný přístup primářky s cinickým "pokud přežijí noc, můžete je vidět za 2 dny" atd.) - pak se asi není čemu divit, že pokud se porod bude probíhat dobře a narodí se nám zdravé děti, že bychom odtamtud rády vypadly co nejdříve... a vzhledem k tomu, že si člověk sám zajišťuje pediatra a návštěvy PA, tak je to myslím docela odpovědný přístup...

irriss
4. čer 2011

@sussanah

Skoda, ze jsem nevedela o teto moznosti kdysi...
Dekuju. 🙂
..ja jsem si musela pred lety za dobre chovani lekare zaplatit... ☹
Preju Vam, at se Vam podari vsechno v klidu a ve zdravi uskutecnit 🙂

irriss
4. čer 2011

@rebelie Kdyz jsem pouzila tady- myslela jsem Italie..tady je zdravotnictvi dost na spatne urovni (aspon v nasi oblasti, ktera je celkove dost zadluzena)
2. zaplatila jsem si za porod a tim padem za lepsi peci - lepsi=normalni a ocekavanou...bez ksichtu a zbytecnych cinickych poznamek (to bylo u dcerky -11 let)

sussanah
4. čer 2011

@rebelie nemuzu srovnavat vsechny porodnice, ale treba bohunice obilnak musim rict, ze sestinedeli nebylo az tak silene ve smyslu budicek v 6 atd. Sestricka rano prinesla teplomery s tim, ze kdyz jsem se vzbudila, tak mi rekla, ze zmerit teplotu, ale vybirala je stejne asi az za 2h a jednou jsem zapomnela, ale rekla jsem ji, ze se citim dobre a ze teplotu urco nemam a bylo to taky ok. Docela se dalo i domluvit se sestrama na koupani, kdyz treba maly spal, nebo jsem pri primarske vizite i kojila a nemusela kvuli tomu nic prerusovat (ono ta primarska vizita je tez takovy tiatr, az se mi chtelo smat....). Co se navstev tyce, tak chapu, ze nejde tam nacpat hromadu lidi, obzvlaste na jipku. Je to proste hodne i o pristupu personalu a zalezi i na tom na koho natrefis (tak jako vsude).
@irriss Pro me ale proste zadny prinos zustat v porodnici nebyl. Kontrolu jednou denne mimca mi zajisti moje dr (studovali predpokladam stejnou skolu jako dr v nemocnici) + budu mit navic kontrolu PA. Pupecnik odstrihavat nenecham, odpadne sam a pediatricka si to zkontroluje. Kojeni jiste rozjetu i prestoze nebudu kojit s minimalnim rozestupem 3h a psat vahu pred a vahu po a mnozstvi vypiteho mleka. Screeningove testy budu mit zajistene pres svou dr a PA. Navic budu mit podporu manzela a domaci prostredi a jidlo, ktere mi k rychle rekonvalescenci po porodu urcite pomuzou. Takze at uvazuju jakkoliv, tak nejak porad nevim, jakou pridanou hodnotu ma pro me 3denni pobyt v porodce??

irriss
4. čer 2011

@sussanah
zrejme slo o me nezvazeni celkove situace(nebrala jsem to neutralne) ..brala jsem to podle svych skutecnosti, kdy rano bylo dobre a vecer uz bylo zase zle...pak 3 dny dobre a pak resuscitacni sanitka..

sussanah
4. čer 2011

@irriss Navstevy PA si musime taky zaplatit. Sice vykony na to PA maji, aby poskytly v ramci pojisteni 1 navstevu pred a 3 navstevy po porodu, ale pojistovny s nimi odmitaji uzavirat smlouvy, takze stejne si to zacalujeme samy :-/ Navstevu dr uz hradi pojistovna, precejen jen to levnejsi, nez 3 dny pobytu v porodce, tak spon ze tak 😉

morgan
4. čer 2011

@irriss i dnes si maminky k porodu platí lékaře, dřív jsem to nechápala, ale dnes už ano. Např. u mého porodu po celou dobu nebyl ani jeden lékař, jen jedna porodní asistantka a to byl porodní sál prázdný...

irriss
4. čer 2011

@sussanah
Tak at Vam to vyjde... 🙂
Hodne stesti a zdravi a at "cas" neni proti Vam...t.j. at vsechno utece tak jak si prejete 😉

irriss
4. čer 2011

@morgan
Jenze platit za normalni sluzbu je katastrofa.

rebelie
4. čer 2011

@sussanah Jasně, proboha, já doufám, že jsou i porodnice, které jsou v tomhle lepší... Navíc samozřejmě záleží na konkrétních lidech, na které narazíš... A co se návštěv týče, nemluvím samozřejmě o JIPce, ta má zvláštní režim a je to pochopitelné... Koneckonců já doufám, že třeba v Neratovicích taky zažiju spíš to lepší z našeho porodnictví a že se nebudu muset s někým hádat... A když jsem viděla kamarádky stres z toho vážění před a po a vyhrožování kapačkama, tak si fakt myslím, že to jde i jinak a že je to zbytečné... Neříkám, že třeba někdy ty kapačky nejsou nutné, ale dá se o tom mluvit, mamince vše v klidu vysvětlit, dodat jí podporu, že to kojení zvládne atd. Je to vše o lidském přístupu, na který určitě sem tam člověk narazí i v té nejmasovější porodnici, ale kterému se holt obecně v našich porodnicích bohužel nedaří...
@irriss Jo, tak to chápu, že Tě třeba dráždí hanění našeho (českého) zdravotnictví... Je pravda, že občas někdo z ciziny vzkazuje, že máme být ještě rádi... Já bych klidně připlatila, ale je pravda, že platit za něco, co by mělo být normální (např. absence cynických poznámek) je absurdní...

morgan
4. čer 2011

@irriss no s tím souhlasím a právě proto asi některé maminky volí domácí nebo ambulantní porod.

sussanah
4. čer 2011

@irriss jasne, osobni zkusenosti nas hodne ovlivnuji a chapu, ze po tom, co jsi si prozila ty, je brzky odchod z porodky proste blaznovsti. Ale me stejne tak ovlivnuje zkusenost pozitivni, kde jsem nic prinosneho na pobytu v porodce nenasla, takze chci radeji domu 🙂

rebelie
4. čer 2011

@morgan No, já bych třeba za porod s PA byla ráda (samozřejmě s tím, že lékař je někde na blízku pro případ, že půjde do tuhého - ale jinak by mi tam ani nechyběl).

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru